Рішення від 13.05.2024 по справі 420/37033/23

Справа № 420/37033/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 , в якому позивач, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить стягнути з відповідача суму заборгованості у розмірі 1 442 853, 44 грн.

В обґрунтування позову зазначено про наявність у ФОПП ОСОБА_1 податкового боргу у сумі 1 442 853 грн. 44 коп., а саме:

- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в загальній сумі 530 065,85 грн.

- по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, в загальній сумі 1020,00 грн.

- по адміністративним штрафам та іншим санкціям, в загальній сумі 751020,00 грн.

- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, в загальній сумі 4822,94 грн.

- по військовому збору, сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в загальній сумі 44209,05 грн.

- по орендній платі з фізичних осіб, в загальній сумі 56500,00 грн. - По податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), в загальній сумі 55215,60 грн.

Відповідно до вимог п.59.1 ст.59 ПК України на адресу відповідача податковим органом направлено податкову вимогу форми «Ф» №47660-17 від 10.04.2018 року, однак сума податкового боргу ФОПП ОСОБА_1 самостійно не сплачена.

Ухвалою від 15.01.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено, що розгляд справи буде проводитись за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 14.02.2024 року.

Ухвалу від 15.01.2024 року направлено на адресу відповідача. Вказана ухвала повернулася до суду із відміткою про невручення «адресат відсутній за вказаною адресою», що підтверджується поштовим поверненням наявним в матеріалах справи.

При цьому, суд вжив додаткових заходів для належного сповіщення відповідача про розгляд цієї справи за його участі шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України в порядку статті 130 КАС України.

Суд зазначає, що відповідачем до суду не подано відзиву на адміністративний позов.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою від 14.02.2024 року, яка занесена до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання та призначено наступне засідання на 04.03.2024 року.

Ухвалою від 04.03.2024 року, яка занесена до протоколу судового засідання, задоволено клопотання представника позивача, оголошено перерву та призначено наступне судове засідання на 18.03.2024 року.

Ухвалою від 18.03.2024 року, яка занесена до протоколу судового засідання, з урахуванням необхідності отримання відповідачем заяви про зменшення розміру позовних вимог, відкладено підготовче засідання на 08.04.2024 року.

Ухвалою від 08.04.2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено адміністративну справу за позовом до судового розгляду по суті на 08.05.2024 року.

У судове засідання призначене на 08.05.2024 року учасники справи не з'явились.

Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі.

Відповідач належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового засідання.

Повістка повернулася до суду з відміткою про невручення «адресат відсутній за вказаною адресою», що підтверджується поштовим поверненням наявним в матеріалах справи.

При цьому, суд вжив додаткових заходів для належного сповіщення відповідача про розгляд цієї справи за його участі шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України в порядку статті 130 КАС України.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Враховуючи зазначені обставини, відсутність необхідності заслуховувати свідка, експерта, подальший розгляд справи вирішено проводити в порядку письмового провадження.

Справа розглянута в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,

ВСТАНОВИВ:

10.04.2018 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкову вимогу форми ««Ф» №47660-17, якою ФОПП ОСОБА_1 визначено суму податкового боргу.

Відповідно до ст.ст. 67, 68 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку та у розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції та законів України.

Відповідно п.15.1 ст.15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 16.1.3, 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно п.36.1 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідно до п.36.5 ст. 36 ПК України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Згідно пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Згідно п.95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

За приписами п. 58.3 ст. 58 ПК України (у редакції на час спірних правовідносин) податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

У разі якщо вручити податкове повідомлення - рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення - рішення вважається таким, що не вручено платнику податків.

Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст.14 ПК України передбачено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Відповідно до пп.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п. 38.1 ст.38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

За приписами п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Згідно матеріалів справи, станом на 14.03.2024 року, відповідно до інтегрованої картки платника (ІКП), податкова заборгованість фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 перед бюджетом становить 1 442 853 грн. 44 коп.

Заборгованість по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, виникла в результаті:

- нарахування по податковому повідомленню-рішенню №19838/15-32-24-04 від 10.08.2023 року в сумі 366585,36 грн.;

- нарахування штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню №19838/15-32-24-04 від 10.08.2023 року в сумі 91714,59 грн.;

- нарахування пені відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України в сумі 23,05 грн.

Заборгованість по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, виникла в результаті:

- нарахування штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню №19848/15-32-24-04 від 10.08.2023 року в сумі 1020,00 грн.

Заборгованість по адміністративним штрафам та іншим санкціям, виникла в результаті:

- нарахування штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню №19835/15-32-24-04 від 10.08.2023 року в сумі 1020,00 грн.;

-нарахування штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню №19849/15-32-24-04 від 10.08.2023 року в сумі 250000,00 грн.;

- Нарахування штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню №19877/15-32-24-04 від 10.08.2023 року в сумі 500000,00 грн.

Заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, виникла в результаті:

- нарахування по податковому повідомленню-рішенню №0706863-2406-1517 від 10.06.2021 року в сумі 122,54 грн.;

- нарахування по податковому повідомленню-рішенню №1723688-2412-1517 від 22.09.2022 року в сумі 4700,40 грн.

Заборгованість по військовому збору, сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, виникла в результаті:

- нарахування по податковому повідомленню-рішенню №19842/15-32-24-04 від 10.08.2023 року в сумі 30571,50 грн.;

- нарахування штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню №19842/15-32-24-04 від 10.08.2023 року в сумі 7642,88 грн.;

- нарахування пені відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України в сумі 5994,67 грн.

Заборгованість по орендній платі з фізичних осіб, виникла в результаті:

- нарахування по податковій декларації №9007529191 від 28.01.2020 року в сумі 56500,00 грн.

Заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), виникла в результаті:

-нарахування штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню №19847/15- 32-24-04 від 10.08.2023 року в сумі 17205,50 грн.;

- нарахування по податковому повідомленню-рішенню №19844/15-32-24-04 від 10.08.2023 року в сумі 28456,10 грн.;

- нарахування штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню №19844/15- 32-24-04 від 10.08.2023 року в сумі 9214,00 грн.

- нарахування штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню №19845/15- 32-24-04 від 10.08.2023 року в сумі 340,00 грн.

При цьому, ФОПП ОСОБА_1 борг не погашено.

Суд вважає, що сума податкового боргу в розмірі 1 442 853 грн. 44 коп. відповідає визначенню податкового боргу, наведеному у пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, а саме: податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з п.п. 59.1, 59.3, 59.4 ст.59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків (п. 59.1 ст.59 ПК України).

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (п. 59.3 ст. 59 ПК України).

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 ПК України).

Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з несплатою боржником заборгованості податковим органом було винесено податкову вимогу форми ««Ф» №47660-17 від 10.04.2018 року, яку було направлено платнику рекомендованим листом.

Рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку (п. 56.1 ст. 56 ПК України).

Доказів визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги форми «Ф» №47660-17 від 10.04.2018 року матеріали справи не містять.

Розмір податкового боргу становить 1 442 853 грн. 44 коп, що підтверджується матеріалами справи, а саме приєднаною до справи роздруківкою інтегрованої картки платника податків, яка за правилами ст.ст. 73, 74 КАС України та Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 12 січня 2021 року № 5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 березня 2021 р. за № 321/35943), та довідкою про суму податкового боргу є належним та допустимим доказом невиконання податкового обов'язку з боку відповідача.

Відповідно до ст. 52 ЦК України фізична особа - підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.

В постанові Верховного Суду від 30 жовтня 2018 року по справі № 319/580/17 (провадження № 61-409св18) зазначено, що відповідно до статей 51, 52, 598-600 ЦК України, 47-49 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», однією із особливостей підстав припинення зобов'язань для фізичної особи-підприємця є те, що у випадку припинення суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи (виключення з реєстру суб'єктів підприємницької діяльності) її зобов'язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. Фізична особа-підприємець відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.

Відтак, податкові зобов'язання фізичної особи ОСОБА_1 у зв'язку зі втратою статусу фізичної особи - підприємця не припинились.

Згідно з пп.20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, серед іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно з пп.20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, серед іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Таким чином, беручи до уваги положення КАС України, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи, що відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат зі сплати судового збору на користь позивача не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; код ЄДРПОУ ВП 44069166) до фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) суму заборгованості в розмірі 1 442 853, 44 грн. (один мільйон чотириста сорок дві тисячі вісімсот п'ятдесят три гривні, сорок чотири копійки), а саме:

- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в загальній сумі 530 065,85 грн. (п'ятсот тридцять тисяч шістдесят п'ять гривень, вісімдесят п'ять копійок) на бюджетний рахунок UA668999980333159341000015684, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, КБК 11010500, отримувач коштів ГУК в Одеській області/Доброславська селищна ТГ.;

- по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, в загальній сумі 1020,00 грн. (тисяча двадцять гривень, 00 копійок) на бюджетний рахунок UА868999980314030531000015684, банк отримувача Казначейство України (ЕАГІ), код ЄДРПОУ: 37607526. КБК 14040200, отримувач коштів ГУК в Одеській області/Доброславська селищна ТГ;

- по адміністративним штрафам та іншим санкціям, в загальній сумі 751 020,00 грн. (сімсот п'ятдесят одна тисяча двадцять гривень, 00 копійок) на бюджетний рахунок UА 108999980313000106000015684, банк отримувача Казначейство України (ЕАГІ), код ЄДРПОУ: 37607526, КБК 21081100, отримувач коштів ГУК в Одеській області/Доброславська селищна ТГ;

- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, в загальній сумі 4822,94 грн. (чотири тисячі вісімсот двадцять дві гривні, дев'яносто чотири копійки) на бюджетний рахунок UА858999980314020512000015684, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, КБК 18010300, отримувач, коштів ГУК в Одеській області/Доброславська селищна ТГ;

- по військовому збору, сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в загальній сумі 44209,05 грн. (сорок чотири тисячі двісті дев'ять гривень, п'ять копійок) на бюджетний рахунок UA938999980313050137000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП код ЄДРПОУ: 37607526. КБК 11011001, отримувач коштів ГУК в Одеській області /Одеська область;

- по орендній платі з фізичних осіб, в загальній сумі 56500,00 грн. (п'ятдесят шість тисяч п'ятсот гривень, 00 копійок) на бюджетний рахунок UА718999980334189815000015684, банк отримувача Казначейство України (ЕАП) код ЄДРПОУ: 37607526, КБК 18010900, отримувач коштів ГУК в Одеській облаcті Доброславська селищна ТГ.;

- по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), в загальній сумі 55215,60 грн. (п'ятдесят п'ять тисяч двісті п'ятнадцять гривень, шістдесят копійок) на бюджетний рахунок UА358999980313090029000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАГІ), код ЄДРПОУ: 37607526, КБК 1406010, отримувач коштів ГУК в Одеській області/Доброславська селищна ТГ.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Самойлюк Г.П.