Справа № 367/4288/24
Провадження №3/367/1771/2024
Іменем України
13 травня 2024 року Суддя Ірпінського міського суду Київської області Чернова О.В., вивчивши матеріали, які надійшли з Відділу поліції №1 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
02.05.2024 року близько 20:30 год. ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру по відношенню до своєї дружини - ОСОБА_2 , а саме: висловлювався нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою та кидався в бійку, чим міг завдати шкоди психічному здоров'ю потерпілої, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Окрім цього, 04.05.2024 року близько 09:00 год. ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру по відношенню до своєї дружини - ОСОБА_2 , а саме: висловлювався нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, кидався в бійку, чим міг завдати шкоди психічному здоров'ю потерпілої, та порушив терміновий заборонний припис стосовно кривдника серії АА №465325 від 02.05.2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, за яке передбачена відповідальність ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Разом з цим, 04.05.2024 року о 17:00 год. ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , порушив терміновий заборонний припис стосовно кривдника серія АА №465325 від 02.05.2024 року, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився. Про дату, місце та час розгляду справи повідомлений за номером телефону, який зазначений в протоколі про адміністративне правопорушення, та який підписаний ОСОБА_1 , про що складено відповідну телефонограму. Будь-яких заяв чи клопотань до суду не надходило.
Зважаючи на те, що здійснені судом заходи з повідомлення правопорушника про дату, час та місце розгляду справи були належними, а правопорушник мав бути заінтересований для вжиття заходів для явки до суду, з метою дотримання вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, а також з урахуванням положень ч.2 ст.268 КУпАП, суддя вважає за можливе розглянути справу без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки явка такої в судове засідання не є обов'язковою.
Допитана в судовому засіданні потерпіла ОСОБА_2 підтвердила викладене нею в заявах про вчинення кримінального правопорушення або такого, що готується, та наданих працівникам поліції письмових поясненнях щодо обставин та подій скоєного ОСОБА_1 відносно неї адміністративного правопорушення - домашнього насильства. Зазначила, що своїми діями ОСОБА_1 міг завдати шкоди її психічному здоров'ю. Крім того, додала, що ОСОБА_1 двічі порушив терміновий заборонний припис стосовно кривдника, згідно з яким останньому заборонено у будь-який спосіб контактувати з потерпілою до 22:00 год. 12.05.2024 року.
Дослідивши матеріали справ в їх сукупності, заслухавши пояснення потерпілої, ОСОБА_2 , оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з положеннями ст.ст.245, 251, 252, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасно, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.173-2 КУпАП адміністративна відповідальність настає за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
Як передбачено п.3 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Пунктом 14 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень підтверджується поясненнями потерпілої, матеріалами адміністративних справ №367/4288/24, №367/4296/24 та №367/4297/24, протоколами про адміністративне правопорушення серії ВАД №099687 від 02.05.2024, серії ВАД №203245 від 04.05.2024, серії ВАД №099688 від 04.05.2024, протоколами про прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення, або таке, що готується від ОСОБА_2 та її відповідними письмовими поясненнями, терміновим заборонним приписом стосовно кривдника ОСОБА_1 серія АА №465325 від 02.05.2024 року згідно з яким останньому заборонено у будь-який спосіб контактувати з потерпілою ОСОБА_2 до 22:00 год. 12.05.2024 року.
Дослідивши матеріали справ про адміністративні правопорушення, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП, яка полягає у вчиненні домашнього насильства, - тобто умисному вчиненні будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи, тощо), внаслідок чого могла бути та була завдана шкода фізичному та психічному здоров'ю потерпілого, а також в невиконанні термінового заборонного припису, повністю доведена.
Відповідно до ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, майновий стан, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність та вважає, що стягнення у виді штрафу в максимальному розмірі, відповідає вимогам ст.ст.23, 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення і є необхідним та достатнім для виправлення та попередження вчинення нових правопорушень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн., який відповідно до ст.40-1 КУпАП сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Враховуючи викладене вище, справи №367/4288/24 (провадження №3/367/1771/2024), №367/4296/24 (провадження №3/367/1781/24) та №367/4297/24 (провадження №3/367/1782/24) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП необхідно об'єднати в одне провадження
Керуючись ст.9, 23, 33, 36, 40-1, ч.1 ст.173-2 КУпАП, суддя, -
Справи про адміністративне правопорушення №367/4288/24 (провадження №3/367/1771/2024), №367/4296/24 (провадження №3/367/1781/24) та №367/4297/24 (провадження №3/367/1782/24) об'єднати в одне провадження, присвоївши єдиний унікальний номер №367/4288/24 (провадження №3/367/1771/24).
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) грн..
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять гривень) грн. 60 коп. в дохід держави.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у вищевказаний строк, постанова надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби та стягується подвійний розмір штрафу.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя: О.В. Чернова