Справа № 156/464/24
Провадження № 3/156/351/24
14 травня 2024 року сел.Іваничі
Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Малюшевська І.Є., розглянувши матеріали, які надійшли з Військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Гнутове міста Маріуполя Донецької області, громадянина України, неодруженого, військовослужбовця, стрільця 2 відділення охорони 2 взводу охорони 3 роти охорони 3 батальйону охорони військової частини НОМЕР_1 , солдата військової служби за призовом під час мобілізації (на особливий період), зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , раніше до адміністративної відповідальності не притягався,
за ч. 1 ст. 172-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
учасники справи:
особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - не з'явився,
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи
Зі змісту протоколу про військове адміністративне правопорушення № 260 від 12.04.2024 року слідує, що 12.04.2024 року о 13:45 год солдат ОСОБА_1 відмовився від виконання усного наказу старшого лейтенанта ОСОБА_2 , від дачі пояснень відмовився, в результаті чого лишився в розташуванні батальйону інженерної підтримки ( АДРЕСА_2 ) та свідомо не виконав вимоги командира 3 батальйону охорони, який є правим начальником для усього особового складу 3 батальйону охорони, та вимоги старшого групи переміщення, в яку мав входити солдат ОСОБА_1 .
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст. 172-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ІІ. Пояснення учасників справи
В судовому засіданні 16.04.2024 року ОСОБА_1 свою вину не визнав, підтвердив, що дійсно не виконав наказ про переміщення на інший об'єкт, оскільки не вважає себе військовослужбовцем, бо присягу не приймав. З 2006 року він є баптистом християнської конфесії Євангельські християни-баптисти і через релігійні переконання не може брати зброю в руки.
В судове засідання, призначене на 14.05.2024 року ОСОБА_1 не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи (а.с.25). Будь-яких заяв чи клопотань від нього не надходило. Разом з тим. 14.-5.2024 року через канцелярію суду надішла заява ТВО командира військової частини НОМЕР_1 ,полковника ОСОБА_3 про те, що ОСОБА_1 перебуває під вартою за підозрою у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 402 КК України, відповідно до ухвали Личаківського районного суду м.Львова від 09.05.2024 року (справа № 463/4155/24). Відтак військова частина не може забезпечити явку цього військовослужбовця в судове засідання на 14.05.2024 року. Також просять розгляд справи проводити у їхвідсутність, протокол підтримують.
Дослідивши протокол від 12.04.2024 року № 260 про військове адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, суд дійшов такого висновку.
ІІІ. Джерела права та застосоване судом законодавство
Згідно з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положенням ч. 2 ст. 9 КУпАП передбачено, що адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
При цьому КУпАП не вимагає, щоб на момент направлення матеріалів прокурору або органу досудового розслідування суддя з достовірністю встановив усі елементи складу злочину. Для ініціювання питання про проведення досудового слідства достатньо наявності в діях особи, яка притягається до відповідальності, ознак кримінального правопорушення.
Відповідно до ст. 253 КУпАП якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Суддя зазначає, що 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Строк дії воєнного стану в Україні продовжувався Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133, від 18 квітня 2022 року № 259, від 18 травня 2022 року № 341, від 12 серпня 2022 року № 573, від 7 листопада 2022 року № 757, від 6 лютого 2023 року № 58, від 01 травня 2023 року № 254, від 26 липня 2023 року № 451, від 06 листопада 2023 № 734, від 05.02.2024 року № 49/2024, від 06.05.2024 № 271/2024 яким строк дії воєнного стану продовжено з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб (до 14 серпня 2024 року).
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці» № 2839-IX, що набрав чинності 27.01.2023 посилено адміністративну та кримінальну відповідальність військовослужбовців за вчинення правопорушень.
Згідно приписів ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Таким чином, події, які описані від 12.04.2024 року в протоколі № 260 про військове адміністративне правопорушення, мали місце у період дії воєнного стану.
Диспозицією ч.1 ст. 172-10 КУпАП, яка інкримінується ОСОБА_1 , передбачено відповідальність за відмову від виконання законних вимог командира.
Відповідальність за ч.2 ст. 172-10 КУпАП настає за вчинення діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду, крім воєнного стану.
Згідно з ч.1 ст. 402 КК України відповідальність настає за непокору, тобто відкриту відмову виконати наказ начальника, а також інше умисне невиконання наказу.
Диспозиція ч. 4 ст. 402 КК України передбачає відповідальність за непокору, вчинену в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці.
Таким чином, відмінність між положеннями ст. 172-10 КУпАП та ст. 402 КК України полягає в наявності чи відсутності воєнного стану на час вчинення правопорушення, а також рівня суспільної небезпеки від вчиненого правопорушення.
ІV. Оцінка суду щодо фактичних обставин справи та висновок
У протоколі про військове адміністративне правопорушення №260 від 12.04.2024 року, чітко зазначено, що ОСОБА_1 відкрито відмовився виконувати законний наказ старшого лейтенанта ОСОБА_2 . Такі обставини підтверджуються долученим до матеріалів справи відеозаписом.
Суд зазначає, що відкрита відмова від виконання наказу, а також інше умисне невиконання наказу - є найбільш зухвалою формою невиконання. Публічна непокора вчинена в період дії воєнного стану та у присутності інших військовослужбовців, як правило, свідчить про її підвищену суспільну небезпеку.
Статтею 253 КУпАП визначено, що якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
З огляду на викладене, на думку суду, доцільно вжити заходів щодо скерування матеріалів наявних в даній справі про адміністративне правопорушення до Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону (43021, м. Луцьк, вул. Стрілецька, 2), в порядку ст. 253 КУпАП з метою вирішення питання щодо наявності в діяннях ОСОБА_1 відповідного кримінального правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби (військового кримінального правопорушення) по вказаному у протоколі факту невиконання наказу.
Відповідно до положень ст. 284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
За таких обставин, провадження по даній справі слід закрити, а матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-10 КУпАП слід скерувати прокурору.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9, 253, 283, 284 КУпАП, суддя -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 172-10 КУпАП, відповідно до вимог ст. 253 КУпАП, передати до Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону (43021, м. Луцьк, вул. Стрілецька, 2)
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-10 КУпАП - закрити, у зв'язку з передачею матеріалів справи прокурору, в порядку ст. 253 КУпАП.
Про заходи, вжиті на виконання цієї постанови суду, необхідно повідомити Іваничівський районний суд Волинської області (юридична адреса: вул. Незалежності, 16, смт. Іваничі, Володимирський район, Волинська область, 45300) у строк до 14.06.2024 року.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Іваничівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її складення.
Постанова набирає законної сили після спливу встановленого строку на її апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після перегляду справи апеляційним судом.
Суддя І. Є. Малюшевська