про продовження строку для подання звіту про виконання рішення суду
13 травня 2024 року Справа № 480/2235/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевченко І.Г., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми звіт Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання рішення суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у справі №480/2235/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії позовні вимоги було задоволено (т.1 а.с.27-32), зокрема:
- визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи у розмірі 9464,00грн.
Вказане рішення набрало законної сили та Сумським окружним адміністративним судом було видано 16.06.2021 виконавчий лист про зобов'язання Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи у розмірі 9464,00грн.
За заявою позивача про встановлення судового контролю (т.1 а.с.41-56), ухвалою суду від 23.09.2021 за виконанням судового рішення у адміністративній справі №480/2235/21 було встановлено судовий контроль та зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради подати до суду звіт про виконання рішення у даній справі до 22.11.2021 включно (т.1 а.с.57-58), яка постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2021 була залишена без змін (т.1 а.с.89-91).
Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради подано звіт про виконання рішення у цій справі (т.1 а.с.99-127), у прийнятті якого ухвалою суду від 31.01.2022 відмовлено та встановлено Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у адміністративній справі №480/2235/21 - до 31.03.2022 включно (т.1 а.с.129-130).
У подальшому строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у адміністративній справі №480/2235/21 неодноразово продовжувався та встановлювався ухвалами суду від 01.06.2022 (т.1 а.с.140-141), від 15.08.2022 (т.1 а.с.158-159), від 07.10.2022 (т.1 а.с.172-174), від 09.01.2023 (т.1 а.с.186-188), від 18.04.2023 (т.1 а.с.202-204), від 25.07.2023 (т.1 а.с.215-217), від 06.11.2023 (т.1 а.с.227-229), від 08.02.2024 (т.1 а.с.240-242).
Зокрема, ухвалою суду від 08.02.2024 було в чергове відмовлено у прийнятті звіту відповідача та встановлено Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради новий строк для подання звіту - на три місяці з дня отримання копії ухвали суду від 08.02.2024 (т.1 а.с.240-242).
У встановлений ухвалою суду від 08.02.2024 строк, від Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради надійшов звіт про виконання рішення суду з доказами на його обґрунтування (т.2 а.с.1-6), в якому представник відповідача просив звіт прийняти. Так, вказав, що підтверджує раніше надану інформацію у звітах та просить врахувати її в подальшому.
Водночас, наголосив, що на виконання вимог п.11 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2021 році, затвердженого 26.08.2021 постановою Кабінету Міністрів України №902 (далі - Порядок №902) департамент щомісяця до 5 числа подає регіональному органу соціального захисту населення (Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації) інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень, підготовлену відповідно до пріоритетності з дотриманням черговості їх виконання за встановленою Мінсоцполітики формою. Наразі жодних додаткових видатків, спрямованих на фінансування бюджетної програми КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду» не проведено.
Також у звіті послався на положення статей 23 і 116 Бюджетного кодексу України, у системному аналізі яких в поєднанні з нормами Порядку №902 стверджує, що допоки не буде дотримано процедури, визначеної державою та не профінансовано нею власні зобов'язання департамент з об'єктивних причин не в змозі забезпечити виплату згідно з рішенням суду по справі №480/2235/21.
Тому фактична невиплата нарахованих коштів ОСОБА_1 зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є департамент, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття.
Крім того, наголошує, що зобов'язання пов'язані із виплатою згідно з рішенням суду у справі № 480/2235/21 є зобов'язаннями держави, адже є наслідком її рішень і відповідно можуть фінансуватись виключно з її джерел. При цьому, підстави невиконання рішення суду є поважними, оскільки грошові кошти, які належить виплатити згідно рішення суду, не є власністю департаменту та не знаходяться на його рахунках. Відтак, вважає, що департаментом вжито всіх можливих заходів для виконання рішення суду, а тому поданий звіт про виконання рішення суду просить прийняти.
Суд, перевіривши матеріали справи, звіту про виконання з наданими доказами, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що підстави для прийняття звіту відсутні виходячи з наступного.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 02.06.2016 №1402-VІІІ судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”).
Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник відповідача не заперечує того факту, що на виконання рішення у цій справі Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради було нараховано позивачу суму недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 9464,00 грн. Разом з тим зазначає, що така нарахована допомога у вказаному розмірі не виплачена, а до розпорядника коштів вищого рівня - Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, було направлено запит щодо потреб у коштах для забезпечення виконання рішення, відповіді на який не отримано, так само як і не отримано асигнування для фінансування спірних зобов'язань.
Однак, суд відмічає, що здійснення нарахування грошової допомоги є лише передумовою її виплати, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки рішенням суд зобов'язав відповідача не лише провести нарахування, але й виплату позивачеві суми нарахованої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 9464,00грн.
Посилання представника відповідача у звіті на те, що зобов'язання пов'язані із виплатою згідно з рішенням суду у справі № 480/2235/21 є зобов'язаннями держави, адже є наслідком її рішень і відповідно можуть фінансуватись виключно з її джерел, суд не приймає до уваги, оскільки основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту, а здійснення лише перерахунку пенсії, та не здійснення її виплати не свідчить про повне виконання рішення суду.
Вказане узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним в ухвалі від 04.05.2020 у справі №160/3586/19.
В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.
Зазначені висновки суду узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 12.07.2022 у справі №754/12702/14-а.
Таким чином, відсутні підстави для прийняття звіту Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання рішення суду.
Згідно ч.2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тобто, за наслідками розгляду звіту або в разі неподання такого звіту суд може винести ухвалу якою встановити новий строк подання звіту або ж накласти штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення з встановленням нового строку подання звіту.
Разом з тим, судом враховано, що на виконання вимог Порядку № 902, Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради у березні, квітні та у травні 2024 року надсилалася інформація на адресу Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації про потребу в коштах за бюджетною програмою КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішення суду» для забезпечення виконання рішень суду, у яких відповідач є боржником (т.2 а.с.3-5).
Також, згідно листа Міністерства соціальної політики України від 17.04.2024, Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради було повідомлено, що спрямування бюджетних коштів для забезпечення виконання рішень суду здійснюється з дотриманням чіткої пріоритетності напрямків (т.2 а.с.6).
Крім того, суд враховує, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та Указом Президента України від 05.02.2024 №49/2024 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб. Тобто, введений воєнний стан триває станом і на сьогодні.
Відтак, з урахуванням зазначеного та враховуючи, що рішення суду від 13.04.2021 на момент розгляду звіту про виконання рішення суду відповідачем у повному обсязі не виконано, виплату позивачу нарахованої недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи у розмірі 9464,00грн. проведено не було, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне відповідно до ч.2 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, відмовити у прийнятті звіту про виконання рішення суду від 13.04.2021 у справі №480/2235/21 та встановити відповідачеві новий строк для подання звіту про виконання рішення у даній справі - на три місяці з дня отримання копії цієї ухвали суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 14, 248, 256, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у прийнятті звіту Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у справі №480/2235/21.
Встановити Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у справі №480/2235/21 - на три місяці з дня отримання копії цієї ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня прийняття ухвали.
Суддя І.Г. Шевченко