16 травня 2024 рокуСправа №160/4125/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сидоренко Д.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 49101, м.Дніпро, вул.Красна, 20а), Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС в Дніпропетровській області" (код ЄДРПОУ 08805223, 49005, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Полігонна, будинок 16) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Обставини справи: 13.02.2024 року засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Дніпропетровській області, Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС в Дніпропетровській області", в якому позивач просить суд:
1. визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, та Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області, щодо відмови ОСОБА_1 , іпн. НОМЕР_1 у зарахуванні до вислуги років для призначення (перерахунку) пенсії окремих періодів служби в календарно - пільговому обчисленні зокрема в її частині, - зарахування (підтвердження та включення) раніше не відомого та не врахованого до вислуги років на пільгових умовах часу служби (роботи), зокрема періоду:
- з 08.07.2000 по 01.04.2004 оперуповноважений відділення боротьби з майновим злочинами та крадіжками автотранспортних засобів відділу карного розшуку Саксаганського районного відділу внутрішніх справ м.Кривого Рогу УМВС України в Дніпропетровській області;
- з 01.04.2004 по 01.01.2006 - оперуповноважений відділення карного розшуку Саксаганського районного відділу Криворізького міського управління УМВС України в Дніпропетровській області;
- з 01.06.2006 по 26.09.2007 - оперуповноважений відділення карного розшуку Довгинцівського районного відділу Криворізького міського управління УМВС України в Дніпропетровській області;
- з 26.09.2007 по 07.03.2008 - оперуповноважений сектору карного розшуку Довгинцівського районного відділу Криворізького міського управління МВС України в Дніпропетровській області;
- з 07.03.2008 по 30.09.2008 - старший оперуповноважений сектору карного розшуку Довгинцівського районного відділу Криворізького міського управління УМВС України в Дніпропетровській області;
- з 30.09.2008 по 10.06.2013 - старший оперуповноважений сектору карного розшуку Довгинцівського районного відділу Криворізького міського управління УМВС України в Дніпропетровській області;
- з 10.06.2013 по 30.09.2015 - старший оперуповноважений сектору карного розшуку Довгинцівського районного відділу Криворізького міського управління УМВС України в Дніпропетровській області.
2. зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 , іпн. НОМЕР_1 пільгову вислугу років до його календарної вислуги років за час служби (роботи), зокрема, за періоди:
- з 08.07.2000 про 01.04.2004 на посаді оперуповноваженого відділення боротьби з майновими злочинами та крадіжками автотранспортних засобів відділу карного розшуку Саксаганського районного відділу внутрішніх справ м.Кривого Рогу ХМВС України в Дніпропетровській області;
- з 01.04.2004 по 01.01.2006 на посаді оперуповноважений відділення карного розшуку Саксаганського районного відділу Криворізького міського управління УМВС України в Дніпропетровській області;
- з 01.06.2006 по 26.09.2007 на посаді оперуповноваженого відділення карного розшуку Довгинцівського районного відділу Криворізького міського управління УМВС України в Дніпропетровській області;
- 26.09.2007по 07.03.2008 на посаді оперуповноваженого сектору карного розшуку Довгинцівського районного відділу Криворізького міського управління УМВС України в Дніпропетровській області;
- з 07.03.2008 по 30.09.2008 на посаді старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Довгинцівського районного відділу Криворізького міського управління УМВС України в Дніпропетровській області;
- з 30.09.2008 по 10.06.2013 на посаді старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Довгинцівського районного відділу Криворізького міського управління МВС України в Дніпропетровській області;
- з 10.06.2013 по 30.09.2015 на посаді старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Довгинцівського районного відділу Криворізького міського управління УМВС України в Дніпропетровській області
- Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 р.
Позовні вимог обґрунтовані тим, що за період служби в органах міліції, а саме на посаді оперуповноваженого карного розшуку міліції позивач пропрацював 15 років 7 місяців. При праці позивача на посадах оперуповноваженого карного розшуку міліції 17.07.1992 року КМУ була прийнята Постанова №393, згідно якої вислуга років для призначення пенсії на пільгових умовах для працівників - оперуповноваженого карного розшуку стаж роботи обчислюється з розрахунку 1,5 місяці за кожен місяць служби. У зв'язку з чим позивач звернувся до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС в Дніпропетровській області" із заявою про перерахунок стажу, яку перенаправлено до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області. Листом від 08.09.2023 року Ліквідаційною комісією було відмовлено в перерахунку стажу.
Ухвалою суду від 16.02.2024 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.
10.04.2024 року від Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, в якому зазначено зокрема наступне. ОСОБА_1 був звільнений на пенсію за вислугу років, відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262, зі змінами, внесеними згідно із Законом № 879 - VI від 15.01.2009, в разі, досягнення ним на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, тому у ГУМВС відсутні правові підстави для зарахування до календарної вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах. Згідно з пунктом 1 Постанови № 393 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №119 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (чинній на момент звернення позивача із заявою про перерахунок вислуги років), установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б»- «д», «ж» із статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. ГУНП зазначає, що спірним питанням цієї справи, є питання щодо застосування календарної чи пільгової вислуги років при встановленні підстав для направлення до органу Пенсійного фонду України документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років. Звертаємо увагу суду на те, що відповідно до приписів статті 12 Закону №2262-ХІІ, підставою для призначення пенсії за вислугу років в даному випадку є 22 календарних роки і більше саме календарної вислуги. ОСОБА_1 у своїй позовній заяві посилається на постанову Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 року по справі №805/3923/18-а, у якій колегія суддів дійшла висновку, що Законом № 2262-ХІІ передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів. Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду, проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262- XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку. ГУМВС зазначає, що після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №119 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», і стаття 12 Закону №2262-ХІІ, і Постанова №393 встановлюють однакове правове регулювання спірних правовідносин в частині розмежування календарної та пільгової вислуги, порядку їх обчислення та застосування. Звертаємо увагу суду на те, що виходячи з положень статті 12 Закону №2262-ХІГ та пунктів 1 та 2-1 Постанови № 393 календарна вислуга застосовується для призначення пенсії за вислугу„ років, а пункт З Постанови №393 визначає, що певні періоди, зокрема час проходження служби у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств, підлягають пільговому обчисленню для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови. Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня, 1992 року №393» усунуторозбіжності між Законом № 2262-ХІІ та постановою № 393 щодо врахування пільгової вислуги років для призначення пенсії за вислугу роківвідповідно до Закону № 2262-ХІІ. Таким, чином, висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а, ґрунтуються на іншому правовому регулюванні. Отже, ГУМВС зазначає, що вислуга років позивача ОСОБА_1 складає: календарна 15 років 07 місяців 23 дні. Тому, враховуючи вищевикладене, оскільки календарна вислуга років позивача ОСОБА_1 становить менше 22 років, а пільгова вислуга років враховується лише для визначення розміру пенсії, а не для призначення такої, то ГУМВС правомірно відмовлено ОСОБА_1 у зарахуванні до вислуги років для призначення (перерахунку) пенсії окремих періодів служби в календарно - пільговому обчисленні.
16.04.2024 року від позивача надійшла відповідь на відзив.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Згідно Витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 15.09.2015 року №395о/с По особовому складу Згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС звільнено у запас Збройних сил (з поставлення на військовий облік) за п.64 "б" (через хворобу) майора міліції ОСОБА_1 старшого оперуповноваженого сектора карного розшуку Довгинцівського районного Криворізького міського управління, з 30 вересня 2015 року.
Вислуга років на день звільнення складає 15 років 07 місяців 23 дні.
У пільговому обчисленні: не має.
Загальнотрудовий стаж 27 років 00 місяців 03 дні.
18.07.2023 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок стажу до начальника Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС в Дніпропетровській області", в якій просив на підставі даної заяви та довідки ГУМВС в Дніпропетровській області №2/Д-68 ЛК від 22.06.2023 року провести перерахунок стажу у пільговому обрахунку.
Листом від 08.09.2023 року №18/13-14-994/Лк Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області розглянуто заяву ОСОБА_1 та повідомлено наступне.
Відповідно до частини першої статті 17-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» (із змінами та доповненнями, далі Закон), обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи яка має право на пенсію за цим Законом.
Так, згідно матеріалів архівної особової справи, Ви, у період з 07.02.2000 до 30.09.2015 дійсно проходили службу, в, органах внутрішніх справ та Наказом Головного управління МВС України в Дніпропетровськ області від 15.09.2015 №395 о/с звільнені у запас Збройних Сил поставленням на військовий облік за п. 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, з 30 вересня 2015 року, з вислугою років на день звільнення складає: 15 років 07 місяців 23 дні, у пільговому обчисленні: не має загальнотрудовий стаж: 27 років 00 місяців 03 дні.
Відповідно до пункту «а» статі 12 Закону України «Про пенсій забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких, інших осі від 9 квітня 1992 року № 2262- XII, в редакції Закону від 08.07.2011 № 3668-3 який був чинний на день Вашого звільнення, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічмана військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім, осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше.
Лише у разі наявності зазначеної календарної вислуги років, додатково зараховується вислуга років на пільгових умовах.
Однак враховуючи те, що Ви були звільнені на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «б» статі 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262- XII (далі - Закон), із змінами, внесеними згідно із Законом № 879- від 15.01.2009, в разі досягнення ним на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, тому у ГУМВС України в Дніпропетровській області відсутні правові підстави для зарахування до календарної вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах.
Не погоджуючись з діями відповідачів, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі Закон - №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ст.1-2 Закону №2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби):
а) особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу;
б) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту;
в) особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України;
г) особи начальницького і рядового складу державної пожежної охорони, особи начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України;
д) громадяни інших держав із числа військовослужбовців збройних сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства цих держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, їх пенсійне забезпечення здійснюється згідно із законодавством держави, на території якої вони проживають;
е) особи, зазначені у статтях 3 і 4 цього Закону;
є) особи із числа військовослужбовців строкової служби та члени сімей осіб з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, у передбачених цим Законом випадках;
ж) державні службовці та працівники навчальних, медичних закладів та науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ України або поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п'яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.
В силу ст.12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається, зокрема:
а) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону;
б) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", з" статті 1-2цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Відповідно до ст.17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону №2262-ХІІ КМУ прийнято постанову від 17.07.1992 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі Порядок №393).
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Позивач у позовній заяві просить суд визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, та Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області, щодо відмови ОСОБА_1 , іпн. НОМЕР_1 у зарахуванні до вислуги років для призначення (перерахунку) пенсії окремих періодів служби в календарно - пільговому обчисленні зокрема в її частині, - зарахування (підтвердження та включення) раніше не відомого та не врахованого до вислуги років на пільгових умовах часу служби (роботи).
За загальним правилом, діями суб'єкта владних повноважень є сукупність вчинків здійснених у межах наданих чинним законодавством повноважень. Отже, під протиправними діями суб'єкта владних повноважень слід розуміти активну форму поведінки, пов'язану з виконанням дій, які такий суб'єкт не мав права вчинювати відповідно до його повноважень, за відсутності обставин, з якими пов'язана необхідність вчинення певної дії або з порушенням процедури.
До адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено, оскільки підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод. Однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу саме позивача. При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення можливості чи неможливість реалізації її законного права таабо виникнення додаткового обов'язку.
Наказом МВС України від 17.09.2018 року №760, затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, яка визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з:
1) оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
2) оформлення, обліку та видачі посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків «Ветеран війни - учасник бойових дій» (далі - нагрудні знаки) та листів талонів на право одержання ветераном війни проїзних документів (квитків) із 50-відсотковою знижкою їх вартості.
пунктом 1 розділу ІІ Інструкції визначено, що уповноважені структурні підрозділи:
1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства;
2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань;
3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій;
4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій;
5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1);
6) повідомляють органи, які призначають пенсії, про судові рішення, які набрали законної сили, про позбавлення пенсіонерів військового (спеціального) звання та про видання наказів про прийняття (поновлення) на службу в 10-денний строк з дня отримання відповідного рішення суду;
7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону;
8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення;
9) зберігають та видають (замінюють) посвідчення «Ветеран органів внутрішніх справ», «Ветеран військової служби», «Ветеран служби цивільного захисту» та нагрудні знаки відповідно до чинного законодавства;
10) видають довідки про право на пільги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» (додаток 2).
Пункт 1 розділу ІІІ Інструкції, встановлює, що уповноважені структурні підрозділи:
1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком.
Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії;
2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії;
3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів;
4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу).
Витребовувати документи, подання яких не передбачено Порядком, забороняється;
5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи;
6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.
Підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України:
1) обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років) (додаток 3).
2) ознайомлюють особу, яка набула право на пенсію, із розрахунком вислуги років;
3) надають допомогу в оформленні документів для призначення пенсії особам, які набули право на пенсію.
Отже, ГУ НП в Дніпропетровській області уповноважено обчислювати, зокрема, стаж особи, яка набула право на пенсію.
Як встановлено судом, на виконання вимог Порядку №393 (в редакцій на час звільнення) позивачу обчислена календарна вислуга років при звільненні, яка згідно Витягу з Наказу від 15.09.2015 №395о/с складає 15 роки 07 місяців 23 днів.
Доказів оскарження позивачем розрахованого ГУ НП в Дніпропетровській області стажу зазначеного у Витязі з Наказу №395о/с від 15.09.2015, матеріали справи не містять.
Відтак, відповідачем-1 було ще 15.09.2015 року проведено розрахунок стажу та направлені відповідні документи позивача до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для призначення пенсії.
Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 19-21, 72-77, 242-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко