10 травня 2024 року м. Житомир справа № 240/27197/23
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням уточної позовної заяви від 28.02.2024 року, просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 25.07.2023 року про відмову мені у переході на пенсію за віком відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перевести з 21.07.2023 року на пенсію за віком відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» №3723 та призначити мені пенсію з моменту звернення.
Позивач зазначає, що перебуває на обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 21.07.2023 року Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про перехід на пенсію за віком відповідно до норм Закону України "Про державну службу". Листом від 03.08.2023 року Позивача було повідомлено, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 25.07.2023 року відмовлено у переході на пенсію за віком відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу". Таку відмову Позивач вважає протиправною, так як має відповідний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій державної служби, і на підтвердження були надані всі необхідні документи.
Ухвалою від 20.09.2023 року було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 02.02.2024 року позовну заяву було залишено без руху та надано Позивач строк для усунення її недоліків.
28.02.2024року Позивачем подано уточнену позовну заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Ухвалою суду від 06.03.2024 року після усунення недоліків позовної заяви продовжено судовий розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та залучено до справи Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якості Відповідача.
У відзиві на позов Відповідач-1, Головне управлінням Пенсійного фонду в Житомирській області, проти позову заперечує і зазначає, що заява Позивача про перерахунок пенсії за принципом екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду в Донецькій області, яким було прийнято рішення від 25.07.2023 року №918070163186 про відмову Позивачу у перерахунку пенсії - перехід на інший вид пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу". Головним управлінням Пенсійного фонду в Житомирській області вказане рішення листом від 03.08.2023 року лише було доведено до відома Позивача. Враховуючи вищезазначене, дії Головного управління є правомірними та вмотивованими, тому позов підлягає залишенню без задоволення.
У відзиві на позов Відповідача-2, Головне управлінням Пенсійного фонду в Донецькій області, проти позову заперечується і зазначається, що заява Позивача про перерахунок пенсії - перехід на інший вид пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" була розглянута за принципом екстериторіальності. Було встановлено, що посада сільського голови, яку займав Позивач, віднесено до посад в органах місцевого самоврядування, а не відповідних категорій посад державних службовців. Крім того, надані заявником довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця видані не уповноваженим органом відповідно до Наказу Міністерства соціальної політики України №750 від 10.05.2017року. З цих підстав, на думку Відповідача-2, Позивачу правомірно було відмовлено у перерахунку пенсії - перехід на інший вид пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу".
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Відповідача та з 08.11.2016 та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивач звертався до Відповідача із заявою від 21.07.2023 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Безспірно, за приписами положень статті 44 Закону N 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Алгоритм дій територіальних органів Пенсійного фонду України врегульовано правовими нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 (надалі - Порядок N 22-1).
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (пункт 4.2 розділу IV).
Саме у відповідності до вимог пункту 4.2 розділу IV Порядку N 22-1 заява Позивача про перерахунок пенсії - перехід на інший вид пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" за принципом екстериторіальності була передана на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Відповідача-2.
За результатами розгляду Відповідачем-2 було ухвалено рішення від 25.07.2023 року №918070163186 про відмову Позивачу у перерахунку пенсії - перехід на інший вид пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу".
Суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до правомірності рішення Відповідача-2 про відмову Позивачу у перерахунку пенсії - перехід на інший вид пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу".
Як зазначено в дослідженому судом вказаному рішенні, посада сільського голови, яку займав Позивач, віднесена до посад в органах місцевого самоврядування, а не відповідних категорій посад державних службовців, а надані заявником довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця видані не уповноваженим органом відповідно до Наказу Міністерства соціальної політики України №750 від 10.05.2017 року
Такі доводи Відповідача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на вимогах чинного законодавства з огляду на таке.
Суд враховує, що відповідно до п.10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" (надалі - Закон № 889-VIII) державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Вказаний Закон № 889-VIII набув чинності з 01.05.2016 року.
Згідно долучених до позову та досліджених судом копії трудової книжки Позивача, Позивач станом на 01.05.2016 року перебував на посаді сільського голови Василівської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
Згідно долучених до позову та досліджених судом копії трудової книжки Позивача, Позивач не перебував на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Суд погоджується із доводами Відповідачів, що відповідно до вимог Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 7 червня 2001 року № 2493-III, який набув чинності 04.07.2001 року, посада сільського голови відноситься до посадових осіб місцевого самоврядування, а не до державних службовців.
Суд погоджується із доводами Позивача, що до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Разом з тим, Позивач помилково вважає, що таке зарахування стажу роботи в органах місцевого самоврядування до стажу державної служби надає Позивачу право на призначення пенсії відповідно до вимог ст.37 Закону України "Про державну службу".
Безспірно, відповідно до вимог п.2 Розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.
Разом з тим Позивач не врахував, що приписами частини сьомої статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Одночасно суд враховує, що алгоритм дій територіальних органів при призначенні та нарахування розміру пенсії особам згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" врегульовані правовими нормами Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622 (надалі - Порядок №622).
Як зазначено в п.4 цього Порядку №622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (п.5 цього Порядку №622).
Судом встановлено, що долучена до позову копія довідки Виконавчого комітету Березівської сільської ради Житомирського району Житомирської області №308 від 21.07.2023 року про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідає формі довідки, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017року № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" в редакції на час їх видачі.
Безспірно, як зазначено в п.6 Порядку №622, у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Суд погоджується із доводами Позивача, що Березівська сільська рада Житомирського району Житомирської області в розумінні вимог ч.3 ст.8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" є правонаступником ліквідованої Василівської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
Разом з тим, Позивач не врахував, що Березівська сільська рада Житомирського району Житомирської області та її виконавчий комітет відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є органами місцевого самоврядування, а не органами державної влади.
Зазначене свідчить, що Позивач не відноситься до кола осіб, які мають право на призначення пенсії у відповідності до вимог ст.37 Закону України "Про державну службу", а тому оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 25.07.2023 року про відмову у переході на пенсію за віком відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" є таким, що узгоджується із вимогами чинного законодавства та ухвалене в межах повноважень Відповідача-2.
З огляду на зазначене суд робить висновок, що позовні вимоги Позивача не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк