Постанова від 13.03.2024 по справі 585/4540/23

Справа № 585/4540/23

Номер провадження 3/585/24/24

П О С ТА Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2024 року суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Цвєлодуб Ганна Олександрівна, за участі особи, яка притягується до відповідальності - ОСОБА_1 , його захисника - адвоката Цимбала В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Ромни матеріали справи, які надійшли з Роменського РВП ГУ НП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродж. с.Берестівка, Липоводолинського р-ну, зареєстрованого та проживаючого: АДРЕСА_1 , військовослужбовець ДПСУ м.Суми, не є особою, звільненою від сплати судового збору,

за порушення ч. 1 ст. 130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

У протоколі серії ААД № 283861 зазначено, що 07 листопада 2023 року, о 18 годині 16 хвилини, у м.Ромни по вул.Полтавській, водій ОСОБА_2 керував автомобілем «Рено», д/н НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з ротової порожнини, млява мова, хитка хода. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або в медичному закладі - відмовився.

У діях водія ОСОБА_2 вбачаються ознаки порушення п.2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.

ОСОБА_2 у судовому засіданні свою винуватість заперечив, вказав про те, що він під час несення служби на прикордонні отримав контузію, від чого проходив лікування та лікується до цих пір, тобто є діючим військовим, хоч і знаходиться на лікуванні. Так, він 07.11.23 повертався зі лікування із м.Києва, де лежав у Олександрівській лікарні, разом із ним повертався також інший військовий, алкоголю він не вживав, однак вживав ліки за призначенням лікаря. У цей день ввечері він мав залишитись вдома та далі відбути на лікування до м.Суми. Майже на під'їзді до місця проживання його зупинили поліцейські, які спочатку перевірили документи, потім, з огляду на його хворобливий стан, стали пред'являти вимогу пройти огляд на стан сп'яніння, хоча його фізіологічний стан після контузії зумовлює порушення мови, непевні рухи та інше. Про ці обставини, а також те, що він діючий військовослужбовець та завтра згідно наказу має вибути до м.Суми, він повідомив поліцейських, що вони залишили поза увагою та склали протокол за ст.130 КУпАП, при цьому військову службу правопорядку про його зупинку не повідомляли, хоча він не заперечував проти огляду на стан сп'яніння, але з дотриманням його прав як військового.

Захисник особи, яка притягується до відповідальності - адвокат Цимбал В.І., винуватість свого підзахисного у судовому засіданні заперечив, вказавши про те, що останній не підлягає притягненню до відповідальності з огляну на порушення адміністративної процедури при складанні матеріалів справи щодо ОСОБА_2 , зокрема не врахування його спеціального статусу військовослужбовця.

У зв'язку із зазначеним захисник просив закрити провадження у справі з підстав, передбачених п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, більш детальні заперечення виклав у письмовому вигляді, що приєднані до матеріалів справи.

Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності та його захисника, дослідивши наявні матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях водія відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП України, виходячи з наступного.

Так, у протоколі про адміністративне правопорушення від 07.11.2023 р. зазначено про керування водія ОСОБА_2 транспортним засобом з ознаками алкогольного сп'яніння та про його подальшу відмову від проходження огляду на стан алкогольного спяніння, за що має наступати відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП, у той же час така відповідальність може мати місце виключно у випадку дотримання належної адміністративної процедури щодо особи, яка притягується до відповідальності.

Так, згідно ч.1 ст. 265-2 КУпАП, у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачені частинами першою, другою, третьою, четвертою, шостою і сьомою статті 121, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 122 (в частині порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху, порушення правил зупинки чи стоянки на місцях, що позначені відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою, на яких дозволено зупинку чи стоянку лише транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю), статтями 122-5, 124, 126, частинами першою,другою, третьою і четвертою статті 130, статтями 132-1, 206-1 цього Кодексу, працівник уповноваженого підрозділу, що забезпечує безпеку дорожнього руху, тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, що дозволяється виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху або транспортний засіб розміщений на місцях, призначених для зупинки, стоянки, безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора. Про тимчасове затримання робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.

Відповідно до п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Окрім вказаного, відповідно до п. 2.9 а ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Слід також враховувати, що військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою;під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку (стаття 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»)

Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При цьому, з матеріалів справи: відеозапису з бодікамер поліцейського, документів, поданих на розгляд суду особою, яка притягується до відповідальності, встановлено наступне.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був мобілізований у період воєнного стану з 22.11.2022 р. до в/ч НОМЕР_2 ДПСУ.

Згідно довідки від 23.08.2023 р. начальника в/ч НОМЕР_2 , ОСОБА_2 22.08.2023 р. одержав ізольоване вогнепальне осколкове поранення.

За іншими довідками встановлено, що ОСОБА_3 було скеровано для проходження ВЛК до м.Києва, у період 03.- 06.11.2023 р.

З дослідженого відеозапису також встановлено, що ОСОБА_2 повідомляв поліцейським про те, що він є діючим військовослужбовцем, та згідно відповідного наказу слідував із місця лікування до військової частини за місцем призначенням.

Наведене у своїй сукупності підтверджує доводи сторони захисту щодо того, що ОСОБА_2 перебував на військовій службі та до нього мала бути застосована спеціальна процедура, передбачена КУпАП та відповідним статутом, що поліцейськими не було взято до уваги про складанні протоколу від 07.11.23 р.

Так, відповідно до статті 15 КУпАП передбачено відповідальність військовослужбовців та інших осіб, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів, за вчинення адміністративних правопорушень. Військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, поліцейські несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами. За порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, санітарних норм, правил полювання, рибальства та охорони рибних запасів, митних правил, вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування у разі винесення термінового заборонного припису, порушення тиші в громадських місцях, неправомірне використання державного майна, незаконне зберігання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, невжиття заходів щодо окремої ухвали суду, ухилення від виконання законних вимог прокурора, порушення законодавства про державну таємницю, порушення порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зазначені особи несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах. До зазначених осіб не може бути застосовано громадські роботи, виправні роботи, адміністративний арешт. У разі притягнення таких осіб до відповідальності за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі направлення особи, яка вчинила таке насильство, на проходження програми для осіб, які вчинили домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, здійснюється на загальних підставах. Інші, крім зазначених у частині 1 цієї статті, особи, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів або спеціальних положень про дисципліну, у випадках, прямо передбачених ними, несуть за вчинення адміністративних правопорушень дисциплінарну відповідальність, а в інших випадках - адміністративну відповідальність на загальних підставах.

При порушенні правил дорожнього руху водіями транспортних засобів Збройних Сил України або інших утворених відповідно до законів України військових формувань та Державної спеціальної служби транспорту- військовослужбовцями строкової служби, а також вчиненні ними військових адміністративних правопорушень, передбачених главою 13-Б цього Кодексу, штраф як адміністративне стягнення до них не застосовується. У випадках, зазначених у цій статті, органи (посадові особи), яким надано право накладати адміністративні стягнення, передають матеріали про правопорушення відповідним органам для вирішення питання про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності.

За вчинення військових адміністративних правопорушень військовослужбовці, а також військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б цього Кодексу, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Згідно з частинами 2, 3 статті 266-1 КУпАП, передбачено, що огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

З положень частини 9 статті 266-1 КУпАП вбачається, що огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Узагальнюючи наведене суд, відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України від 23.02.2006 «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» наголошує на тому, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Зокрема, в контексті рішення ЄСПЛ «Надточій проти України» (рішення від 15.05.2008 року, заява № 7460/03) правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні ст. 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне правопорушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.

Враховуючи викладене вище та приймаючи остаточне рішення у справі, враховується, що Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово зазначав про те, що рівень певності, якого має досягти суддя за системою «внутрішнього переконання» чи системою «поза межами розумного сумніву», який є важливим для постановлення справедливого рішення, не повинен досягатися шляхом примусу до зізнання. Таким чином буде дотримано цілковитої поваги до презумпції невинуватості та статусу осіб, що притягуються до відповідальності, які є ключовими поняттями для демократичної концепції судового розгляду.

Відповідно до положень ст. 62 Конституції України, всі сумніви щодо доведеності вини особи повинні тлумачить на її користь.

За таких обставин, суд приходить до висновку про сумнівний характер твердження, викладеного у протоколі, щодо встановлення протиправних дій ОСОБА_2 у формі ухилення особи від огляду на стан алкогольного сп'яніння та порушення п. 2.5 ПДР України, а всі сумніви відповідно до правил ст. 62 Конституції України, тлумачаться на користь особи, яка притягається до відповідальності, і таким чином ця справа про притягнення особи до відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП підлягає закриттю за відсутністю в його діях складу інкримінованого йому адміністративного правопорушення, зважаючи на відсутність у справі достатніх доказів на підтвердження позиції автора протоколу та недотримання належної адміністративної процедури при оформленні матеріалів справи тощо.

Судовий збір, у зв'язку із закриттям провадження у справі, з винної особи стягненню не підлягає.

Приймаючи до уваги викладене, керуючись ст. 130, 247, 251, 252, 266, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП - за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Роменського Г.О.Цвєлодуб

міськрайонного суду