Справа №155/786/24
Провадження №3/155/427/24
14.05.2024 м. Горохів
Суддя Горохівського районного суду Волинської області Сметана В.М., за участю особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , громадянина України, у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення
До Горохівського районного суду Волинської області 08 травня 2024 року з військової частини НОМЕР_1 надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.172-15 КУпАП.
З протоколу про військове адміністративне правопорушення серії АА №9 від 27 квітня 2024 року вбачається, що відповідно до рапорту командира 3 роти спеціального призначення військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_2 від 26 квітня 2024 року №1493 стало відомо, що на вечірньому шикуванні 23 квітня 2024 року головному сержанту 3 роти спеціального призначення ОСОБА_1 було дано розпорядження, щодо переміщення боєприпасів з кімнати зберігання зброї для фасування їх по партіям в термін до 13:00 23 квітня 2024 року. Дане розпорядження молодший сержант ОСОБА_1 не виконав та проігнорував. Наступного дня 24 квітня 2024 року старший лейтенант ОСОБА_2 на вечірньому шикуванні знов дав розпорядження молодшому сержанту ОСОБА_1 перемістити боєприпаси з кімнати зберігання зброї для їх фасування по партіям в термін до 13:00 24 квітня 2024 року та доповісти про виконання даного розпорядження командиру 3 роти спеціального призначення, що молодший сержант ОСОБА_1 знов проігнорував та визначений термін не доповів. Таким чином, внаслідок свідомого недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби грубо порушив вимоги ст.11, 14, 16, 37 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, що доводить факт вчинення ним адміністративного правопорушення, що передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП та абзацом 4 Розділу І Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Дії ОСОБА_1 командиром військової частини кваліфіковано за ч.2 ст.172-15 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав. Суду пояснив, що намагався виконати розпорядження, однак у зв'язку з травмою руки не зміг.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вимогами ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. ст. 1, 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, строк дії якого продовжено.
Тобто, на момент вчинення правопорушення ОСОБА_1 та складення адміністративного протоколу на всій території України діє режим воєнного стану, який є особливим періодом.
Статтею 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до ст.37 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, військовослужбовець зобов'язаний неухильно виконати відданий йому наказ у зазначений термін.
Про виконання або невиконання наказу військовослужбовець зобов'язаний доповісти командирові (начальникові), який віддав наказ, і своєму безпосередньому командирові (начальникові), а також вказати причини невиконання наказу або його несвоєчасного (неповного) виконання. Якщо військовослужбовець розуміє, що він неспроможний виконати наказ своєчасно та у повному обсязі, він про це зобов'язаний доповісти вищезазначеним особам негайно.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії АА №9 від 27 квітня 2024 року, копією рапорту ОСОБА_2 , поясненнями ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Разом з тим, ст.22 КУпАП, передбачено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Статтею 23 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Обставиною, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 є щире каяття у вчиненому; обставини, що обтяжують відповідальність судом не вбачається.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, що воно є суспільно-небезпечним, однак не спричинило суттєвої шкоди суспільним та державним інтересам, беручи до уваги особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, щире каяття як пом'якшуючу відповідальність обставину, відсутність обтяжуючих обставин, виключно позитивну характеристику за місцем несення служби, а тому суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю і обмежитись усним зауваженням.
Дана міра адміністративного стягнення буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в скоєнні нових адміністративних правопорушень.
Відповідно до ч.2 ст.284 КУпАП, при оголошенні усного зауваження, суд виносить постанову про закриття провадження по справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 22, 23, 283, 284, 287 КУпАП, на підставі ч.1 ст.164 КУпАП, суд,-
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП та на підставі ст.22 КУпАП звільнити його від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі закрити.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Горохівський районний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Cуддя Горохівського районного суду
Волинської області В.М. Сметана