Постанова від 15.05.2024 по справі 260/10668/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2024 рокуЛьвівСправа № 260/10668/23 пров. № А/857/7905/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Мікули О.І., Пліша М.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2024 року в справі №260/10668/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

суддя в 1-й інстанції - Рейті С.І.,

час ухвалення рішення - 21.02.2024 року,

місце ухвалення рішення - м.Ужгород,

дата складання повного тексту рішення - 14.02.2024 року,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області), в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просила:

Визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України від 23.12.2015 року № 900-VІІІ “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статтями 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” з урахуванням грошового забезпечення поліцейських: посадового окладу - 2950 грн., окладу по військовому або спеціальному званню - 2000 грн., процентної надбавки за вислугу років (35 %), щомісячної надбавки (100%), таємність (10%), виплати за особливі умови служби 50 % грошового утримання, доплати у розмірі 100 % пенсії за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих, доплати за слідчу роботу, 25 % грошового утримання, доплати за безперервну службу 70 % грошового забезпечення, премії (33,3%);

Зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , пенсії з 01.01.2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України від 23.12.2015 року № 900-VІІІ “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статтями 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Виплатити доплату у розмірі 2000 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 2021 року за період з грудня 2022 року по червень 2023 року включно.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2024 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосуванням норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про задоволення позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 , пенсіонер із числа працівників органів внутрішніх справ України, спеціальне звання - майор міліції. Звільнена у відставку 31.12.2005 року. Служила в органах внутрішніх справ безперервно 22 роки. На даний час перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ в Закарпатській області та згідно з посвідченням від 14.06.2006 року № 4884 отримує пенсію за вислугу років з 31.12.2005 року, призначену безтерміново відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Так, згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 20.06.2022 року № 33/27-1996, виданої за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, за прирівняною посадою поліцейського: начальник відділення, що не входить до складу відділу, розмір грошового забезпечення позивача становив: посадовий оклад - 2950,00 грн., оклад за спеціальним званням майор поліції - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) - 45 % - 2227,50 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) - 60 % - 4306,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) - 10%- 295,00 грн., премія 40,20 % - 4735,16 грн. Усього: 16514,16 грн.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 30.09.2022 року у справі № 260/2968/22 зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області провести з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" № 33/27-1996 від 20.06.2022 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 року у справі № 260/1739/23 зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату з 01.07.2021 року ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення суду, відповідач провів перерахунок пенсії позивача не в повному обсязі, не включивши доплату в розмірі 2000 грн. запроваджену постановою КМУ № 713 (за період з грудня 2022 року по червень 2023 року включно).

Також, як зазначає позивач, пенсійний фонд при перерахунку пенсії не врахував доплати і надбавки, встановлені при виході на пенсію в грудні 2005 року, а саме слідчі, особливі умови служби (довідка № 1883 від 15.02.2008 року, грошовий атестат № 198 від 27.03.2006 року).

Відтак, не включивши всі складові, які ввійшли до пенсії при її призначенні в 2005 році, ГУ ПФУ в Закарпатській області вчинив протиправно.

Як зазначає скаржник, ТМО надало довідку про змінені складові пенсії, а саме посадовий оклад, оклад за звання, премія та ін. (детально описані вище). При цьому, ТМО в Закарпатській області не може надати довідку про всі складові пенсії, так як позивач несла службу в Львівському Управлінні і всі відомості складових пенсії знаходяться в пенсійній справі в ГУ ПФУ в Закарпатській області. Вимагати довідку про складові пенсії, видану ТМО в теперішній час є незаконним, так як, позивачу потрібно перерахувати пенсію, а не встановлювати її.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, що відповідно до частини 4 статті 304 КАС України, не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу в порядку письмового провадження відповідно до п.3 ч.1 ст. 311 КАС України.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 проходила службу в органах внутрішніх справ.

Згідно наказу в.о. начальника Лінійного управління на Львівській залізниці Управління МВС України на транспорті від 30.12.2005 року № 82 о/с, майорі міліції ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ у відставку за ст. 65 п. «а» за віком з 31.12.2015 року (вислуга років на день звільнення становить 20 років 5 місяців та в пільговому вирахуванні - 22 роки 3 місяці 29 днів (а.с.17).

Вказаним наказом позивачу встановлено: надбавку за особливі умови служби у розмірі 50 відсотків з грудня 2005 року у відповідності з наказом МВС України № 501-2005; премію в розмірі 33,3 відсотків грошового утримання з 01.11.2005 року; доплату в розмірі 50 відсотків суми пенсії з 01.12.2005 року.

Крім того, в матеріалах справи міститься витяг з наказу в.о. начальника Лінійного управління на Львівській залізниці Управління МВС України на транспорті від 01.08.2005 року № 49 о/с, зі змісту якого, зокрема, майору міліції ОСОБА_1 встановлено доплату до грошового утримання пенсії у розмірі 100 % з 01.08.2005 року (а.с.18).

Також, зі змісту наказу в.о. начальника Лінійного управління на Львівській залізниці Управління МВС України на транспорті від 30.12.2005 року № 82 о/с майору міліції ОСОБА_1 встановлено доплату в розмірі 50 % суми пенсії з 01.12.2005 року (а.с.19).

Відповідно до грошового атестату від № 198 від 30.01.2006 року про види грошового забезпечення позивача (для встановлення пенсії), визначені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 140 грн., надбавка за таємність - 10 % 14 грн., оклад по військовому або спеціальному званню по 125 грн., процентна надбавка за вислугу років в розмірі 35 % 92,75 грн., вислуга років станом на 01.01.2005 року згідно наказу УМВСУ на Львівській залізниці № 92 о/с 15.09.2004 року визначена 21 років 03 місяців 29 днів; щомісячна надбавка 100 % 357,75 грн., особливі умови служби 50 % - 132,50 грн., доп. пенс. 100 % - 1093,89 грн., надбавка за слід.роб. 25 % - 66,25 грн., надбавка за безп. сл. 70 % - 1415,50 грн., премія 33,3 % - 114,73 грн. Всього нараховано 4434,55 грн. (а.с.20).

Так, згідно Висновку про присвоєння пенсії за вислугою років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.03.1992 року № 2262-ХІІ, затвердженого в.о. начальника УФРЕ УМВСУ у Львівській області 15.02.2006 року, позивачці було призначено пенсію згідно Закону № 2262-ХІІ за вислугу 22 роки 03 місяці та 29 днів, що дало їй право на отримання 61% грошового забезпечення із вказаних в грошовому атестаті складових (а.с.67).

Згідно наявної в матеріалах справи довідки № 91/18831 від 15.02.2008 року, виданої Управлінням фінансових ресурсів та бухгалтерського обліку ГУ МВС України у Львівській області, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , така складається із наступних складових: посадовий оклад - 140,00 грн., підвищений посадовий оклад - 140,00 грн., оклад за військовим (спец.) званням - майор - 125,00 грн., надбавка за вислугу років 35 % - 92,75 грн., особливі умови служби 50 % - 132,50 грн., слідчі 25 % - 66,25 грн., таємність 10 % - 14,00 грн., надбавка до грошового утримання 100 % - 357,75 грн., доплата від належної суми пенсії 100 % - 1093,89 грн., надбавка за безперервну службу 70 % - 1415,50 грн., премія 33,3 % - 1144,73 грн. Всього грошове забезпечення 4582,37 грн. (а.с.21).

Крім того, згідно наявної в матеріалах справи довідки Управління МВС України в Закарпатській області № 2205/13/104/4884, виданої ОСОБА_1 в тому, що відповідно до постанови КМ України від 07.11.2007 року № 1294 грошове забезпечення за нормами чинними на 01.01.2008 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою Начальник слідчого відділення УВС на транспорті УВС Львівської залізниці, становить: посадовий оклад - 1000,00 грн., оклад за військовим званням майор/капітан 3 р. - 125,00 грн., надбавка за вислугу років 35 % - 393,75 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % від по - 759,38 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10 % від по - 100,00 грн., премія 19 % від грошового забезпечення - 451,84 грн. Всього 2829,97 грн. (а.с.70).

Згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої позивачу Управлінням МВС України в Закарпатській області № N/А4884, про те, що відповідно до Постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського (Начальник відділення, що не входить до складу відділу) до посади на день звільнення із служби - начальник слідчого відділення лін. відділу на ст. Ужгород лін. управління на Львівській залізниці, становить: посадовий оклад - 2950,00 грн., оклад за військовим званням майор - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби 45 % - 2227,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10 % - 295,00 грн., премія 0,32 % - 23,91 грн. Всього 7496,41 грн.

Крім того, в матеріалах справи міститься довідка від 20.06.2022 року про розмір грошового забезпечення № 33/27-1996, видана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» ОСОБА_1 за листопад 2019 року згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського: Начальник відділення, що не входить до складу відділу, за даними якої, грошове забезпечення становить: посадовий оклад - 2950,00 грн., оклад за спеціальним званням Майор поліції - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції 45 % - 2227,50 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 60 % - 4306,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10 % - 295,00 грн., премія 40,20 % - 4735,16 грн. Всього 16514,16 грн.

На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 30.09.2022 року у справі № 260/2968/22, ГУ ПФУ в Закарпатській області проведено перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області” за № 33/27-1996 від 20.06.2022 року про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року.

Також, на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 року у справі № 260/1739/23, ГУ ПФУ в Закарпатській області проведено перерахунок та виплату пенсії позивач з 01.07.2021 року з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб”.

При цьому, як зазначає позивач, виплату її пенсії ГУ ПФУ в Закарпатській області проведено не в повному обсязі, а саме - не включивши доплату у розмірі 2000 грн. згідно постанови КМУ № 713 за період з грудня 2022 року по червень 2023 року включно, а також, доплати і надбавки, що були призначені їй при виході на пенсію, а саме, доплату за 20 річну службу на посадах слідчих (згідно наказу № 49 о/с від 01.08.2005 року) та за особливі умови служби (що зазначені в грошовому атестаті та довідці № 1883 від 15.02.2008 року).

На звернення позивача із заявами від 03.05.2023 року, 25.07.2023 року та від 13.09.2023 року, листами ГУ ПФУ в Закарпатській області від 31.05.2023 року, 25.08.2023 року та від 09.10.2023 року, ОСОБА_1 роз'яснено щодо правильності визначення розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії, та повідомлено, що відповідно до постанови КМУ «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» від 02.11.2006 року № 1522 органам Пенсійного фонду передано тільки функції з питань призначення та виплати пенсій. Питання ж визначення грошового забезпечення, розрахунку вислуги років чи окремих його складових, залишились в компетенції уповноважених органів міністерств та відомств, в яких пенсіонер проходив службу.

Отже, з питання складових грошового забезпечення рекомендовано звернутися до уповноваженого органу, а саме до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області”.

Вважаючи протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року, з урахуванням грошового забезпечення поліцейських: посадового окладу - 2950 грн., окладу по військовому або спеціальному званню - 2000 грн., процентної надбавки за вислугу років (35 %), щомісячної надбавки (100%), таємність (10%), виплати за особливі умови служби 50 % грошового утримання, доплати у розмірі 100 % пенсії за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих, доплати за слідчу роботу, 25 % грошового утримання, доплати за безперервну службу 70 % грошового забезпечення, премії (33,3%), позивач звернувся до суду із даним позовом про визнання такої протиправною та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням усіх складових її грошового забезпечення, що були призначені їй при виході на пенсію, а також, виплати доплати у розмірі 2000 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року за період з грудня 2022 року по червень 2023 року включно.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Спеціальні умови, норми і порядок пенсійного забезпечення за особливостями спеціального статусу громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначаються Законом № 2262-ХІІ.

Закон № 2262-ХІІ має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Як встановлено судовим розглядом позивач проходила службу в органах внутрішніх справ.

На виконання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", який набув чинності 29 грудня 2015 року та на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" № 33/27-1996 від 20.06.2022 року проведено перерахунок пенсії позивача.

Водночас, позивач не погоджується зі складовими, що містить вказана довідка, оскільки в ній протиправно, на думку позивача, не зазначено такого додаткового виду грошового забезпечення, що мав постійний характер, як «слідчі», «особливі умови служби».

Пунктом б частини першої статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону.

Порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців, інших осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у тому числі колишніх працівників міліції, врегульовано статтею 63 цього Закону та Порядком № 45.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Крім того, варто також врахувати, що у Рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 Конституційний Суд України вказав, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Аналізуючи вказані положення, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), з огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, дійшла висновку, зокрема, про те, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Натомість, Суд зауважив, що при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі.

Таким чином, Велика Палата Верховного Суду сформувала підхід згідно із яким, що при вирішенні спорів щодо перерахунку пенсії колишнім працівникам ОВС на підставі частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ з включенням додаткових видів грошового забезпечення, судам необхідно з'ясовувати, чи здійснюється на момент такого перерахунку органом Національної поліції виплата відповідної надбавки або доплати.

Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України. Пунктом 4 частини десятої статті 62 цього Закону, якої врегульовані гарантії професійної діяльності поліцейського, визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

Статтею 94 Закону № 580-VIII регламентовано грошове забезпечення поліцейських, згідно із частиною першою якої поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (частина друга статті 94 Закону № 580-VIII).

Кабінет Міністрів України 11 листопада 2015 року прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Згідно з пунктом 1 цієї постанови Кабінет Міністрів України установив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VII та Постанови КМУ № 988 Міністерство внутрішніх справ України 06 квітня 2016 року видало наказ № 260, яким затвердило «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» (далі - Порядок № 260).

Положеннями пункту 3 Розділу І вказаного Порядку встановлено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу відповідного грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Розділом ІІ Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення, зокрема, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за учене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

Таким чином, положеннями розділу ІІ Порядку № 260 визначено вичерпний перелік додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються при визначенні грошового забезпечення поліцейського за відповідною посадою. Крім того, враховуючи пункт 3 Порядку № 260, вказані надбавки, доплати, підвищення враховуються до складу грошового забезпечення поліцейського за відповідною посадою за умови, що останні мають постійний характер.

Отже, при вирішенні питання щодо включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідних надбавок, доплат, підвищень, які були включені для обрахунку пенсії при її призначенні, необхідно враховувати наявність останніх у переліку додаткових видів грошового забезпечення, які мають постійний характер, що враховуються при визначенні грошового забезпечення поліцейського за відповідною посадою, передбаченому положеннями розділу ІІ Порядку № 260.

Проаналізувавши наведені вище законодавчі положення, про здійсненя виплата відповідної надбавки або доплати та співставивши їх з тими видами грошового забезпечення про включення яких просить апелянт, колегія суддів доходить висновку про відсутність підстав для врахування таких при здійсненні перерахунку пенсії колишнім працівникам ОВС.

Також, колегія суддів, проаналізувавши вищевказані положення законодавства у сукупності, зазначає, що пенсії, зокрема особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, обчислюються з розміру грошового забезпечення, а саме з урахуванням відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії, розмір яких визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Тобто при обчисленні пенсії враховуються, зокрема, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, розмір яких визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, аналізуючи вищезазначені положення статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ та порядків №№988, 260, колегія суддів доходить висновку, що при перерахунку пенсії на підставі частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ враховуються лише ті додаткові види грошового забезпечення у межах переліків, що передбачені порядками № 988 і № 260, які на момент здійснення такого перерахунку виплачуються особам, котрі працюють на аналогічних посадах. Водночас, перелік додаткових видів грошового забезпечення саме для обрахунку пенсії при її призначенні відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ законодавством не обмежується.

При цьому, пенсійний орган, до якої заявлено позовні вимоги в розглядуваній справі, не уповноважений на здійснення перерахунку пенсії без наявності відповідної довідки про розмір грошового забезпечення. Надані позивачем накази та грошовий атестат, не можуть бути джерелом відомостей для здійснення перерахунку вже призначеної пенсії.

Отже суд першої інстанції, в частині позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з урахуванням складових грошового забезпечення, які, зокрема, були встановлені їй при виході на пенсію (з урахуванням контексту спірних правовідносин), а саме: посадового окладу - 2950 грн., окладу по військовому або спеціальному званню - 2000 грн., процентної надбавки за вислугу років (35 %), щомісячної надбавки (100%), таємність (10%), виплати за особливі умови служби 50 % грошового утримання, доплати у розмірі 100 % пенсії за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих, доплати за слідчу роботу, 25 % грошового утримання, доплати за безперервну службу 70 % грошового забезпечення, премії (33,3%), суд дійшов до правильного висновку про відсутність з боку відповідача порушень прав та законних інтересів позивача, оскільки законодавством чітко визначено процедуру, за якою провадиться перерахунок розміру пенсії, відповідно до ст.63 Закону №2262-ХІІ, а тому покладення обов'язку на відповідача діяти не у відповідності до Порядку, означало б спонукання до виходу за межі своїх повноважень.

Суд вважає за доцільне зазначити, що Верховний Суд у своїй постанові від 13.03.2019 року у справі №240/6263/18 висловив правову позицію стосовно відсутності у територіальних органів Пенсійного фонду України повноважень самостійно визначати розміри грошового забезпечення військовослужбовцям при здійсненні їм перерахунку пенсії на підставі отриманих довідок про грошове забезпечення, до яких не увійшли додаткові види грошового забезпечення.

Отже, з огляду на викладене вбачається, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках, таким чином Пенсійний фонд не зможе нараховувати позивачу надбавки та премії у разі їх відсутності в довідці про розмір грошового забезпечення.

Таким чином, у зв'язку з встановленням обставин відсутності порушення з боку ГУ ПФУ в Закарпатській області прав та законних інтересів позивача, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача в цій частині.

Що стосується вимог позовної заяви про зобов'язання відповідача виплатити позивачу доплату у розмірі 2000 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року за період з грудня 2022 року по червень 2023 року включно, суд зазначає, що позивачем не надано будь-яких належних та допустимих доказів не виплати вказаної доплати відповідачем у зазначений період.

Що стосується посилання на відмову ГУ ПФУ в Закарпатській області у виплаті спірної доплати, оформленої листом від 08.03.2023 року за вих. № 1190-794/Х-02/8-0700/23, суд констатує, що вказана відмова була предметом розгляду у адміністративній справі № 260/1739/23, в якій 31.03.2023 року ухвалено рішення про зобов'язання ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату з 01.07.2021 року ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб”, з урахуванням раніше виплачених сум.

Колегія суддів звертає увагу апелянта на те, що питання здійснення/не здійснення перерахунку на виконання судового рішення, яке набрало законної сили (фактичне виконання судового рішення) не може бути предметом окремого адміністративного позову, однак, за наявності відповідних підстав, може бути порушено в порядку ст.382, 383 КАС України.

Інших звернень до органу Пенсійного фонду щодо нарахування спірної доплати, матеріали адміністративної справи не містять і сторонами, в ході розгляду справи, суду не надано.

Відтак, судова колегія констатує про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Враховуючи наведене вище, апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст.308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2024 року в справі №260/10668/23 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А. Р. Курилець

судді О. І. Мікула

М. А. Пліш

Повне судове рішення складено 15 травня 2024 року.