Ухвала від 13.05.2024 по справі 420/9743/23

Справа № 420/9743/23

УХВАЛА

13 травня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні матеріали Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 липня 2023 року по справі №420/9743/23,-

ВСТАНОВИВ:

14.11.2023 року (вх.39874/23) до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява представника ОСОБА_1 про вставлення судового контролю по справі №420/9743/23.

Вирішуючи вказану заяву, суд виходить з такого.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 липня 2023 року по справі №420/9743/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених сум та з урахуванням індексації.

Дане рішення суду набрало законної сили 25.08.2023 року.

08.09.2023 року на вказане рішення судом видано виконавчі листи.

Ухвалою суду від 24.11.2023 року задоволено заяву представника ОСОБА_1 про вставлення судового контролю по справі №420/9743/23, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 25 липня 2023 року по справі №420/9743/23 у 30-денний строк з моменту отримання копії ухвали суду.

03.01.2024 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому вказано, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 по справі №420/9743/23, ОСОБА_1 20.09.2023 здійснено перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2023 становитиме 23282.93 грн (копії перерахунків пенсії додаються). Сума доплати за період з 01.12.2019 по 30.09.2023 з урахуванням фактично виплачених сум складає 208194.78 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації (копія розрахунків на доплату пенсії додаються).

Як стверджує відповідач, інформація про виконання рішення у справі №420/9743/23 Головним управлінням внесена до реєстру рішень.

03.01.2024 року від позивача до суду надійшли пояснення.

Ухвалою суду від 15.03.2024 року до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 липня 2023 року по справі №420/9743/23 разом із додатками.

Розглядаючи звіт щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 липня 2023 року по справі №420/9743/23, суд зазначає.

Так, судом встановлено, що 20.09.2023 року Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 липня 2023 року по справі №420/9743/23 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року.

Також, судом встановлено, що 03.04.2024 року Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 липня 2023 року по справі №420/9743/23 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 року, з 01.03.2023 року, з 01.10.2023 року.

При даних перерахунках розмір пенсії позивача не обмежувався.

Сума доплати за період з 01.12.2019 року по 30.04.2024 року з урахуванням фактично виплачених сум складає 313290,50 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч.2 ст.14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до вимог ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат; здійснює призначення, нарахування (перерахунок) та виплату житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, а також надання одержувачам зазначених пільг та житлових субсидій інформації, визначеної законодавством.

Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Окрім того, в силу статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Власні кошти Пенсійний фонд не включає до складу Державного бюджету України, що передбачено статтею 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Приписами статті 73 вищевказаного Закону також встановлено вичерпний перелік підстав для використання коштів Пенсійного фонду та заборону їх спрямування на цілі, не передбачені цим Законом.

Відповідно до статті 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, вбачається, що фінансування та виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду, виділених з Держаного бюджету України та за наявності відповідного бюджетного призначення.

Верховний Суд України у своїх постановах (зокрема, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.06.2018 у справі №757/29541/14-а від 21.08.2019 у справі №754/3105/17, від 21.05.2020 у справі №310/6910/16-а) неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.

З урахуванням вищезазначеного суд доходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, виконавши рішення суду в частині здійснення перерахунку пенсії позивача та її виплати з місяця, наступного за місяцем.

При цьому сума доплати за період з 01.12.2019 року по 30.04.2024 року обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.

Невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області в частині виплати грошових коштів у зв'язку з відсутністю відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Відтак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання судового рішення проведений перерахунок пенсії позивача, але з зазначених вище поважних причин не здійснена виплата нарахованої доплати пенсії, яка буде реалізована після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.

До аналогічних висновків дійшов також П'ятий апеляційний адміністративний суд у поставної від 06.10.2021 у справі №420/5689/20.

Суд зазначає, що надання відповідачу нового строку на надання звіту про виконання рішення суду в частині виплати нарахованої доплати пенсії в сумі 215089,00 грн та накладення судом штрафу на керівника відповідача жодним чином не захищатиме право особи на отримання бюджетних коштів.

Вказані висновки узгоджуються з висновками, викладеними Верховним Судом у постанові від 21.05.2020 у справі №310/6910/16-а.

Відтак, суд вважає за доцільне прийняти поданий звіт про виконання судового рішення.

Керуючись ст.ст. 241-245, 248, 256, 295, 382, 383 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 липня 2023 року по справі №420/9743/23.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.М. Корой