Постанова від 03.12.2007 по справі А12/333-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

21.11.07р.

Справа № А12/333-07

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрокорм-Торг",

м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області

до Територіального управління Головавтоінспекції на автомобільному транспорті у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ

про визнання постанови відповідача № 024149 від 16.10.2007р. незаконноюта скасування її.

Суддя Жукова Л.В.

при секретарі Коршуновій О.С.

Представники сторін:

Від позивача Завгородній О.В. довіреність від 28.03.2007р.

Від відповідача Нешва О. І. Довіреність № 41/1-8-7730 від 08.08.2007р.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач просить визнати постанову про застосування фінансових санкцій № 024149 від 16.10.2007р. згідно якої до позивача застосована фінансова санкція у сумі 1700 грн. незаконною та скасувати останню посилаючись на те, що постанова про застосування фінансових санкцій може бути прийнята тільки за результатами перевірки посадовими особами Головавтотрансінспекції. Територіальне управління Головавтотрансінспекції на автомобільному транспорті у Дніпропетровській області ніяких перевірок не проводило, крім того зазначає, що прийняття зазначених постанов віднесено до компетенції посадових осіб Головавтотрансінспекції згідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а тому вважає, що територіальне управління не мало повноважень до прийняття оспорюваної постанови. Також, представник позивача зазначив, що оскаржувана постанова не містить будь-яких посилань на акти перевірок та не містить будь-яких відомостей про конкретні факти порушення законодавства про автомобільний транспорт з боку позивача.

Представник відповідача проти позову заперечує, у письмовому відгуку просить позовні вимоги позивача залишити без задоволення посилаючись на те, що територіальне управління Головавтотрансінспекції відповідно до вимог Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті затвердженого наказом Міністра транспорту та зв'язку України № 888 від 14.12.2005р. та Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті загального користування, затвердженого постановою КМУ № 1567 від 08.11.2006р. є органом державного контролю, здійснює функції державного контролю на автомобільному транспорті загального користування та застосовує до порушників, відповідно до вимог чинного законодавства України про автомобільний транспорт, адміністративно-господарські санкції у вигляді ухвалення відповідних постанов. Згідно згаданого вище Порядку рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства та інших нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки перевезень автомобільним транспортом здійснюється на підставі щотижневого графіку; до початку проведення перевірки державним інспектором, начальником територіального управління було виписано завдання на проведення цієї перевірки, яке реєструється в журналі обліку, за результатами перевірки було складено акт № 010717 від 16.08.2007р. у якому відображені порушення законодавства про автомобільний транспорт виявлені під час перевірки автотранспортного засобу та за результатами перевірки було прийнято постанову про застосування фінансових санкцій № 024149 від 16.10.2007р. Дана постанова була складена у відповідності до вимог додатку 5 до Порядку про здійснення державного контролю на автомобільному транспорті. Крім того, представник відповідача зазначає, що позивача було запрошено на розгляд справи про порушення, про час і місце розгляду якої останнього було повідомлено рекомендованим листом з повідомленням.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд -

ВСТАНОВИВ :

Постановою Кабінету Міністрів України № 1190 від 08 вересня 2004 року утворено Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті і затверджено Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті (Головавтотрансінспекцію).

Відповідно до ч. 5, 8 зазначеного Положення Головавтотрансінспекція має право перевіряти додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів; розглядати у передбачених законом випадках і порядку справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт суб'єктами господарювання та притягувати до відповідальності винних осіб у порядку, встановленому Кодексом України про адміністративні правопорушення. Головавтотрансінспекція для виконання покладених на неї завдань може за погодженням з Міністром транспорту та зв'язку утворювати територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Головавтотрансінспекції.

Наказом Головавтотрансінспекції № 1 від 28.02.2005р. «Про утворення територіальних органів Головавтотрансінспекції» утворені у межах граничної чисельності працівників Головавтотрансінспекції територіальні органи без статусу юридичної особи.

За наказом Міністра транспорту і зв'язку України № 888 від 14 грудня 2005р. затверджено Положення про територіальні органи Головавтотрансінспекції.

Згідно ч. 5 п.1, п. 9 Положення про територіальні управління Головавтотрансінспекції встановлено, що територіальні управління відповідно до покладених на них завдань у відповідному регіоні здійснюють державний контроль за виконанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, правил перевезень пасажирів і вантажів, дотримання вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм, що регулюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у сфері безпеки автомобільних перевезень здійснюють у межах своєї компетенції функції, передбачені Порядком здійснення нагляду за забезпеченням безпеки руху на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997р. № 204.

Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. № 1567 передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, м. Києві та Севастополі. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.

Таким чином, як встановлено в судовому засіданні та підтверджується вищенаведеними матеріалами справи, відповідач, відповідно до наданих йому повноважень Положенням про територіальні органи Головавтотрансінспекції затвердженого наказом Міністра транспорту та зв'язку України № 888 від 14 грудня 2005р. та згідно Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. № 1567, є органом державного контролю на автомобільному транспорті, який здійснює функції державного контролю на автомобільному транспорті загального користування шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок і застосовує до порушників вимог чинного законодавства України про автомобільний транспорт адміністративно-господарські санкції у вигляді прийняття відповідних постанов.

Відповідно до ч. 12 згаданого вище Порядку..., рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства та інших нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки перевезень автомобільним транспортом здійснюється на підставі щотижневого графіка. Графік проведення рейдових перевірок складається територіальним управлінням Головавтотрансінспекції з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, та інших обставин. Щотижневий графік складається з урахуванням проведення рейдових перевірок не частіше ніж один раз на квартал (ч. 13 Порядку..).

Згідно ч. 15 Порядку..., під час проведення рейдової перевірки перевіряється:

- наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом»;

- наявність у документах водія відмітки про проходження ним медичного огляду та проведення перевірки технічного стану транспортного засобу перед виїздом на маршрут і т. інше.

Пунктом 20 цього ж Порядку..., передбачено, що виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Справа про правопорушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання, яка викликається на розгляд справи надісланням рекомендованого листа з повідомленням, а у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання без його участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій, яка оформляється згідно з додатком 5 до цього порядку, тобто прийняттям постанови (ч. 26 ч. 27 Порядку...).

Так, як видно з наданих документів, відповідачем було складено графік рейдових перевірок та надано завдання на рейдову перевірку № 007662 від 16.08.2007р.

Згідно акту № 010717 від 16.08.2007р. проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 16.08.2007р. було встановлено, що автомобілем, який належить ТОВ «Агрокорм-торг» під керуванням Захаренко В.В., «надавались послуги з вантажних перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: не оформлений у встановленому порядку дорожній лист, а саме : відсутній штамп про проходження перед рейсового медогляду водія, що є порушенням ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Позивача було запрошено на розгляд справи про правопорушення транспортного законодавства, що підтверджується копією запрошення № 3258 від 07.09.2007р. та копіями поштових повідомлень від 18.09.2007р., від 23.10.2007р. наявних в матеріалах справи.

Постановою про застосування фінансових санкцій № 024149 від 16.10.2007р. до ТОВ «Агрокорм-Торг» застосовані фінансові санкції в сумі 1700 грн. Зміст даної постанови містить такі підстави порушення, а саме: «ураховуючи те, що ТОВ «Агрокорм-Торг» 16.08.2007р. 15 год. 55 хв. , в АР Крим пос ДАІ Ангарський перевал допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачено абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України «Про внесення змін до Закону України Про автомобільний транспорт».

Частиною 1 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Згідно з вимогами цієї статті, документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення, є для водія-посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України. Відповідно до ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт санкції застосовуються до автомобільних перевізників, яким є позивач і наявність належним чином оформленого дорожнього листа-документа установленого зразка для визначення та обліку транспортного засобу, є обов'язковою.

Згідно вимог п.5.3 Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерством внутрішніх справ України від 05.06.2000р. № 124/345 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.07.2000р. за № 435/4656, результат проведеного щозмінного перед рейсового та після рейсового медичних оглядів фіксується в Журналі щозмінного перед рейсового та після рейсового медичних оглядів водіїв, після чого в шляховому листі ставиться штамп з висновком про придатність до керування транспортом.

З акту перевірки від 16.08.2007р. встановлено, що під час перевірки у водія Захаренко В.В., який керував автомобілем, що належить позивачеві, штамп про проходження перед рейсового медичного огляду у дорожньому листі був відсутній, що свідчить про неналежне оформлення позивачем дорожнього листа і виявлене порушення тягне за собою відповідальність, передбачену абзацом 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що оспорювана позивачем постанова про застосування фінансових санкцій відносно позивача від 16.10.2007р. є такою, що прийнята в межах повноважень наданих відповідачеві Положенням про територіальні органи Головавтотрансінспекції на автомобільному транспорті та згідно Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті загального користування № 1567 від 08.11.2006р., а тому посилання позивача на відсутність компетенції у відповідача на притягнення до відповідальності позивача за порушення на автомобільному транспорті є безпідставними та такими, що спростовуються вищенаведеними нормами чинного законодавства України.

Також, не можуть бути прийняті до уваги і посилання позивача на те, що оскаржувана постанова не містить будь-яких посилань на акти перевірок та не містить будь-яких відомостей про конкретні факти порушення законодавства про автомобільний транспорт з боку позивача, так як постанова містить посилання на норми чинного законодавства, які порушені позивачем, а саме: в постанові зазначено дату, час порушення, місце порушення та вказано що позивачем «допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України «Про внесення змін до Закону України Про автомобільний транспорт».

Тобто, дана постанова оформлена відповідно до додатку 5 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. № 1567.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись ст.ст. 39,48, 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. № 1567, п.5.3 Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерством внутрішніх справ України від 05.06.2000р. № 124/345 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.07.2000р. за № 435/4656, ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд -

ПОСТАНОВИВ :

В позові відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя

Л.В. Жукова

Постанова підписана 23.11.2007р. відповідно до ст. 160 КАСУ.