Ухвала від 13.05.2024 по справі 240/38354/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

(про відстрочення чи розстрочення виконання рішення суду,

зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення)

13 травня 2024 року м. Житомир справа № 240/38354/21

категорія 109020100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Рішенням суду від 03 травня 2022 року ухвалено: "Зобов'язати Станишівську сільську раду Житомирського району Житомирської області розглянути на черговій сесії клопотання ОСОБА_1 від 24.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення її у власність земельної ділянки загальною площею 2,0000 га., кадастровий номер 1820384400:01:001:0531 цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, яка розміщена на території села Іванків по вул. Молодіжній та прийняти відповідне рішення, згідно вимог статті 118 Земельного кодексу України".

Судове рішення набрало законної сили: "03" червня 2022 р.

Виконавчий лист 04 січня 2023 року надіслано позивачу.

До суду надійшла заява Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про відстрочення виконання рішення суду до припинення чи скасування воєнного стану на території України, або внесення змін у чинне законодавство. В обґрунтування заяви вказує, що Станишівська сільська рада під час дії воєнного стану, відповідно до законодавства не може виконати рішення суду в частині затвердження проекту землеустрою щодо виділення земельної ділянки у власність за кадастровим номером 1820384400:01:001:0531 за межами населених Станишівської сільської ради для ведення особистого селянського господарства. Однак, невиконання судового рішення у добровільному порядку може призвести до негативних наслідків, що буде пов'язано із відкриттям виконавчого провадження та примусовим виконанням рішення.

Відповідно до частини 2 статті 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Суд вважає за можливе здійснити розгляд заяви відповідача про відстрочення виконання рішення суду в порядку письмового провадження.

Вирішуючи заяву про відстрочення виконання рішення, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 378 КАС України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Відповідно до частини 5 статті 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Згідно частини 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Частиною 4 статті 378 КАС України передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є виняткові обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять неможливим виконання судового рішення в адміністративній справі.

Судом встановлено, що рішенням суду від 03 травня 2022 року ухвалено: "Зобов'язати Станишівську сільську раду Житомирського району Житомирської області розглянути на черговій сесії клопотання ОСОБА_1 від 24.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення її у власність земельної ділянки загальною площею 2,0000 га., кадастровий номер 1820384400:01:001:0531 цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, яка розміщена на території села Іванків по вул. Молодіжній та прийняти відповідне рішення, згідно вимог статті 118 Земельного кодексу України".

Вказане судове рішення набрало законної сили, а отже, є обов'язковим до виконання.

В контексті обставин, повідомлених заявником у заяві про відстрочення виконання судового рішення, суд враховує, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та станом на дату постановлення ухвали, в Україні діє правовий режим воєнного стану, визначений Законом України "Про правовий режим воєнного стану" №389-VIII від 12.05.2015 року.

Водночас, Законом України від 24.03.2022 року №2145-XI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який набрав чинності 07.04.2022, внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до Земельного кодексу України.

Так, вказаним законом розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей:

5) безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.

При цьому, незважаючи на те, що рішенням суду від 03 травня 2022 року ухвалено: "Зобов'язати Станишівську сільську раду Житомирського району Житомирської області розглянути на черговій сесії клопотання ОСОБА_1 від 24.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення її у власність земельної ділянки загальною площею 2,0000 га., кадастровий номер 1820384400:01:001:0531 цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, яка розміщена на території села Іванків по вул. Молодіжній та прийняти відповідне рішення, згідно вимог статті 118 Земельного кодексу України, - виконання цього рішення відповідачем вочевидь є неможливим через встановлену законодавчу заборону у наданні відповідних дозволів".

Відтак, суд дійшов висновку про існування обставин, що унеможливлюють виконання відповідачем рішення суду в зобов'язальній частині, а тому відповідно до частини 3 статті 378 КАС України наявні підстави для відстрочення виконання судового рішення в цій частині до усунення таких обставин.

З огляду на зазначене, заява Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про відстрочення виконання рішення суду підлягає задоволенню, шляхом відстрочення виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 03.05.2022 у справі №240/38354/21 у зобов'язальній частині до припинення (скасування) воєнного стану в Україні.

Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Задовольнити заяву Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про відстрочення виконання рішення суду.

Відстрочити виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 03.05.2022 у справі №240/38354/21 в частині "Зобов'язати Станишівську сільську раду Житомирського району Житомирської області розглянути на черговій сесії клопотання ОСОБА_1 від 24.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення її у власність земельної ділянки загальною площею 2,0000 га., кадастровий номер 1820384400:01:001:0531 цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, яка розміщена на території села Іванків по вул. Молодіжній та прийняти відповідне рішення, згідно вимог статті 118 Земельного кодексу України", - до припинення (скасування) воєнного стану в Україні.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О.В. Лавренчук