Провадження № 3/557/518/2024
Справа № 557/717/24
17 травня 2024 року
Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Пацко Д.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшла з Департаменту патрульної поліції УПП в Рівненській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , місце роботи: секретаріат уповноваженого Верховної ради з прав людини, за ч. 3 ст. 126 КУпАП,
29.04.2024 року до Гощанського районного суду Рівненської області з ДПП УПП в Рівненській області надійшли адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 126 КУпАП.
15.05.2024 до суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про направлення даної справи для розгляду за місцем його проживання. Мотивуючи своє клопотання, посилаючись на приписи ч. 2 ст. 276 КУпАП, зазначив, що розгляд даної справи буде доречніше здійснювати за місцем його проживання, так як місце, де розглядається справа, знаходиться на значній відстані від місця його проживання, що перешкоджає особі, яка притягається до адміністративної відповідальності користуватися наданими йому правами.
Вирішуючи вказане клопотання суддя виходить з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.
Положеннями ст. 257 КУпАП визначено, що протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 276 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
При цьому, положеннями Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року №1395, яка визначає процедуру оформлення поліцейськими підрозділів поліції та поліцейськими, на яких покладаються обов'язки із забезпечення безпеки дорожнього руху в окремих регіонах та населених пунктах, де тимчасово відсутня патрульна поліція, матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, визначено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення, за місцем проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за місцем реєстрації транспортного засобу та на місці вчинення адміністративного правопорушення (п. 1 Розділу IІІ).
Системний аналіз вказаних положень нормативно-правових актів вказує на те, що саме до дискреційних повноважень посадової особи, уповноваженої на складення протоколу про адміністративне правопорушення, відноситься функція з визначення, в який саме суд надіслати матеріалами справи, при існуванні обставин для застосування альтернативної підсудності.
При цьому слід звернути увагу, що вказана посадова особа, при вирішенні питання про те, в який саме суд надіслати матеріалами справи в першу чергу повинен виходити із загального правила щодо територіальної підсудності розгляду такої справи, визначеного в ч. 1 ст. 276 КУпАП, і лише при наявності об'єктивних і обґрунтованих підстав неможливості розгляду справи в такому порядку, належним чином мотивувавши своє рішення, вирішувати питання щодо надіслання протоколу про адміністративне правопорушення до суду за місцем обліку транспортного засобу або за місцем проживання порушника.
З протоколу про адміністративне правопорушення убачається, що уповноваженою на його складення особою даний матеріал було направлено до Гощанського районного суду Рівненської області.
29.04.2024 року матеріали даної справи надійшли до Гощанського районного суду Рівненської області за місцем вчинення правопорушення, що відповідає вимогам ч. 1 ст. 276 КУпАП.
Згідно роз'яснення, які містяться у п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 11.06.2004 «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення», згідно яких у випадках, коли законом передбачається альтернативна підсудність (ч. 2 ст. 276 КУпАП (80732-10), питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.
Відповідно до частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Враховуючи викладене вище, клопотання ОСОБА_1 про направлення справи до суду за місцем проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме до Подільського районного суду м. Києва, задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 278 КУпАП, суд -
У задоволенні клопотання про направлення справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 126 КУпАП за місцем його проживання - відмовити.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Д.В. Пацко