Справа № 570/1271/24
Номер провадження 1-в/570/128/2024
30 квітня 2024 року м.Рівне
Рівненський районний суд Рівненської області в особі судді ОСОБА_1 , з участю представника ВП Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні подання начальника Головного управління Національної поліції в Рівненській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 ,
Відповідно до подання, після звільнення з місць позбавлення волі, ОСОБА_4 , прибув на постійне місце проживання в АДРЕСА_1 де і проживає на даний час з батьками. На шлях виправлення не став, зарекомендував себе з негативної сторони, веде антигромадський спосіб життя, порушує громадський порядок та спокій громадян, за що неодноразово отримував попередження про припинення антигромадського способу життя особі, відносно якого може бути встановлений адміністративний нагляд. Належних висновків для себе не зробив, схильний до скоєння злочинів та вчинення правопорушень.Неодноразово притягався до адміністративної відповідальності за ч.1, ч.2 ст. 187, ч.1 ст.175-1, ст. 183, ч.1 ст. 127 КУпАП.
Згідно ч.2 ст.5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", адміністративний нагляд встановлюється: щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі.
Відповідно до положень ст.5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", у судове засідання викликається особа, щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду, а за її клопотанням - і захисник, а також представник органу, начальник якого вніс подання.
Представник поліції, посилаючись на те, що ОСОБА_4 був засуджений два рази до позбавлення волі за умисні злочини та після відбування покарання незважаючи на попередження органів Національної поліції систематично порушує громадський порядок і права інших громадян, вчиняє інші правопорушення, з метою запобігання вчиненню злочинів та здійснення виховного впливу, ставить питання про встановлення за ОСОБА_4 адміністративного нагляду строком на 1 рік із застосуванням обмежень.
Належним чином повідомлена особа, щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду, в судове засідання не з'явилась, ніяких даних про поважність причин неявки в судове засідання до суду від нього не надходило.
Згідно ст.ст. 1,2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", адміністративний нагляд це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами внутрішніх справ. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно з положеннями п."в" ст.3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами,звільненими змісць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 є засудженим по останній справі 26.06.2018 року Рівненським районним судом Рівненської області за ч.2 та ч.3 ст.185 КК України до позбавлення волі строком на 5 років 1 місяць.
Як вбачається із матеріалів справи, постановою Рівненського районного суду Рівненської області від 27.03.2023 було встановлено щодо ОСОБА_4 адміністративний нагляд строком на 1 рік за місцем його проживання, строк якого закінчився 27.03.2024.
ОСОБА_4 неодноразово притягався до адміністративної відповідальності за ч.1, ч.2 ст. 187, ч.1 ст.175-1, ст. 183, ч.1 ст. 127 КУпАП.
19.08.2023, 04.03.2024, 06.03.2024 ОСОБА_4 оголошено попередження про те, що якщо він не припинить порушувати громадський порядок та права інших громадян, за ним буде встановлено адміністративний нагляд із застосуванням встановлених Законом України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" обмежень.
Так, відповідно до п.4.3. Інструкції про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, затвердженої наказом МВС України, Державного департаменту України з питань виконання покарань 04 листопада 2003 року №1303/203 (далі - Інструкція) у разі встановлення факту порушення громадського порядку або прав інших громадян, учинення інших правопорушень цією особою, дільничний інспектор міліції виносить письмове попередження особи, стосовно якої може бути встановлено адміністративний нагляд (додаток 10).
Згідно вимог п.п. 4.4. Інструкції у разі, якщо особа, яка підпадає під дію Закону, незважаючи на письмове попередження органів внутрішніх справ продовжує порушувати громадський порядок і права інших громадян, учиняє інші правопорушення, за які чинним законодавством встановлена адміністративна відповідальність, дільничний інспектор міліції доповідає про це рапортом начальнику міськ-, райвідділу для прийняття рішення про доцільність встановлення за нею адміністративного нагляду.
До подання додаються матеріали, що готуються відповідно до пунктів 4.3. та 4.4. цієї Інструкції.
Звертаючись із вказаним поданням до суду, начальник Головного управління Національної поліції в Рівненській області, посилається на те, що ОСОБА_4 був засуджений два рази до позбавлення волі за умисні злочини та після відбування покарання незважаючи на попередження органів Національної поліції систематично порушує громадський порядок і права інших громадян, вчиняє інші правопорушення.
Водночас, як встановлено судом, ОСОБА_4 притягався до адміністративної відповідальності за систематичне порушення правил адміністративного нагляду, порушеня правил дорожнього руху, однак відомості про притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за порушення громадського порядку і прав інших громадян в поданні відсутні. Притягнення до адміністративної відповідальності один раз за завідомо неправдивий виклик спеціальних служб та один раз за куріння тютюнових виробів у заборонених місцях, не свідчать про те, що ОСОБА_4 систематично та умисно порушує громадський порядок та права інших громадян. Також до матеріалів подання не долучено доказів, які б свідчили про вчинення ним даних правопорушень.
Суд також звертає увагу на те, що в порушення ч. 2, 3 ст. 5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" та вищезазначених вимог п. 4.4. Інструкції до подання не долучено копії вироків про попереднє засудження до позбавлення волі, а також відсутнє обґрунтування доцільності обмежень, які запропоновано встановити на підставі статті 10 цього Закону.
Враховуючи вищенаведене, суд не вбачає підстав для встановлення за особою адміністративного нагляду, а тому в задоволенні подання слід відмовити.
Керуючись: ст. 6 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", ст. 158 КВК України, суд,
У задоволенні подання начальника Головного управління Національної поліції в Рівненській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 відмовити.
Постанова може бути оскаржена в установленому законом порядку.
Суддя ОСОБА_1