Рішення від 16.05.2024 по справі 219/11190/21

Справа № 219/11190/21

Провадження № 2/229/621/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

16 травня 2024 р. Дружківський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Дубовика Р.Є., за участю секретаря судового засідання Жаріної Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача - Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги в сумі 13008 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на відповідач ОСОБА_1 10.09.2019 року звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради із заявою на призначення їй допомоги на дітей одиноким матерям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми». Їй була призначена зазначена допомога терміном на 6 місяців - з 01.09.2019 року по 29.02.2020 року в розмірі 2118 грн. щомісячно. 30.03.2020 відповідачу за її заявою знов було призначено допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.03.2020 року по 31.08.2020 року у розмірі 2218 грн. щомісячно. Державними соціальними інспекторами було виявлено надання відповідачем недостовірних даних щодо сукупного доходу сім'ї, а саме не задекларовано дохід від ТЗОВ «Перша Приватна Броварня» у розмірі 36650 грн. 63 коп., отриманий за період з 01.06.2019 року по 30.09.2019 року, у зв'язку з чим при перерахунку розміру допомоги середньомісячний сукупний дохід сім'ї перевищив рівень забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї. Таким чином відповідач не мала права на призначення допомоги за період з 01 09 2019 року по 29.02.2020 року. В цілях досудового врегулювання спору та повернення бюджетних коштів 13.05.2021 року Управлінням відповідачу було направлено повідомлення про необхідність повернення надміру виплачених коштів у відповідності з чинним законодавством, проте в добровільному порядку відповідач вказану суму переплати не повернула, що змушує позивача звернутися до суду з цим позовом.

Представник позивача - Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради в судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи. Від представника позивача до суду надійшла заява, згідно якої він просив справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечував.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином відповідно до ст. ст. 128, 129 ЦПК України.

Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд ухвалив проводити заочний розгляд справи.

З урахуванням ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв'язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , 10.09.2019 року звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (далі - Управління) із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг для призначення державної соціальної допомоги особам, як одержувач державної допомоги на дітей одиноким матерям, подала відповідну декларацію про доходи та майновий стан (а.с. 8-9, 11-12).

Згідно рішення Управління від 17.09.2019 року відповідачу призначена допомога: з 01.09.2019 року по 29.02.2020 року у розмірі 2118 грн. щомісяця (а.с.13).

30.03.2020 року відповідач повторно звернулась до Управління із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, надавши аналогічний пакет документів (а.с.14-17).

Згідно рішення Управління від 03.04.2020 року відповідачу призначена допомога: з 01.03.2020 року по 31.08.2020 року у розмірі 2218 грн. щомісяця (а.с.19).

За поданням державного соціального інспектора №58 від 05.08.2020 року в результаті проведеної перевірки правильності та достовірності інформації, наданої заявником для призначення допомоги на дітей одиноким матерям, було виявлено надання відповідачем недостовірних даних щодо сукупного доходу сім'ї, а саме - не задекларовано дохід, отриманий від ТЗОВ «Перша Приватна Броварня» у червні, липні та серпні 2019 року розмірі 36650,63 грн. (а.с.20-22).

Згідно розрахунку надміру виплачених коштів ОСОБА_1 за період з 01.09.2019 року по 29.02.2020 року встановлена переплата у розмірі 13008 грн. (обор.а.с.24).

Управлінням було направлене повідомлення відповідачу від 13.05.2021 року про необхідність повернути надміру виплачених коштів в розмірі 13008 грн. у відповідності з чинним законодавством (а.с.25).

На теперішній час відповідач вказану суму надміру отриманої державної допомоги добровільно не повернула.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям є одним із видів державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми.

Право на допомогу на дітей одиноким матерям визначено положеннями ст.18-1 цього Закону, згідно з частиною першою якої право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно з положеннями ч.1 ст.18-3 цього Закону допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п.п. 46, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок), особам, яким виплачується державна допомога, у разі виникнення обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї, тощо) або які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 14.12.2005, повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності.

Відповідно до п. 2 Порядку у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють права на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не мені місяця з дня отримання повідомлення.

Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Докази подаються суду сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Суд вважає, що позивачем доведено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем були порушені права позивача, а тому вони підлягають поновленню.

Відповідач доказів погашення надміру сплачених коштів не надала, правом на відзив не скористалася, до суду не з'явилася.

За викладених обставин суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, а сума надміру отриманої державної допомоги підлягає стягненню з відповідача.

Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір судовий збір в сумі 2270 грн.

Керуючись ст.1212 ЦК України, ст.ст. 18, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст. 4, 13, 76, 81, 89, 141, 263-265, 280-282, 354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (ЄДРПОУ 25953178) суму надміру виплачених коштів грошової допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 13008 (тринадцять тисяч вісім) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (ЄДРПОУ 25953178) судові витрати в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Р.Є. Дубовик