Справа № 553/1536/24
Провадження № 3/553/720/2024
Іменем України
15.05.2024м. Полтава
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Грошова Н.М., розглянувши матеріали, що надійшли від Відділення поліції № 1 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 173 КУпАП,
16.05.2024 до Ленінського районного суду м. Полтави надійшов адміністративний матеріал від Відділення поліції № 1 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 173 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 314319 від 04.05.2024, 04 травня 2024 року близько 13:00 год. перебуваючи за адресою: м. Полтава, вул. Сортувальна, буд. 43 на прибудинковій території гр. ОСОБА_1 розмахував пневматичним пістолетом «SAS M and P-40» № НОМЕР_1 , чим порушив громадський порядок та спокій громадян, а саме налякав потерпілого, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Порядок складання протоколу про адміністративне правопорушення визначений в ст. ст. 254-256 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи, особі яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
04.05.2024 року слідчим СВ ВнП № 1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області Сергєєвим Д.С. прийнято усну заяву від ОСОБА_2 , про що було складено протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію, відповідно до якого 04.05.2024 року близько 13:15 год. за адресою: м. Полтава, вул. Сортувальна, 43, гр. ОСОБА_3 виражався нецензурною лайкою, перебував в стані алкогольного сп'яніння чіплявся у зв'язку з цим просив притягнути останнього до адміністративної відповідальності.
Разом із цим, направлені до суду матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять відомостей, які є необхідними для повного, всебічного та об'єктивного з'ясування обставин справи, а саме: з матеріалів справи неможливо встановити чи вносились відомості за фактом цієї події до Єдиного реєстру досудових розслідувань та чи приймалась постанова про закриття кримінального провадження.
Крім того, відповідно до п.9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС від 06.11.2015 № 1376, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.12.2015 за № 1496/27941, у графі протоколу про адміністративне правопорушення «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» зазначається документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила адміністративне правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла)).
Перелік документів, що посвідчують особу, передбачений Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу, чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VI.
Так, відповідно до ст.13 ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу, чи її спеціальний статус» Закону документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, є: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну; тимчасове посвідчення громадянина України. Документами, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, є: посвідчення водія; посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон; посвідка на постійне проживання; посвідка на тимчасове проживання; картка мігранта; посвідчення біженця; проїзний документ біженця; посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту; проїзний документ особи, якій надано додатковий захист.
У відповідній же графі проколу «особу встановлено», відсутні відомості про документ, яким посвідчено особу громадянина (особу, яка притягається до адміністративної відповідальності), натомість зазначено: «ІТС «ІПНП». Тобто, при складенні протоколу про адміністративне правопорушення посадовою особою поліції було встановлено особу правопорушника за відомостями «ІТС «ІПНП». Вказані відомості не входять до переліку документів, що може посвідчувати особу, який визначений ч.1 ст.13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Суддя звертає увагу, що до протоколу «витяг з ІТС «ІПНП» не долучений, що позбавляє суд встановити особу порушника.
У матеріалах справи відсутня копія будь-якого документу, що посвідчує особу, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Вищевказані недоліки в оформленні матеріалу та їх неповнота перешкоджають всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи, унеможливлюють прийняття законного та обґрунтованого процесуального рішення по справі.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 Верховним судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи викладене, відсутність вищевказаних відомостей перешкоджає можливості повно та об'єктивно з'ясувати всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи про адміністративне правопорушення, у зв'язку з чим суддя вважає за необхідне повернути матеріали для належного оформлення та усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 256, 278, 280 КУпАП, суддя,
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 173 КУпАП повернути до Відділення поліції № 1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Грошова