про зупинення провадження у справі
15 травня 2024 року м. Житомир справа № 240/6563/24
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглядаючи у письмовому провадженні питання про зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, стягнення коштів,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо виплати щорічної разової грошової допомоги за 2023 рік як учаснику бойових дій у меншому розмірі, ніж п'ять мінімальних пенсій за віком;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 9 465,00 гривень, з урахуванням раніше виплачених сум, на відшкодування матеріальної шкоди завданої протиправними діями щодо недоплати, як учаснику бойових дій, грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статей 258-263 КАС України.
Судом встановлено, що Верховний Суд ухвалою від 22 листопада 2023 року відкрив провадження у зразковій адміністративній справі №440/14216/23, у якій спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються нормами права, що заявлені позивачем у цій справі. Так у справі №440/14216/23 спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 "Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань".
Відповідно до пункту 9 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд має право зупинити провадження у справі у разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.156 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Правовий аналіз вказаної норми дає підстави зробити висновок, що у разі наявності пов'язаної справи, рішення в якій встановлює обставини, що впливають на збирання та оцінку доказів у даній справі, суд зобов'язаний зупинити провадження у справі.
Тобто, необхідною передумовою зупинення провадження у справі на підставі п.3 ч.1 ст.156 КАС України є неможливість її розгляду до вирішення по суті іншої справи. Обставини неможливості розгляду справи судом встановлюються у кожному конкретному випадку залежно від змісту справи.
Враховуючи викладене, судом встановлено, що адміністративна справа №240/6563/24 є типовою по відношенню до справи №440/14216/23, а відтак, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/14216/23.
Керуючись статтями 236, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Зупинити провадження в адміністративній справі № 240/6563/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, стягнення коштів до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/14216/23.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.Г. Попова