Рішення від 14.05.2024 по справі 569/3915/24

Справа № 569/3915/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2024 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області

в складі головуючого-судді Бучко Т.М.

секретар судового засідання Дем'янчук Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача суму надміру виплачених (у вигляді житлової субсидії) коштів в розмірі 3495,18 грн та судовий збір у сумі 3028 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог покликається на те, що на підставі особисто поданої заяви та декларації про призначення житлової субсидії від 06 листопада 2020 року та доданих документів відповідачу було призначено та виплачено житлову субсидію за період з 01 жовтня 2020 року по 30 квітня 2021 року, далі в порядку автоматичного перерахунку продовжено призначення житлової субсидії з 01 травня 2021 року по 30 квітня 2022 року за адресою АДРЕСА_1 . В травні 2022 року під час перевірки поданих відповідачем відомостей встановлено, що у домогосподарства змінився склад сім'ї з 10 лютого 2022 року, а саме з реєстрації знялася ОСОБА_2 , яка входила до складу домогосподарства при призначенні житлової субсидії. Про вказану обставину відповідач не повідомив. Наслідком несвоєчасного повідомлення інформації про зміни у складі сім'ї є надмірне нарахування житлової субсидії з 01 березня 2022 року по 30 квітня 2022 року. У зв'язку з виявленим порушенням Департаментом припинено нарахування житлової субсидії з 01 травня 2022 року та здійснено розрахунок надміру наданої житлової субсидії, внаслідок чого було встановлено, що відповідачу безпідставно нараховано та виплачено житлову субсидію в розмірі 3495,18 грн. З метою повернення коштів відповідачу направлено повідомлення про повернення надміру виплачених коштів та претензію з вимогою повернути кошти. Однак кошти не повернено.

Ухвалою від 18 березня 2024 року суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження у справі з проведенням судового засідання з повідомленням (викликом) сторін.

У поданій до суду заяві від 14 травня 2024 року представник позивача ОСОБА_3 просить розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримує.

Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, причини неявки суду не повідомив. Про дату, час і місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення. Відзиву на позовну заяву до суду не надходило.

За наявності передбачених ч.1 ст.280 ЦПК України умов суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Суд, дослідивши представлені у справі докази, дійшов таких висновків.

06 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради, правонаступником якого є Департамент соціальної політики Рівненської міської ради, із заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі.

06 листопада 2020 року відповідач подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, у якій в п.3 розділу І "Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства, і їх зареєстроване місце проживання у житловому приміщенні/будинку" зазначив в складі домогосподарства за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 .

В заяві про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 06 листопада 2020 року ОСОБА_1 своїм підписом підтвердив, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміна у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають), зміна в переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов'язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради ОСОБА_1 призначено житлову субсидію за адресою АДРЕСА_1 за період з 01 жовтня 2020 року до 30 квітня 2021 року, з 01 травня 2021 року доо 30 квітня 2022 року.

10 лютого 2022 року ОСОБА_5 знята з реєстраційного обліку за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про склад зареєстрованих осіб у житловому приміщенні № 15074, виданою 04 травня 2022 року Управлінням забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради.

Про зміни у складі осіб, які зареєстровані в домогосподарстві, відповідач протягом 30 днів Департамент соціальної політики Рівненської міської ради не повідомив. Доказів на спростування вказаної обставини суду не надано.

За розрахунком позивача, розмір надміру наданої житлової субсидії, виплаченої відповідачу за період з 01 березня 2022 року до 30 квітня 2022 року, становить 3495,18 грн.

30 травня 2022 року позивач направив ОСОБА_1 повідомлення про наявність надмірної виплати житлової субсидії з проханням повернути до 30 липня 2022 року надміру виплачену його сім'ї субсидію в сумі 3495,18 грн. 19 січня 2024 року на адресу відповідача направлено претензію на суму 3495,18 грн з вимогою у місячний термін повернути на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради кошти, що підтверджується фіскальним чеком АТ "Укрпошта" від 19 січня 2024 року. Докази повернення відповідачем коштів в сумі 3495,18 грн у справі відсутні.

Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій регулюються Положенням про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.9 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Згідно із п.43 Положення, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву; декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики; довідки про доходи; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).

Відповідно до п.22 Положення, житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія (п.24 Положення).

Згідно з п.90 Положення, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств.

У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання подаються нові заява та декларація (п.91 Положення).

Відповідно до п.119 Положення, за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли, зокрема громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення. Згідно з п.121 Положення, надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

Пунктом 125 Положення передбачено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому, п'ятому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку (п.127 Положення).

Правовідносини щодо набуття, збереження майна без достатньої правової підстави регулюються главою 83 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Згідно з ч.1 ст.1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Оскільки відповідач, як отримувач житлової субсидії, не повідомив протягом 30 днів структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні членів домогосподарства, позивач здійснив надмірне нарахування та виплату житлової субсидії за адресою АДРЕСА_1 за період з 01 березня 2022 року до 30 квітня 2022 року в розмірі 3495,18 грн.

Враховуючи, що відповідач добровільно не повернув надміру виплачену йому суму житлової субсидії, вимога про стягнення суми надміру виплачених коштів в розмірі 3495,18 грн обгрунтована, не суперечить закону, доведена належними та допустимими доказами, а тому позов належить задовольнити.

За правилами ч.1 ст.141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача понесені ним документально підтверджені витрати на оплату судового збору в розмірі 3028 грн.

На підставі наведеного та керуючись ст.10, 12, 89, 141, 258, 263-265, 267, 273, 280-282, 353, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради суму надміру виплачених у вигляді житлової субсидії коштів в сумі 3495(три тисячі чотириста дев'яносто п'ять) грн 18 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн у відшкодування судових витрат.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Рівненського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаних строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Сторони у справі:

позивач - Департамент соціальної політики Рівненської міської ради, місцезнаходження: 33028, м.Рівне, вул.Соборна, буд.12; код ЄДРПОУ 03195441;

відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя