Справа №521/11417/23
Номер провадження 3/521/201/24
07 травня 2024 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Кузьменко Н.Л.,
з секретарем - Чебановою С.В.,
за участю:
представників митниці - Євдокимова Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі матеріали справи, що надійшли з Одеської митниці Державної митної служби України, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Криничне Ізмаїльського району Одеської області, громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , відомості про працевлаштування та сімейний стан відсутні, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, суд
З протоколу та доданих до нього матеріалів вбачається, що 27.10.2021 до відділу митного оформлення №2 митного поста «Одеса-порт» Одеської митниці для митного оформлення декларантом ФОП ОСОБА_2 (код ЕДРПОУ НОМЕР_2 ), який діє на підставі договору про надання посередницьких послуг митного брокера від 27.10.2021 б/н, було подано митну декларацію (далі МД) типу «ІМ40АА» (далі МД), яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500060/2021/201479.
В якості підстави для переміщення товару через митний кордон України та його подальшого митного оформлення декларантом ОСОБА_2 (код ЕДРПОУ НОМЕР_2 )до Одеської митниці були надані: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 07.06.2001 PC/ НОМЕР_3 , видане органом у АДРЕСА_2 ); договір купівлі-продажу транспортного засобу від 27.10.2018 б/н; документ про зняття з обліку транспортного засобу «Decyzja» від 21.09.2021 № NR DOM-K.5410.L4.4725.2021, виданий органом у АДРЕСА_2 ) та інші документи.
Відповідно до інформації, зазначеної у МД №UA500060/2021/201479 та товаросупровідних документах, встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «MAZDA 323F» (VIN № НОМЕР_4 ) є фізична особа ОСОБА_3 , (PESEL 75122417962, 97-200 TOMANOWIE MARONECHI, ul. WIEPSKA), одержувачем є гр. України ОСОБА_1 (мешкає: АДРЕСА_1 ).
Відповідно граф 31, 33 МД №UA500060/2021/201479 заявлено товар «Легковий автомобіль, що був у користуванні: марка MAZDA; модель 323F; номер кузова/VIN № НОМЕР_4 рік виготовлення автомобіля 2001; тип двигуна - бензин; робочий об'єм циліндрів 1598 см3; колісна формула - 4х2; загальна кількість місць включаючи водія - 5; тип кузова АВ; колір - сірий; номер двигуна - немає даних; відповідає екологічним нормам не нижче ЄВРО-3; призначення для використання на дорогах та перевезення пасажирів; країна виробника - Японія; код товару згідно УКТЗЕД 8703239013.
Вартість транспортного засобу згідно договору купівлі-продажу від від 27.10.2018 б/н становить 2500 польських злотих (згідно курсу НБУ 16660,25 грн.), митна вартість за МД від 27.10.2021 №UA500060/2021/201479 становить 16660,25 грн.
Митні платежі за МД від 27.07.2021 №UA500060/2021/201479 із застосуванням преференції «310» було нараховані та сплачені в розмірі 28729,8 грн. (без застосування надходження від добровільно сплачених фізичними особами коштів відповідно до пунктів 97 та 99 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України у розмірі 8500 грн.).
Після здійснення митного оформлення за МД від 27.10.2021 №UA500060/2021/201479 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг.
Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 27.01.2023 №26/26-04/7.10/139 до Одеської митниці спрямовано лист митних органів Республіки Польща від 04.12.2022 №0201-IGM.541.388.2022.4.JC (вхід. Держмитслужби від 26.12.2022 №26779/11), за результатами опрацювання якого встановлена невідповідність документів та інформації, які надавались митному органу під час митного контролю та митного оформлення транспортного засобу «MAZDA 323F» (VIN № НОМЕР_4 ).
Так, згідно відповіді палати фіскальної адміністрації у м. Вроцлав Республіки Польща встановлено, що транспортний засіб підлягає зняттю з обліку у відповідному органі, який був місцем останньої реєстрації транспортного засобу, по заяві його власника. Дані органу, що знімає з обліку повинні бути ідентичні з назвою органу, що видав реєстраційний паспорт. Тобто, для здійснення митного контролю та митного оформлення транспортного засобу «MAZDA 323F» (VIN № НОМЕР_4 ) за МД від 27.10.2021 №UA500060/2021/201479 до Одеської митниці надано документ про зняття з обліку транспортного засобу «Decyzja» від 21.09.2021 № NR DOM-K.5410.L4.4725.2021, виданий органом у м. Хелм, Польша (PREZYDENT MIASTA CHELM, 22-100, CHELM LUBELSKA 65), що видав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 07.06.2001 PC/ НОМЕР_3 .
Відповідно до інформації, що міститься на публічній (урядовій) інтернет-сторінці «https://historiapojazdu.gov.pl», встановлено, що станом на 14.02.2023 року транспортний засіб «MAZDA 323F» (VIN № НОМЕР_4 ) є зареєстрованим у Республіці Польща «Statusrejestracji-Zarejestrowany».
Тобто, транспортний засіб «MAZDA 323F» (VIN № НОМЕР_4 ) його власником не було знято з обліку в уповноваженому органі Республіки Польща, а документ про зняття з обліку транспортного засобу «Decyzja» від 21.09.2021 № NR DOM-K.5410.L4.4725.2021 не видавався та не є автентичним.
Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявлення у МД від 27.10.2021 №UA500060/2021/201479 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом Республіки Польща транспортного засобу «MAZDA 323F» (VIN № НОМЕР_4 ) та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.
Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції, відповідно до листа митного поста «Одеса-порт» Одеської митниці від 23.02.2023 №7.10-28.1-02/386 становить 49453,97 грн., тобто різниця в нарахуванні податків становить 20724,17 грн.
Таким чином, гр. України ОСОБА_1 вчинені дії, спрямовані на зменшення розміру митних платежів, що спричинило недобір митних платежів 20724,17 грн.
Зазначені дії, на переконання митниці, мають ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України.
Представник митниці в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України та накласти на нього стягнення у виді штрафу розміром 50 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні участі не приймала. Про дату, час та місце розгляду справи особа була повідомлена шляхом направлення повістки на адресу, вказану особою у своъй заявы выд 27.10.2021 року, що підтверджується штампом АТ "Укрпошти" з відміткою адрсеат відсутній за вказаною адресою та шляхом оприлюднення відповідної інформації на офіційному сайті Малиновського районного суду м. Одеси.
Беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі суд вважає її такою, що своєчасно сповіщена про дату, час та місце судового засідання, а тому наявні усі підстави для розгляду справи без участі особи.
Вислухавши представника митниці, дослідивши матеріали справи та пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд дійшов наступного висновку.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку учасників розгляду, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд прийшов до наступного.
Згідно зі ст. 486 МК України, завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким порушенням.
Відповідальність за ст. 485 МК України настає у разі заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ставиться у провину порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, а саме вчинення дій, спрямованих на неправомірне зменшення розміру митних платежів під час митного оформлення транспортного засобу «MAZDA 323F» (VIN № НОМЕР_4 ).
Декларант може здiйснювати декларування товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення самостiйно або уповноважувати iнших осiб на здiйснення декларування вiд свого iменi (ч. 5 ст. 265 МК України).
Так, 27.10.2021 року ФОП ОСОБА_2 , який діяв в інтересах ОСОБА_1 на підставі договору про надання посередницьких послуг митного брокера від 27.10.2021 року, було подано декларацію типу «IM 40 АА» № UA500060/2021/201479, разом із документами, необхідними для митного оформлення транспортного засобу «MAZDA 323F» (VIN № НОМЕР_4 ) та отримання митних преференцій.
Отже, відповідно до положень ч. 8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації № UA500060/2021/201479 від 27.10.2021 року, вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Згідно графи 8 «Одержувач» та графи 9 митної декларації № UA500060/2021/201479 від 27.10.2021 року «Особа, відповідальна за фінансове врегулювання» - ОСОБА_1 .
Відповідно до митної декларації № UA500060/2021/201479 від 27.10.2021 року, код товару (транспортного засобу) зазначено - 8307 23 90.
Положеннями ст. 377 МК України передбачено деякі особливості митного оформлення окремих товарів, зокрема товарів за товарною позицією 8703 згідно УКТ ЗЕД, а саме те, якщо ці товари були зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземних держав і ввозяться в Україну для вільного обігу, повинні бути зняті з обліку в цих органах.
Судом встановлено, що при митному оформленні транспортного засобу, що належить ОСОБА_1 , для його вільного обігу на території України, остання скористалась нормами Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо справляння податків і зборів, інших обов'язкових платежів, об'єктом оподаткування якими є транспортні засоби» № 1402-IX від 15.04.2021 року та Законом України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України» № 1403-IX від 15.04.2021 року, та, з урахування митних преференцій, сплатила митні платежі на загальну суму 28729,8 гривень.
Із наявної в матеріалах справи інформації встановлено, що під час митного оформлення транспортного засобу «MAZDA 323F» (VIN № НОМЕР_4 ) митному органу надавався документ про зняття з обліку («Decyzja» від 21.09.2021 № NR DOM-K.5410.L4.4725.2021), який суперечить відомостям, зазначеним на публічному урядового сайту Республіки Польщі щодо зазначеного транспортного засобу, а саме те, що вказаний транспортний засіб не значиться як знятий з реєстрації.
Копія вказаного звіту з урядового сайту ОСОБА_4 міститься в матеріалах справи разом з перекладом, (дата звіту 15.02.2023, 07:10:05).
Вказані обставини породжують розумні сумніви у відповідності наданого документу про зняття транспортного засобу з реєстраційного обліку достовірним даним.
Крім того, у відповідній графі даного звіту зазначено «Status rejestracji - Zarejestrowany», що згідно наданою відповіддю палати фіскальної адміністрації у м. Вроцлав Республіки Польща свідчить про те, що документ про зняття транспортного засобу з обліку взагалі не видався.
Суд вважає, що за встановлених фактичних обставин справи, які узгоджуються з наданими документами, доведено, що ОСОБА_1 вчинила правопорушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, факти її вини є переконливими, достатніми, та знайшли своє підтвердження в документах, які містяться в матеріалах справи, що були повно та всебічно досліджені під час розгляду справи, а саме даних, які містяться: в протоколі ПМП №0324/50000/23 від 28.02.2023 року; копії листа направлення протоколу ОСОБА_1 ; копії листа виклику; копії відповіді уповноваженого органу Республіки Польща; Витягу з офіційно урядового сайту Республіки Польща щодо стану реєстраційного обліку транспортного засобу; копії свідоцтва про реєстрацію траснпортного засобу; копії договору купівлі-продажу транспортного засобу; заяві ОСОБА_1 ; копії листа розрахунку митних платежів; копії митної декларації та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.
Таким чином, вищеописані надані суду та досліджені в процесі судового розгляду докази у своїй сукупності свідчать про наявність у діях ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України.
Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку вбачається, що недобір митних платежів за обставинами даного протоколу становить 20724 (двадцять тисяч сімсот двадцять чотири) гривні 17 (сімнадцять) копійок.
Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою правопорушницею, так і іншими особами, суд погоджується з думкою представника митниці про те, що необхідним та достатнім у даному випадку є вид адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, що передбачений санкцією ст. 485 МК України, тобто 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 10 362 (десять тисяч триста шістдесят дві) гривні 10 (десять) копійок.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли. Документів, про наявність у ОСОБА_1 пільг щодо звільнення сплати судового збору, матеріали справи не містять.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 слід стягнути на користь держави Україна судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.Керуючись ст. ст. 3, 196, 197, 485, 522, 524-529 МК України, -
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у порушенні митних правил, передбачених ст. 485 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 10 362 (десять тисяч триста шістдесят дві) гривні 10 (десять) копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Н.Л. Кузьменко