Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м.Харків
13 травня 2024 року №520/2410/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Л.Мар'єнко, розглянувши в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕК "ЕНОЛЛ" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕК "ЕНОЛЛ", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 13.10.2022 №00/5894/1817 Головного управління ДПС у Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що вважає податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 13.10.2022 №00/5894/1817, яким до ТОВ "ЕК "ЕНОЛЛ" застосовано штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації розрахунків коригувань до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийнято всупереч положенням Податкового кодексу України. Крім того зазначено, що податкові накладні та розрахунки коригування, за несвоєчасну реєстрацію яких застосована штрафна санкція, були складені замість первісних податкових накладних, своєчасно зареєстрованих в ЄРПН, в порядку виправлення помилки відповідно до встановленого законодавством порядку, на ту ж саму суму та з тими самими реквізитами, що і первісні податкові накладні. Після складання розрахунків коригування позивачем зареєстровані в ЄРПН нові податкові накладні з зазначенням вірного податкового номеру покупця у графі "Індивідуальний податковий номер", на ту ж саму суму та з тими самими реквізитами, що і первісні податкові накладні. Саме такий порядок дій платника податків щодо виправлення помилки, допущеної при заповненні поля "Індивідуальний податковий номер", описаний Державною податковою службою України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі, листах ДПС України від 27.11.2018 №36942/7/99-99-15-03-02-17 та інших.
Ухвалою суду від 10.02.2023 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін у судове засідання.
Представник відповідача, надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому заперечуючи проти позову, просить відмовити у його задоволенні, вказуючи, що податкове повідомлення-рішення від 13.10.2022 №00/5894/1817 прийнято відповідно до вимог чинного законодавства. Так, згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних підприємством виписано та зареєстровано податкові накладні та розрахунки коригування до них, яв яких вказано код коригування 103, що згідно із наказом Мінфіну від 31.12.2015 №1307 із змінами внесеними наказом Мінфіну від 17.09.2018 №763 визначається як повернення товару або авансових платежів. Позивач зазначає, що ним було випадково зазначено неналежний код платника покупця, проте надано податковому органу таблиця спростовує твердження позивача, адже він здійснював повернення товару.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕК "ЕНОЛЛ", зареєстроване 22.05.2012 як суб'єкт господарювання - юридична особа в Єдиному державному реєстрі фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб та громадських формувань за кодом 38157139, запис №14801020000052980.
Основний вид діяльності товариства за КВЕД є: 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.
Позивач перебуває на податковому обліку в Головному управління ДПС, Індустріальна ДПІ (Слобідський район м.Харкова).
Співробітниками податкового органу на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, розділу 1, підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 та в порядку статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.10.2010 №2755-VІ проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за період виписки: серпень-листопад 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕК "ЕНОЛЛ" (код ЄДРПОУ 38157139).
За результатами камеральної перевірки складено акт від 22.02.2022 №3968/20-40-18-17-03/38157139 (а.с.27-29).
Висновками акту перевірки зазначено, що в порушення пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України підприємством ТОВ "ЕК "ЕНОЛЛ" (код ЄДРПОУ 38157139) здійснена несвоєчасна реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або розрахунків коригування при виникненні податкових зобов'язань за серпень-листопад 2019 року, а саме:
№52 від 31.08.2019, зареєстрованої в ЄРПН 21.01.2010 року на суму ПДВ 9087,24 грн (127 днів затримки);
№53 від 31.08.2019, зареєстровано в ЄРПН 21.01.2020 року на суму ПДВ 2998,79 грн (127 днів затримки);
№61 від 30.09.2019, зареєстровано в ЄРПН 21.01.2020 на суму ПДВ 6528,00 грн (97 днів затримки);
№56 від 31.10.2019, зареєстровано в ЄРПН 21.01.2020 на суму ПДВ 6912,00 грн (66 днів затримки);
№55 від 31.10.2019, зареєстровано в ЄРПН 21.01.2020 на суму ПДВ 6327,54 грн (66 днів затримки);
№57 від 30.11.2019, зареєстровано в ЄРПН 21.01.2020 на суму ПДВ 5402,88 грн (36 днів затримки);
№58 від 30.11.2019, зареєстровано в ЄРПН 21.01.2020 на суму ПДВ 11547,30 грн (36 днів затримки).
Позивач надіслав на адресу відповідача заперечення на акт перевірки, однак листом від 10.10.2022 №13618/6/20-40-18-17-10 Головне управління ДПС у Харківській області повідомило заявника, що за результатами розгляду заперечень ТОВ "ЕК "ЕНОЛЛ" до акту камеральної перевірки від 22.02.2022 №3968/20-40-18-17-03/38157139, прийнято рішення залишити висновки акту без змін (а.с.22).
13.10.2022 на підставі акта перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №00/5894/1817, яким за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період серпень-листопад 2019 року встановлено порушення граничних строків реєстрації у ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України та згідно з пунктом 201.20 статті 201 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕК "ЕНОЛЛ" застосовано штраф у сумі 17826,49 грн (а.с.19-20).
Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням, позивач надіслав скаргу до Державної податкової служби України (а.с.30-35).
Рішенням ДПС України від 22.12.2022 №17215/6/99-00-06-03-01-06 податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 13.10.2022 №00/5894/1817 залишено без змін, а скаргу - без задоволення (а.с.39-42).
Вважаючи податкове повідомлення-рішення від 13.10.2022 №00/5894/1817 протиправним, а свої права порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
За визначенням, що міститься у ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні".
За приписами п.76.1 ст.76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Абзацом першим пункту 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 14.1.60 статті 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН) - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до положень пункту 201.10 статті 201 ПК України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; - для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України (чинним на час спірних правовідносин) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Наказом Міністерства фінансів України №1307 від 31.12.2015 було затверджено Порядок заповнення податкової накладної встановлено, який зареєстрований в міністерстві юстиції України 26.01.2016 за №137/28267 (надалі за текстом - Порядок №1307).
Відповідно до пункту 5 Порядку №1307 податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов'язань постачальника (продавця), крім випадків, передбачених ПК України та цим Порядком.
Відповідно до пункту 12 Правил заповнення податкової накладної, затвердженими Наказом Міністерства фінансів України №1307 від 31.12.2015, у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, та у разі складання податкової накладної за щоденним підсумком операцій у графі "Отримувач (покупець)" зазначається "Неплатник", а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "100000000000".
Згідно з пунктом 21 Порядку №1307, у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V ПК постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної. Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.
Судом з матеріалі справи встановлено, що позивач склав та вчасно подав на реєстрацію податкові накладні: №117 від 31.08.2019 на суму 54523,45 грн (у т.ч. ПДВ - 9087,24 грн) по взаємовідносинах з ПП "Рогачівське", №116 від 31.08.2019 на суму 17992,72 грн (у т.ч. ПДВ - 2998,79 грн) по взаємовідносинах з ДП "Агрофірма "Немиринецька", №14 від 30.09.2019 на суму 39168,00 грн (у т.ч. ПДВ - 6528,00 грн) по взаємовідносинах з ПП "Рогачівське", №60 від 31.10.2019 на суму 41472,00 грн (у т.ч. ПДВ - 6912,00 грн) по взаємовідносинах з ПП "Рогачівське", №59 від 31.10.2019 на суму 37965,22 грн (у т.ч. ПДВ - 6327,54 грн) по взаємовідносинах з ДП "Агрофірма "Немиринецька", №38 від 30.11.2019 на суму 32417,28 грн (у т.ч. ПДВ - 5402,88 грн) по взаємовідносинах з ПП "Рогачівське", №37 від 30.11.2019 на суму 69283,80 грн (у т.ч. ПДВ - 11547,30 грн) по взаємовідносинах з ДП "Агрофірма "Немиринецька".
В ході здійснення господарської діяльності позивачем встановлено, що вищевказані податкові накладні подані на реєстрації з невірним зазначенням назви платника (умовно зазначено "Неплатник") та індивідуальним податковим номером (умовно зазначено - "1000000000000").
З метою виправлення виявлених помилок 20.01.2020 року ТОВ "ЕК "ЕНОЛЛ" направлено на реєстрацію до податкового органу розрахунки коригування: №52 від 31.08.2019 до податкової накладної №117 від 31.08.2019, №53 від 31.08.2019 до податкової накладної №116 від 31.08.2019, №61 від 30.09.2019 до податкової накладної №14 від 30.09.2019, №56 від 31.10.2019 до податкової накладної №60 від 31.10.2019, №55 від 31.10.2019 до податкової накладної №59 від 31.10.2019, №57 від 30.11.2019 до податкової накладної №38 від 30.11.2019 та №58 від 30.11.2019 до податкової накладної №37 від 30.11.2019.
21.01.2020 року позивачем в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстровано нові податкові накладні з вірно вказаним реквізитами покупці, а саме: №126 від 31.08.2019 в сумі 54523,45 грн (у т.ч. ПДВ - 9087,24 грн); №127 від 31.08.2019 в сумі 17992,72 грн (у т.ч. ПДВ - 2998,79 грн), №128 від 30.09.2019 в сумі 39168,00 грн (у т.ч. ПДВ - 6528,00 грн), №128 від 31.10.2019 в сумі 41472,00 грн (у т.ч. ПДВ - 6912,00 грн), №129 від 31.10.2019 в сумі 37965,22 грн (у т.ч. ПДВ - 6327,54 грн), №134 від 30.11.2019 у сумі 32417,28 грн (у т.ч. ПДВ - 5402,88 грн), №135 від 30.11.2019 в сумі 69283,80 грн (у т.ч. ПДВ - 11547,30 грн).
Таким чином, матеріалами адміністративної справи підтверджено, що після складання розрахунків коригування позивачем зареєстровані в ЄРПН нові податкові накладні з зазначенням вірного податкового номеру покупця у графі "Індивідуальний податковий номер", на ту ж саму суму та з тими самими реквізитами, що і первісні податкові накладні.
Саме такий порядок дій платника податків щодо виправлення помилки, допущеної при заповненні поля "Індивідуальний податковий номер", описаний Державною податковою службою України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі, Листах ДПС України від 27.11.2018 №36942/7/99-99-15-03-02-17 та інших.
Виправлення відомостей про індивідуальні податкові номери покупця не має наслідком ані збільшення суми компенсації вартості товарів, ані зменшення такої суми.
В свою чергу Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2016 №569 затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість (надалі за текстом -Порядок), що визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
Крім того Пункт 15 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість встановлює, що якщо після постачання/надання товарів/послуг змінюється сума компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у разі повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або під час повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань і податкового кредиту постачальника та отримувача товарів/послуг підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування, зареєстрованого в Реєстрі.
Відповідно до п.192.1 ст.192 ПК України розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Надана платнику податків абазом 4 пункту 192.1 статті 192 ПК України можливість скласти розрахунок коригування до податкової накладної у випадку виправлення помилок не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг - це єдиний шлях виправлення таких помилок.
Виправлення зазначених помилок не тягне за собою накладення штрафу за порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В постанові Верховного Суду від 26.03.2019 у справі №821/826/16 зазначено, що оскільки позивачем (самостійно виявивши недоліки раніше зареєстрованих податкових накладних) були виписані відповідні розрахунки коригування до своєчасно зареєстрованих податкових накладних з умовним податковим номером покупців і на таку ж саме дату податкові накладні з їх індивідуальним податковим номером та зареєстровано зазначені документи в Єдиному реєстрі податкових накладних з метою виправлення раніше допущеної помилки, то зазначені дії не можуть бути розцінені як несвоєчасна реєстрація накладної з вини платника податку-продавця.
Аналогічна позиція також міститься у постанові Верховного Суду від 30.11.2018 по справі №810/222/18.
Також, відповідно до положень статті 109 ПК України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Отже, податкове правопорушення - противоправне, винне діяння, в вигляді навмисної або ненавмисної дії або бездіяльності суб'єкта податкових відносин, який порушує права і інтереси учасників даного виду суспільних відносин, за яке законодавством встановлена певна відповідальність фінансового, адміністративного або кримінального характеру. Протиправність податкового правопорушення полягає в недотриманні правової форми даного діяння, винність полягає в здійсненні даного порушення навмисно або з необережності.
Тобто, визначальною умовою для застосування штрафних (фінансових) санкцій є вчинення порушення вимог податкового законодавства, що вчинено за наявності протиправних дій суб'єкта господарювання націлених на вчинення такого порушення.
Таким чином оцінка правомірності поведінки платників податків здійснюється на підставі норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з врахуванням наявності, такої обов'язкової умови як наявність вини у діях платника податку при вчиненні порушення.
Відсутність такої вини унеможливлює можливість притягнення до відповідальності за податкові правопорушення.
Вказана правова позиція також викладена в постановах Верховного Суду від 30.01.2018 у справі №815/2745/17 та від 18.01.2018 у справі №804/5153/17.
Крім цього, виправлення зазначених помилок не тягне за собою накладення штрафу за порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Аналогічний правовий висновок висловлений Верховним Судом у постанову від 13.02.2020 у справі №140/106/19.
Верховний Суд у постанові від 12.02.2020 у справі №140/106/19 дійшов висновку про те, що повторна реєстрація позивачем податкових накладних є єдиним технічно можливим способом усунення помилки в раніше виписаних та вчасно зареєстрованих податкових накладних, з метою надання покупцю товарів/послуг можливості нарахувати суми податку, що відносяться до податкового кредиту.
Держава не забезпечила інших можливостей для виконання такого обов'язку, а тому застосування відповідальності за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних є протиправним.
Отже, виходячи з норм ПК України, Порядку заповнення податкової накладної та Порядку електронного адміністрування податку на додатку вартість не встановлений порядок виправлення (заміни) статусу покупця як "Неплатника" у податковій декларації, позивач не міг вчинити будь-яких інших дій з метою такого виправлення лише як виписати нову податкову накладну.
При цьому первісні податкові накладні були подані позивачем вчасно, а подання розрахунків коригування та нових податкових накладних обумовлено лише необхідністю дотримання встановленого законодавством порядку виправлення помилки в первинно поданих накладних, шляхом подання розрахунку коригування до них та нових накладних, а тому підстав для застосування штрафу за порушення строків їх реєстрації не вбачається.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Cуду від 26 березня 2019 року у справі №821/826/16, від 30 листопада 2018 року у справі №810/222/18, від 12 лютого 2020 року у справі №140/106/19, від 24 квітня 2019 року у справі №810/3720/17, від 10 квітня 2020 року у справі №824/768/19-а, від 26 червня 2018 року у справі №805/4998/16-а
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про недоведеність відповідачем в ході судового розгляду справи правомірності прийнятого ним податкового повідолення-рішення від 13.10.2022 №00/5894/1817. Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню. а позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕК "ЕНОЛЛ" підлягають задоволенню в повному обсязі.
Витрати зі сплати судового збору підлягають розподілу відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕК "ЕНОЛЛ" (вул.Танкопія, буд.31/3, м.Харків, 61001, код ЄДРПОУ 38157139) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул.Пушкінська, буд.46, м.Харків, 61057, код ЄДРПОУ ВП 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 13.10.2022 №00/5894/1817, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕК "ЕНОЛЛ" застосовано штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації розрахунків коригувань до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 17826,49 гривень.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул.Пушкінська, буд.46, м.Харків, 61057, код ЄДРПОУ ВП 43983495) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕК "ЕНОЛЛ" (вул.Танкопія, буд.31/3, м.Харків, 61001, код ЄДРПОУ 38157139) витрати зі сплати судового збору у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривень 00 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території м.Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 13 травня 2024 року.
Суддя Лариса МАР'ЄНКО