Україна
Донецький окружний адміністративний суд
13 травня 2024 року Справа№200/2051/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправної бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії,
У квітні 2024 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ, відповідач), в якому просить: - визнати протиправною бездіяльність щодо неналежного розгляду заяви від 10.02.2024, яке зареєстровано 19.02.2024 за № 3597/М-050024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах; - зобов'язати повторно розглянути заяву від 10 лютого 2024 року яке зареєстровано 19.02.2024 за № 3597/М-0500-24 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.
На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на безпідставні доводи відповідача з приводу невідповідності наданої ним заяви встановленій формі для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Вважає, що зміст заяви позивача дає змогу оцінити намір заявника.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що 10 лютого 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою довільної форми про призначення пенсії. Посилається на те, що згідно з п. 2.23 Порядку № 22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Зазначає, що рішення про відмову у призначенні пенсії суб'єктом владних повноважень прийнято не було. При цьому, відповідач зауважує, що обов'язок реалізації відповідачем владної управлінської функції з приводу призначення пенсії виникає виключно у разі подання заявником належного за формою документа, передбаченого Порядком № 22-1, або належного звернення через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України. Посилається на те, що оскільки позивач у спірних правовідносинах звертався до відповідача з заявою довільної форми та змісту, замість звернення з заявою по формі згідно з Порядком №22-1, з урахуванням Постанови Правління Пенсійного фонду України 14.12.2015 № 25-1, у разі звернення в електронному вигляді, то таке звернення не тягне наслідків у вигляді вирішення питання про призначення пенсії, а тому, заява позивача від 10.02.2024 була розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян». Посилання позивача на подачу ним особисто заяви 10.02.2024 до пенсійного органу про призначення пенсії Головне управління відхиляє, з огляду на те, що зазначене не спростовує факту подачі позивачем заяви довільної форми без дотримання вимог Порядку №22-1, або звернення через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2024 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), витребувані докази.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України НОМЕР_1 , виданого 28.03.2001.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою від 10 лютого 2024 року про призначення/перерахунок пенсії, в якій просив призначити і обрахувати йому пенсію і виплачувати її на підставі поданої заяви відповідно до вимог чинного законодавства за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 114 Закону України ««Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV.
Указана заява складена в довільній формі.
Також у вказаній заяві позивач навів практику Верховного Суду у правовідносинах щодо розгляду заяв про призначення пенсій, які складені в довільній формі.
У додатках до вищезазначеної заяви позивач зазначив: - копія паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків з державного реєстру фізичних осіб - платників податків; - копія трудової книжки НОМЕР_2 ; - копія довідки від 22.01.2024 № 1/169, № 1/170 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній; - копія довідки від 22.01.2024 № 1/173 про підземні спуски на шахті «Піонер»; - копії наказів № 73/ОТ від 29.11.1994, № 3/ОТ від 05.01.2000, № 198/ОП від 27.12.2004, № 98/ОП від 28.12.2009, № 542 від 26.12.2014, № 703 п від 01.12.1994, № 97-п від 01.02.2000.
Листом ГУПФУ від 13.03.2024 № 5588-3597/М-02/8-0500/24 позивачу було повідомлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідно до Закону України «Про звернення громадян» розглянуто його звернення від 10.02.2024, яке зареєстровано 19.02.2024 за №3597/М- 0500-24. За результатами розгляду повідомлено, що пунктом 2.23 Порядку №22-1 встановлено, що при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Іншого діючим законодавством не передбачено. Також зазначено, що пунктом 4.1 Порядку №22-1 визначено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсії. Роз'яснено, що за результатами перевірки електронного журналу звернень ІКІС ПФУ: Підсистеми «Звернення» він заяву встановленої форми для призначення пенсії за віком на пільгових умовах до органів Пенсійного фонду України не надавав.
Спірні правовідносини виникли з приводу наявності підстав для розгляду відповідачем по суті заяви позивача про призначення пенсії, яка складена в довільній формі.
Частиною 1 ст. 44 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), у редакції Закону № 1217-IX від 05.02.2021, установлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Суд звертає увагу на те, що в ч. 1 ст. 44 Закону№ 1058-IV, у редакції, чинній до 10.06.2021, було зазначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Додатком 1 до Порядку №22-1 передбачена форма заяви про призначення/перерахунок пенсії.
Згідно з п. 2.23 Порядку №22-1 передбачено, що при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Відповідно до п. 4.1 Порядку №22-1 установлено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 Порядку №22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Також приписами пунктів 4.3 і 4.7 Порядку №22-1 передбачено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Суд зазначає, що реалізація позивачем права на призначення пенсії повинна здійснюватися у встановленому національним законодавством порядку, визначеному, зокрема, у Законі №1058-IV і затвердженому на виконання його положень Порядку №22-1.
Зміст наведених норм права свідчить про те, що обов'язок прийняти рішення про призначення пенсії або про відмову в призначенні пенсії (тобто прийняти рішення по суті), виникає у територіального органу Пенсійного фонду за наслідками розгляду заяви особи, яка складена у формі, установленій вказаним Порядком № 22-1, та яка може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID.
Отже, наведеними нормами чинного законодавства, а саме вказаним Порядком № 22-1, визначено чіткий алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення пенсії.
Разом з тим, за встановлених у справі обставин позивач не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка про призначення пенсії.
Водночас з наданої відповіді ГУ ПФУ, оформленої листом від 13.03.2024 № 5588-3597/М-02/8-0500/24 видно, що відповідач не приймав рішення щодо призначення пенсії, а йому було лише роз'яснено алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій, зокрема, що позивачу слід звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування громадян із заявою встановленого зразка та необхідними документами, або через вебпортал.
Суд вважає, що посилання позивача на правові висновки Верховного Суду, які викладені в постанові від 27.11.2019 у справі № 748/696/17 є безпідставним, оскільки правовідносини у вказаній справі виникли за наслідками звернення 1 лютого 2017 року особи із заявою про призначення пенсії в період, коли частиною 1 ст. 44 Закону№ 1058-IV було встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються «в порядку», визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Натомість на момент виникнення спірних у цій справі правовідносин, абзацом третім ч. 1 ст. 44 Закону№ 1058-IV передбачено, що порядок подання та «оформлення документів» для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Отже, законодавець передбачив, що правління Пенсійного фонду (за відповідним погодженням) визначає не тільки порядок подання документів для призначення пенсії, а й порядок оформлення документів.
Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин, для вирішення питання щодо призначення пенсії, особи мають подавати документи, що оформлені у встановленому порядку, зокрема відповідно до Порядку №22-1.
Наведене узгоджується із підходом, який застосовано Верховним Судом у постанові від 23 березня 2023 року у справі № 640/28815/21.
Суд вважає за потрібне перевірити питання наявності надмірного формалізму в поведінці відповідача як суб'єкта владних повноважень, як зобов'язаний діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За наслідками співставлення заяви позивача від 10.02.2024 про «призначення/перерахунок пенсії» і передбаченої Додатком 1 до Порядку №22-1 форми заяви про призначення/перерахунок пенсії суд установив, що в заяві позивача від 10.02.2024 відсутні окремі відомості, які зазначаються у встановленій формі заяви, а саме:
- відомості про паспорт (але не засвідчена копія паспорту позивача додана до заяви);
- відомості щодо способу виплати (отримання) пенсії (банківський рахунок або поштою);
- відомості щодо виключення з підрахунку заробітної плати певного періоду або щодо проведення виключення автоматизованим способом;
- не зазначено наступне підтвердження: «Я ознайомлений, що відповідно до чинного законодавства громадянин, який має право на різні види пенсій, може отримувати лише одну за його вибором. При наявності (встановленні) у громадянина (громадянину) причини інвалідності з дитинства, у разі смерті одного з його батьків, він має право на одночасне призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника і державної соціальної допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю". Про прийняття на роботу, звільнення з роботи, зміни в складі сім'ї, зміну місця проживання, виїзд за кордон на постійне місце проживання та інші обставини, що можуть вплинути на моє пенсійне забезпечення, зобов'язуюсь своєчасно повідомити територіальний орган Пенсійного фонду України».
Також, надана позивачем довільна форма заяви не передбачає наведення в ній розписки-повідомлення уповноваженої посадової особи органу Пенсійного фонду України щодо прийняття цієї заяви і документів.
З огляду на викладене, суд вважає, що заява позивача не містить усіх установлених законодавством відомостей, які мають бути зазначені в заяві про призначення пенсії.
Із заяви позивача від 10.02.2024 випливає, що він усвідомлював, що його заява не відповідає встановленій формі. Але позивач не вказав у чому викликана потреба подання заяви невстановленої форми.
Суд ураховує, що в заяві від 10.02.2024 відсутні додаткові відомості, які не передбачені затвердженою формою заяви.
Суд може припустити, що в певних випадках особи мають намір подати заяви про призначення пенсії не встановленої форми, коли бажають навести власне обґрунтування необхідності призначення певного виду пенсії або звернути увагу на окремі обставини, які можуть впливати на розгляд заяви.
Проте в заяві від 10.02.2024 позивачем указаного не наведено.
У позовній заяві також не наведено жодного обґрунтування необхідності (доцільності) подання заяви про призначення пенсії в довільній формі.
Судом не встановлено жодних перешкод для подання позивачем заяви встановленої форми.
У суду відсутні підстави вважати, що відповідачем було допущено надмірний формалізм у спірних правовідносинах.
Тому, за встановлених у справі обставин, суд не знаходить підстав для висновку про невідповідність дій відповідача критеріям, визначеним у статті 2 КАС України, у зв'язку із чим дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог через відсутність порушеного права позивача в межах спірних відносин.
Наведене не перешкоджає позивачу реалізувати право на пенсійне забезпечення шляхом звернення органу Пенсійного фонду України у встановленому порядку із поданням належним чином оформлених документів.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010; 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправної бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Повне рішення суду складено 13 травня 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков