Ухвала від 15.05.2024 по справі 948/344/24

Справа № 948/344/24

Номер провадження 1-в/948/56/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.05.2024 Машівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого-судді ОСОБА_1

за участю: секретаря ОСОБА_2 ,

представника Машівської ВК (№ 9) ОСОБА_3 ,

засудженого ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Машівка подання начальника державної установи «Машівська виправна колонія (№9)» ОСОБА_5 відносно засудженого:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеса, жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, розлученого, освіта середня, раніше не судимого,

про встановлення адміністративного нагляду на підставі п. «б» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»

в судовому засіданні 15.05.2024р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови

ВСТАНОВИВ:

1.Суть подання

У травні 2024 року до суду надійшло вказане подання, яке обґрунтоване тим, що ОСОБА_4 23.09.2020р. засуджений Овідіопольським районним судом Одеської області за ч.2 ст. 286 КК України на 4 роки позбавлення волі, з позбавленням права керувати транспортними засобами на 3 роки. В місцях позбавлення волі засуджений знаходиться з 23.09.2020р. та за цей час допустив 19 порушень встановлених вимог режиму відбування покарання, з яких 12 в ДУ «Ізмаїльський слідчий ізолятор». Три стягнення не погашені та не зняті, не дотримується умов відбування покарання, потребує додаткового контролю з боку представників адміністрації, ухиляється від виконання робіт по благоустрою, приймає участь у виховних заходах, провину в скоєному злочині визнає, вирок суду вважає справедливим.

У зв'язку з наведеним, начальник ВК просить встановити засудженому адміністративний нагляд терміном на 1 рік, з такими обмеженнями:

1)заборонити вихід з буднику (квартири) у визначений час, який не може перевищувати 8 годи на добу (0 21.00 до 05.00);

2)заборонити перебувати у визначених місцях району (міста) - ресторани, кафе, бари;

3)заборонити виїзд за межі району (міста) місця проживання за особистими питаннями без дозволу керівництва відділу поліції;

4)зобов'язатися з'являтися на реєстрацію в орган поліції за місцем проживання 1, 2, 3, 4 тижня кожного місяця.

2.Позиції учасників судового провадження

В судовому засіданні представник Машівської ВК (№ 9) подання підтримав та просив його задовольнити з тих підстав, що поведінка засудженого протягом відбування покарання була нестабільною, оскільки він систематично вчиняв правопорушення та відповідно до ст. 133 КВК є злісним порушником режиму.

Засуджений з поданням погодився, від дачі показань відмовився згідно ст. 63 Конституції України.

3. Докази на підтвердження обставин, викладених у поданні

Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 за вироком Овідіопольського районного суду Одеської області від 23.09.2020р. засуджений за ч.2 ст. 286 КК України на 4 роки позбавлення волі, з позбавленням права керувати транспортними засобами на 3 роки. Зараховано в строк покарання строк перебування під вартою з 13.10.2018р. по 08.02.2019р. За змістом вироку злочин вчинено в стані алкогольного сп'яніння, внаслідок чого одна людина загинула (а.с.9-13).

З 23.09.2020р. ОСОБА_4 відбуває покарання в місцях позбавлення волі, а безпосередньо в Машівській ВК (№9) з 15.07.2022р., кінцевий строк 28.05.2024р.

Як видно з характеристики засудженого, за час перебування в державній установі «Ізмаїльський слідчий ізолятор» характеризувався негативно, допустив 12 порушень режиму утримання. Також негативно характеризується за час відбування покарання у Машівській ВК (№9), всього має 19 порушень, три стягнення не погашені та не зняті, не дотримується умов відбування покарання, намагається дотримуватись правомірних відносин та ввічливого ставлення з персоналом, але з метою поблажливого ставлення до себе, приймає участь у виховних заходах, але не робить належні висновки, було відмовлено у застосуванні заміни покарання більш м'яким та в умовно-достроковому звільненні, як такому, що не став на шлях виправлення та не довів своє виправлення, провину в скоєному злочині визнає, вирок суду вважає справедливим, виконавчі листи не надходили. Перебуває на профілактичному обліку як особа, яка допускає злісні порушення згідно ст. 133 КВК України (а.с.5-6).

Згідно довідки про стягнення та заохочення за час відбування покарання засуджений ОСОБА_4 заохочень не мав, має 19 стягнень з яких: 1 - попередження, 13 - доган, 4 - суворих догани, 1 - ДІЗО 5 діб. З них: 13 стягнень - за зберігання заборонених предметів, 4 - за відмову від робіт по благоустрою, 1 - за спробу доставки заборонених предметів, 1 - за порушення розпорядку дня (а.с.7-8).

Як видно з витягу з протоколу № 3 від 20.03.2023р. ОСОБА_4 поставлений на профілактичний облік, як особа, яка допускає злісні порушення установленого порядку відбування покарання (а.о.с.95 т.2).

За довідкою бухгалтерії установи засуджений не був працевлаштований (а.с.22).

4.Мотиви суду

Відповідно до п. «б» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо після відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.

Санкцією ч.2 ст. 286 КК України передбачено відповідальність у вигляді позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.

Відповідно до ч.4 ст. 12 КК України тяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше двадцяти п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше десяти років.

Отже, з огляду викладене, злочин, передбачений ч.2 ст. 286 КК України відповідно до ч.5 ст. 12 КК відносяться до категорії тяжких.

Статтею 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.

Відповідно до ст. 10 цього Закону до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.

Згідно ч.2 ст. 5 цього Закону у поданні мають бути визначені обмеження, які пропонує встановити на підставі статті 10 цього Закону відповідно начальник установи виконання покарань чи начальник органу Національної поліції щодо поведінки піднаглядного, та обґрунтування доцільності таких заходів.

Як видно зі змісту постанов про накладення на засудженого стягнень в своїй більшості вони стосувалися зберігання заборонених предметів: мобільних телефонів, роутерів тощо, а також мало місце два стягнення за зберігання спиртних напоїв та спробу пронести спиртні напої, у зв'язку з чим останній раз до засудженого застосоване стягнення у вигляді поміщення до ДІЗО на 5 діб (а.о.с.75 т.1, а.о.с.146 т.).

В матеріалах справи відсутнє обґрунтування доцільності заборон для засудженого викладених у поданні.

Водночас в судовому засіданні представник установи повідомив, що оскільки засуджений неодноразово притягувався до дисциплінарної відповідальності, зокрема і за те, що намагався пронести до установи спиртні напої, а тому заборона залишення місця проживання у певний час та реєстрація щонеділі в органі поліції, а також відвідування певних місць сприятиме його дисциплінованості та він буде під постійним наглядом.

Частиною 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або

зняття судимості.

Отже, даючи оцінку зібраним у справі доказам, суд вважає, що оскільки ОСОБА_4 засуджений за тяжкий злочин, під час відбування покарання в місцях позбавлення волі не став на шлях виправлення, систематично порушував режим утримування, що призвело до накладення на нього 19 стягнень, з яких два стосуються зберігання спиртних напоїв та намагання пронести їх на територію установи, він перебуває на профілактичному обліку, як злісний порушник режиму відбування покарання, наразі три стягнення не зняті та не погашені, що свідчить про те, що даний засуджений вперто не бажає стати на шлях виправлення і залишається небезпечним для суспільства, а тому йому слід встановити адміністративний нагляд терміном на 1 рік зі встановленням обмежень у вигляді: заборони перебувати у визначених місцях району (міста) - ресторани, кафе, бари; заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час з 21.00 год. 05.00 год. та реєстрація в органі поліції 1 раз на місяць, оскільки порушення пов'язані зі зберіганням алкогольних напоїв, а вказані обмеження сприятимуть контролю за поведінкою засудженого.

Водночас, в порушення ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», автором подання не обґрунтована необхідність встановлення таких обмежень, як реєстрація в органі поліції кожної неділі та заборона виїзду за межі району, а відтак у задоволенні подання в цій частині необхідно відмовити.

За змістом ч.ч.6, 7 ст. 5 Закону судове рішення виноситься у формі постанови.

На підставі викладеного, керуючись ст. 158 КВК України, ст.ст. 3, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»

ПОСТАНОВИВ:

подання начальника державної установи «Машівська виправна колонія (№9)» про встановлення адміністративного нагляду засудженому ОСОБА_4 - задовольнити частково.

Встановити ОСОБА_4 адміністративний нагляд терміном на 1 рік, з такими обмеженнями:

-заборонити вихід з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу з 21 год. 00 хв. до 05 год. 00 хв.;

-заборонити перебувати у визначених місцях району (міста): ресторанах, кафе, барах;

-зобов'язати з'являтися на реєстрацію в поліцію за місцем проживання один раз на місяць.

В іншій частині подання - відмовити.

Копію постанови для організації виконання направити начальнику державної установи «Машівська виправна колонія (№9)» ОСОБА_6 .

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Машівський районний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а у випадку її оскарження, після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Повний текст постанови оголошено о 14 год. 30 хв. 15 травня 2024 року

Суддя ОСОБА_1