"07" листопада 2007 р.
Справа № 6/181-4373
17 год. 15 хв.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі
при секретарі судового засідання
Розглянув справу
за позовом Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, вул. Ьілецька, 1, м. Тернопіль
до Тернопільського обласного державно - комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго», вул. Київська, 3а, м. Тернопіль
про стягнення 17317,39 грн. пені
За участю представників сторін:
позивача: Переймибіда Р.Б.
відповідача: Їжак Н.П., Цалин О.В.
Суть справи:
Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція звернулась в господарський суд Тернопільської області з позовом до Тернопільського обласного державно - комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомун-енерго»про стягнення 17317,39 грн. пені.
Свої вимоги, підтримані в судовому засіданні представником, позивач мотивував тим, що підстави для нарахування пені виникли у зв'язку з несвоєчасною сплатою до бюджету узгодженого зобов'язання по податку з доходів найманих працівників.
У відзиві на позов та усних поясненнях його представників, відповідач позову не визнав, посилаючись на неправомірне нарахування пені, оскільки податковий борг за основним платежем підприємством сплачено ще до проведення контролюючим органом перевірки, а також вказав на відсутність рішення щодо спірної суми.
У судовому засіданні, представникам сторін роз'яснено належні їм права та обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51, 130 КАС України.
За відсутності відповідного клопотання аудіозапис судового засідання не здійснювався.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено:
16 серпня 1994 року Тернопільське обласне державно - комунальне підприємство теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго», (вул. Київська, 3а, м. Тернопіль, код 03353590) зареєстроване Тернопільською міською адміністрацією як суб'єкт підприємницької діяльності -юридична особа.
З 31 травня по 04 липня 2007 року працівниками Тернопільської ОДПІ проведено планову виїзну перевірку ТОКПТМ «Тернопільтеплокомуненерго»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, у т.ч. правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, дотримання вимог Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»№889-ІV від 22.05.03р. за період з 01 січня 2006 року по 31 березня 2007 року, за наслідками якої складено Акти від 19 червня 2007 року за №180/17-03/03353590 та від 09 липня 2007 року за №6107/23-222/03353590 (р.3.1.7, 4).
Відповідно до змісту актів, підписаних посадовими особами відповідача без будь-яких заперечень та врученого платнику, у період з січня по жовтень 2006 року ТОКПТМ «Тернопільтеплокомуненерго»проводило перерахування податку з доходів найманих працівників із порушенням термінів сплати, у зв'язку з чим перевіряючими нараховано 17322,74 грн. пені.
Станом на час звернення позивача до суду, сума пені становить 17317,39 грн.
Вказану суму позивач просить стягнути в судовому порядку.
Оцінивши зібрані у справі докази, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог з огляду на таке:
Статтею 67 Конституції України кожну особу зобов'язано сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Функціями по контролю за додержанням законодавства про податки та правильністю їх обчислення і своєчасного надходження відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» наділені органи державної податкової служби.
Відповідно до п.1.15.ст.1, п.п.8.1.1.п.8.1ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» обов'язок нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону покладено на податкового агента, яким є - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів) регулюється нормами спеціального закону з питань оподаткування, яким є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (далі -Закон №2181).
Згідно з п. 1. 3 ст. 1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
Пеня, відповідно до п.1.4 ст.1 Закону №2181, це плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Нарахування пені здійснюється в порядку передбаченому п.16.1.1,16.1.2 ст.16 Закону №2181, після закінчення строку погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу.
Прийняття податковим органом будь-яких рішень щодо нарахованої пені Законом №2181 не передбачено.
При цьому, згідно з приписами п.п.16.1.3 п.16.1 ст. 16 Закону №2181 пеня не нараховується у разі коли платник податків до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання та погашає його.
Як вбачається з акту від 19 червня 2007 року за №180/17-03/03353590, підстав для звільнення ТОКПТМ «Тернопільтеплокомуненерго»від сплати пені за порушення термінів сплати податку, перевіряючими у період з січня по жовтень 2006 року виявлено не було.
Іншого в судовому засіданні не встановлено.
З врахуванням зазначеного вище, заперечення відповідача є такими, що не відповідають нормам чинного законодавства та спростовуються матеріалами справи.
За таких обставин, позовні вимоги податкової інспекції є обґрунтованими та належним чином не спростованими відповідачем, а тому підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАСУ, та зважаючи на пільги якими користується позивач щодо сплати державного мита при поданні позову до суду, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст.2,3,7-17,70,71,87,89,94,158 -163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Тернопільського обласного державно - комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго», (вул. Київська, 3а, м. Тернопіль, код 03353590) 17317,39 грн. пені по податку з найманих працівників в дохід Державного бюджету (р/р 3321880070000, код платежу 11010100 ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області, МФО 838012).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі _____________ 2007 року до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Суддя