Справа № 420/2769/24
13 травня 2024 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження питання про закриття провадження по справі по справі №420/2769/24 за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м.Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправною бездіяльністю та зобов'язання вчинити певні дії,-
25.01.2024 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м.Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) щодо невнесення змін до актового запису про народження №10110 від 07.10.2015 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі рішення Приморського районного суду міста Одеси від 24.01.2023 по цивільній справі №522/9560/21;
- зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (код ЄДРПОУ: 37947454, адреса місцезнаходження: 65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 306) внести зміни до актового запису №10110 від 07.10.2015 про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: в графі «батько» вказати « ОСОБА_3 , громадянин України», змінити прізвище дитини з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », змінити по батькові дитини з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 ».
Ухвалою суду від 30.01.2024 року прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження по справі.
В силу положень ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому:
- хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
- хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
- хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Пунктом 7 частини 1 статті 4 КАС України передбачено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб) відповідно до прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Таким чином, під час визначення предметної юрисдикції справ необхідно виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулась особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Так предметом позову у справі є бездіяльність Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) щодо невнесення змін до актового запису про народження №10110 від 07.10.2015 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі рішення Приморського районного суду міста Одеси від 24.01.2023 по цивільній справі №522/9560/21.
Судом встановлено, що рішенням Приморський районний суд м. Одеси від 24.01.2023 року по справі №522/9560/21 позов ОСОБА_3 до ОСОБА_8 та ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та Орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання батьківства задоволено, визнано ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНКОПП: НОМЕР_1 ) батьком дитини ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , свідоцтво про народження від 07 жовтня 2015 року, Серія НОМЕР_2 , видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міського управління юстиції), яка народилась у місті Одесі, Одеської області.
Вказаним рішенням також ухвалено внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) від 07 жовтня 2015 року № 10110, зробленого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міського управління юстиції, а саме: в графі «батько» вказати « ОСОБА_3 , громадянин України», змінити прізвище дитини з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », змінити по батькові дитини з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 ».
Як зазначено у позові, 18.04.2023 ОСОБА_1 звернулась до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) зі заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 від 07.10.2015 року № 10110, зробленого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міського управління юстиції, а саме: в графі «батько» вказати « ОСОБА_3 , громадянин України», змінити прізвище дитини з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », змінити по батькові дитини з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_9 » на підставі вищезгаданого рішення. Однак, листом №1/24.23-116 від 04.01.2024 позивачу було відмовлено у внесені змін до актового запису про народження дитини, у зв'язку з тим, що у рішенні Приморського районного суду міста Одеси від 24.01.2023 по справі №522/9560/21 відсутні відомості про виключення ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як батька дитини, з посиланням відповідача на абз. 2 п.2.8 Розділу II Правил внесення змін: «Якщо в актовому записі про народження дитини батьком указаний чоловік заявниці або інша особа (за винятком випадків, передбачених статтею 135 Сімейного кодексу України), то в усуненні змін стосовно визнання батьківства має бути відмовлено до вирішення судом питання щодо виключення з актового запису про народження відомостей про батька».
З вказаного вбачається, що фактично позивач оскаржує бездіяльність відповідача з невиконання рішення Приморський районний суд м. Одеси від 24.01.2023 року по справі №522/9560/21.
Суд зазначає, що позивач, звертаючись до суду з даною позовною заявою, фактично порушив питання, що стосуються здійснення судового контролю за виконанням судового рішення в цивільній справі, що в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України не є окремими позовними вимогами.
Отже, в даному випадку відсутній публічно-правових спір, оскільки такий спір був вирішений судом при прийнятті рішення по справі №420/2769/24.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Наведений перелік способів захисту цивільних прав та інтересів не є вичерпним, оскільки суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
На розгляді Великої Палати Верховного Суду перебувала справа № 807/45/17 про зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про народження позивача, у постанові від 23 січня 2019 року у зазначеній справі зроблено такі висновки.
У справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.
Предметом позову у даній справі є не відмова у внесенні змін до актового запису, а є саме бездіяльність Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) щодо невнесення змін до актового запису про народження №10110 від 07.10.2015 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі рішення Приморського районного суду міста Одеси від 24.01.2023 по цивільній справі №522/9560/21.
Отже, суд дійшов висновку, що дана справа не підсудна Одеському окружному адміністративному суду.
У відповідності до вимог п.1 ч.1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі: якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м.Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправною бездіяльністю та зобов'язання вчинити певні дії.
Керуючись положеннями п.1 ч.1 ст.238, ст. ст. 239, 243, 256, 295, 297 КАС України суд, -
Закрити провадження у справі №420/2769/24 за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м.Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправною бездіяльністю та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу право на звернення до суду в порядку, визначеному Цивільним процесуальним кодексом України.
Роз'яснити сторонам, що повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Корой С.М.
.