79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
08.11.07 Справа№ 28/336 А
12 год 50 хв
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «Енергія-Новояворівськ», м. Новояворівськ Яворівського району Львівської області
до відповідача: Виконавчого комітету Новояворівської міської ради, м. Новояворівськ Яворівського району Львівської області
про визнання нечинним з моменту прийняття рішення Виконавчого комітету Новояворівської міської ради від 19.09.2007 року №671 «Про порядок затвердження актів про відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО та ГВП»
Суддя Морозюк А.Я.
Секретар судового засідання
Онишко І.Р.
м. Львів, вул. Личаківська,128,
Зал судового засідання № 302.
Представники сторін
Від позивача: Костич О.І. -представник
Від відповідача: Пазен М.В. - юрисконсульт
Позов заявлено Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробничим підприємством «Енергія-Новояворівськ» до Виконавчого комітету Новояворівської міської ради про визнання нечинним з моменту прийняття рішення Виконавчого комітету Новояворівської міської ради від 19.09.2007 року №671 «Про порядок затвердження актів про відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО та ГВП».
Позивачем до позовної заяви було додано клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, в якому він просив суд постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії рішення Виконавчого комітету Новояворівської міської ради від 19.09.2007 року №671 «Про порядок затвердження актів про відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО та ГВП».
Ухвалою суду від 16.10.2007 року було відкрито провадження в адміністративній справі, призначено попереднє судове засідання на 26.10.2007 року, та призначено розгляд питання про забезпечення адміністративного позову в судовому засіданні 26.10.2007 року.
Ухвалою суду від 26.10.2007 року клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову було задоволено, зупинено дію рішення Виконавчого комітету Новояворівської міської ради від 19.09.2007 року №671 «Про порядок затвердження актів про відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО та ГВП». Ухвалою суду від 26.10.2007 року підготовче провадження у справі було закінчено і призначено справу до судового розгляду на 08.11.2007 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просить задоволити позовні вимоги, визнати нечинним з моменту прийняття рішення Виконавчого комітету Новояворівської міської ради від 19.09.2007 року №671 «Про порядок затвердження актів про відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО та ГВП». На думку позивача, спірне рішення суперечить п.2.5, п.2.6 «Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року № 4, відповідач не був наділений повноваженнями змінювати порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, і спірне рішення порушує права та інтереси позивача як виконавця послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання (ЦО і ГВП).
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав, наведених у письмовому запереченні на позовну заяву, просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вважає, що склад міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП є достатньо компетентним, щоб по представленому акту по закінченню робіт по установленні індивідуального опалення в квартирі відповідно до погодженого проекту затверджувати такі акти без підпису виконавця послуг з ЦО і ГВП. В тексті спірного рішення немає заборони позивачу брати участь у реалізації погодження проекту встановлення індивідуального опалення, твердження позивача про позбавлення його представника в участі при відключенні приміщень від мереж ЦО та ГВП і неможливості здійснення контролю за проведенням відключення приміщень, не відповідає дійсності. Вважає, що відповідач прийняв рішення в межах наданих йому повноважень.
В судовому засіданні було досліджено письмові докази, які наявні в матеріалах справи (Рішення від 19.09.2007 року № 671, статут, свідоцтво про державну реєстрацію, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, довідка з ЄДРПОУ та інші наявні в матеріалах справи письмові докази).
В судовому засіданні 08.11.2007 року відповідно до ч.3 ст.160 КАС України проголошено вступну і резолютивну частину постанови, повний текст постанови складено 12.11.2007 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
19.09.2007 року Виконавчим комітетом Новояворівської міської ради прийнято рішення №671 «Про порядок затвердження актів про відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО та ГВП» (далі - рішення), яким було дозволено міжвідомчій комісії з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення та центрального водопостачання виконкому Новояворівської міської ради, рішенням комісії затверджувати акти про відключення квартири(нежитлового приміщення) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП у разі їх підписання представником власника будинку або уповноваженої ним особи, представником монтажної організації та власником, наймачем(орендарем) квартири(нежитлового приміщення) або уповноваженої ним особи(п.1 рішення); затвердження актів про відключення квартири(нежитлового приміщення) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП без підпису виконавця послуг ЦО і ГВП проводити рішенням міжвідомчої комісії, у разі непідписання теплопостачальним підприємством акту на протязі трьох робочих днів з дня звернення до нього власника квартири, наймача(орендаря) квартири(нежитлового приміщення) або уповноваженої ним особи(п.2 рішення).
Таким чином, зазначеним рішенням надано дозвіл міжвідомчій комісії з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення та центрального водопостачання виконкому Новояворівської міської ради затверджувати акти про відключення квартири (нежитлового приміщення) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП за відсутності на них підпису представника виконавця послуг ЦО і ГВП.
Як вбачається із Статуту позивача (ТзОВ НВП «Енергія-Новояворівськ») та із преамбули спірного Рішення від 19.09.2007 року №671, позивач є виконавцем послуг з ЦО і ГВП.
Таким чином, спірне рішення стосується прав та обов'язків міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення та центрального водопостачання виконкому Новояворівської міської ради, та ТзОВ НВП «Енергія-Новояворівськ» як виконавця послуг з ЦО і ГВП.
Відповідно до п.25 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених Постановою КМ України від 21.07.2005 року № 630, відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Відповідно до п.2.5 «Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року № 4 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 9.12.2005 року за № 1478/11758), відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача(орендаря) квартири(нежитлового приміщення) або уповноваженої ним особи. Відповідно до п.2.6 зазначеного Порядку, по закінченні робіт складається акт про відключення квартири (нежилого приміщення, секції, під'їзду, будинку) від мереж ЦО і ГВП(додаток № 4) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Згідно п.2.7 вказаного Порядку, після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання. Відповідно до п.1.2 Порядку, під Комісією слід розуміти Міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП. В наведеній в додатку № 4 формі Акту про відключення квартири (нежилого приміщення, секції, під'їзду, будинку) від мереж ЦО і ГВП передбачено графу для його підписання представником виконавця послуг з ЦО та ГВП.
Відповідно до п.26 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених Постановою КМ України від 21.07.2005 року № 630, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань опалення, будівельної теплотехніки; норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Із аналізу норм ст.ст. 30, 31,59,73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року280/97-ВР (із внесеними змінами і доповненнями), на які посилається відповідач у спірному рішенні, не вбачається повноважень відповідача на надання дозволу міжвідомчій комісії з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення та центрального водопостачання виконкому Новояворівської міської ради затверджувати акти про відключення квартири (нежитлового приміщення) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП за відсутності на них підпису представника виконавця послуг ЦО і ГВП. Питання встановлення порядку відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води віднесено пунктом 25 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених Постановою КМ України від 21.07.2005 року № 630, до компетенції центрального органу виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Такий порядок встановлено «Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженим Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року № 4 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 9.12.2005 року за № 1478/11758), пункти 2.5 та 2.6 якого передбачають участь представника виконавця послуг ЦО і ГВП(яким в даному випадку є позивач по справі) у відключенні приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП та у підписанні акту про відключення квартири (нежилого приміщення, секції, під'їзду, будинку) від мереж ЦО і ГВП, який передається комісії на затвердження. Зазначені норми не надають комісії права затверджувати акт, на якому відсутній підпис представника виконавця послуг ЦО і ГВП.
Слід також додати, що відповідно до п.2.7 вищезазначеного «Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», факт затвердження комісією акту має своїм юридичним наслідком перегляд умов договору про надання послуг з централізованого теплопостачання, тобто настання певних юридичних наслідків для виконавця послуг ЦО і ГВП(яким в даному випадку є позивач по справі).
З вищенаведеного вбачається, що спірне рішення відповідача не відповідає вимогам норм вищенаведених нормативних актів, та порушує права та інтереси позивача, встановлені цими нормативними актами.
Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, на підставі вищенаведеного суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обгрутованими і підлягають задоволенню.
Судові витрати у вигляді 3 грн 40 коп судового збору присуджуються в порядку ч.1 ст.94 КАС України з місцевого бюджету м.Новояворівськ Львівської області на користь позивача.
Заходи забезпеченння адміністративного позову, які були вжиті ухвалою суду від 26.10.2007 року, зберігаються до набрання постановою суду законної сили.
На підставі вищенаведеного, керуючись п. 2-1, п.3, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень та ст.ст. 69-71, 86, 87, 94, 98, 158, 160, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 року № 2747-IV (із змінами та доповненнями), суд -
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Визнати нечинним з моменту прийняття рішення Виконавчого комітету Новояворівської міської ради від 19.09.2007 року №671 «Про порядок затвердження актів про відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО та ГВП».
3. Стягнути з місцевого бюджету м.Новояворівськ Львівської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства «Енергія-Новояворівськ» (81053, м. Новояворівськ Яворівського району Львівської області, вул. Б.Пасічника, 1, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 32789941) 3 грн 40 коп - судового збору.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Морозюк А.Я.