Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
провадження №2/279/571/24
Справа № 279/306/24
10 травня 2024 року м.Коростень Житомирської області
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Волкової Н.Я., з секретарем Гонцовською Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу №279/306/24 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення коштів,
Позивач звернувся до суду з позовом, який в подальшому уточнив, до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації про стягнення коштів. В обгрунтування позовних вимог зазначив, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.03.2018 року зобов'язано Овруцьку районну державну адміністрацію Житомирської області з 17.07.2018 нарахувати та виплатити щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановлену статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року. Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 15.07.2021 року вибувшого боржника Управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області замінено на його правонаступника Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області. Тобто, обов'язок щодо призначення та виплати компенсацій, надання інших соціальних гарантій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до законодавства України, перейшли від Управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА до Управління соціальної політики Коростенської РДА. Листом Коростенської районної військової адміністрації від 03.11.2023 року повідомлено, що за судовим рішенням від 17.03.2020 у справі №240/1581/19 проведено нарахування щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановлену статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, в сумі 55642,63 грн. В доповнення листом від 02.01.2024 повідомлено, що нарахована сума охоплюється періодом з 17.07.2018 року по 30.09.2023 року. Приймаючи рішення про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області (Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області) здійснити з 17 липня 2018 року нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, судом не встановлено спосіб виплати належних позивачу сум, а встановлено обов'язок відповідача провести нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги з 17 липня 2018 року. Вимоги про стягнення коштів у вказаній справі не заявлялись, така вимога судом не розглядалась і не вирішувалась. Стягнення з відповідача нарахованої, проте невиплаченої допомоги у сумі 55642,63 грн на користь позивача не було предметом судового розгляду. Вказане, в тому числі відповідає висновкам Житомирського окружного адміністративного суд,у викладеним в ухвалі суду від 12.12.2023 у справі №240/1581/19. У відведені законодавством строки відповідач не виконав взяті зобов'язання щодо виплати нарахованої суми грошової допомоги. Невиплатою належної суми грошової допомоги завдано майнової шкоди та порушено його права власності. Просив стягнути з УПСЗН Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області на його користь шкоду, завдану невиплатою нарахованої за період з 17.07.2018 року по 30.09.2023 року щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмежненням споживання продуктів місцевого виробництва та особистого підсобного господарства передбаченої ст.37 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у сумі 55642,63 грн.. Відповідач про розгляд справи повідомлявся належним чином, відзив на позовну заяву не подав.
Дослідивши письмові матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі статтею ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 року у справі №240/1581/19, визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 17 липня 2018 року щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області з 17 липня 2018 року нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.
Згідно ухвали суду від 15.07.2021 року вибувшого боржника замінено на правонаступника його прав та обов'язків Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Згідно листа Управління соціальної політики Коростенської РДА від 02.01.2024 року вбачається, що відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 року у справі №240/1581/19 ОСОБА_2 нарахування щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, за період з 17.07.2018 оку по 30.09.2023 року у сумі 55642,63 грн., .
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, гарантує право особи на виконання судового рішення, винесеного на її користь, протягом розумного строку.
Управління соціальної політики Коростенської РДА повідомило, що відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 03.08.2011 року №845 безпірне списання коштів державного бюдженту проводиться Державною казначейською службою України згідно з черговістю надходжень таких рішень, у тому числі рішень, які надіслані до органів Казначейства органами Державної виконавчої служби відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року №440.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.12.2023 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_3 про зміну способу і порядку виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 року в адміністративній справі № 240/1581/19 за позовом до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Частиною 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 N 1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
За змістом статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, які особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які б особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено (упущена вигода).
При вирішенні спору про відшкодування шкоди обов'язковому з'ясуванню підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.
Підставою для звернення до суду позивач зазначає статті 610, 611, 612, 614, 617, 625 ЦК України та посилається на заподіяну відповідачем шкоду, яка полягає у невиплаті перерахунку щомісячної грошової допомоги на підставі постанови суду.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 року, у справі №240/1581/19 зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області з 17 липня 2018 року нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.
Зазначене судове рішення знаходиться на виконанні, частково виконано відповідачем у частині зобов'язання проведенням перерахунку.
Правовідносини, які виникають з приводу виконання судових рішень, врегульовані Законом України «Про виконавче провадження».
Таким чином, оскільки спірні правовідносини виникли у зв'язку з виконанням судового рішення, тому несплачена позивачу сума щомісячної грошової допомоги, яка підлягає стягненню на його користь за рішенням суду, не може вважатися майновою шкодою, або збитками в розумінні статей 22, 1166 ЦК України, а є сумою щомісячної грошової допомоги, яка підлягає виплаті позивачу в порядку виконання рішення адміністративного суду.
Порушене право позивача відновлено рішенням суду про зобов'язання нарахувати та виплатити щомісячну грошову допомогу, яка знаходиться на виконанні та частково виконана, оскільки відповідачем визначений її розмір та нарахована щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 55642, 63 грн., а тому стягнення заявленої позивачем суми у зазначеному спорі є подвійною відповідальністю за одне і те ж зобов'язання, що в розрізі положень Конституції України є недопустимим.
Також положення статті 625 ЦК України на спірні правовідносини не поширюються, оскільки між сторонами не існує грошових зобов'язань. Вказане узгоджується з правовою позицією викладеною в Постанові Верховного суду України від 13.09.2017 року, у справі за №6-1388 цс17.
Крім того, встановлені судом обставини справи вказують на неможливість самостійного виконання відповідачем рішення суду у цій справі, оскільки порядок виконання рішень суду визначений Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 03.08.2011 року №845, відповідно до яких безпірне списання коштів державного бюджету проводиться Державною казначейською службою України згідно з черговістю надходжень таких рішень, у тому числі рішень, які надіслані до органів Казначейсьва органами Державної виконавчої служби відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року №440.
Враховуючи вищенаведене позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 19, 141, 258, 259, 265, 268, 273, 274, 279, 354, 355 ЦПК України, ст. ст. 22, 625, 1166 ЦК України,
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення коштів відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня проголошення (складення) рішення. Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення (складення), має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано .
Сторони:
Позивач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації, місце знаходження: 11501, Житомирська область, м. Коростень, вул. І. Франка, 5, код ЄДРПОУ 03192690.
Суддя Волкова Н.Я.