Рішення від 16.05.2024 по справі 260/2413/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2024 року м. Ужгород№ 260/2413/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ НП в Закарпатській області), у якому просить:

1. Визнати протиправною відмову сектору з питань пенсійного забезпечення Головного Управління Національної поліції в Закарпатській області, викладену у листі від 11.03.2024 №2-К/106/16-2024.

2.Зобов'язати Головне Управління Національної поліції в Закарпатській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подання про призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту ач. 1 ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі заяви ОСОБА_2 від 16.02.2024 з додатками та наказу 18 о/с від 30.01.2023 Головного управління Національної поліції в Закарпатській області.

3.Зобов'язати Головне Управління Національної поліції в Закарпатській області підготувати га надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області всі необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту а ч. 1 ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .. РНОКПП НОМЕР_1 на підставі заяви ОСОБА_2 від 16.02.2024 з додатками та наказу 18 о/с від 30.01.2023 Головного управління Національної поліції в Закарпатській області.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що ОСОБА_1 був звільнений із служби в поліції та з 25.08.2021 року отримує пенсію за віком на підставі п. «б» ст.12 Закону №2262. Під час звільнення ОСОБА_1 уповноваженим органом невірно була розрахована його вислуга років, яка складала 23 роки 10 місяців 04 дні, у зв'язку з чим позивач оскаржив дії ГУ НП в Закарпатській області щодо не зарахування вислуги років у пільговому обчисленні. За результатами розгляду справи, рішенням суду у справі №260/1662/22 було зобов'язано зарахувати ОСОБА_1 у пільговому обчисленні вислугу років. На виконання рішення суду в справі №260/1662/22 уповноваженим органом було видано наказ від 30.01.2023 №18 о/с, відповідно до якого вислуга років ОСОБА_1 була перерахована та установлено вислугу років станом на 25.08.2021 - 29 років 09 місяців 13 днів.

Позивач вважає, що відповідачем протиправно відмовлено на його звернення про підготовку та направлення документів до ГУ ПФУ в Закарпатській області для призначення пенсії за вислугою років на підставі п.а ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»

Ухвалою суду від 17 квітня 2024 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

26 квітня 2024 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог, у зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю. Так, зокрема, зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 02.09.2021 року. Враховуючи, що позивач згідно позовних вимог хоче здійснити перехід з одного виду пенсії на інший, то згідно Закону та порядку подання оформлення документів суб'єктом уповноваженим здійснювати перерахунки пенсії є орган Пенсійного фонду.

Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до наказу №179 о/с Головного управлінні Національної поліції в Закарпатській області від 25.08.2021 позивача було звільнено зі служби в поліції. Стаж служби в поліції на день звільнення складає 23 роки 10 місяців 4 дні.

У подальшому, на виконання рішення суду по справі №260/1662/22, Головним правлінням Національної поліції в Закарпатській області видано наказ №18о/с від 30.01.2023, відповідно до якого майорові поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника організаційно-аналітичного відділу управління організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування Головного управління Національної поліції в Закарпатській області вважати оголошеною вислугу років на день звільнення у календарному обчисленні 29 років 09 місяців 13 днів.

Згідно матеріалів справи, встановлено, що 08.03.2023 за вих.№11/106/16.2023 відповідачем було направлено витяг з вказаного наказу до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Позивач вважає, що відповідачем первинно було підготовлено пакет документів для призначення пенсії позивачу з невірно розрахованою вислугою років, що призвело до недостатності спеціального стажу та, як наслідок, призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «б» ст.12 Закону №2262, тому звернувся з даним позовом.

Надаючи правову оцінку, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 1-1 Закону України №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Умови призначення пенсій за вислугу років визначені у статті 12 Закону.

Так, зокрема, відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону №2262 пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону

Відповідно до пункту «б» ч.1 ст.12 Закону №2262 особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально

Відповідно до частини 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», органи Пенсійного фонду мають право вимагати документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Відповідно до частини 5 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Суд вказує, що на час виникнення спірних правовідносин питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону та постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» було врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007(далі - Порядок № 3-1).

Пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.

Відповідно до п.3 Порядку №3-1 заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку)), припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (заява про виплату пенсії (додаток 2 до цього Порядку)), заява про працевлаштування (звільнення) (початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняття (звільнення) на (зі) службу (служби) (додаток 3 до цього Порядку), заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4 до цього Порядку), заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 5 до цього Порядку), заява про виплату допомоги на поховання (додаток 6 до цього Порядку) подається заявником до органу, що призначає пенсію.

Аналогічні за змістом норми наведені у Постанові Правління Пенсійного фонду «Про внесення змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 02.03.2023 № 10-1 чинної з 18.04.2023 року.

Згідно з абз.4 п.11 Розділу 1 Порядку 10-1 днем звернення за перерахунком, поновленням пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед, у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням) (початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняттям (звільненням) на (зі) службу (служби), за виплатою недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, виплатою одноразової грошової допомоги, виплатою допомоги на поховання вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів)).

Аналізуючи наведені норми, суд відзначає, що заяви для призначення пенсії звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, подаються до пенсійного органу через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб, а заяви про перерахунок пенсії, перехід з одного виду пенсії на інший подаються подається заявником безпосередньо до органу, що призначає пенсію.

Отже, законодавством пенсіонерам надано беззаперечне право на перерахунок пенсії та перехід з одного виду пенсії на інший, проте таке право не залежить від дій уповноваженого органу, який здійснює підготовку документів для призначення пенсії. Разом з тим, законодавством визначено порядок звернення за вказаним перерахунком, зокрема шляхом звернення з відповідною заявою до органу, що призначає пенсію.

Як було встановлено судом, та не заперечується учасниками справи, позивачу була уже призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Водночас, у зв'язку зі прийняттям наказу ГУ НП у Закарпатській області №18 о/с від 30.01.2023, згідно якого вислуга позивача складає 29 років 09 місяців 13 днів, у позивача виникло право для перерахунку його пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно супровідного листа від 21.09.2021 року №76/106/16-2021 відповідачем було направлено до ГУ ПФУ в Закарпатській області матеріали для призначення пенсії за вислугою років ОСОБА_1

Разом з тим, згідно чинного законодавства у ГУ НП в Закарпатській області відсутній обов'язок звернення до органу, що призначає пенсію з метою перерахунку призначеної пенсії.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що у відповідача не виникало обов'язку щодо повторної підготовки документів для призначення пенсії позивачу за вислугу років. Отже, вказана у відзиві позиція відповідача цілком відповідає тим висновкам, до яких суд дійшов під час розгляду вказаної справи.

За таких обставин суд вважає, що відмова відповідача у підготовці та подання документів до ГУ НП в Закарпатській області відповідає вимогам чинного законодавства, не порушує права та інтереси позивача.

Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м.Ужгород, вул. Ференца Ракоці, буд.13, код ЄДРПОУ 40108913) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЮ.Ю.Дору