Рішення від 07.05.2024 по справі 528/352/24

Гребінківський районний суд Полтавської області

Справа №: 528/352/24

Провадження № 2/528/254/24

РІШЕННЯ

Іменем України

07 травня 2024 року м. Гребінка

07 травня 2024 року Гребінківський районний суд Полтавської області у складі: головуючого судді Татіщевої Я.В., секретаря Трохименка В.В., розглянувши у залі суду м. Гребінка цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ЄВРОПЕЙСЬКА АГЕНЦІЯ З ПОВЕРНЕННЯ БОРГІВ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія» Європейська агенція з повернення боргів» звернулося із вказаним позовом до ОСОБА_1 , мотивуючи свій позов тим, що 24.03.2023 року між ТОВ «ФК «1 Безпечне агентство необхідних кредитів» та відповідачем було укладено договір про надання споживчого кредиту № 78244579.

Вказує, що 14.06.2021 року між ТОВ «ФК «1 Безпечне агентство необхідних кредитів» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» було укладено Договір факторингу № 14/06/21, відповідно до якого ТОВ «ФК «1 Безпечне агентство необхідних кредитів» відступає позивачу за плату належні йому права вимоги, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія» Європейська агенція з повернення боргів» приймає належні права вимоги до боржників ТОВ «ФК «1 Безпечне агентство необхідних кредитів», вказаними у реєстрі боржників.

Зазначає, що відповідно до реєстру боржників № 10 від 21.09.2023 року до Договору факторингу № 14/06/21 від 14.06.2021 року, позивач набув право грошової вимоги до відповідача в сумі 21362 (двадцять одна тисяча триста шістдесят дві) грн 50 коп., з яких: 5500 (п'ять тисяч п'ятсот) грн 00 коп. - заборгованість за основною сумою боргу; 15862 (п'ятнадцять тисяч вісімсот шістдесят дві) грн 50 коп. - сума заборгованості за відсотками.

Крім того, 26.01.2023 року між ТОВ «ФК «Інвеструм» та відповідачем також було укладено кредитний договір № 33739-01/2023, підписаний електронним підписом позичальника, шляхом використання одноразового ідентифікатора, надісланого на її номер мобільного телефону.

30.08.2023 року між ТОВ «ФК «Інвеструм» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» було укладено Договір факторингу № 30082023/1, відповідно до якого ТОВ «ФК «Інвеструм» передає (відступає) позивачу за плату належні йому права вимоги, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія» Європейська агенція з повернення боргів» приймає належні права вимоги до боржників ТОВ «ФК «Інвеструм», вказаними у реєстрі боржників.

Зазначає, що відповідно до реєстру боржників до Договору факторингу № 30082023/1 від 30.08.2023 року, позивач набув право грошової вимоги до відповідача в сумі 11690(одинадцять тисяч шістсот дев'яносто) грн 00 коп., з яких: 3000 (три тисячі) грн 00 коп. - заборгованість за основною сумою боргу; 8690 (вісім тисяч шістсот дев'яносто) грн 00 коп. - сума заборгованості за відсотками.

Позивач вказав, що всупереч умовам кредитних договорів та договорів позики, незважаючи на повідомлення відповідач не виконував свої зобов'язання. З моменту отримання прав вимоги до відповідача, позивачем не здійснювалося нарахування жодних штрафних санкцій.

На підставі вищевикладеного, просить суд стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , НОМЕР_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ЄВРОПЕЙСЬКА АГЕНЦІЯ З ПОВЕРНЕННЯ БОРГІВ» (код ЄДРПОУ 35625014, юридична адреса: вул. Симона Петлюри, 30, м. Київ, 01032, реквізити IBAN № НОМЕР_2 у АТ «ТАСкомбанк») заборгованість за договорами у загальному розмірі 33052 (тридцять три тисячі п'ятдесят дві) грн. 50 коп., а саме:

- за договором позики №78244579 від 24.03.2023 року в розмірі 21362 (двадцять одна тисяча триста шістдесят дві) грн 50 коп., з яких: 5500 (п'ять тисяч п'ятсот) грн 00 коп. - заборгованість за основною сумою боргу; 15862 (п'ятнадцять тисяч вісімсот шістдесят дві) грн 50 коп. - сума заборгованості за відсотками;

- за кредитним договором № 33739-01/2023 від 26.01.2023 року в розмірі 11690(одинадцять тисяч шістсот дев'яносто) грн 00 коп., з яких: 3000 (три тисячі) грн 00 коп. - заборгованість за основною сумою боргу; 8690 (вісім тисяч шістсот дев'яносто) грн 00 коп. - сума заборгованості за відсотками;

стягнути з відповідача понесені судові витрати.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, подав суду заяву, згідно якої позовні вимоги підтримує, просив розглядати справу без його присутності в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідач у судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про визнання позову, в якій просить справу розглянути за її відсутності, позовні вимоги визнає у повному обсязі.

Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З'ясувавши обставини в межах наданих письмових доказів, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю, виходячи з наступних встановлених обставин і відповідних їм правовідносин.

Свідоцтвом про державну реєстрацію серії НОМЕР_3 та свідоцтвом про реєстрацію фінансової установи підтверджується, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» є юридичною особою та надає фінансові послуги, які має право здійснювати фінансова компанія без отримання ліцензій та/або дозволів відповідно до законодавства: факторинг (а.с. 44-45).

Відповідно до ч.1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно ч.1 ст.1077 ЦК України, за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника). Клієнт може відступити факторові свою грошову вимогу до боржника з метою забезпечення виконання зобов'язання клієнта перед фактором.

Згідно ч.1 ст. 1082 ЦК України боржник зобов'язаний здійснити платіж факторові за умови, що він одержав від клієнта або фактора письмове повідомлення про відступлення права грошової вимоги факторові і в цьому повідомленні визначена грошова вимога, яка підлягає виконанню, а також названий фактор, якому має бути здійснений платіж.

Судом встановлено, що 24.03.2023 року між ТОВ «ФК «1 Безпечне агентство необхідних кредитів» та відповідачем було укладено договір про надання споживчого кредиту № 78244579, за умовами якого Товариство надає відповідачу кредит у сумі 4000,00 грн, а позичальник зобов'язується повертати кредит у день закінчення строку позики 23.04.2023 року та сплатити проценти (а.с. 07-11).

З матеріалів справи вбачається, що 14.06.2021 року між ТОВ «ФК «1 Безпечне агентство необхідних кредитів» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» було укладено Договір факторингу № 14/06/21, відповідно до якого ТОВ «ФК «1 Безпечне агентство необхідних кредитів» відступає позивачу за плату належні йому права вимоги, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія» Європейська агенція з повернення боргів» приймає належні права вимоги до боржників ТОВ «ФК «1 Безпечне агентство необхідних кредитів», вказаними у реєстрі боржників (а.с. 12-16).

Відповідно до витягу з Реєстру боржників № 10 до договору факторингу № 14.06.2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія» Європейська агенція з повернення боргів» має право грошової вимоги до ОСОБА_1 у сумі 21362,5 грн (а.с. 17).

Не виконуючи належним чином свої зобов'язання, згідно з розрахунком заборгованості за договором № 78244579 станом на 29.02.2024 року (за період з 21.09.2023 року по 29.02.2024 року) ОСОБА_1 має заборгованість у розмірі 21362 (двадцять одна тисяча триста шістдесят дві) грн 50 коп., з яких: 5500 (п'ять тисяч п'ятсот) грн 00 коп. - заборгованість за основною сумою боргу; 15862 (п'ятнадцять тисяч вісімсот шістдесят дві) грн 50 коп. - сума заборгованості за відсотками (а.с. 18).

26.01.2023 року між ТОВ «ФК «Інвеструм» та відповідачем також було укладено кредитний договір № 33739-01/2023, за умовами якого Товариство надає відповідачу фінансовий кредит у розмірі 3000,00 грн., а відповідач зобов'язується одержати та повернути кошти кредиту та сплатити проценти за користування кредитом та виконати інші обов'язки, передбачені договором (а.с. 24-29).

30.08.2023 року між ТОВ «ФК «Інвеструм» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» було укладено Договір факторингу № 30082023/1, відповідно до якого ТОВ «ФК «Інвеструм» передає (відступає) позивачу за плату належні йому права вимоги, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія» Європейська агенція з повернення боргів» приймає належні права вимоги до боржників ТОВ «ФК «Інвеструм», вказаними у реєстрі боржників (а.с. 30-32).

Відповідно до реєстру боржників до Договору факторингу № 30082023/1 від 30.08.2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія» Європейська агенція з повернення боргів» має право грошової вимоги до ОСОБА_1 у сумі 11690,00 грн (а.с. 34).

Не виконуючи належним чином свої зобов'язання, згідно з розрахунком заборгованості за договором № 33739-01/2023 станом на 29.02.2024 року (за період з 30.08.2023 року по 29.02.2024 року) ОСОБА_1 має заборгованість у розмірі 11690(одинадцять тисяч шістсот дев'яносто) грн 00 коп., з яких: 3000 (три тисячі) грн 00 коп. - заборгованість за основною сумою боргу; 8690 (вісім тисяч шістсот дев'яносто) грн 00 коп. - сума заборгованості за відсотками (а.с. 35).

Згідно ч.1 ст. 1077 ЦК України за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).

Згідно приписів ст.ст. 514 та 516 ЦК України, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом. Заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ст. 526 Цивільного Кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 610 Цивільного Кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання наступають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Незважаючи на обов'язки, визначені законом та встановлені договором, відповідач свої зобов'язання перед позивачем в повному обсязі не виконала.

Оскільки судом встановлено, що відповідач не виконала належним чином взяті на себе зобов'язання за кредитними договорами, суму отриманих грошових коштів не повернула, суд вважає можливим стягнути з відповідача на користь позивача за договорами у загальному розмірі 33052 (тридцять три тисячі п'ятдесят дві) грн. 50 коп.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме, з відповідача на користь позивача стягуються витрати по оплаті судового збору у розмірі 1514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) грн 00 коп, решта суми 50 % - 1514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) грн 00 коп. на підставі ст.142 ч.1 ЦПК України, повертається позивачу з Державного бюджету України, оскільки відповідач повністю визнала позов.

Керуючись ст. ст. 526, 610, 1054, 1077 ЦК України, ст. ст. 10, 12, 13, 81, 263-265, ч. 1 ст. 273, 280-282 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ЄВРОПЕЙСЬКА АГЕНЦІЯ З ПОВЕРНЕННЯ БОРГІВ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , НОМЕР_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ЄВРОПЕЙСЬКА АГЕНЦІЯ З ПОВЕРНЕННЯ БОРГІВ» (код ЄДРПОУ 35625014, юридична адреса: вул. Симона Петлюри, 30, м. Київ, 01032, реквізити IBAN № НОМЕР_2 у АТ «ТАСкомбанк») заборгованість за договорами у загальному розмірі 33052 (тридцять три тисячі п'ятдесят дві) грн. 50 коп., а саме:

- за договором позики №78244579 від 24.03.2023 року в розмірі 21362 (двадцять одна тисяча триста шістдесят дві) грн 50 коп., з яких: 5500 (п'ять тисяч п'ятсот) грн 00 коп. - заборгованість за основною сумою боргу; 15862 (п'ятнадцять тисяч вісімсот шістдесят дві) грн 50 коп. - сума заборгованості за відсотками;

- за кредитним договором № 33739-01/2023 від 26.01.2023 року в розмірі 11690(одинадцять тисяч шістсот дев'яносто) грн 00 коп., з яких: 3000 (три тисячі) грн 00 коп. - заборгованість за основною сумою боргу; 8690 (вісім тисяч шістсот дев'яносто) грн 00 коп. - сума заборгованості за відсотками.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , НОМЕР_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ЄВРОПЕЙСЬКА АГЕНЦІЯ З ПОВЕРНЕННЯ БОРГІВ» (код ЄДРПОУ 35625014, юридична адреса: вул. Симона Петлюри, 30, м. Київ, 01032, реквізити IBAN № НОМЕР_2 у АТ «ТАСкомбанк») судовий збір у сумі 1514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) грн 00 коп.

Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ЄВРОПЕЙСЬКА АГЕНЦІЯ З ПОВЕРНЕННЯ БОРГІВ» (код ЄДРПОУ 35625014, юридична адреса: вул. Симона Петлюри, 30, м. Київ, 01032, реквізити IBAN № НОМЕР_2 у АТ «ТАСкомбанк») з Державного бюджету України 50 % судового збору, сплаченого при подачі позову в сумі 1514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) грн 00 коп.

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення виготовлено 10.05.2024 року.

Суддя Я. В. Татіщева

Попередній документ
119013112
Наступний документ
119013114
Інформація про рішення:
№ рішення: 119013113
№ справи: 528/352/24
Дата рішення: 07.05.2024
Дата публікації: 16.05.2024
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Гребінківський районний суд Полтавської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них; страхування, з них; позики, кредиту, банківського вкладу, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Виконання рішення (11.06.2024)
Дата надходження: 03.04.2024
Предмет позову: про стягнення заборгованості за кредитним договором
Розклад засідань:
07.05.2024 10:30 Гребінківський районний суд Полтавської області