Рішення від 09.05.2024 по справі 161/5344/24

Справа № 161/5344/24

Провадження № 2-о/161/234/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2024 року м. Луцьк

Луцьки міськрайонний суд Волинської області в складі:

Головуючого - судді Гриня О.М.,

при секретарі судового засідання - Жежерун Д.А.,

з участю: представника заявника Управління охорони здоров'я Луцької міської ради - Антонюк Л.Є.,

заінтересованих осіб - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку справу за заявою Управління охорони здоров'я Луцької міської ради, заінтересовані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , про звільнення від повноважень опікуна ОСОБА_1 та призначення нового опікуна над недієздатною особою ОСОБА_3 , ОСОБА_2 ,

встановив:

19 березня 2024 року Управління охорони здоров'я Луцької міської ради (ділі УОЗ, Управління) звернулось до суду, з заявою (поданням) про звільнення від обовязків опікуна ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та призначення опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , недієздатного ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В обґрунтування заяви Управління зазначає, що рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 21 березня 2003 року (справа № 2-1406/03) ОСОБА_3 визнано недієздатним, а рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 08 травня 2003 року № 198 ОСОБА_1 призначено опікуном над недієздатним чоловіком ОСОБА_3 .

До Управління через департамент «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку» звернувся ОСОБА_2 із заявою про підготовку подання до суду про призначення його опікуном над недієздатним тестем, ОСОБА_3 , в зв?язку з погіршенням стану здоров?я діючого опікуна ОСОБА_1 .

Згідно отриманих пояснень від опікуна ОСОБА_1 вона не в змозі належно виконувати обов?язки опікуна, сама потребує догляду та лікування (копії виписок із медичних карток, копія витягу з постанови ЛКК від 13 лютого 2024 року № 12).

Також Управління зазначає, що, керуючись ч. 1 ст. 60, ст. 62, ст. 63 ЦК України, Положенням про опікунську раду з питань забезпечення прав недієздатних та обмежено дієздатних осіб, які потребують опіки та піклування, затвердженого рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 18 грудня 2023 року № 752-1, Управління, як виконавчий орган міської ради, якому делеговані окремі повноваження органу опіки та піклування, попередньо вивчивши подані документи, сімейні обставини, умови проживання, вважає необхідним призначити нового опікуна над недієздатним ОСОБА_3 для забезпечення його особистих немайнових та майнових прав та інтересів з наступних підстав.

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є особою з інвалідністю І групи довічно та потребує постійного стороннього догляду і допомоги.

ОСОБА_2 , згідно пред?явлених довідок, на диспансерному наркологічному обліку та під диспансерним та консультативним наглядом у лікаря-психіатра не перебуває, до кримінальної відповідальності не притягувався, не знятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває. За станом здоров?я може бути опікуном.

Згідно акту обстеження матеріально побутових умов проживання сім?ї майбутнього опікуна від 27 лютого 2024 року № 4 ОСОБА_2 проживає разом із недієздатним ОСОБА_3 .

Відповідно до ч. 2, ч. 3, ч. 4 ст. 63 Цивільного кодексу України, опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов?язки опікуна.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ОСОБА_4 є дочкою ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 та ОСОБА_4 перебувають в шлюбі, отже ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є родичами.

На підставі викладеного Управління просить суд заяву (Подання) задовольнити, звільнити від обов'язків опікуна ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначення опікуном ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 над недієздатним ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В судовому засіданні представник Управління заяву підтримала з підстав у ній викладених.

Заінтересовані особи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судовому засіданні просили заяву задовольнити з підстав викладених у ній, а також з врахуванням обставин викладених в письмовій заяві ОСОБА_1 адресованій Управлінню охорони здоров'я Луцької міської ради.

Заслухавши пояснення представника заявника та заінтересованих осіб, вивчивши матеріали заяви органу опіки та піклування, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.

Частиною 2 ст. 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, звільнення від повноважень опікуна.

Судом встановлено, що рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 21 березня 2003 року у справі № 2-1406/03 (а.с. 5-6) ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 визнано недієздатним, рішення набрало законної сили 22 квітня 2003 року.

Рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради від 08 травня 2003 року № 198 ОСОБА_1 призначено опікуном над її недієздатним чоловіком ОСОБА_3 (а.с. 7).

Згідно з ст. 63 ЦК України опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених статтею 60 цього Кодексу. Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника. При призначенні опікуна для малолітньої особи та при призначенні піклувальника для неповнолітньої особи враховується бажання підопічного. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.

23 лютого 2024 року ОСОБА_1 на ім'я начальника Управління було подано письмову заяву (вх № В-9/17-19/2024) в якій ОСОБА_1 просила розглянути питання щодо звільнення її від обов'язків опікуна над недієздатним ОСОБА_3 (а.с. 9-10).

В обґрунтування вказаної заяви ОСОБА_1 зазначила, що вона більше не має фізичної можливості опікуватись її недієздатним чоловіком, оскільки вона не може впливати на нього, він її не слухає, став неконтрольованим, вона дуже стомилася адже вже опікується ним більше 20 років і за ці роки втратила дуже багато здоров'я і виснажилася морально.

В заяві вказує, що вже багато років вона страждає від сильних приступів головного болю, гіпертонічних кризів внаслідок сильного емоційного та фізичного навантаження, а також перенесеного інфекційного менінгоенцефаліта, страждає на синдром подразненого кишечника, що більше докучає через постійні стреси, хворіла виразковою хворобою шлунка. Вказує, що до 2014 року доглядати чоловіка їй допомагав її батько, але він помер і надалі недієздатним чоловіком опікувалась вона сама. У 2017 році її єдина донька одружилась із ОСОБА_2 , який почав їй допомагати з опікою і доглядом за ОСОБА_3 , як стверджує у своїй заяві ОСОБА_1 недієздатний ОСОБА_3 . зятя слухає краще ніж її, він йому підконтрольний, загалом недієздатний ОСОБА_3 більше слухає чоловіків через що сім'я ОСОБА_5 (донька та зять та неповнолітні діти) у 2019 році переїхали проживати із недієздатним ОСОБА_3 та його опікуном ОСОБА_1 у квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою ОСББ щодо сумісного проживання. У своїй заяві ОСОБА_1 також вказує, що у подружжя ОСОБА_5 двоє малолітніх дітей, а тому її донька ОСОБА_6 , не може бути опікуном недієздатного ОСОБА_3 так як перебуває у декретній відпустці, а зять фактично опікується Власюком ОСОБА_3 ще з 2017 року в тому числі він повністю забезпечує хворого продуктами харчування, речами першої необхідності також супроводжує його в лікарні при потребі, окрім іншого, ОСОБА_2 є оформленим постійним доглядальником за ОСОБА_3 .

Вказані у заяві обставини судом встановлено в ході розгляду заяви (подання) Упаравління та вони підтверджуються наданими ОСОБА_1 та ОСОБА_2 : довідкою ОСББ (а.с. 46), копіями свідоцтв про народження малолітніх дітей, одному з яких не виповнилось 3-х років (свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 та НОМЕР_4 ) (а.с 51-52), актом встановлення факту здійснення догляду від 18 січня 2024 року № 9 складений Департаментом соціальної політики Луцької міської ради (а.с. 54), а також висновком Лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу від 30 червня 2023 року № 582 (а.с. 48), висновком комісії лікарів - психіатрів від 29 серпня 2016 року № 934 (а.с. 53), витягом з наказу Спільного Українсько-Польського підприємства в формі ТзОВ «Модерн - Експо» «Про надання відпустки ОСОБА_6 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» від 24 січня 2023 року № 346-ВД (а.с. 50)

Крім того незадовільний стан здоров'я опікуна стверджується копіями виписок із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого (а.с.15-19, 21), консультаційним висновком спеціаліста (а.с. 20), крім того при вирішенні даного питання суд також враховує тривалий термін здійснення ОСОБА_1 опіки над її недієздатним чоловіком, більше 20 років, що на переконання суду підтверджує вказані у її письмовій заяві до Управління доводи про моральне виснаження, як людини.

Відповідно до частини першої статті 67 ЦК України опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.

Відповідно до ч. 1 ст. 75 ЦК України суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця. Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 300 ЦПК України суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.

За змістом ч. 1 ст. 251 СК України особа може бути звільнена від обов'язків опікуна у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.

Аналізуючи наведені норми права, суд приходить до висновку, що інститут опіки і піклування спрямований на заповнення відсутньої чи недостатньої цивільної дієздатності неповнолітніх і повнолітніх фізичних осіб. Завданням цього інституту є охорона особистих і майнових прав і інтересів підопічних, турбота про створення їм необхідних побутових умов, здійснення за ними догляду і забезпечення їхнього лікування. Нормативне регулювання інституту опіки побудоване таким чином, щоб забезпечити постійний (безперервний) контроль особистих і майнових прав та інтересів неповнолітніх і повнолітніх осіб (недієздатних осіб), тобто у разі звільнення опікуна від здійснення його повноважень, особа, не залишається без опіки.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви Управління охорони здоров'я Луцької міської ради про звільнення опікуна ОСОБА_1 від повноважень опікуна.

Водночас, для забезпечення прав та інтересів недієздатного ОСОБА_3 , суд має одночасно розглянути питання про призначення нового опікуна.

Відповідно до заяви ОСОБА_2 на адресу Управління охорони здоров'я Луцької міської ради поданої через Департамент «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку», останній виявив бажання стати новим опікуном свого тестя (а.с.4) при цьому у такій заяві ОСОБА_2 зазначив, що він з майбутнім підопічним проживає разом за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно інформації про осіб, які задекларували або зареєстрували своє місце проживання (перебування) в житлі від 23 лютого 2024 року № 8161 за наявними відомостями реєстру Луцької міської територіальної громади до складу задекларованих/зареєстрованих осіб за адресою: АДРЕСА_2 станом 23 лютого 2024 року входять ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), недієздатний ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), заінтересована особа ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ) та ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ). (а.с. 29).

Відповідно до Свідоцтва про народження ОСОБА_4 її батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (а.с. 32)

Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 ОСОБА_8 та ОСОБА_2 є чоловіком та дружиною (а.с.34), а неповнолітні ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ) та ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ), згідно пояснень наданих в судовому засіданні їхні діти від даного шлюбу, що також підтверджується копіями свідоцтв про народженнясерії НОМЕР_3 та НОМЕР_4 .

Згідно листа Управління охорони здоров'я (а.с. 35) обстеження матеріально-побутових умов проживання сім'ї майбутнього опікуна ОСОБА_2 і сім'ї майбутнього підопічного ОСОБА_3 проведено за адресою АДРЕСА_1 , цюж адресу вказано у поданні Управління як місце проживання ОСОБА_1 , згідно листа Управління власником квартири за вказаною раніше адресою є ОСОБА_6 , цяж квартира згідно пояснень заінтересованих осіб наданих в судовому засіданні є фактичним місцем проживання недієздатного ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 їх неповнолітніх дітей та ОСОБА_1 , крім того ціж обставини підтверджуються довідкою ОСББ від 16 лютого 2024 року № 01/02 (а.с. 46)

Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов проживання сім'ї майбутнього опікуна (піклувальника) від 27 лютого 2024 року № 6 помешкання за адресою АДРЕСА_1 складається із 3-х окремих кімнат має сучасний ремонт та облаштоване необхідними для проживання меблями сучасного зразка (а.с. 36-37), при обстеження помешкання були присутні ОСОБА_2 , ОСОБА_6 з дитиною, ОСОБА_3 .

Таким чином перешкод для призначення ОСОБА_2 опікуном недієздатного ОСОБА_3 за вимогами ст. 64 ЦК України судом не встановлено, оскільки згідно наданих матеріалів та заяви (подання) Управління охорони здоров'я Луцької міської ради ОСОБА_2 , проживає разом з недієздатним тестем ОСОБА_3 , тещею, дружиною та малолітніми дітьми за однією адресою, здійснює піклування, лікування, догляд за тестем, забезпечує належні побутові умови. Умови проживання майбутнього опікуна та недієздатної особи вивчені, що підтверджується актом обстеження матеріально - побутових умов, за місцем проживання та характеризуються позитивно (а.с.36-37). Медичних протипоказань для призначення ОСОБА_2 опікуном не виявлено (а.с.22, 27), за обліками МВС України до кримінальної відповідальності не притягувався, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває (а.с. 28), ознайомлений з правами та обов'язками опікуна, що підтвердив у судовому засіданні, а також представником Управління було долучено в судовому засіданні письмову заяву ОСОБА_2 про те, що він ознайомлений з правами та обов'язками опікуна (а.с.49), бажає та має можливість бути опікуном недієздатного ОСОБА_3 .

Враховуючи наведене, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви.

Керуючись ст.ст.39,41,58,60,63 ЦК України, ст.ст. 293-300 ЦПК України, суд -

ухвалив:

Заяву задовольнити.

Звільнити від обов'язків опікуна недієздатного ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Призначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнаного недієздатним згідно рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 21 березня 2003 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заявник: Управління охорони здоров'я Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі 3А; код ЄДРПОУ 05500670);

Заінтересовані особи:

ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 );

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 );

Особа щодо інтересів якої вирішується питання: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ).

Повний текст судового рішення складено 14 травня 2024 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області О.М. Гринь