Рішення від 13.05.2024 по справі 420/9466/24

Справа № 420/9466/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Харченко Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси), за участю третьої особи ОСОБА_1 , про визнання протиправною та скасування Постанови від 12.03.2024 ВП №73484243, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 12.03.2024 ВП №73484243 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.04.2023 по справі № 420/4038/23, яке набрало законної сили 30.05.2023, ОСОБА_1 27.07.2023 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України № 9/3-948 від 30.11.2022, виданої станом на 05.03.2019. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2023 становитиме 13834,07 грн. Нарахована доплата пенсії за період з 01.04.2019 по 31.07.2023, з урахуванням фактично виплачених сум склала 178 683,88 грн., та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії буде здійснена після виділення Головному управлінню відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Відповідач - Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси) вважає позовні вимоги необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню, з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (від 29.04.2024 р. за вхід. № ЕП/7788/24), зазначаючи, що судове рішення пенсійним управлінням виконано частково, а саме в частині проведення перерахунку пенсії. Водночас, нарахована сума, за твердженням пенсійного органу, залишається невиплаченою, у зв'язку з відсутністю відповідних бюджетних призначень. Отже, боржник не виконує судове рішення в частині безпосередньої виплати пенсії без поважних причин, у зв'язку із чим на останнього правомірно накладено штраф за невиконання судового рішення.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 року адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси), за участю третьої особи ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови, - залишено без руху.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №420/9466/24 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси), за участю третьої особи ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови. Витребувано від Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси), у повному обсязі належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження ВП №73484243, у паперовому вигляді. Зупинено провадження по справі №420/9466/24, - до отримання витребуваних судом письмових доказів.

Ухвалою суду від 03 травня 2024 року поновлено провадження у справі №420/9466/24 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси), за участю третьої особи ОСОБА_1 , про визнання протиправною та скасування постанови. Призначено судове засідання на 10.05.2024 року о 16 год. 00 хв.

09.05.2024 року до суду від представника позивача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшла заява (вхід. ЕС/18982/24), про розгляд справи № 420/9466/24 без участі представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Враховуючи наявність передбачених приписами ч.9 ст.205 КАС України, підстав, та зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.07.2023 по справі № 420/7278/23, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі довідки №9/3-948 від 30.11.2022 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України з урахуванням зазначених у ній основних та додаткових видів грошового забезпечення. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №9/3-948 від 30.11.2022 року, виданої станом на 05.03.2019 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

Рішення набрало законної сили 30 травня 2023 року, та на підставі вказаного рішення 05 липня 2023 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи.

01.12.2023 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косютою В.І., прийнято Постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 73484243, з примусового виконання виконавчого листа № 420/4038/23 про зобов'язання Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №9/3-948 від 30.11.2022 року, виданої станом на 05.03.2019 року, з урахуванням раніше проведених виплат. У зазначеній Постанові було вказано про необхідність боржнику виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

Листом від 12.12.2023 року Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомлено Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси) про виконання рішення суду у справі № 420/4038/23, та зазначено, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.04.2023 по справі № 420/4038/23, яке набрало законної сили 30.05.2023, ОСОБА_1 27.07.2023 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України № 9/3-948 від 30.11.2022, виданої станом на 05.03.2019. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2023 становитиме 13834,07 грн. Сума доплата за період з 01.04.2019 по 31.07.2023 з урахуванням фактично виплачених сум склала 178 683,88 грн., та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати до пенсії за період з 01.04.2019 по 31.07.2023 в сумі 178 683,88 грн. буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.

12.03.2024 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косютою В.І. прийнято Постанову про накладення штрафу у розмірі 5100 грн., за невиконання виконавчого листа у справі № 420/4038/23 виданого 05.07.2023 року.

Так, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх належність, допустимість, та достовірність, а також достатність та взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд доходить висновку, що даний позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вимогами ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 02 червня 2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Згідно з частиною першою статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Пунктом 16 частини третьої статті 18 Закону №1404-VIII передбачено право виконавця під час здійснення виконавчого провадження накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частин першої-третьої статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі не виконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

Статтею 75 Закону №1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Отже, накладення штрафу є наслідком невиконання рішення боржником без поважних причин у встановлений виконавцем строк.

Аналізуючи наведені положення Закону України «Про виконавче провадження» в контексті даної справи, варто зауважити, що накладення штрафу за невиконання рішення, яке зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання.

Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.

Умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.

Таким чином, невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України «Про виконавче провадження».

Зокрема, як вбачається з матеріалів справи, та зазначено вище, Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.07.2023 по справі № 420/7278/23, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі довідки №9/3-948 від 30.11.2022 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України з урахуванням зазначених у ній основних та додаткових видів грошового забезпечення. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №9/3-948 від 30.11.2022 року, виданої станом на 05.03.2019 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

Рішення набрало законної сили 30 травня 2023 року, та на підставі вказаного рішення, 05 липня 2023 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи.

01.12.2023 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косютою В.І., прийнято Постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 73484243, з примусового виконання виконавчого листа № 420/4038/23 про зобов'язання Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України №9/3-948 від 30.11.2022 року, виданої станом на 05.03.2019 року, з урахуванням раніше проведених виплат. У зазначеній Постанові було вказано про необхідність боржнику виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

Листом від 12.12.2023 року Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомлено Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси) про виконання рішення суду у справі № 420/4038/23, та зазначено, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.04.2023 по справі № 420/4038/23, яке набрало законної сили 30.05.2023, ОСОБА_1 27.07.2023 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України № 9/3-948 від 30.11.2022, виданої станом на 05.03.2019. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2023 становитиме 13834,07 грн.

Сума доплата за період з 01.04.2019 по 31.07.2023 з урахуванням фактично виплачених сум склала 178 683,88 грн., та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління.

Також, у вказаному листі ГУ ПФУ в Одеській області зауважило, що виплата нарахованої доплати до пенсії за період з 01.04.2019 по 31.07.2023 в сумі 178 683,88 грн. буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.

Між тим, суд акцентує, що до вищевказаного Листа ГУ ПФУ в Одеській області від 12.12.2023 року не додано жодного належного, достовірного доказу на підтвердження відсутності бюджетного фінансування, для забезпечення можливості виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2023 року у справі № 420/4038/23.

Таким чином, суд вважає, що державний виконавець, приймаючи оскаржувану постанову від 12.03.2024 року, діяв в порядку передбаченому частинами 1 та 2 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження», а саме перевірив виконання рішення боржником наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 26 цього Закону, та в зв'язку із невиконанням його ГУ ПФУ в Одеській області, виніс постанову про накладення штрафу.

Варто зауважити, що боржник зобов'язаний надавати державному виконавцю докази, які достеменно підтверджують невиконання рішення суду, з поважних причин, зокрема, через відсутність грошових коштів.

Втім, повна відсутність у державного виконавця інформації, підтвердженої належними доказами, щодо обсягу коштів, які надійшли на виконання судових рішень, обсягу коштів, які сплачені стягувачам в порядку черговості надходження судових рішень, що набрали законної сили, свідчить про непрозорість процесу задоволення вимог стягувачів в межах виконавчих проваджень, та унеможливлює встановлення державним виконавцем поважності причин невиконання судового рішення.

Натомість, обов'язок доведення поважності причини невиконання у повному обсязі судового рішення покладається на боржника, який повинен надати належні та переконливі докази наявності такої поважної причини.

Таким чином, суд зазначає, що ГУ ПФУ в Одеській області з метою виконання покладених на нього Законом обов'язків, мало надати державному виконавцю докази відсутності фінансування для виконання рішення суду від 28 квітня 2023 року у справі № 420/4038/23 у строк, визначений ч. 6 ст. 26 Закону, та встановлений у пункті 2 резолютивної частини Постанови старшого державного виконавця Косюти В.І. від 01 грудня 2023 року про відкриття виконавчого провадження № 73484243, а саме протягом 10 робочих днів.

З огляду на відсутність у державного виконавця станом на час винесення ним спірної постанови інформації, підтвердженої належними доказами, щодо стану бюджетного фінансування ГУ ПФУ в Одеській області для забезпечення можливості виконання останнім рішення суду у справі № 420/4038/23, у державного виконавця були наявні усі законодавчі підстави, передбачені частинами 1 та 2 ст. 63 Закону № 1404- VIII, для винесення ним 12 березня 2024 року Постановм про накладення штрафу у виконавчому проваджені № 73484243.

Щодо посилань ГУ ПФУ в Одеській області на факт відсутності коштів для повного виконання рішення суду, суд враховує наступне.

Відповідно до частини першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з частиною другою статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

За приписами частини другої статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не наділене повноваженнями самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто шляхом збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати виплату коштів.

При цьому, як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення суду у справі № 420/4038/23 Головне управління здійснило перерахунок пенсії, проте зазначило, що виплата нарахованої доплати до пенсії за період з 01.04.2019 по 31.07.2023 в сумі 178 683,88 грн. буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.

Водночас, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не надано жодних належних та допустимих доказів того, що воно вживає заходи щодо виконання рішення суду у частині виплати заборгованості по перерахунку пенсії позивача, зокрема доказів звернення до Пенсійного фонду України щодо виділення відповідних коштів, задля належного виконання рішення суду у справі № 420/4038/23.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області обмежилося лише надісланням до органу ДВС Листа від 12.12.2023 року без надання належного документального підтвердження доводам, які зазначені у вказаних листах, зокрема, щодо відсутності кошторисних призначень на відповідні видатки.

Таким чином, зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косюта В.І., приймаючи постанову від 12.03.2024 року ВП № 73484243 про накладення штрафу, діяв суто на підставі положень Закону України Про виконавче провадження, та у межах своїх повноважень, натомість доводи позивача щодо відсутності підстав для накладення штрафу, не є переконливими, та такими, що заслуговують на увагу.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси), за участю третьої особи ОСОБА_1 , про визнання протиправною та скасування Постанови від 12.03.2024 ВП №73484243, є такими, що не підлягають задоволенню, з вище окреслених підстав.

Керуючись статтями 2, 6-10, 77, 90, 139, 250, 251, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси) про визнання протиправною та скасування постанови, - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Ю.В. Харченко

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеси) про визнання протиправною та скасування постанови, - відмовити

13.05.24..