Постанова від 10.05.2024 по справі 154/4680/23

154/4680/23

3/154/46/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2024 року суддя Володимир-Волинського міського суду Волинської області

Лутай А.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Володимирського районного відділу поліції Головного управління національної поліції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає АДРЕСА_1 , не працює, за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ

02 листопада 2023 року о 23 год. 20 хв. ОСОБА_1 на вул. Олександра Олеся у м. Володимирі, діючи повторно протягом року, передав керування автомобілем марки «БМВ», д.н.з. НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , який перебував в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п. 2.9 «г» Правил дорожнього руху України.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст.130 КУпАП.

26 січня 2024 року від захисника ОСОБА_1 адвоката Лященка С.О. надійшло клопотання про закриття провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП. Свої доводи захисник обґрунтував тим, що заборона передачі керування транспортним засобом особам, які перебувають у стані алкогольного сп'яніння, під впливом наркотичних засобів чи токсичних речовин, у хворобливому стані, у стані стомлення або під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції передбачена п.2.9 «г» ПДР України, в той час як у протоколі зазначено, що ОСОБА_1 порушив п.2.9 «а» ПДР України. Також зазначив, що ОСОБА_1 не знав, що ОСОБА_2 перебував на той час у стані алкогольного сп'яніння, оскільки разом алкогольних напоїв не вживали, що виключає склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП.

ОСОБА_1 в суді свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення визнав повністю, що підтверджується власноруч написаною ним заявою від 10.05.2024. Просив суворо його не карати.

Вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.

Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року №3353, встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306(із змінами та доповненнями, далі -ПДР України).

Відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватись вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.

Пунктами 1.3 та 1.9 ПДР України встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Відповідно до п.2.9 «г» Правил дорожнього руху України водієві забороняється передавати керування транспортним засобом особам, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, у хворобливому стані.

Диспозиція ч.2 ст. 130 КУпАП, за якою стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачає адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.

Частиною 1 ст.130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно зіст.245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно дост.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Статтею 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, окрім визнання ним своєї вини, повністю підтверджується сукупністю наявних в матеріалах справи доказів, а саме:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 002827, складеним 03.11.2023 поліцейським СРПП Володимирського РВП ГУНП у Волинській області Селещуком О.Г., згідно якого 02 листопада 2023 року о 23 год. 20 хв. ОСОБА_1 на вул. Олександра Олеся у м. Володимирі, передав керування автомобілем марки «БМВ», д.н.з. НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , який перебував у стані алкогольного сп'яніння. ОСОБА_1 погодився з вказаними обставинами, про що зазначив у протоколі;

- копією протоколу серії ААБ № 072920, складеним 03.11.2023 поліцейським СРПП Володимирського РВП ГУНП у Волинській області Плевако В.В., згідно якого 03.11.2023 о 00:03 в м. Володимирі, по вул. Олександра Олеся, ОСОБА_2 , в порушення п.2.9 «а» ПДР України, керував транспортним засобом марки «БМВ», д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП. Огляд на стан сп'яніння проводився із застосуванням приладу Драгер 6820, результат -1,01%;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 03.11.2023;

- відеозаписами з нагрудних камер поліцейських та відеореєстратора, які містяться на CD-R диску, та на яких зафіксовано факт керування ОСОБА_2 транспортним засобом марки «БМВ», д.н.з. НОМЕР_1 , переданим йому ОСОБА_1 , а також процедура проходження ОСОБА_2 огляду на стан алкогольного сп'яніння;

- постановою судді Володимир-Волинського міського суду Волинської області Каліщука А.А. від 22.08.2023 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП;

- постановою судді Володимир-Волинського міського суду Волинської області Лутая А.М. від 01.09.2023 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП.

Об'єктивних підстав ставити під сумнів досліджені докази, у суду не має.

На підставі наведеного, враховуючи визнання ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, оцінивши кожний із зазначених доказів з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі, дослідивши всебічно, повно та неупереджено всі обставини справи про адміністративне правопорушення, суд вважає встановленим, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.130 КУпАП.

Зазначення в протоколі про порушення ОСОБА_1 п.2.9 «а» ПДР України, якою встановлена заборона водієві керувати транспортним засобом, зокрема, у стані алкогольного сп'яніння, суд розцінює як технічну помилку, яка жодним чином не спростовує встановлені судом обставини.

Вирішуючи питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Санкція частини 2 ст.130 КУпАП передбачає накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

Згідно п.1.10 Правил дорожнього руху України водієм є особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії, а також особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.

Згідно довідки інспектором САП Володимирського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_1 посвідчення водія по місцю проживання не отримував, а отже, в розумінні наведеної норми ПДР, ОСОБА_1 не є водієм та відноситься до інших осіб, для яких не передбачений такий вид стягнення, як позбавлення права керування транспортними засобами.

Отже, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, який раніше притягався до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення, обставини даної справи, відсутність у ОСОБА_1 посвідчення водія, суд вважає необхідним застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у межах, установлених у санкції ч.2 ст.130 КУпАП без оплатного вилучення транспортного засобу.

Згідно ст.40-1КУпАП судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.33, 40-1, ч.2 ст. 130 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходу громадян, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень без оплатного вилучення транспортного засобу.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605,60 грн. судового збору за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ:37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації бюджету: 22030106, призначення платежу: судовий збір, Володимир-Волинський міський суд Волинської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Володимир-Волинський міський суд Волинської області.

У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Копію постанови протягом трьох днів надіслати ОСОБА_1

Суддя А.М. Лутай