Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Справа № 650/2278/24
Провадження № 2-о/650/80/24
іменем України
16 травня 2024 року смт. Велика Олександрівка
Великоолександрівський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді - Хомик І.І.
за участю секретаря судового засідання - Ткаченко І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Олександрівка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участі заінтересованої особи: Великоолександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -
ОСОБА_1 звернулася до Великоолександрівського районного суду Херсонської області із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Великоолександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
В обґрунтування заяви заявник вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на 66 році життя у селищі Дніпряни Каховського району Херсонської області померла мати заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка села Зміївка Бериславського району Херсонської області.
За фактом смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 було видане лікарське свідоцтво про смерть по формі 106/0 № 202 Н. Каховським відділенням КУ «БМСЕ» ХОР. Згідно якого смерть матері заявника настала внаслідок гострої серцево-судинної недостатності, ішемічна хвороба серця. До форми 106/0 видано довідку про причину смерті.
З метою реєстрації смерті ОСОБА_2 , заявник звернулася до Великоолександрівського відділу ДРАЦС. Однак їй було відмовлено у реєстрації, з тієї причини, що довідка про причину смерті та лікарське свідоцтво про смерть по формі 106/0 № 202 були видані під час окупації м. Нова Каховка, тобто окупаційною владою країни агресора, крім цього на довідці про причину смерті невірно вказано вік матері.
Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України та оформлення спадщини.
Заявник у судове засідання не з'явився, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, заяву підтримує в повному обсязі та просить задовольнити її вимоги.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, хоч був належно повідомлений про час та місце розгляду справи. Неявка заінтересованої особи не перешкоджає розгляду справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на 66 році життя у селищі Дніпряни Каховського району Херсонської області померла мати заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка села Зміївка Бериславського району Херсонської області.
За фактом її смерті було видане лікарське свідоцтво про смерть по формі 106/0 № 202 Н. Каховським відділенням КУ «БМСЕ» ХОР, згідно якого смерть матері заявника настала внаслідок гострої серцево-судинної недостатності, ішемічна хвороба серця. До форми 106/0 видано довідку про причину смерті.
Заявник звернулася до Великоолександрівського відділу ДРАЦС, для реєстрації смерті матері, на що їй було відмовлено з причини, що довідка про причину смерті та лікарське свідоцтво про смерть по формі 106/0 № 202 були видані під час окупації м. Нова Каховка, тобто окупаційною владою країни агресора, крім цього на довідці про причину смерті невірно вказано вік матері, тому було рекомендовано вирішити питання встановлення факту смерті у судовому порядку.
Після 24.02.2022 року ознак тимчасово окупованих територій набули окремі райони Київської, Чернігівської, Харківської, Сумської, Луганської, Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської областей.
Зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією України, визначеною Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, який набрав чинності 27.04.2014, державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
За приписами статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 317 ЦПК України передбачено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Так, згідно з вказаною нормою Закону заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, оскільки наведені у ній обставини повністю підтверджуються дослідженими письмовими доказами, долученими до матеріалів справи.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 76-81, 263-265, 315-319 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , за участі заінтересованої особи: Великоолександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки села Зміївка Бериславського району Херсонської області, яка померла у селі Дніпряни Каховського району Херсонської області, Україна, ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 66 років.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Херсонського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення, а особами, які не були присутні в судовому засіданні в 30-денний строк з дня отримання копії рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Ірина ХОМИК