Рішення від 13.05.2024 по справі 560/2946/24

Справа № 560/2946/24

РІШЕННЯ

іменем України

13 травня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Позивач звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому, з врахуванням уточнень, просить:

1. Визнати протиправними та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23.01.2024 №143650009048 щодо відмови у перерахунку пенсії із врахуванням довідок Гуменецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області від 15.01.2024 №01-28-01 та від 15.01.2024 №01-28-02.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 16.01.2024 перерахувати та виплатити пенсію в розмірі 90% суми заробітної плати з урахуванням довідок Гуменецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області від 15.01.2024 №01-28-01 та від 15.01.2024 №01-28-02, та з урахуванням проведених раніше виплат.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що звернулась до відповідача із заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу". Однак позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком державного службовця, у зв'язку з тим, що з 01.05.2016 відсутні підстави для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців. Просить позов задовольнити.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало відзив на позов, в якому зазначило, що проти позову заперечує. Зазначає, що Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ не передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, а відтак у головного управління відсутні правові підстави для здійснення такого перерахунку.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не скористалося правом подання відзиву на позов, тому, враховуючи приписи частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 01.03.2024 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою від 08.04.2024 суд витребував у відповідача необхідні для розгляду справи докази.

Ухвалою від суд 23.04.2024 суд залучив Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області як співвідповідача по справі №560/2945/24.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, обчислену за нормами Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Обрахунок проведено згідно Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ в розмірі 90% суми заробітної плати.

16.01.2024 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням довідок про заробітну плату від 15.01.2024 №01-28-01, №01-28-02, виданих Гуменецькою сільською радою Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23.01.2024 №143650009048 відмовлено ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії державного службовця, оскільки Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ не передбачено проведення перерахунку пенсії державного службовця.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначає Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 №2493-III (далі - Закон №2493-ІІІ).

Відповідно до статті 21 Закону №2493-ІІІ (в редакції на час призначення позивачеві пенсії) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - Закон №3723-ХІІ).

Зокрема, статтею 37 цього Закону, на підставі якої позивачу у цій справі призначено пенсію, визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Частина 1 статті 37-1 Закону №3723-ХІІ (у редакції, чинній до 01.01.2015) передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Отже, станом на дату призначення позивачу пенсії державного службовця чинне на той час законодавство передбачало умови і порядок перерахунку її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою. Проте надалі законодавче регулювання цих відносин зазнало змін.

Із прийняттям Кабінетом Міністрів України 09.12.2015 Постанови №1013 та набранням чинності з 01.05.2016 Законом №889-VIII від 10.12.2015 "Про державну службу" (далі - Закон №889-VIII) правове регулювання відносин щодо перерахунку пенсій державним службовцям зазнало змін.

Чинним законодавством України не передбачено можливості перерахунку органами Пенсійного фонду України пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

Конституційний Суд у Рішенні від 09.02.1999 року №1-рп/99 зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Отже, з 01.12.2015 - початку застосування Постанови КМУ №1013, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом №889-VIII, який інакше врегульовує правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону №3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.

Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду у справі 522/23659/16-а, Постанова від 15.08.2018.

Як встановлено в ході розгляду справи та підтверджується матеріалами справи, пенсія позивача обчислена у розмірі 90% заробітної плати з урахуванням інших виплат.

У цій справі спір стосується здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі складових заробітної плати за його посадою, яка виплачувалась у 2023 році.

Суд також звертає увагу на те, що у заяві до пенсійного органу позивач просила здійснити перерахунок пенсії державного службовця, надаючи нові довідки щодо заробітної плати (станом на грудень 2023 року). Однак позивач помилково не враховує, що проведення перерахунку пенсії державного службовця не передбачено законодавством.

Так, підстави для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відсутні, оскільки законодавство не регламентує ні права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ні порядок і умови здійснення такого перерахунку.

Аналогічний правовий висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 22.04.2021 у справі № 712/10182/17, від 03.11.2021 у справі № 373/2149/16-а.

Водночас, суд звертає увагу на те, що рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційною скаргою щодо відповідності Конституції України (конституційності) підпункту 1 пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (щодо гарантій соціального захисту державних службовців) від 23.12.2022 №3-р/2022 у справі №3-132/2018 (5462/17), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), підпункт 1 пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ зі змінами.

Підпункт 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIIІ, визнаний неконституційним у зазначеному аспекті, втрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022 зі змінами.

Конституційний Суд Україні звернув увагу на обов'язок Верховної Ради України внормувати перерахунок розмірів пенсій осіб, яким надано право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону №3723-ХІІ зі змінами, з урахуванням приписів Конституції України та цього Рішення.

Таким чином, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України 23.12.2022 №3-р/2022, правове регулювання перерахунку пенсії держслужбовців у майбутньому зазнає змін. Однак до врегулювання Верховною Радою України питання перерахунку пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону №3723-ХІІ, підстав для такого перерахунку немає.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 28.02.2023 у справі №520/6418/21.

З огляду на зазначене, у пенсійного органу відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідок про складові заробітної плати Гуменецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області від 15.01.2024 №01-28-01 та від 15.01.2024 №01-28-02, оскільки вимоги щодо врахування нових довідок про заробітну плату спрямовані на перерахунок пенсії державного службовця, що суперечить вимогам чинного пенсійного законодавства.

Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23.01.2024 №143650009048 є правомірним та не підлягає скасуванню.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Враховуючи приписи статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 13 травня 2024 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003 , код ЄДРПОУ - 13559341)

Головуючий суддя В.В. Матущак