Постанова від 14.05.2024 по справі 592/5264/24

Справа №592/5264/24

Провадження №3/592/983/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2024 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Бичков І. Г. , розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань приміщенні Ковпаківського районного суду м. Суми справу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, щодо:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Суми, який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , українки, громадянки України, яка працює на посаді директора комунального підприємства “Центр догляду за тваринами” Сумської міської ради, РНОКПП НОМЕР_1 , -

ВСТАНОВИВ:

Із змісту протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 085/2024 від 01.04.2024 року вбачається, що ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим порушила вимоги фінансового контролю, тим самим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, за яке передбачена відповідальність згідно з вимогами ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. У справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , відповідно до ст. 251 КУпАП, було отримано докази, тобто будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку, керуючись законом і правосвідомістю виявлено та юридично встановлено даним протоколом наявність складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яке вчинила директор комунального підприємства “Центр догляду за тваринами” Сумської міської ради ОСОБА_1 , тобто не вжила заходів передбачених ч. 1 ст. 45 Закону України “Про запобігання корупції” під час здійснення повноважень посадової особи юридичної особи публічного права. Рішенням XV сесії Сумської міської ради VII скликання від 26.10.2016 року № 1261-МР “Про утворення комунального підприємства “Центр догляду за тваринами” Сумської міської ради” було утворено юридичну особу - комунальне підприємство “Центр догляду за тваринами” Сумської міської ради. У відповідності до п. 1.2. Статуту комунального підприємства “Центр догляду за тваринами” Сумської міської ради, що є додатком до рішення Сумської міської ради “Про утворення комунального підприємства “Центр догляду за тваринами” Сумської міської ради” від 26.10.2016 року № 1261-МР, комунальне підприємство “Центр догляду за тваринами” Сумської міської ради є юридичною особою, користується правом господарського відання щодо закріпленого за ним майна, має право від свого імені укладати договори, набувати майнові та немайнові права відповідно до вимог чинного законодавства України та нести обов'язки, бути позивачем та відповідачем у судах, займатися діяльністю, яка відповідає напрямкам, передбаченим цим Статутом. Зокрема, п. п. 1.3. , 1.4. , 1.5. Статуту передбачено, що засновником підприємства є Сумська міська рада та підпорядковане з питань своєї діяльності департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради, до сфери управління (у тому числі координації роботи) якого належить підприємство, яке має самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку, штамп, бланки зі своїм найменуванням, права та обов'язки юридичної особи підприємство набуває з дня його державної реєстрації. Згідно п. п. 5.1. , 5.2. Статуту, майно підприємства належить до комунальної власності територіальної громади міста Суми і закріплюється за підприємством на праві господарського відання, майно підприємства становлять виробничі, невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства. Відповідно до ч. 1 ст. 62 ГК України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Згідно ч. 3, 4 ст. 62 цього ж Кодексу, підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом. У ст. 80 ЦК України зазначено, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Крім цього у ст. 81 цього ж Кодексу вказано, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. П. 4.4. Статуту передбачено, що безпосереднє керівництво підприємством здійснює директор підприємства, який призначається та звільняється з посади розпорядженням міського голови. Розпорядженням міського голови м. Суми від 05.03.2021 року № 108-К “Про призначення ОСОБА_1 ” було призначено ОСОБА_1 на посаду директора комунального підприємства “Центр догляду за тваринами” Сумської міської ради з 10.03.2021 року. У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) , ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного) , якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права. Враховуючи вищевикладене у відповідності до п/п “а” п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону директор комунального підприємства “Центр догляду за тваринами” Сумської міської ради ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права і суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією. Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у п. 1, п/п “а” , “в”-“ґ” п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції. Крім того 12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ “Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану” , яким було встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 Закону України “Про запобігання корупції” , і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану” , подають такі декларації не пізніше 31.01.2024 року. Отже, директор комунального підприємства “Центр догляду за тваринами” Сумської міської ради ОСОБА_1 повинна була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, не пізніше 31.01.2024 року. Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи “Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування” ОСОБА_1 подала декларацію за 2022 рік 07.02.2024 року о 19 годині 10 хвилин. Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 27.02.2024 року № 47-06/11660-24, послідовність дій користувача “Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування” , які вчинила ОСОБА_1 за період з 01.01.2023 року до 07.02.2024 року, встановлено, що вона протягом зазначеного періоду здійснила вхід до вказаного реєстру 17.03.2023 року та виконала дії з заповнення розділів декларації та після цього 22.03.2023 року знову ввійшла до реєстру та повторно заповнила розділи декларації і лише під час наступного входу до реєстру 07.02.2024 року здійснила повторні дії з заповнення розділів декларації та перейшла на сторінку накладання кваліфікованого електронного підпису, тим самим подала декларацію за 2022 рік. Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації за 2022 рік ОСОБА_1 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 14.02.2024 року № 47-09/9055-24. Таким чином, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали декларації своєчасно) не була позбавлена можливості заповнити та подати декларацію за 2022 рік в будь-який із місяців, що передував лютому 2024 року, що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин. З урахуванням вказаного, пропуск строку на подачу декларації ОСОБА_1 не є поважною причиною, оскільки вона мала реальну можливість подати декларацію нарівні з іншими декларантами. Проте, декларація була нею подана з пропуском строку і не спростовує наявність в діях ОСОБА_1 ознак зазначеного адміністративного правопорушення. Під час проведення перевірки, аналізу доказів та складання протоколу не було встановлено будь-яких підстав, поважних причин, які перешкоджали ОСОБА_1 відповідально поставитись до виконання своїх обов'язків, як суб'єкта декларування та подати декларацію за 2022 рік не пізніше 31.01.2024 року. ОСОБА_1 10.03.2021 року особисто під підпис була ознайомлена з попередженням про обмеження, передбачені Законом України “Про запобігання корупції” в діяльності посадових осіб юридичних осіб публічного права. Системний аналіз норм КУпАП визначає завдання, яке полягає у встановленні винних і забезпеченні правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу. Відповідно до ст. 14 КУпАП, посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків. Із вищевикладеного, ст. 23 КУпАП мета адміністративного стягнення - виховання правопорушника в дусі додержання законів України, а також запобігання нових правопорушень як ним самим, так і іншими особами, може бути досягнута притягненням ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Таким чином, директор комунального підприємства “Центр догляду за тваринами” Сумської міської ради ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, що є вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України ''Про запобігання корупції” , відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано докази, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення. Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлення діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначаються при складанні протоколу про адміністративне правопорушення. Таким чином, днем виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, слід вважати дату складання цього протоколу про адміністративне правопорушення. Першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов'язаним з корупцією правопорушенням. Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Склад адміністративного правопорушення, передбачений ст. 172-6 КУпАП, є формальним, оскільки не передбачає настання наслідків, водночас обов'язковим елементом складу правопорушення є протиправність вчиненого ним діяння (дії або бездіяльності) . Дата вчинення адміністративного правопорушення: 07.02.2024 року. Місце вчинення правопорушення: АДРЕСА_2 , (місце здійснення діяльності) . Факт правопорушення підтверджується: даним протоколом та доказами, що зазначені у описі до справи (а. п. 1-7) .

У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 пояснила про те, що обставини, викладені в протоколі, відповідають дійсності. Вину вона визнала частково та просила суворо її не карати (а. п. 41) .

В судовому засіданні прокурор Окружної прокуратури міста Суми Чухно А. В. просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та піддати її адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 850 грн. .

Вислухавши пояснення та думку ОСОБА_1 , думку прокурора Окружної прокуратури міста Суми Чухна А. В. , дослідивши письмові докази справи, прихожу до наступного висновку.

Вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи, а саме: - протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 085/2024 від 01.04.2024 року (а. п. 1-8) ; - запитом УСР в Сумській області від 13.02.2024 року № 514/55/117/01-2024 (а. п. 9-11) ; - листом Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради від 01.03.2024 року № 472/05-01-18 (а. п. 12, 13) ; - копією рішення XV сесії Сумської міської ради VII скликання від 26.10.2016 року № 1261-МР “Про утворення комунального підприємства “Центр догляду за тваринами” Сумської міської ради (а. п. 14) ; - копією статуту комунального підприємства “Центр догляду за тваринами” Сумської міської ради (а. п. 15-23) ; - копією розпорядження міського голови м. Суми від 05.03.2021 року № 108-К “Про призначення ОСОБА_1 ” (а. п. 24) ; - копією попередження про обмеження, передбачені Законом України “Про запобігання корупції” в діяльності посадових осіб юридичних осіб публічного права (а. п. 25) ; - запитом УСР в Сумській області від 16.02.2024 року № 577/55/117/01-2024 (а. п. 26-28) ; - листом НАЗК від 27.02.2024 року № 47-06/11660-24 з послідовністю дій користувача “Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування” (а. п. 29-34) ; - витягами з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а. п. 35, 36) ; - копією листа НАЗК від 14.02.2024 року № 47-09/9055-24 (а. п. 37) .

Згідно ч. 1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи характер правопорушення та особу винної, вважаю за необхідне ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та піддати її адміністративному стягненню у виді адміністративного штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 38, 172-6 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у виді адміністративного стягнення у виді адміністративного штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. .

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605,60 грн. .

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП, до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Суддя І.Г. Бичков