Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
09 травня 2024 року м. ХарківСправа № 922/5056/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Кухар Н.М.
при секретарі судового засідання Горішній Ю.В.
розглянувши заяву Харківського обласного центру зайнятості, в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості (вх. № 10302 від 18.04.2024) про заміну сторін виконавчого провадження їх правонаступниками у справі
за позовом Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, буд. 137А; код ЄДРПОУ: 36224721)
до Головного управління ДФС у Харківській області (61057, м.Харків, вул. Пушкінська, буд. 46; код ЄДРПОУ: 39599198)
про стягнення 10987,21 грн,
за участю представників:
заявника - не з'явився;
боржника - не з'явився;
ГУ ДПС у Харківській області - не з'явився;
Харківський обласний центр зайнятості, в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості звернувся до Господарського суду Харківської області із заявою (вх. № 10302 від 18.04.2024) про заміну сторони (стягувача) в наказі на примусове виконання рішення від 18.07.2022 по справі №922/5056/21 з Харківського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ: 36224721) на його правонаступника - Харківський обласний центр зайнятості (код ЄДРПОУ: 03491277), а також боржника у цьому наказі - з Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ: 369599198) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ: ВП 43983495).
17.04.2024 до суду надійшли письмові заперечення Головного управління ДПС у Харківській області (вх. № 10214/24) на вищевказану заяву з посиланням на те, що ГУ ДПС ВП не є правонаступником Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ: 39599198), діяльність якого не припинена у встановленому законодавством порядку.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 29.04.2024 заяву Харківського обласного центру зайнятості, в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості прийнято та призначено до розгляду на 09.05.2024 о 15:40.
У судове засідання, яке відбулося 09.05.2024, учасники судового процесу не з'явились; про причину неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що згідно з ч. 3 ст. 334 ГПК України, неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження, суд визнав за можливе розглянути заяву Харківського обласного центру зайнятості, в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості, без участі заявника, представників сторін та представника Головного управління ДПС у Харківській області.
Розглянувши заяву Харківського обласного центру зайнятості, в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості, суд, приймаючи рішення щодо необхідності заміни сторін виконавчого провадження, виходить з наступного.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення с обов'язковим до виконання.
Статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органи місцевого самоврядування. їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України
Відповідно до ч. 1 ст. 326 Господарського процесуального кодексу України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
З вищенаведеними нормами кореспондуються й положення статті 18 Господарського процесуального кодексу України, якими встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Виконання рішення суду є невід'ємною стадією процесу правосуддя. Заміна сторони на цій стадії може відбуватися на підставах та у порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України та законом України "Про виконавче провадження", який регулює умови і порядок виконання рішень судів, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Статтею 52 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
У розумінні ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України, в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Відповідно до ч. 1 ст. 512 ЦК України, кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі статтею 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з вимогами законодавства, заміна осіб в окремих зобов'язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можлива на будь-якій стадії процесу.
Частинами першою та другою статті 334 Господарського процесуального кодекс) України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Водночас частиною п'ятою вказаної статті передбачено, що положення цієї статті застосовується також у випадках необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Отже, підставою для заміни сторони, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов'язків вибулої сторони в цих правовідносинах.
Як свідчать матеріали справи, рішенням Господарського суду Харківської області від 17.02.2022 у справі № 922/5056/21 були повністю задоволені позовні вимоги Харківського міського центру зайнятості до Головного управління ДФС у Харківській області та з відповідача присуджено до стягнення на користь позивача кошти, виплачені як допомога по безробіттю ОСОБА_1 в сумі 10987,21 грн; витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270,00 грн.
18.07.2022 на виконання вищевказаного рішення був виданий відповідний наказ.
Наказом Міністерства економіки України від 24.10.2022 № 4132 "Про реорганізацію державних органів Державної служби зайнятості" прийнято рішення реорганізувати Харківський міський центр зайнятості (стягувач) шляхом приєднання до Харківського обласного центру зайнятості (61068, Харківська область, м. Харків, вул. Громадського Олега, 1А; код ЄДРПОУ: 03491277).
Пунктом 6 Наказу, встановлено, що Харківський обласний центр зайнятості є правонаступником усіх майнових і немайнових прав та обов'язків Харківського міського центру зайнятості, про що також свідчить Акт прийому-передачі дебіторської та кредиторської заборгованості від 06.03.2023.
Наказом Харківського обласного центру зайнятості від 15.12.2022 № 863 створено Харківську філію Харківського обласного центру зайнятості.
Відповідні відомості про перебування Харківського міського центру зайнятості у стані припинення (запис внесено 31.10.2022) та про створення Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Верховний суд у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду в постанові від 14.09.2020 у справі № 296/443/16-ц зазначив, що у ст. 104, 107 ЦК України не визначається момент переходу прав та обов'язків від юридичної особи, яка припиняється шляхом приєднання. Такий момент не може пов'язуватися із внесенням запису до державного реєстру про припинення юридичної особи, яка приєднується. При реорганізації шляхом приєднання немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов'язків. Внаслідок приєднання правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов'язків при такому виді реорганізації неможливий.
Отже, Харківський обласний центр зайнятості є правонаступником усіх прав і обов'язків, зокрема, Харківського міського центру зайнятості. До такого висновку також дійшов Господарський суд міста Києва в ухвалі від 20.03.2023 по справі №910/20755/21, Господарський суд Харківської області в ухвалі від 19.05.2023 №922/5174/21.
На підставі викладеного, заява Харківського обласного центра зайнятості, в особі Харківської філії Харківського обласного центра зайнятості, в частині заміни стягувача в наказі на примусове виконання рішення Господарського суду Харківської області від 18.07.2022 у справі № 922/5056/21 на його правонаступника - підлягає задоволенню.
Водночас, суд не вбачає підстав для заміни боржника в наказі Господарського суду Харківської області від 18.07.2022 по справі № 922/5056/21, виходячи з наступного.
Постановою Кабінету Miністрів України вiд 18.12.2018 № 1200 "Про утворення Державної податкової служби Украiни та Державної митної служби України (далi - Постанова № 1200) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу України шляхом подiлу.
Установлено, що Державна податкова служба України є центральним органом виконавчої влади, дiяльнiсть якого спрямовується i координується Кабінетом Miністрів України через Miністpa фiнансiв i який реалізує державну податкову політику, державну полiтику з адмiнiстрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування (далi - єдиний внесок), державну політику у сферi боротьби з правопорушеннями пiд час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.
Державна податкова служба України та Державна митна служба України є правонаступниками прав та обов'язкiв реорганізованої Державної фiскальної служби України у вiдповiдних сферах дiяльностi.
Постановою Кабінету Міністрів України вiд 06.03.2019 № 227 "Про затвердження Положення про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" (зi змiнами) затверджено, зокрема, Положення про Державну податкову службу України (далі - ДПС), вiдповiдно до якого ДПС є центральним органом виконавчої влади, дiяльнiсть якого спрямовується i координується Кабiнетом Miністрів України через Miністра фiнансiв i який реалізує державну податкову політику, державну політику з адмiнiстрування єдиного внеску.
Вiдповiдно до п. 1 розд. 3 Положення про Державну податкову службу України, основними завданнями ДПС є реалiзацiя державної податкової політики, здійснення в межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондiв податків, зборів, платежiв, державної політики у сферi контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, державної політики з адмiнiстрування єдиного внеску, державної полiтики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в iноземнiй валюті в установлений законом строк, дотримання порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявнiстю лiцензiй на провадження видів господарської дiяльностi, що підлягають ліцензуванню вiдповiдно до закону.
Вiдповiдно до постанови Кабінету Міністрів України вiд 19.06.2019 № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" (далi - постанова № 537), утворено як юридичнi особи публічного права територiальнi органи Державної податкової служби України за перелiком згідно з додатком 1.
Реорганізовано деякi територiальнi органи Державної фіскальної служби України шляхом їх приєднання до вiдповiдних територіальних органів Державної податкової служби України за переліком згідно з додатком 2.
Згідно з додатками 1 та 2 даної постанови утворено Головне управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ: 43143704, далі - ГУ ДПС), до якого приєднано Головне управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ: 39599198, далі - ГУ ДФС).
У той же час, розпорядженням Кабінету Міністрів України "Питання Державної податкової служби" від 21.08.2019 № 682-р Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Міністерства фінансів України щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою України покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до наказу ДПС України "Про початок діяльності Державної податкової служби України" від 28.08.2019 № 36, розпочато виконання ДПС України функцій і повноважень ДФС України, що припиняється.
14.12.2020 було проведено державну реєстрацію створення Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, код ЄДРПОУ: 43983495, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено запис за № 1000741030008085321.
Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами Державної податкової служби України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів Державної податкової служби України, що ліквідуються відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893.
Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р свідчать про компетенційне адміністративне (публічне) правонаступництво ДПС України, тобто про перехід до ДПС України функцій ДФС України у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску (висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 07.04.2022 у справі №910/8252/21, та від 15.03.2023 у справі № 910/4516/20).
Спір у справі № 922/5056/21 виник з приводу стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю, отже, спірні питання не стосуються публічновладних функцій у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску, що були передані ДПС України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р.
За приписами частин першої та п'ятої статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 31.01.2022 у справі № 420/8992/20).
Якщо спір виник у відносинах, що не пов'язані з реалізацією суб'єктом владних повноважень його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту припинення сторони - суб'єкта владних повноважень (висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 19.04.2022 у справі №520/9169/18).
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 14.04.2021 у справі № 826/14904/18, від 13.05.2021 у справі № 826/2850/17, від 03.06.2021 у справі № 640/19105/19, від 13.10.2021 у справі №803/130/16, від 02.11.2021 у справі № 816/1231/15, від 31.01.2022 у справі № 420/8992/20, від 14.09.2023 у справі № 240/11567/21, від 03.10.2023 у справі № 826/5470/15).
Станом на 09.05.2024 запис про припинення Головного управління ДФС у Харківській області до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань не внесено.
Так, Верховний Суд в постанові від 15.03.2023 по справі № 910/4516/20, розглядаючи питання правонаступництва органів Державної податкової служби України, дійшов висновку, що при виникненні спору у відносинах, що не пов'язані з реалізацією суб'єктом владних повноважень його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту припинення сторони - суб'єкта владних повноважень.
З огляду на викладене, вбачається, що ГУ ДПС ВП не є правонаступником Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ: 39599198), діяльність якого не припинена у встановленому законодавством порядку.
Відтак, суд не вбачає підстав для задоволення заяви Харківського обласного центра зайнятості, в особі Харківської філії Харківського обласного центра зайнятості, в частині заміни боржника в наказі на примусове виконання рішення Господарського суду Харківської області від 18.07.2022 у справі № 922/5056/21.
Керуючись ст. 234, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд
Заяву Харківського обласного центру зайнятості, в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості (вх. № 10302 від 18.04.2024) про заміну сторін виконавчого провадження задовольнити частково.
Замінити стягувача за наказом від 18.07.2022 на примусове виконання рішення Господарського суду Харківської області по справі № 922/5056/21 з Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул.Шевченка, буд. 137А; р/р UA628201720355409300700706258 Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172; код ЄДРПОУ: 36224721) на його правонаступника - Харківський обласний центр зайнятості (61068, м. Харків, вул. Олега Громадського, буд. 1А; р/р UA648201720355489001017099650 Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172; код ЄДРПОУ: 03491277).
В частині заміни боржника за наказом від 18.07.2022 на примусове виконання рішення Господарського суду Харківської області по справі №922/5056/21 з Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ: 369599198) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ: ВП 43983495) у задоволенні заяви (вх. № 10302 від 18.04.2024) - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку, відповідно до ст. 256-257 ГПК України, протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано 13.05.2024.
Суддя Н.М. Кухар
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://reyestr.court.gov.ua.