Справа № 686/13512/24
Провадження № 2-а/686/150/24
14.05.2024
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Колієва С.А.
секретаря судового засідання Кучерук Н.В.
з участю представника позивача Брикайла В.І.
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом Управління державної міграційної служби України у Хмельницькій області до ОСОБА_1 про затримання для ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства та примусового видворення за межі України
встановив:
Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області звернулося до Хмельницького міськрайонного суду з адміністративним позовом до громадянина республіки російської федерації про затримання для ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства та примусового видворення за межі України.
В обґрунтування позову 14.05.2024 було виявлено та доставлено до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (далі - Управління) громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебуває на території України з порушенням міграційного законодавства. Документи, які б давали право на виїзд, а також документи, які б підтверджували законність перебування його на території України відсутні.
Управлінням здійснювались заходи щодо встановлення особи та наявності чи відсутності підстав для перебування на території України Відповідача, з метою вжиття заходів, відповідно до компетенції. Так, було встановлено, що ОСОБА_1 був документований паспортом громадянина російської федерації № НОМЕР_1 , виданого райчихинським ГОВД амурської області, 28.11.2002 року. Паспортний документ який надає право для виїзду за кордон у відповідача відсутній.
Також було встановлено, що ОСОБА_1 перевищив строк перебування на території України на 3 578 днів, відповідач посвідкою на постійне проживання та тимчасове проживання на даний час не документований із заявами про визнання біженцем чи особою, яка потребує додаткового захисту не звертався.
Відповідач не має офіційного місця проживання на території України та офіційно не працевлаштований, а також відсутній документ який би давав право на виїзд за межі території України.
На даний час у Відповідача немає жодних законних підстав для перебування на території України.
14.05.2024 року УДМС у Хмельницькій області на підставі статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» прийнято рішення про примусове видворення з України ОСОБА_1 .
Відсутність у Відповідача діючого документа, за яким він зміг би покинути територію України, а також тривале нелегальне проживання на території України, дає достатні підстави вважати, що Відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури примусового видворення.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала просив його задовольнити.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позов не визнав, просив відмовити для його задоволення. Зазначив, що підстав для його затримання не має. Дійсно він є громадянином розбійської федерації та у 2002 році прибув на територію України разом з матір'ю. він намагався легалізуватися на території України та у 2012 році отримав посвідку на тимчасове перебування на території України строком на 2 роки. Після закінчення строку дії цієї посвідки для продовження перебування на території України не звертався, через сімейні обставини, а саме необхідністю здійснення догляду за матір'ю, яка є особою похилого віку. Крім того просив врахувати, що хоча він і не має офіційного працевлаштування він працює неофіційно, хоча не перебуває у офіційно зареєстрованому шлюбі, проте перебуває у фактичних шлюбних стосунках з жінкою та має неповнолітню дитину.
Заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено з матеріалів справи ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Антонівка Завітінського району Амурської області російської федерації та є громадянином російської федерації. Має паспорт громадянина російської федерації № НОМЕР_1 , який виданий 28.11.2002 року.
ОСОБА_2 офіційного місця реєстрації проживання на території України не має, також останній офіційно не працевлаштований.
Постановою серія ПН МХМ 001238 від 14.05.2024 року ОСОБА_1 був визнаний винуватим та притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.203 КУпАП. Вказаною постановою ОСОБА_1 був визнаний винуватим у тому, що будучи громадянином російської федерації останній порушив правила перебування іноземців на території України, а саме вчасно не залишив територію України після закінчення відповідного терміну перебування.
Рішенням начальника відділу організації запобігання нелегальної міграції, реадмісії та видворення УДМС України у Хмельницькій області від 14.05.2024 року, яке затверджено заступником начальника Державної міграційної служби України в Хмельницькій області вирішено примусово видворити з України громадянина російської федерації ОСОБА_1 .
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22.09.2011 № 3773-VI (далі Закон № 3773-VI) іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.
Відповідно до ч. 4 ст. 30 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
У разі звернення особи під час її перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вона продовжує перебувати в зазначеному пункті до остаточного прийняття рішення за заявою.
Відповідно до ч. 1 ст. 289 КАС за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України;
2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією;
4) зобов'язання внести заставу.
Згідно ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства,забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства,такий строк може бути продовжено, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Частиною 13 ст. 289 КАС України визначено, що умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:
1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його (її) ідентифікації;
2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Отже, ч. 1 ст. 289 КАС України визначено, що затримання іноземця або особи без громадянства можливе (за певних обставин), якщо стосовно іноземця або особи без громадянства прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію.
Згідно цієї норми судом може бути застосовано до іноземця або особи без громадянства заходи, зокрема, затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України.
На підставі встановлених обставин, та враховуючи, що ОСОБА_1 не має офіційного місця проживання на території України та офіційно не працевлаштований, у нього відсутній документ який би давав право на виїзд за межі території України, того, що останній посвідкою на постійне проживання та тимчасове проживання на даний час не документований із заявами про визнання біженцем чи особою, яка потребує додаткового захисту не звертався, суд вважає, що є підстави для затримання строком на шість місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до п. 3 ч. 2ст. 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250,255, 288, 289, 371 КАС України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд -
ухвалив:
Позовні вимоги - задовольнити.
Затримати на строк на шість місяців з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до вимог п.3 ч.2 ст. 371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду.
На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом 10 діб з часу його проголошення.
Позивач : Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, вул.. Грушевського, 87, м. Хмельницький, 29000, код ЄДРПОУ 37864148.
Відповідач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Повний текст рішення складено 14.05.2024 року.
Суддя: