15 травня 2024 року м. Житомир справа № 240/18302/22
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі також - Управління, відповідач) щодо обмеження пенсії максимальним розміром.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20.01.2023, яке набрало законної сили визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обмеження ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.12.2020 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням виплачених сум.
15.06.2023 до суду надійшла заява позивача подана в порядку ст.382-383 КАС України. Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 20.06.2023 відмовлено у задоволенні заяви, яку постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.10.2023 скасовано, заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю та визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень у адміністративній справі № 240/18302/22 задоволено. Також встановлено місячний строк з дати отримання цієї постанови для надання до Житомирського окружного адміністративного суду звіту про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.01.2023 у справі №240/18302/22.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення, яку постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2024 скасовано та прийнято нову постанову про відмову у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протягом 30 днів подати до Житомирського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.01.2023 у справі №240/18302/22.
19.04.2024 на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області подано доповнення до звіту про виконання судового рішення прийнятого у даній справі.
Розгляд поданого звіту призначено судом до розгляду на 25.04.2024, про що повідомлено учасників справи.
25.04.2024 судовий розгляд не відбувся у зв'язку із оголошенням повітряної тривоги. Розгляд звіту відкладено на 07.05.2024 об 11:30.
07.05.2024 у судовому засіданні ОСОБА_1 зауважив, що поданий звіт не відповідає дійсним обставинам справи. Крім того, зауважує, що рішення у даній справі набрало законної сили 13.03.2023, у той час представники Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вважають іншою дату набрання законної сили рішенням.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у судовому засіданні вказала, що позивачу у межах наданої компетенції проведено комплекс заходів для повного та неухильного виконання рішення суду прийнятого у даній справі, зокрема здійснено перерахунок та нарахування на виконання рішень суду №№240/13902/21, 240/42957/23, 240/18302/22, однак виплата нарахованих коштів буде проведена лише за наявності відповідного бюджетного фінансування. Додатково зауважує, що з 01.12.2023 виплата пенсії позивачу проводиться з урахування прийнятого у даній справі рішення.
Протокольною ухвалою суду від 07.05.2024 постановлено подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження. Зобов'язано представника Управління впродовж трьох робочих днів надати до суду додаткові документи, а позивача ознайомитися із поданими документами та протягом двох днів подати до суду відповідь.
10.05.2024 на виконання вимог ухвали суду представник Управління подала доповнення до звіту про виконання судового рішення. Пояснила, що загальний розмір боргу, на виконання рішень суду ОСОБА_1 становить 409 288,09 грн, однак на сьогодні Управлінням виплачена заборгованість за рішеннями судів, які набрали чинності по 19.09.2020.
У доповнення до поданого звіту вказала, що на виконання вимоги виконавця від 12.01.2024 при перерахунку пенсії відповідно до ст.8 Закону України "Про Державний бюджет на 2024 рік" з 01.01.2024 застосовано розмір мінімальної заробітної плати, яка застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рішеннями суду у розмірі 1600,00 грн. З огляду на що, у результаті перерахунку на виконання рішення суду у справі №240/13902/21 розмір підвищення як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, встановленого статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.2024 ОСОБА_1 становить 3200 грн. При цьому, оскільки на час проведення перерахунку пенсія ОСОБА_1 за січень 2024 року виплачена з врахуванням підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі 13 400,00 грн, тому виникла переплата підвищення до пенсії у розмірі 10 200,00 грн, яка утримана із загальної суми заборгованості (207 388 грн (нараховано за рішенням суду) - 10 200 грн (переплата) = 197 188 грн).
13.05.2024 від позивача надійшла заява, в якій вказав, що з нарахованою сумою у розмірі 409 288,09 грн, на виконання рішення суду, погоджується. Натомість заперечує твердження представника відповідача щодо дати набрання законної сили рішенням у даній справі, вважає правильною датою - 13.03.2024. Просить суд зобов'язати Управління вказати правильну дату набрання законної сили рішенням та виплатити наявну пенсійну заборгованість, а у випадку невиконання рішення суду у встановлений строк, змінити спосіб виконання із зобов'язання на стягнення.
14.05.2024 від представника Управління надійшли доповнення до звіту разом із відповідними доказами. За документами доданими до таких доповнень, рішення у даній справі набрало законної сили 13.03.2023.
Вивчивши матеріали справи та оцінивши звіт відповідача, суд при вирішенні питання про його прийняття керується такими мотивами.
Зі звітом про виконання судового рішення відповідач надав розрахунок пенсії виплаченої на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.01.2023 у даній справі та пояснення до такого перерахунку, в тому числі, щодо зменшення розміру пенсії в результаті проведеного перерахунку.
Як пояснив представник відповідача, загальний розмір боргу по пенсійній справі ОСОБА_1 на виконання рішень Житомирського окружного адміністративного суду у справі №№240/13902/21 (щодо доплати до пенсії передбаченої ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"), 240/42957/21 (щодо перерахунку на підставі оновленої довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області"), 240/18302/22 (щодо обмеження пенсії максимальним розміром) становить 409 288,09 грн, в тому числі 207 338,00 грн (за рішенням суду №240/13902/21), 110 603,96 грн (за рішенням суду №240/42957/21) та 101 496, 13 грн (за рішенням суду №240/18302/22).
З нарахованою сумою ОСОБА_2 погоджується, про що свідчить зміст його заяви від 13.05.2024.
За розрахунком, доданим до звіту, станом на 01.12.2023 пенсію позивачу нараховано у розмірі 26 742,09 грн, враховуючи вищевказані судові рішення. До виплати підлягала нарахована пенсія у розмірі 26 742,09 грн, тобто без обмеження її максимальним розміром.
З 01.01.2024 пенсійне забезпечення, враховуючи доплату до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 3200, 00 грн, становило 16 542,09 грн та підлягало до виплати у такому ж розмірі, тобто без обмеження її максимальним розміром.
Представник відповідача у доповненнях до звіту вказала, що на виконання вимоги виконавця від 12.01.2024 при перерахунку пенсії, відповідно до ст.8 Закону України "Про Державний бюджет на 2024 рік" з 01.01.2024 застосовано розмір мінімальної заробітної плати, яка застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рішеннями суду - 1600,00 грн. З огляду на що, у результаті перерахунку, на виконання рішення суду у справі №240/13902/21 (щодо доплати до пенсії передбаченої ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") розмір підвищення як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 з 01.01.2024 становило 3200 грн.
При цьому, оскільки на час проведення перерахунку пенсія позивача за січень 2024 року була виплачена з врахуванням підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі 13 400,00 грн, тому виникла переплата такого підвищення до пенсії у розмірі 10 200,00 грн, яка була утримана із загальної суми заборгованості (207 388 грн (нарахована сума на виконання рішення суду №240/13902/21 ) - 10 200 (переплата в січні 2024 року) = 197 188 грн).
Станом на сьогодні Управлінням виплачена заборгованість за рішеннями судів, які набрали чинності по 19 вересня 2020 року, про що зауважив представник відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи, суд вважає за необхідне наголосити, що Управлінням на виконання вищевказаних судових рішень здійснено перерахунок пенсійного забезпечення позивача у належному розмірі. Тобто рішення суду в частині нарахування виконано у повному обсязі.
Щодо встановлення певного терміну для виконання рішення суду у частині виплати заборгованості, суд вважає за необхідне вказати наступне.
Як видно з додатків, доданих до звіту та його доповнень, нараховані суми на виконання рішень суду включені до реєстру судових рішень, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України підсистеми "Реєстр судових рішень" Інтегорованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України, обов'язок ведення та заповнення якої (повнота та коректність) покладено на територіальні органи Пенсійного фонду України.
Крім того, представник відповідача пояснила, що Управлінням для повного виконання судових рішень, що набрали законної сили направлялись звернення від 22.06.2022 №0600-0304-5/43721 та від 13.07.2023 №0600-0304-5/73508 до Пенсійного фонду України про виділення додаткових коштів (видатків бюджету Головного управління) для погашення заборгованості за судовими рішеннями, які обліковуються в Реєстрі, на яке надано відповідь від 19.07.2022 №2800-030102-9/29530, від 10.08.2023 №2800-040204-9/44741 про передбачені видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у розмірі 360,0 млн грн.
З огляду на що, представник відповідача вважає, що Управлінням проведений, в межах наданої компетенції комплекс заходів, для повного та неухильного виконання рішення суду №240/18302/22, а виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням буде проведена Пенсійним фондом України за умови наявності відповідного бюджетного фінансування.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Приписами статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно з пунктами 1, 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 (далі - Положення № 28-2), Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду. Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.
Пунктом 3 Положення № 28-2 визначено, що основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом.
Відповідно до пункту 4 Положення № 28-2 управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
У контексті викладеного слідує висновок, що фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Аналогічну позицію викладено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 31 травня 2022 року у справі №360/940/20
З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що в матеріалах справи містяться усі необхідні докази, які свідчать про відсутності належного фінансування для виконання рішення суду, що у свою чергу не може вважатися невиконанням рішення суду, в частині виплати, без поважних на то підстав.
Частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.2 ст.382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тобто, виходячи з вищенаведеного, законодавцем за наслідками розгляду звіту передбачено вичерпний перелік дій суду.
Суд зазначає, що головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.
Розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.
Під час розгляду звіту про виконання судового рішення, судом встановлено, що таке не виконане в частині виплати нарахованої суми пенсії.
Дослідивши наданий Управлінням звіт про виконання судового рішення та доповнення до такого, суд зазначає, що відповідачем вжиті наступні заходи з метою виконання судового рішення, а саме: здійснено перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1 та внесено до Списку черговості рішень, з урахуванням набрання рішень суду законної сили, додано до матеріалів справи відповідну інформацію з підсистеми "Реєстр судових рішень".
Згідно з ч.2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, на виконання рішення суду, суд вважає за необхідне прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання рішення суду від 10.04.2024 та доповнення до такого від 10.05.2024, 13.05.2024 в адміністративній справі №240/18302/22.
Керуючись статтями 121, 248, 256, 382 КАС України, суд, -
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання рішення суду від 10.04.2024 та доповнення від 10.05.2024, 13.05.2024 в адміністративній справі №240/18302/22.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя О.В. Єфіменко