Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/1955/24
Провадження № 3/279/1113/24
"08" травня 2024 р.
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Шульга О.М., по справі, яка надійшла з Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності :
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Новаки, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий Коростенським МРВ УМВС України в Житомирській області 09.11.2001 року, РНОКПП НОМЕР_2 , -
за ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Зі змісту протоколу слідує, що ОСОБА_1 , 18.03.2024 року о 00:15 годині перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, чіплявся до поліцейських СРПП Коростенського РУП ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , який хватав за форменний одяг. На законну вимогу поліцейського ОСОБА_3 припинити адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не відреагував, при цьому виражався на адресу поліцейських у грубій формі, чим вчинив правопорушення, передбачене статтею 185 КУпАП.
З пояснень ОСОБА_1 слідує, що працівники поліції зупинили його через порушення комендантської години, проте до її настання залишалося 3 хвилини, що дозволяло йому встигнути добратися до свого будинку, який знаходився поряд. Під час з'ясування ним підстав зупинки працівник поліції хотів його затримати та почав застосовувати силу, вимагаючи виконати законну вимоги, але не пояснивши в чому така вимога полягає, тому наведений у протоколі факт правопорушення не визнає.
Статтею 185 КУпАП передбачено відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Положеннями ст.280 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Орган, який розглядає справу не уповноважений відшукувати докази на підтвердження наявності в діях особи складу інкримінованого правопорушення.
Відповідно до положень КУпАП розгляд справи здійснюється лише щодо особи, відносно якої складений протокол та в межах цього протоколу про адміністративне правопорушення.
В матеріалах справи наявний протокол про адміністративного правопорушення серії ВАД № 293703 від 18.03.2024 року, який не може бути беззаперечним доказом, оскільки у протоколі не зазначено у чому полягала не виконана законна вимога поліцейського; рапорти поліцейських СРПП Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області Зайченко С. та ОСОБА_2 , які також не можуть бути належними та достатніми доказом вчинення адміністративного правопорушення, оскільки останні є зацікавленими особою, про що зазначив ВС у постанові від 20.05.2020 року у справі №524/5741/16, та відеозапис.
Переглядом відеозапису встановлено, що поліцейськими не було роз'яснено та озвучено у чому саме полягала їх законна вимога.
Згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в України та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпція, в тому числі і закріпленої в ст. 62 Конституції України презумпції невинуватості.
Положення ч. ч.1, 2 ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Оцінкою наявних в справі матеріалів встановлено відсутність належних, достатніх, допустимих та достовірних доказів на підтвердження наявності в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ст.185 КУпАП.
Отже, з урахуванням наведеного наявні підстави для закриття провадження у справі на підставі ст.247 п.1 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 185, 247, 294 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.185 КУпАП закрити .
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Коростенський міськрайонний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: Шульга О.М.