Провадження №2/447/344/24
Справа №447/796/24
13.05.2024 Миколаївський районний суд Львівської області
в складі: головуючого судді Бачуна О.І.
з участю секретаря судових засідань Данилів О.І.
представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві, Львівської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Миколаївського комунального підприємства "Житлово-комунальне управління" до ОСОБА_3 про зобов'язання укласти договір на надання послуг з управління з побутовими відходами,
Позивач Миколаївське комунальне підприємства "Житлово-комунальне управління" звернулося в суд з позовом в якому просить суд зобов'язати ОСОБА_3 укласти договір на надання послуг з управління з побутовими відходами. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що позивач надає послуги з управління побутовими відходами у м.Миколаєві, а відповідач всупереч нормам чинного законодавства України відмовляється укласти договір про надання послуг з управління побутовими відходами. Відповідно до Правил надання послуг з управління побутовими відходами затверджених постановою КМУ від 08.08.2023року №835 « Про затвердження Правил надання послуг з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуг з управління побутовими відходами» суб'єкти господарювання, які здійснюють операції із збирання та перевезення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування на конкурсних засадах , відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з частиною третьою статті 33 Закону України « Про управління відходами». Рішенням виконкому Миколаївської міської ради від 23.01.2024 за №17 позивача визначено надавачем послуг з вивезення побутових відходів на території с.Ричагів, Стрийського району Львівської області. 30.01.2024року на сайті Миколаївської міської ради опубліковано публічний договір приєднання про надання послуг з поводження з побутовими відходами з індивідуальним споживачем. 28.02.2024року відповідачем на адресу підприємства надіслано відмову від комунальних послуг. 04.03.2024року відповідачу надіслана пропозиція із примірниками договору про укладення договору на надання послуг з управління з побутовими відходами. 12.03.2024 року відповідачем надіслано заяву про відмову від укладення договору. Оскільки чинним законодавством передбачено, що на фізичних осіб покладено обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових підходів, тому позивач просить позовні вимоги задоволити.
Ухвалою Миколаївського районного суду Львівської області від 03.04.2024року відкрито провадження та вирішено проводити розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
30.04.2024року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому вважає позовну вимогу необґрунтованою та безпідставною. Вказав, що ним було отримано заяву позивача щодо укладення договору від 04.03.2024року до якої долучено проект Договору з індивідуальним споживачем про надання послуг з управління побутовими відходами. Відповідачем не було прийнято цю пропозицію та подано Заяву про відмову від укладення договору 12.03.2024р. Відповідач не погоджується із умовами запропонованого Договору, тарифами та графіком вивезення побутових відходів. Вказав, що він являється власником квартири у селищі Липівка, Стрийського району Львівської області, де він проживає і в результаті його діяльності утворюються відходи. За вказаним місцем проживання є споживачем вказаних комунальних послуг, у належному порядку здійснює оплату таких, що входить в сплату внесків в ОСББ « Лінденфельд». Відповідач вказав, що являється власником будинку по АДРЕСА_1 , і жодні інші особи у цьому будинку не проживають, а тому вимога позивача укласти договір з розрахунку кількості мешканців 3 осіб є безпідставними.
02.05.2024року представником позивача подано до суду відповідь на відзив.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 , позовні вимоги підтримала в повному обсязі посилаючись на обставини викладенні в позовній заяві, просила такі задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні проти задоволення позовної вимоги заперечила, обгрнтування виклала у відзиві на позовну заяву та письмових запереченнях.
Заслухавши думку учасників, дослідивши матеріали справи, надавши належу оцінку доказам у справі, суд дійшов такого висновку.
Рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області №167 від 06.12.2022року встановлено МКП « Житлово-комунальне управління» тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами.
Відповідно до Правил надання послуг з управління побутовими відходами затверджених постановою КМУ від 08.08.2023року №835 « Про затвердження Правил надання послуг з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуг з управління побутовими відходами» суб'єкти господарювання, які здійснюють операції із збирання та перевезення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування на конкурсних засадах , відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з частиною третьою статті 33 Закону України « Про управління відходами».
Рішенням виконкому Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області від 23.01.2024 за №17 МКП «Житлове-комунальне управління» визначено надавачем послуг з вивезення побутових відходів на території с.Ричагів, Стрийського району Львівської області.
12.02.2024року між Управлінням капітального будівництва , економіки та комунальної власності Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області та Миколаївським комунальним підприємством «Житлово-комунальне управління» укладено Договір №05/03-04 про здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів. Відповідно до Додатку №1 до Договору №05/03-04 від 12.02.2024року зазначено Графік вивезення побутових відходів з території сід Гонятичівського старостинського округу ( с.Вербіж, с.Ричагів, с.Гонятичі, с.Кагуїв Стрийського району Львівської області). Дні вивезення побутових відходів - щосереди 4р.-5р./місяць, щомісячно, 8.00-17.00год.
30.01.2024року на сайті Миколаївської міської ради опубліковано публічний договір приєднання про надання послуг з поводження з побутовими відходами з індивідуальним споживачем.
28.02.2024року відповідач ОСОБА_3 на адресу МКП « ЖКУ» надіслав відмову від комунальної послуги.
04.03.2024року МКП «ЖКУ» надіслано на адресу ОСОБА_4 заяву із примірниками договору про укладення договору на надання послуг з управління з побутовими відходами.
12.03.2024 року ОСОБА_3 надіслав МКП «ЖКУ» заяву про відмову від укладення договору, в якій вказав, що не приймає пропозицію укласти договір та відмовляється від укладення та підписання такого договору, а тому такий не може вважатись укладеним між ними.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Статтею 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», зазначено, що предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець комунальної послуги зобов'язаний: забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів;
При цьому, такому праву прямо відповідає визначений у ч.1, 3 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», обов'язок, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 20 цього Закону споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Згідно з п.3 ч. 2 ст. 21 Закону виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Таким чином, законодавством передбачений двосторонній обов'язок, щодо укладання договору про надання житлово-комунальних послуг, у зв'язку з чим у разі відмови на оплату таких послуг споживачем з посиланням на відсутність укладеного договору не беруться до уваги, оскільки споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. А тому відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення відповідачів, як споживачів від оплати послуг у повному обсязі.
Аналогічна позиція міститься у висновку Верховного суду України викладеним у постанові від 30.10.2013 р. по справі 6-59цс13, про те що споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Відповідно до статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із частиною першою статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
За змістом частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
За змістом статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов'язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.
Згідно з частинами першою, другою статті 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Відповідно до статті 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказано у пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
Особа, яка зробила пропозицію укласти договір (оферту), у разі беззастережного акцепту цієї пропозиції його адресатом автоматично стає стороною в договірному зобов'язанні.
Акцептом визнається відповідь особи, якій адресована оферта, про її прийняття. Акцепт повинен бути повним і беззастережним. Мовчання за загальним правилом не є акцептом, якщо інше не випливає із закону, звичаю ділового обороту або з колишніх ділових відносин сторін. Мовчання можна вважати акцептом лише тоді, коли це прямо передбачено договором або законом.
Таким чином, договір про надання послуг з вивезення побутових відходів є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта повністю та без застережень або у вигляді конклюдентних дій прийняв оферту, або за умови передбачення у договорі або законі не висловив заперечень проти договору (мовчання).
Договір з вивезення відходів містить в собі також елементи договору приєднання (стаття 634 ЦК України), оскільки договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Вивезення відходів є видом житлово-комунальних послуг, що надаються мешканцям певної адміністративно-територіальної одиниці і на ці правовідносини розповсюджується Закон України «Про житлово-комунальні послуги»
Такі положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги» свідчать про обов'язковість договору щодо житлово-комунальних послуг для споживача та не можливість споживача відмовитись від укладання договору (за виключенням у випадках встановлених законом та у порядку встановленому законом), зокрема договору про вивезення відходів. За таких обставин, прийняття оферти виконавця послуг з вивезення відходів може бути у вигляді мовчання.
Згідно з пунктом б частини першої статті 15 Закону України «Про відходи» громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов'язані вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів.
Системне тлумачення вказаних норм свідчить, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про вивезення відходів або конклюдентних дій , які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_3 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 . Крім цього, судом встановлено, що ОСОБА_3 являється власником квартири АДРЕСА_2 . За вказаною адресою послуги з вивезення побутових відходів надає ОСББ « Лінденфельд» , на рахунок якого ОСОБА_3 сплачує внески, останній з яких підтверджується платіжною інструкцією №0.0.3604552420.1
Крім того, матеріали справи не містять належних і допустимих доказів того, що відповідач користується послугами позивача по вивезенню побутових відходів від його домоволодіння.
Системне тлумачення законодавства свідчить, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про вивезення відходів або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання. Такий правовий висновок зробив Верховний Суд в постанові від 11 листопада 2019 року у справі № 646/834/17.
Отже, договір про вивезення побутових відходів є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта у формі конклюдентних дій та не висловив заперечень проти договору.
Судом встановлено, що відповідач двічі 28.02.2024 та 12.03.2024року надсилав на адресу МКП « ЖКУ» заяви про відмову від укладення договору про надання послуг з управління побутовими відходами, не погоджуючись з умовами, тарифами та графіками вивезення, а тому відповідач вважається таким, що не прийняв оферту.
З огляду на вищевикладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність підстав для зобов'язання ОСОБА_3 укласти договір про надання послуг з управління з побутовими відходами з МКП « ЖКУ».
Судові витрати відповідно до ст.141 ЦПК України покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 141,258-259, 263-265 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
у задоволенні позову Миколаївського комунального підприємства "Житлово-комунальне управління" до ОСОБА_3 про зобов'язання укласти договір на надання послуг з управління з побутовими відходами - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Миколаївський районний суд Львівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення виготовлено 16.05.2024
Суддя Бачун О. І.