Справа № 219/10785/21
Провадження № 2/229/623/2024
(заочне)
16 травня 2024 р. Дружківський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Дубовика Р.Є., за участю секретаря судового засідання Жаріної Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги,
Представник позивача - Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги в сумі 32988,91 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач ОСОБА_1 25.09.2019 року звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (далі - Управління) із заявою на призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. Відповідно до рішень Управління від 11.10.2019 відповідачу призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям: з 01.09.2019 по 30.11.2019 у розмірі 1544,45 грн. щомісяця; з 01.12.2019 по 31.12.2019 у розмірі 1646,00 грн. щомісяця; з 01.01.2020 по 29.02.2020 у розмірі 1730,08 грн. щомісяця. Від 11.10.2019 призначена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям: з 01.09.2019 по 30.11.2019 у розмірі 1269,00 грн. щомісяця; з 01.12.2019 по 29.02.2020 у розмірі 1349,00 грн. щомісяця. Враховуючи норми Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» відповідачу було продовжено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги одиноким матерям з 01.07.2020 по 31.07.2020 без її особистого звернення до Управління. Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» було встановлено, що з 1 липня 2020 р. призначення і виплата в тому числі і державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а також особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 р., призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року, але з урахуванням змін, які були внесенні до порядку призначення та визначення права на отримання допомоги. В ході перевірки державними соціальними інспекторами Управління було встановлено, що при оформленні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам відповідач не задекларовала дохід, отриманий з продажу рухомого майна у розмірі 175075,03 грн. 02.03.2019 року та 11234,00 грн. 02.05.2019 року. З огляду на зазначене відповідач права на призначення допомоги не мала. В зв'язку з чим рішенням начальника Управління від 27.10.2020 року відповідачу була припинена виплата державної соціальної допомоги. Сума переплати державних коштів за період з 01.09.2019 по 31.07.2020 складає 32988,91 грн. В цілях досудового врегулювання спору та повернення бюджетних коштів Управлінням 21.01.2021 року було направлене повідомлення відповідачу про необхідність повернення надміру виплачених коштів у відповідності з чинним законодавством, проте в добровільному порядку відповідач вказану суму переплати не повернула, що змушує позивача звернутися до суду з цим позовом.
Представник позивача - Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради в судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи. Від представника позивача до суду надійшла заява, згідно якої він просив справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином відповідно до ст. ст. 128, 129 ЦПК України.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд ухвалив проводити заочний розгляд справи.
З урахуванням ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв'язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , 25.09.2019 року звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (далі - Управління) із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, подала відповідну декларацію про доходи та майновий стан, довідку про отримання допомоги (а.с.10-14).
Відповідно до рішень Управління від 11.10.2019 року відповідачу призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям:
з 01.09.2019 по 30.11.2019 у розмірі 1544,45 грн. щомісяця;
з 01.12.2019 по 31.12.2019 у розмірі 1646,00 грн. щомісяця;
з 01.01.2020 по 29.02.2020 у розмірі 1730,08 грн. щомісяця.
Від 11.10.2019 призначена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям:
з 01.09.2019 по 30.11.2019 у розмірі 1269,00 грн. щомісяця;
з 01.12.2019 по 29.02.2020 у розмірі 1349,00 грн. щомісяця.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 року № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» строк виплати в тому числі і державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до Управління.
З цих підстав відповідачу було продовжено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги одиноким матерям з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» було встановлено, що з 1 липня 2020 року призначення і виплата в тому числі і державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а також особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 року, призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року, але з урахуванням змін, які були внесенні до порядку призначення та визначення права на отримання допомоги.
За поданням державного соціального інспектора №97 від 20.10.2020 року в результаті проведеної перевірки правильності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми та державної допомоги малозабезпеченим сім'ям, було виявлено надання відповідачем недостовірних даних про доходи, а саме - не задекларовано дохід, отриманий за шифром «105» (Продаж рухомого майна) у розмірі 175075,03 грн. 02.03.2019 року та 11234,00 грн. 02.05.2019 року (а.с.19-22).
Рішеннями Управління від 27.10.2020 року вирішено не подовжувати виплату допомоги на дітей одиноким матерям та соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям без звернення заявниці ОСОБА_1 з 01.03.2020 року по 31.07.2020 року у розмірах відповідно 1269,00 грн. щомісячно та 1544,45 грн. щомісячно на підставі ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (а.с.24,25).
Згідно розрахунку надміру виплачених коштів ОСОБА_1 за період з 01.09.2019 року по 31.07.2020 року була встановлена переплата у розмірі 32988,91 грн. (а.с.25а).
Управлінням було направлене повідомлення відповідачу від 13.05.2021 року про необхідність повернення надміру виплачених коштів в загальному розмірі 32988,91 грн. у відповідності з чинним законодавством (а.с.26).
На теперішній час відповідач вказану суму надміру отриманої державної допомоги добровільно не повернула.
Право на отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям регулюється відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Умови надання допомоги визначаються Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751.
Умови надання допомоги визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. №250.
У відповідності до статті 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та пункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. №250, допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Особливістю даної допомоги є визначення її розміру з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, тобто обчисленого у середньому за місяць доходу усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
Іншою особливістю допомоги є призначення її на шість місяців. Відповідні положення закріплені у статті 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та пункті 20 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. №250 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
Абзацом 1 пункту 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. №250 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), було визначено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснюється органом соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Аналогічні положення викладені і в п.23 Порядку в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №632.
Абзац 2 цього ж пункту Порядку (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) конкретизовував механізм здійснення контролю і передбачав, що органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
У відповідності до пункту 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. №250 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно у встановлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Крім того, відповідно до ч.1, ч.2 ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Тобто, закон ставить можливість стягнення сум державної допомоги в залежність від наявності зловживань з боку громадян.
Враховуючи встановлені обставини та наведені вимоги закону, відсутність будь-яких заперечень сторони відповідача, суд приходить до висновку, що вимоги позивача ґрунтуються на законі, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки відповідачем при подачі заяви на отримання державної допомоги було подано недостовірну інформацію, що призвело до надмірної виплати допомоги.
Згідно із вимогами ст.141 ЦПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь держави пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», статтями 3, 12, 13, 81, 141, 254, 263-265, 273, 280, 352, 354 ЦПК України, суд,
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (ЄДРПОУ 25953178) суму надміру виплачених коштів грошової допомоги в розмірі 32988 (тридцять дві тисячі дев'ятсот вісімдесят вісім) грн. 91 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь держави судові витрати в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Р.Є. Дубовик