Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
13 травня 2024 року Справа №200/2714/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної казначейської служби України (адреса 84122, м. Київ, вул. Бастіонна, 6, ЄДРПОУ 37567646), Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області (адреса 87500, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Миру, будинок 68, ЄДРПОУ 37967785) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, в якому просить:
Визнати протиправною бездіяльності Державної казначейської служби України, щодо невиконання, протягом тривалого часу, дублікату виконавчого листа по справі № 200/8767/21 виданого 21.11.2023 про стягнення на користь ОСОБА_1 різниці між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії у загальному розмірі 212855.36 (двісті дванадцять тисячі вісімсот п'ятдесят п'ять) грн. 36 коп.;
Зобов'язати Державну казначейську службу України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з державного бюджету України компенсацію у розмірі 3% від несплачених у встановлений строк суми стягнення, та інфляційних втрат;
Стягнути з Державної казначейської служби України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 20 000 (двадцять тисяча) гривень 00 копійок.
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідженням позовної заяви та доданих до неї документи встановлено, що вона не відповідає вимогам ст. 160 КАС України з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно з приписами п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
П.7 ч.1 ст. 4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з приписами п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідачами по справі зазначено Державна казначейська служба України та Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач звернувся із позовними вимогами до Державної казначейської служби України. Разом з тим, відповідачем - 2 зазначено Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області.
При цьому, позивачем не заявлені позовні вимоги до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області.
З огляду на вищевикладене, позивачу необхідно визначитись із процесуальним статусом Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області та залежно від цього подати до суду позовну заяву із зазначенням звернутих позовних вимог до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області.
Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України передбачено, що суд, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене позовна заява відповідно до ч.1 ст. 169 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків, а саме для надання до суду:
позовної заяви, що відповідає вимогам пункту 4 частини четвертої статті 160 КАС України, а саме із зазначенням змісту позовних вимог до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суд
ухвалив:
Залишити позовну заяву ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної казначейської служби України (адреса 84122, м. Київ, вул. Бастіонна, 6, ЄДРПОУ 37567646), Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області (адреса 87500, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Миру, будинок 68, ЄДРПОУ 37967785) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання до суду позовної заяви, що відповідає вимогам пункту 4 частини четвертої статті 160 КАС України, а саме із зазначенням змісту позовних вимог до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області.
Роз'яснити позивачеві, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя І.В. Шинкарьова