Постанова від 15.05.2024 по справі 460/4249/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2024 рокуЛьвівСправа № 460/4249/23 пров. № А/857/7211/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Мікули О.І., Пліша М.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2024 року в справі №460/4249/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,-

суддя в 1-й інстанції - Дорошенко Н.О.,

час ухвалення рішення - 28.02.2024 року,

місце ухвалення рішення - м.Рівне,

дата складання повного тексту рішення - 28.02.2024 року,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2023 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Рівненській області (далі - ГУНП в Рівненській області, відповідач), у якому просить:

визнати протиправною відмову відповідача від 23.01.2023 №414/116/04/12-2023 в зарахуванні пільгової вислуги років позивача до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції і встановлення надбавки за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років, вимоги по яких були зазначенні в рапорті від 23.12.2023;

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та зарахувати до календарної вислуги років позивача та до стужу служби в поліції, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пунктів 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» вислугу років у пільговому обчисленні, сформовану: за період з 10.07.2004 по 27.12.2006, з 04.03.2011 по 21.06.2011, з 21.06.2011 по 01.07.2012, з 01.07.2012 по 18.06.2013, з 18.06.2013 по 06.11.2015 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби на посадах дільничного інспектора міліції, начальника сектору дільничних інспекторів міліції; за період з 27.12.2006 по 30.11.2007, з 30.11.2007 по 04.02.2008, з 04.02.2008 по 27.06.2008, з 04.08.2008 по 04.03.2011 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби в органах по боротьбі з економічною злочинністю органів внутрішніх справ; за період з 27.06.2008 по 04.08.2008 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби в підрозділі карного розшуку органів внутрішніх справ; за період з 15.02.2015 по 18.03.2015, з 18.05.2015 по 18.06.2015 та з 19.07.2020 по 19.09.2020 - з розрахунку три місяці за кожен місяць участі в антитерористичній операції у період проходження служби в Національній поліції; за період з 01.09.1996 по 30.06.2001 - з розрахунку один рік навчання у Рівненському державному технічному університеті за шість місяців служби;

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок відповідно до ст.78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби позивача в поліції, який дає право на встановлення йому, як поліцейському, надбавки за вислугу років, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої: за період з 10.07.2004 по 27.12.2006, з 04.03.2011 по 21.06.2011, з 21.06.2011 по 01.07.2012, з 01.07.2012 по 18.06.2013, з 18.06.2013 по 06.11.2015 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби на посадах дільничного інспектора міліції, начальника сектору дільничних інспекторів міліції; за період з 27.12.2006 по 30.11.2007, з 30.11.2007 по 04.02.2008, з 04.02.2008 по 27.06.2008, з 04.08.2008 по 04.03.2011 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби в органах по боротьбі з економічною злочинністю органів внутрішніх справ; за період з 27.06.2008 по 04.08.2008 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби в підрозділі карного розшуку органів внутрішніх справ; за період з 15.02.2015 по 18.03.2015, з 18.05.2015 по 18.06.2015 та з 19.07.2020 по 19.09.2020 - з розрахунку три місяці за кожен місяць участі в антитерористичній операції у період проходження служби в Національній поліції; за період з 01.09.1996 по 30.06.2001 - з розрахунку один рік навчання у Рівненському державному технічному університеті за шість місяців служби, та встановити надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2024 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосуванням норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про задоволення позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що вислуга років ОСОБА_1 служби в поліції станом на 01.12.2022 в календарному обчисленні становить 20 років 00 місяців 00 днів. При цьому, він має право на зарахування до календарної вислуги років та до стужу служби в поліції вислугу років у пільговому обчисленні, сформовану: за період з 10.07.2004 по 27.12.2006, з 04.03.2011 по 21.06.2011, з 21.06.2011 по 01.07.2012, з 01.07.2012 по 18.06.2013, з 18.06.2013 по 06.11.2015 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби на посадах дільничного інспектора міліції, начальника сектору дільничних інспекторів міліції; за період з 27.12.2006 по 30.11.2007, з 30.11.2007 по 04.02.2008, з 04.02.2008 по 27.06.2008, з 04.08.2008 по 04.03.2011 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби в органах по боротьбі з економічною злочинністю органів внутрішніх справ; за період з 27.06.2008 по 04.08.2008 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби в підрозділі карного розшуку органів внутрішніх справ; за період з 15.02.2015 по 18.03.2015, з 18.05.2015 по 18.06.2015 та з 19.07.2020 по 19.09.2020 - з розрахунку три місяці за кожен місяць участі в антитерористичній операції у період проходження служби в Національній поліції; за період з 01.09.1996 по 30.06.2001 - з розрахунку один рік навчання у Рівненському державному технічному університеті за шість місяців служби. Відтак, позивач станом на 01.12.2022 набув більше 25 років вислуги років та в нього може виникнути право на пенсію за вислугою років у випадку зарахування пільгової вислуги років до його календарної вислуги років. Також, вважає, що вищеописаний стаж служби ОСОБА_1 підлягає зарахуванню до вислуги років відповідно до пункту 3 Порядку №393 та він відповідно до ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» має бути врахований до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років. . У зв'язку з чим, він звернувся до відповідача з рапортом від 23.12.2022. Проте, листом 23.01.2023 №414/116/04/12-2023 ГУНП в Рівненській області повідомило, що право на таку пільгу при підрахунку вислуги років для майора поліції ОСОБА_1 буде враховуватись під час звільнення його зі служби в НПУ. Покликаючись до практики Верховного Суду у справах № 805/3923/18-а та № 750/9775/16-а позивач вважає, що є підстави для здійснення перерахунок та зарахувати позивачу відповідно до ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, та встановлення надбавки за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.

Відповідач подав до суду відзив на апеляційну скаргу позивача, у якому висловив незгоду з її доводами, вважає оскаржуване рішення суду обґрунтованим та законним. Просить оскаржене позивачем рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу в порядку письмового провадження відповідно до п.3 ч.1 ст. 311 КАС України.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 у період з 01.09.1996 по 30.06.2001 навчався у Рівненському державному технічному університеті за денною формою навчання, по завершенню якого 30.06.2001 отримав диплом спеціаліста серії НОМЕР_1 за спеціальністю «Інженерна механіка».

Згідно з довідкою №2479/116/12/02-2022, виданою 13.12.2022 ГУНП в Рівненській області, ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ у складі УМВС України в Рівненській області та службу в Національній поліції у складі ГУНП в Рівненській області на посадах:

- з 03.04.2004 по 10.07.2004 - помічник дільничного інспектора міліції відділення дільничних інспекторів міліції Кузнецовського МВ УМВС України в Рівненській області;

- 10.07.2004 по 27.12.2006 - дільничний інспектор міліції відділення дільничних інспекторів міліції Кузнецовського МВ УМВС України в Рівненській області;

- 27.12.2006 по 30.11.2007 - оперуповноважений відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Кузнецовського МВ УМВС України в Рівненській області;

- з 30.11.2007 по 04.02.2008 - оперуповноважений сектору Державної служби боротьби з економічною злочинністю Кузнецовського МВ УМВС України в Рівненській області;

- з 04.02.2008 по 27.06.2008 - оперуповноважений Державної служби боротьби з економічною злочинністю Кузнецовського МВ УМВС України в Рівненській області;

- з 27.06.2008 по 04.08.2008 - оперуповноважений сектору карного розшуку Кузнецовського МВ УМВС України в Рівненській області;

- з 04.08.2008 по 04.03.2011 - оперуповноважений Державної служби боротьби з економічною злочинністю Кузнецовського МВ УМВС України в Рівненській області;

- з 04.03.2011 по 21.06.2011 - дільничний інспектор міліції сектору дільничних інспекторів міліції Кузнецовського МВ УМВС України в Рівненській області;

- з 21.06.2011 по 01.07.2012 - начальник сектору дільничних інспекторів міліції Кузнецовського МВ УМВС України в Рівненській області;

- з 01.07.2012 по 06.11.2015 - начальник сектору дільничних інспекторів міліції Кузнецовського МВ (з обслуговування м.Кузнецовськ та Володимирецького району) УМВС України в Рівненській області;

- з 07.11.2015 по 29.04.2016 - заступник начальника відділу Кузнецовського відділу поліції ГУНП в Рівненській області;

- з 29.04.2016 по 13.07.2020 - начальник сектору превенції Кузнецовського відділу поліції ГУНП в Рівненській області;

-з 13.07.2020 по 21.01.2021 - дільничний офіцер поліції сектору превенції Вараського відділу поліції ГУНП в Рівненській області;

- з 21.01.2021 по 07.04.2022 - старший інспектор чергового ізолятору тимчасового тримання №5 ГУНП в Рівненській області;

- з 07.04.2022 по цей час - інспектор сектору дотримання прав людини Вараського районного відділу поліції ГУНП в Рівненській області.

Крім того, у період проходження служби в Національній поліції України, а саме: з 15.02.2015 по 18.03.2015, з 18.05.2015 по 18.06.2015 та з 19.07.2020 по 19.09.2020, ОСОБА_1 брав безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, що підтверджується довідками від 18.03.2015 №2470, від 16.06.2015 №5801 та від 27.01.2021 №543/01/12-2021.

07.12.2022 адвокат Мороченець Я.І. звернувся до ГУНП в Рівненській області в інтересах позивача з адвокатським запитом від 05.12.2022 (вх.№228Аз), у якому просив надати інформацію та її документальне підтвердження з питань щодо вислуги років майора поліції ОСОБА_1 станом на 01.12.2022 в календарному обчисленні та в пільговому обчисленні, щодо врахування його права на пільгу при підрахунку вислуги років та відображення такої пільги в послужному списку, а також щодо врахування права позивача як учасника бойових дій на пільгу при підрахунку вислуги років за участь в антитерористичній операції.

Листом від 13.12.2022 №11/228Аз ГУНП в Рівненській області повідомило адвоката позивача, що станом на 01.12.2022 вислуга років майора поліції ОСОБА_1 у календарному обчисленні становить 20 років 00 місяців 00 днів. Зазначило, що право на пільгу майора поліції ОСОБА_1 , а також його право на пільгу учасника бойових дій буде враховуватись при підрахунку вислуги років під час звільнення його зі служби в НПУ.

26.12.2022 ОСОБА_1 звернувся до начальника ГУНП в Рівненській області з рапортом від 23.12.2022 (вх.№6429), у якому просив:

1) здійснити перерахунок та зарахувати позивачу, майору поліції інспектору з дотримання прав людини Вараського районного відділу поліції ГУНП в Рівненській області ОСОБА_1 , до його календарної вислуги років та до стужу служби в поліції, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» вислугу років у пільговому обчисленні, сформовану:

- за період з 10.07.2004 по 27.12.2006, з 04.03.2011 по 21.06.2011, з 21.06.2011 по 01.07.2012, з 01.07.2012 по 18.06.2013, з 18.06.2013 по 06.11.2015 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби на посадах дільничного інспектора міліції, начальника сектору дільничних інспекторів міліції;

- за період з 27.12.2006 по 30.11.2007, з 30.11.2007 по 04.02.2008, з 04.02.2008 по 27.06.2008, з 04.08.2008 по 04.03.2011 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби в органах по боротьбі з економічною злочинністю органів внутрішніх справ;

- за період з 27.06.2008 по 04.08.2008 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби в підрозділі карного розшуку органів внутрішніх справ;

- за період з 15.02.2015 по 18.03.2015, з 18.05.2015 по 18.06.2015 та з 19.07.2020 по 19.09.2020 - з розрахунку три місяці за кожен місяць участі в антитерористичній операції у період проходження служби в Національній поліції;

- за період з 01.09.1996 по 30.06.2001 - з розрахунку один рік навчання у Рівненському державному технічному університеті за шість місяців служби;

2) здійснити перерахунок позивачу, майору поліції інспектору з дотримання прав людини Вараського районного відділу поліції ГУНП в Рівненській області ОСОБА_1 , відповідно до ст.78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення йому, як поліцейському, надбавки за вислугу років, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої: за період з 10.07.2004 по 27.12.2006, з 04.03.2011 по 21.06.2011, з 21.06.2011 по 01.07.2012, з 01.07.2012 по 18.06.2013, з 18.06.2013 по 06.11.2015 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби на посадах дільничного інспектора міліції, начальника сектору дільничних інспекторів міліції; за період з 27.12.2006 по 30.11.2007, з 30.11.2007 по 04.02.2008, з 04.02.2008 по 27.06.2008, з 04.08.2008 по 04.03.2011 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби в органах по боротьбі з економічною злочинністю органів внутрішніх справ; за період з 27.06.2008 по 04.08.2008 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби в підрозділі карного розшуку органів внутрішніх справ; за період з 15.02.2015 по 18.03.2015, з 18.05.2015 по 18.06.2015 та з 19.07.2020 по 19.09.2020 - з розрахунку три місяці за кожен місяць участі в антитерористичній операції у період проходження служби в Національній поліції; за період з 01.09.1996 по 30.06.2001 - з розрахунку один рік навчання у Рівненському державному технічному університеті за шість місяців служби, та встановити надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років;

3) надати довідку про його вислугу років, станом на 01.12.2022, в пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги років).

Листом від 23.01.2023 №414/116/04/12-2023 ГУНП в Рівненській області повідомило адвоката позивача, що станом на 01.12.2022 вислуга років майора поліції ОСОБА_1 у календарному обчисленні становить 20 років 00 місяців 00 днів. Покликаючись до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначило, що визначальною умовою для зарахування часу навчання до стажу служби для призначення пенсії у цивільному вищому навчальному закладі, до вислуги років є присвоєння офіцерського звання за наслідками закінчення навчання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду. Проінформувало, що періоди проходження служби із 10.07.2004 по 27.12.2006, із 04.03.2011 по 21.06.2011, із 21.06.2011 по 26.07.2011 на посадах дільничного інспектора міліції, начальника сектору дільничних інспекторів міліції зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393(зі змінами), постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780. При цьому, відповідно до ч.3 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби для призначення пенсії здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393. Право на таку пільгу при підрахунку вислуги років для майора поліції ОСОБА_1 буде враховуватись під час звільнення його зі служби в НПУ.

Вважаючи протиправною відмову відповідача в зарахуванні пільгової вислуги років позивача до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції і встановлення надбавки за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII, зі змінами та доповненнями, який набув чинності 07.11.2015 (далі - Закон №580-VIII).

Відповідно до положень ст. 1 Закону №580-VIII Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, діяльність якої спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

Згідно з частиною першою статті 17 Закону №580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (ч.1 ст.59 Закону №580-VIII).

Статтею 60 Закону №580-VIII визначено, що відносини, що виникають у зв'язку зі вступом, проходженням та припиненням служби в поліції, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції.

Відповідно частини другої статті 78 Закону №580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення (ч.3 ст. 78 Закону №580-VIII).

Частиною четвертою статті 78 Закону №580-VIII передбачено, що порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Наказом МВС України від 17.01.2002 № 42 (втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України від 29.07.2008 № 361) затверджено Перелік посад працівників підрозділів карного розшуку органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 місяця служби за кожен місяць служби.

Пунктом 2 вказаного наказу встановлено, що вислуга років для призначення пенсії на пільгових умовах зараховується працівникам, які звільняються зі служби після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 № 1497, при цьому таким працівникам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.

Пунктом 1 наказу Міністерства внутрішніх справ від 29.07.2008 № 361 (втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ № 546 від 12.08.2011) затверджено Перелік посад працівників підрозділів карного розшуку (у тому числі боротьби зі злочинними посяганнями на вантажі), окремо визначених посад карного розшуку (у тому числі боротьби зі злочинними посяганнями на вантажі) органів внутрішніх справ, за яким зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, крім усіх посад режимно-секретних, кадрових та інших підрозділів, які виконують функції із забезпечення діяльності підрозділів карного розшуку.

Пунктом 1 наказу Міністерства внутрішніх справи України від 14.11.2007 № 431 «Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби» затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.

Відповідно до зазначеного переліку до посад працівників підрозділів карного розшуку органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби віднесено посади: оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, старшого оперуповноваженого.

Відповідно до підпункту «в» пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Порядок № 393) (в редакції чинній в період з 18.06.2002 по 26.07.2011) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ, на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця.

Абзацом 3 пункту 1 Порядку № 393 передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Пунктом «б» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські.

Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 01.10.2020 або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

За змістом статті 17 Закону №2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: а) військова служба; б) служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Преамбулою Закону №2262-ХІІ чітко передбачено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Отже, Постанова № 393 встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Позивач вважає, що незарахування до його календарної вислуги років вислугу років у пільговому обчисленні за період з 10.07.2004 по 27.12.2006, з 04.03.2011 по 21.06.2011, з 21.06.2011 по 01.07.2012, з 01.07.2012 по 18.06.2013, з 18.06.2013 по 06.11.2015 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби на посадах дільничного інспектора міліції, начальника сектору дільничних інспекторів міліції; за період з 27.12.2006 по 30.11.2007, з 30.11.2007 по 04.02.2008, з 04.02.2008 по 27.06.2008, з 04.08.2008 по 04.03.2011 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби в органах по боротьбі з економічною злочинністю органів внутрішніх справ; за період з 27.06.2008 по 04.08.2008 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби в підрозділі карного розшуку органів внутрішніх справ; за період з 15.02.2015 по 18.03.2015, з 18.05.2015 по 18.06.2015 та з 19.07.2020 по 19.09.2020 - з розрахунку три місяці за кожен місяць участі в антитерористичній операції у період проходження служби в Національній поліції; за період з 01.09.1996 по 30.06.2001 - з розрахунку один рік навчання у Рівненському державному технічному університеті за шість місяців служби, позбавляє його права на звернення за отриманням пенсії.

Варто зауважити, що Верховним Судом у схожих за змістом правовідносинах за позовами працюючих поліцейських із вимогами про зарахування на підставі пункту 2 Постанови № 393 часу навчання у вищому навчальному закладі при обчисленні стажу служби в поліції для цілей встановлення надбавки за вислугу років та тривалості додаткової оплачуваної відпустки, сформовано висновок щодо доцільності застосування вказаних положень при вирішенні питання щодо обчислення означеного стажу, визначеного частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII, згідно якого положення пункту 2 цієї Постанови застосуванню не підлягають, оскільки вони можуть бути застосовані для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років (постанови від 19.11.2019 у справі № 520/903/19, від 31.03.2020 у справі № 520/2067/19, від 22.07.2020 у справі № 520/5960/19, від 13.08.2020 у справі № 820/6656/16 та від 15.12.2021 у справі № 520/11545/19).

Отже, пункт 2 Постанови № 393 може бути застосовано для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років.

При цьому, делегування частиною четвертою статті 78 Закону №580-VIII Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає Уряду права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені частиною другою статті 78 Закону №580-VIII.

Подібний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 19.11.2019 у справі № 520/903/19, від 31.03.2020 у справі № 520/2067/19, від 22.07.2020 у справі № 520/5960/19, від 13.08.2020 у справі № 820/6656/16.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для зобов'язання відповідача зарахувати до календарної вислуги років час навчання з 01.09.1996 по 30.06.2001 у вищому навчальному закладі Рівненському державному технічному університеті із розрахунку - один рік за шість місяців, оскільки частиною другою статті 78 Закону №580-VIII встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.

Крім того, як встановлено судом з матеріалів справи, позивач станом на теперішній час продовжує працювати на посаді інспектора сектору дотримання прав людини Вараського районного відділу поліції ГУНП в Рівненській області та не звертався до відповідача з питанням щодо направлення документів до органу Пенсійного фонду для призначення йому пенсії за вислугу років.

З огляду на фактичні обставини справи та зумовленого ними нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги в цій частині є передчасними, оскільки питання призначення позивачу пенсії при зверненні до відповідача ним не порушувалося.

Щодо покликань апелянта на висновки Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду та у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладені у постановах від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а та від 27.06.2018 у справі № 750/9775/16-а, суд зазначає таке.

У вказаних справах предмет спору стосувався права особи на пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, враховуючи наявність пільгового стажу, який вираховується відповідно до підзаконного нормативно-правового акту (Постанова № 393).

Так, у постанові від 03.03.2021 Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі № 725/1959/17, від 27.03.2018 у справі № 295/6301/17, і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону № 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Таким чином, у справі № 805/3923/18-а Верховний Суд дійшов висновку, що для набуття права на призначення пенсії за вислугу років на підставі Закону № 2262-XII, враховується як календарна, так і пільгова вислуга років в сукупності.

Аналогічний висновок викладено Верховним Судом у постанові від 27.06.2018 у справі № 750/9775/16-а, де зазначено, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Оскільки позивач станом на теперішній час продовжує проходити службу в поліції та не звертався за призначенням пенсії за вислугу років, то правовідносини у справах № 805/3923/18-а, № 750/9775/16-а не є подібними до обставин цієї судової справи, а тому покликання позивача на висновки Верховного Суду у таких справах є безпідставним.

Щодо позовних вимог в частині здійснення перерахунку відповідно до ст.78 Закону №580-VIII стажу служби позивача в поліції, який дає право на встановлення йому, як поліцейському, надбавки за вислугу років, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої: за період з 10.07.2004 по 27.12.2006, з 04.03.2011 по 21.06.2011, з 21.06.2011 по 01.07.2012, з 01.07.2012 по 18.06.2013, з 18.06.2013 по 06.11.2015 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби на посадах дільничного інспектора міліції, начальника сектору дільничних інспекторів міліції; за період з 27.12.2006 по 30.11.2007, з 30.11.2007 по 04.02.2008, з 04.02.2008 по 27.06.2008, з 04.08.2008 по 04.03.2011 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби в органах по боротьбі з економічною злочинністю органів внутрішніх справ; за період з 27.06.2008 по 04.08.2008 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці служби в підрозділі карного розшуку органів внутрішніх справ; за період з 15.02.2015 по 18.03.2015, з 18.05.2015 по 18.06.2015 та з 19.07.2020 по 19.09.2020 - з розрахунку три місяці за кожен місяць участі в антитерористичній операції у період проходження служби в Національній поліції; за період з 01.09.1996 по 30.06.2001 - з розрахунку один рік навчання у Рівненському державному технічному університеті за шість місяців служби, та встановлення надбавки за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років, суд зазначає таке.

Кабінетом Міністрів України 11.11.2015 прийнято постанову № 988 (далі - Постанова №988, яка набрала чинності 02.12.2015, та пунктом 5 якої визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до цієї постанови.

При цьому, пунктом 7 Постанови № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

Такий порядок було затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» (далі - Порядок № 260) відповідно до статті 94 Закону № 580-VIII, Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27.05.2016.

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 260 визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно додатком 11 до постанови № 988 (абз.1).

До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» (абз.4).

У позовній заяві позивач зазначає, що вищеописаний стаж служби ОСОБА_1 підлягає зарахуванню до вислуги років відповідно до пункту 3 Порядку №393 та відповідно до ст. 78 Закону №580-VIII має бути врахований до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років.

Суд зауважує, що за висновком Верховного Суду у справі № 320/12166/20, Постанова № 393 не є нормативним актом в розумінні частини четвертої статті 78 Закону № 580-VIII, який визначає правила обчислення вислуги років для встановлення надбавки за вислугу років та тривалості додаткової оплачуваної відпустки під час проходження служби в поліції, як на тому наполягає позивач, оскільки вона прийнята на виконання Закону № 2262-XII, а її положення визначають виключно умови призначення пенсій за вислугу років та порядок обчислення вислуги років для її призначення.

Таким чином, положення пунктів 1, 3 Постанови № 393 не регулюють питання, передбачені частиною другої статті 78 Закону № 580-VIII щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, а тому позов в цій частині є безпідставним.

Водночас, за приписами статті 102 Закону № 580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом «б» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські.

Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01.10.2020 або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

За змістом статті 17 Закону № 2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: а) військова служба; б) служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 1 статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ).

Абзацом 3 пункту 1 Порядку № 393 передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Апеляційним судом встановлено, що спірні правовідносини у цій справі виникли у зв'язку з відмовою відповідача у зарахуванні позивачу до календарної вислуги років вислуги років в пільговому обчисленні та здійсненні перерахунку стажу служби в поліції, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років та встановлення надбавки за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років.

Верховний Суд у постанові від 15.12.2021 у справі № 520/11545/19 за подібних правовідносин, аналізуючи положення статті 17 Закону № 2262-ХІІ виснував про виключне застосування положень даної норми лише при розрахунку вислуги років поліцейським під час призначення пенсій за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 даного законодавчого акту.

Також, у означеній постанові Верховний Суд вказав, що преамбулою Закону № 2262-ХІІ чітко передбачено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З огляду на наведене, Верховний Суд у постанові від 15.12.2021 у справі № 520/11545/19 виснував, що Постанова № 393 встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Враховуючи те, що позивач не звертався до відповідача із заявою про оформлення та подання документів для призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням пільгового стажу, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу років в пільговому обчисленні, має передчасний характер.

Аналогічна правова позиція щодо передчасності вимог про зарахування пільгової вислуги років до календарної до звільнення особи зі служби з органів внутрішніх справ викладена і у постанові Верховного Суду від 22.02.2023 у справі № 320/12166/20, яка в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України враховується апеляційним судом під час вирішення наведеного спору.

При цьому, безпідставним є посилання позивача на висновки, викладені Верховним Судом в постанові від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18, оскільки у цій справі та у справі, що розглядається правовідносини не є подібними. Так, у вказаній справі спір заявлений до пенсійного органу, а предмет спору стосувався права особи на пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ, враховуючи наявність пільгового стажу, який вираховується відповідно до підзаконного нормативно-правового акту (Постанови № 393). Ця позиція поширюється як на працюючих поліцейських для цілей обрахунку вислуги років, яка дає право на призначення пенсії згідно Закону № 2262-XII, враховуючи пільгове нарахування стажу, так і на звільнених зі служби в поліції з цією ж метою.

Поряд з цим, у постанові від 27.06.2018 у справі № 750/9775/16-а, на яку також покликається позивач, Верховним Судом зазначено, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Натомість у справі, що розглядається, не вирішується право на наявність у позивача права на пенсійне забезпечення за правилами пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, а тому висновки Верховного Суду, викладені у вищенаведених постановах не є релевантними до обставин цієї справи.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.12.2023 у справі № 600/2632/22-а.

Враховуючи зазначені вище встановлені обставини справи та норми законодавства, які регулюють спірні правовідносини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно застосовуючи висновки Верховного Суду в аналогічних спорах, вказавши, що аналіз наведених положень законодавства, що регулює спірні правовідносини, дає підстави для висновку, що положення пунктів 1, 3 Постанови № 393 не регулюють питання, передбачені частиною 2 статті 78 Закону № 580-VIII щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, судом першої інстанції правомірно відмовлено в задоволенні позовних вимог повністю, а наведені в апеляційній скарзі доводи не спростовують викладених у судовому рішенні цього суду висновків, тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.

Надаючи оцінку доводам скаржника в частині позовних вимог щодо визнання протиправною відмови у зарахуванні пільгової вислуги років позивача до його календарної вислуги років, викладеної в листі відповідача від 23.01.2023 №414/116/04/12-2023, суд зауважує про таке.

Зі змісту листа від 23.01.2023 №414/116/04/12-2023 судом встановлено, що ГУНП в Рівненській області зазначено про відсутність правових підстав для зарахування пільгової вислуги років позивача в календарну вислугу саме під час проходження ним служби в поліції для цілей застосування статті 78 Закону № 580-VIII.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідь надана у такому листі є по своїй суті роз'ясненням щодо підстав та моменту виникнення у позивача права на включення цієї вислуги років на пільгових умовах до календарної вислуги.

Відповідач не заперечує наявності у позивача за період його служби з 10.07.2004 по 27.12.2006, із 04.03.2011 по 21.06.2011, із 21.06.2011 по 26.07.2011, а також періодів його участі в антитерористичній операції до вислуги років у пільговому обчисленні та не відмовляє у її зарахуванні в календарну вислугу під час звільнення позивача зі служби в поліції на пенсію, а отже лист від 23.01.2023 №414/116/04/12-2023 не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яким відмовлено у вирішенні цього питання.

Враховуючи те, що позивач проходить службу в поліції, а також зважаючи на те, що позивач не звертався до відповідача із заявою про оформлення та подання документів для призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням пільгового стажу, зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на пенсію, вислугу років в пільговому обчисленні, має передчасний характер та суперечить процедурі та визначеному у застосованих нормативних актах обставинам та часу їх застосування. Крім того, відсутні підстави вважати, що при звільнення позивача зі служби в поліції та обчисленні його стажу для призначення пенсії за вислугу років відповідачем буде відмовлено йому у зарахуванні пільгового стажу для її призначення.

Аналогічний правовий підхід застосовано Верховним Судом в постановах від 15.12.2021 у справі № 520/11545/19, від 22.02.2023 у справі № 320/12166/20, від 28.02.2023 у справі № 260/7359/21, від 01.08.2023 у справі № 240/30024/21, від 21.12.2023 у справі № 600/2632/22-а, від 25.01.2024 у справі №640/3813/21.

Суд зауважує, що в розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Таким чином, передумовою для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії (похідна вимога) повинна бути наявність факту порушення прав особи, яка звернулася до суду за захистом порушених прав, тобто вчинення таким суб'єктом протиправних дій, бездіяльності чи прийняття протиправного рішення (основна вимога), які у даному випадку відсутні.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Враховуючи наведене вище, апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст.308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2024 року в справі №460/4249/23 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А. Р. Курилець

судді О. І. Мікула

М. А. Пліш

Повне судове рішення складено 15 травня 2024 року.