Справа №949/809/24
14 травня 2024 року Дубровицький районний суд Рівненської області у складі:
головуючого - судді Отупор К.М.,
при секретарі судового засідання Катюха К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубровиця справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , Дубровицька міська рада про встановлення факту, що має юридичне значення,
Заявник ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
Заяву мотивує тим, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є його матір'ю. Згідно висновку №207 від 17 жовтня 2023 року про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, ОСОБА_2 рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи. Хворій ОСОБА_2 встановлено діагноз: хвороба паркінсона акінетико-ригідна-тремтлива форма, стадія 3 по Хен-Яру, переважно правобічний гемітип із помірно вираженими постуральними розладами. У зв'язку з вищевказаним діагнозом, його мати ОСОБА_2 має обмеження самообслуговування, потребує постійного стороннього догляду та допомоги, а також має обмеження здатності до самостійного пересування. На даний час ОСОБА_2 проживає разом із ним та його сім'єю у його будинку в АДРЕСА_1 . Він одноособово здійснює постійний догляд за своєю матір'ю, яка не може самостійно пересуватися та обслуговувати себе в побуті. Він забезпечує її всім необхідним, зокрема, ліками для підтримки задовільного стану її здоров'я, продуктами харчування, засобами гігієни, тощо. Інші особи, які могли б здійснювати такий догляд, відсутні, зокрема син ОСОБА_2 , тобто його рідний брат ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ще один син ОСОБА_2 , тобто рідний брат ОСОБА_4 на даний час перебуває на військовій службі, чоловік ОСОБА_2 , тобто його батько ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Встановлення факту здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 породжує виникнення у нього прав та обов'язків щодо отримання соціальних пільг та виникнення прав та обов'язків, визначених Законами України "Про соціальні послуги", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про військовий обов'язок і військову службу", а законом не передбачено іншого порядку його встановлення. За цих підстав виникає необхідність у встановленні факту, що має юридичне значення, а саме, що він здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 , яка за висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, заяву підтримує та просить суд її задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_2 подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, заперечень щодо задоволення заяви не має.
Представник заінтересованої особи Дубровицької міської ради Рівненської області в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника міської ради, заперечень щодо задоволення заяви не має.
Суд, ознайомившись із змістом заяви ОСОБА_1 та доданими до неї доказами, оцінивши письмові позиції учасників судового процесу, вважає, що заяву слід задовольнити з таких підстав.
Згідно висновку №207 від 17 жовтня 2023 року, виданого КНП "Дубровицький ЦПМСД" про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, ОСОБА_2 рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи (а.с.9-14).
Відповідно до медичної картки стаціонарного хворого 5261 на ім'я ОСОБА_2 , останній встановлено діагноз: хвороба паркінсона акінетико-ригідна-тремтлива форма, стадія 3 по Хен-Яру, переважно правобічний гемітип із помірно вираженими постуральними розладами. У зв'язку з вищевказаним діагнозом, ОСОБА_2 має обмеження самообслуговування, потребує постійного стороннього догляду та допомоги, а також має обмеження здатності до самостійного пересування.
Згідно акту обстеження місця проживання №334 від 07 листопада 2023 року встановлено, що ОСОБА_2 проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 . Догляд за нею здійснює її син ОСОБА_1 . Інші особи, які могли б здійснювати такий догляд, відсутні, зокрема син ОСОБА_2 - ОСОБА_4 на даний час перебуває на військовій службі, ще один син ОСОБА_2 - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , чоловік ОСОБА_2 - ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.16, 17-21, 22, 23).
З аналізу вищенаведеного вбачається, що заявник ОСОБА_1 здійснює постійний сторонній догляд за хворою ОСОБА_2 , якій рекомендовано постійний сторонній догляд згідно з висновком ЛКК.
Факт здійснення заявником постійного догляду за ОСОБА_2 має юридичне значення, оскільки породжує виникнення прав та обов'язків у заявника щодо отримання соціальних пільг та виплат та виникнення прав та обов'язків, визначених Законом України Законом України "Про соціальні послуги", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про військовий обов'язок і військову службу".
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, в Україні було введено воєнний стан.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 "Про загальну мобілізацію", у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини 2 статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини 1 статті 106 Конституції України, було оголошено та проведено загальну мобілізацію.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про соціальні послуги" чинниками, що можуть зумовити складні життєві обставини є: а) похилий вік; б) часткова або повна втрата рухової активності, пам'яті; в) невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування; г) психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин; ґ) інвалідність.
Згідно частини 6 статті 13 Закону України "Про соціальні послуги", фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є: особами з інвалідністю І групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвиггку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги.
Частиною 10 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду.
Згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку 3633-ІХ", який набуде чинності 18 травня 2024 року, положення щодо права на відстрочку у зв'язку з постійним доглядом за своїми хворим батьком/матір'ю збережено і викладено в наступній редакції: "зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько- консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду".
У розумінні статті 1 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" №2961-IV від 06 жовтня 2005 року, медико-соціальна експертиза - встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, групи інвалідності, причини і часу їх настання, а також доопрацювання та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю) в рамках стратегії компенсації на основі індивідуального реабілітаційного плану та комплексного реабілітаційного обстеження особи з обмеженням життєдіяльності.
Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні", рішення медико-соціальних експертних комісій є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, реабілітаційними закладами незалежно від типу і форми власності.
Постійний сторонній догляд - вид догляду, яким забезпечуються інваліди із вираженими порушеннями в організмі, зумовленими професійними та загальними захворюваннями, травмами, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування (не можуть самостійно приймати їжу, забезпечувати гігієнічні потреби, потребують допомоги на прогулянках).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно пункту 5 частини 2 статті 293 та частини 2 статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає впорядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно закону вони породжують юридичні наслідки.
Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення визначено в статті 315 Цивільного процесуального кодексу України.
Статтею 315 Цивільного процесуального кодексу України наведено перелік фактів, що мають юридичне значення, справи про встановлення яких розглядаються судом. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно до частини 1 статті 293 Цивільного процесуального кодексу України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України за №5 від 31 березня 1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" роз'яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення факту, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
У вказаній Постанові зазначено вичерпний перелік заяв, які не можуть розглядатися судами, серед яких не вказано про факт здійснення догляду за інвалідом або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку.
При таких обставинах суд вважає, що встановлення факту здійснення догляду та перебування фізичної особи на утриманні, не суперечить Закону і не порушує права, свободи та інтереси осіб, та має для заявника юридичне значення, а тому підстав для відмови у задоволенні цієї заяви, судом не встановлено.
Відповідно до статті 89 Цивільного процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З врахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що заявник звернувся до суду із цією заявою підставно, така є належно обгрунтованою та обставини викладені в заяві підтверджені достовірними доказами, а тому вимоги викладені в заяві ОСОБА_1 підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись статтями 4, 12, 13, 23, 76-78, 81, 89, 141, 265, 293, 294, 315, 319, 352, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка за висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду.
У відповідності до підпункту 15.5) пункту 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Відомості про учасників справи згідно пункту 4 частини 5 статті 265 Цивільного процесуального кодексу України:
Заявник: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , житель АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Заінтересована особа: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: Дубровицька міська рада Рівненської області (м. Дубровиця, вул. Воробинська, 16, Сарненський район Рівненська область, код ЄДРПОУ 05390997).
Суддя: підпис.
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.
Суддя Дубровицького
районного суду К.М. Отупор