Кіровоградської області
"30" листопада 2007 р.
Справа № 18/263
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді ТимошевськоїВ.В. при секретарі судового засідання Горлової М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні о 11:40 год. справу №18/263
за позовом: Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області, м. Долинська Кіровоградської області
до відповідача: Комунального підприємства "Комунальник" при Долинській міській раді, м. Долинська Кіровоградської області
про стягнення 61 171,79 грн.
За участю представників сторін:
від позивача - головний спеціаліст-юрисконсульт Піліпенко І.В., довіреність № 39 від 08.12.07;
від відповідача - Валантир Т.А., довіреність № 233 від 02.04.07, начальник юридичного відділу.
Управлінням Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області подано позов про стягнення з комунального підприємства "Комунальник" 61 197,89 грн. боргу, з них 54 687,04 грн. заборгованості зі сплати страхових, 4805,85 грн. боргу по фінансовій санкції та 1705,00 грн. пені.
При розгляді справи господарським судом враховано, що згідно довідки головного управління статистики у Кіровоградській області № 14-8901 від 07.11.2007 року правильним найменуванням відповідача є Комунальне підприємство "Комунальник" при Долинській міській раді.
У судовому засіданні 30.11.2007 р. представником позивача подано заяву про зменшення розміру позовних вимог у зв'язку з їх частковою сплатою відповідачем до 61171,79 грн., з них: 54 660,94 грн. недоїмки по страховим внескам, 4 805,85 грн. фінансової санкції та 1 705,00 грн. пені.
Згідно статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право зменшити розмір позовних вимог. Вказаним правом наділений і представник позивача, що слідує зі змісту наявної в матеріалах справи довіреності №39 від 08.12.07.
Представник відповідача позовні вимоги з урахуванням зменшення їх розміру не заперечив.
Оцінивши наявні в матеріалах справи докази і заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
Порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками визначається Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-ІV (далі по тексту - Закон).
За вимогами частини 3 статті 18 вказаного Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України.
Платниками страхових внесків згідно зі статтею 14 та 15 Закону є страхувальники -роботодавці, які набувають статусу платників страхових внесків з дня їх взяття на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
Органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, є Пенсійний фонд, який, при цьому, є центральним органом виконавчої влади, що слідує з Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 р. №121.
Виконавчими органами правління Пенсійного фонду є виконавча дирекція та підвідомчі їй територіальні органи, які, зокрема, уповноважені стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків (ст.63, 64 Закону). З урахуванням частини 12 Прикінцевих Положень Закону України №1058-ІV функції виконавчої дирекції та її територіальних органів протягом п'яти років з дня набрання чинності цим Законом виконують відповідно Пенсійний фонд України та головні управління Пенсійного фонду в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.
Розміри страхових внесків встановлюються за ставками, визначеними Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р.
Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах в містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 р. № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 р. за № 442/6730 з наступними змінами, управління Пенсійного фонду України в Долинському районі є органом Фонду із статусом юридичної особи, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення в межах району.
Відповідно до п. 4 ст. 18 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ (далі - Закон-1058) страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.
Статтею 1 Закону-1058 визначено, що страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше, та кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
На підставі ст. ст. 18, 19, 20, пп. 1 п. 8 Розділу ХУ Закону-1058 страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених цим Законом, та в розмірах, передбачених Законом України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р., № 400/97, тобто платник нараховує та сплачує страхові внески у встановлений граничний термін за ставкою 33,2% від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників та відраховує і перераховує страхові внески від об'єкту оподаткування застрахованих осіб - найманих працівників за ставкою 0,5-5 % від їх сукупного оподатковуваного доходу.
Згідно пунктів 6 та 12 ст. 20 Закону-1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески нараховані за відповідний базовий звітний період (календарний місяць), не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Як вбачається з матеріалів судової справи, заборгованість комунального підприємства "Комунальник" по сплаті страхових внесків, яка облікована у розрахунку сум страхових внесків та відображена в картці особового рахунку платника, становить 54 660,94 грн. (а.с. 7-8, 19-22).
Згідно з Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженого Правлінням ПФУ 19.12.2003 р. №21-1, якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати страхових внесків органи Пенсійного фонду надсилають страхувальнику вимогу про сплату боргу (пункт 8.2.). Страхувальник протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги зобов'язаний сплатити зазначені у вимозі суми (пункт 8.4.). У разі незгоди з розрахунком суми вимог страхувальник узгоджує її з органами Пенсійного фонду, а у разі неузгодження має право на оскарження в судовому порядку (пункт 8.5.). Якщо страхувальник, який одержав вимогу, не сплатив зазначену у вимозі суму, або не узгодив і не оскаржив вимогу, або узгодив і не сплатив, орган Пенсійного фонду може звернутися до органів державної виконавчої служби для стягнення у встановленому законом порядку (пункт 8.8.). У зазначених випадках орган Пенсійного фонду має право також звернутися до суду з відповідним позовом (частина 3 статті 106 Закону).
З урахуванням викладених вимог, позивачем на заявлену до стягнення суму недоїмки сформовано вимоги: №Ю-101 від 03.09.2007 року на суму 28 354,40 грн. та №Ю-110 від 02.10.2007 р. на суму 26 332,64грн. (а.с. 23, 24). Вказані вимоги отриманні відповідачем.
Крім того, рішенням Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі №446 від 01.08.2007 р. до відповідача застосовано фінансові санкції у вигляді стягнення штрафу в сумі 4 805,85 грн. та нараховано пеню в сумі 1 705 грн. (а.с.25).
Відповідно до частини 13 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій може бути оскаржено страхувальником до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято оскаржуване рішення.
Однак, за повідомленням позивача рішення управління Пенсійного фонду в Долинському районі №446 від 01.08.2007 р. в судовому порядку не оскаржувалось.
Відповідно до пунктів 13, 14 статті 106 Закону України "Про загальнобов"язкове державне пенсійне страхування" суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. Несплачені суми фінансових санкцій і пені стягуються в такому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.
З урахуванням викладеного, загальна сума заборгованості відповідача до управління Пенсійного фонду в Долинському районі становить 61171,79 грн., з них: 54 660,94 грн. недоїмка по страховим внескам, 4 805,85 грн. фінансова санкція та 1705,00 грн. пеня. Наявність вказаної суми заборгованості не заперечується відповідачем, що вбачається з акту звірки по платежах до Пенсійного фонду, проведеного між обома сторонами.
Враховуючи викладене та з огляду на відсутність в матеріалах справи доказів сплати відповідачем недоїмки по страховим внескам та сум фінансової санкції і пені, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. 71, ч. 4 ст. 94, ч.ч. 1-3 ст. 160, ч. 1 ст. 162, ст. 163, ч. 2 ст. 186, ч.ч. 1-4 ст. ст. 254, 258, п. 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства "Комунальник" при Долинській міській раді (28500, Кіровоградська область, м. Долинська, вул. Нова, 80а, р/р 26002304350693 в Долинському відділенні Промінвестбанку, МФО 323077, ідентифікаційний код 33006266) на користь управління Пенсійного фонду України в Долинськомуу районі (Кіровоградська область, м. Долинська, вул. Радянська, 137, р/р 256083121216 в ОУ ВАТ ДОБУ, МФО 323475, ідентифікаційний код 20650036) - 61 171,79 грн., з них: 54 660,94 грн. недоїмки по страховим внескам, 4 805,85 грн. фінансової санкції та 1705 грн. пені.
Після набрання постановою законної сили за заявою стягувача видати виконавчий лист.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.
Суддя
В.В.Тимошевська