Справа № 420/31169/23
10 травня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду 13.11.2023 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії Позивача;
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про прийняття суми переплати пенсії №2357 від 14.07.2023 року;
3. Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.12.2020 року та у подальшому довічно з урахуванням індексації, масових перерахунків та підвищень пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Ухвалою суду від 17.11.2023 року позов залишено без руху та встановлено позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
05.12.2023 року за допомогою системи «Електронний суд» представником позивача подано заяву про усунення недоліків позову. Разом із заявою представником позивача подано уточнену позовну заяву, згідно якої уточнено позовні вимоги та викладено їх у наступній редакції:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії Позивача;
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про прийняття суми переплати пенсії №2357 від 14.07.2023р.;
зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії Позивача з 01.12.2020р. та у подальшому довічно з урахуванням індексації, масових перерахунків та підвищень пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
11 грудня 2023 року ухвалою прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 . Відкрити провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві зазначено, що 12.08.2020р. позивач звернувся до відповідача з заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах список №1. Рішенням Відповідача від 19.08.2020 р. №156050007154 Позивачу призначено пенсію у розмірі 2446,95 грн. 09.09.2020р. позивач звернувся до Відповідача з заявою про перерахунок пенсії. 15.09.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Рішенням відповідача №156050007154 у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму позивачу було збільшено розмір пенсії до 2757, 29 грн з 01.12.2020. 22.12.2020 Відповідачем прийнято рішення №156050007154 про відмову у призначенні пенсії. В оскаржуваному рішенні відповідач зазначив, що за результатами розгляду заяви позивача №6586 від 12.08.2020 відмовлено у призначені пенсії. Підставою відмови стало відсутність страхового та пільгового стажу. До страхового та пільгового стажу не враховано період роботи з 21.02.1986 по 10.11.1998 на шахті «Довженка», оскільки довідкою про результати перевірки №7622 від 06.10.2020 не підтверджено факт роботи на даному підприємстві. Страховий стаж складає 17 років 8 місяців та пільговий стаж 2 роки 2 місяці. Не погоджуючись з вказаним рішенням Позивач звернувся до суду. 01.03.2021 Одеським окружним адміністративним судом прийнято рішення по справі № 420/890/21, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 156050007154 від 22.12.2020 про відмову у призначенні пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2757,29 грн відповідно до рішення № 156050007154 від 19.08.2020 з 01.12.2020 року довічно. Позивач отримує пенсію у розмірі 2757,29 грн. На численні звернення позивача він отримує лише відповіді, що оскільки рішення Одеського окружного адміністративного суду йому призначено пенсію у розмірі 2757,29 грн, то розмір пенсії перегляду не підлягає. Листом від 25.08.2023 та від 04.07.2023 відповідач зазначив, що оскільки рішенням суду від 01.03.2021р. поновлено виплату пенсії в твердому розмірі 2757,29грн, тому підстав для перерахунку пенсії не має. 14.07.2023 відповідачем було прийнято рішення № 2357 про прийняття суми переплати пенсії. Дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу протиправними, також вважаю протиправним рішення Відповідача № 2357 про прийняття суми переплати пенсії - незаконним, а право позивача на отримання пенсії порушеним.
28 грудня 2023 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за вхід. №ЕС/20349/22 надійшов відзив на адміністративний позов де зазначено, що вимоги, викладені у позовній заяві, відповідач вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Оскільки з позовом позивач звернувся 11.11.2023, при цьому позовні вимоги стосуються перерахунку пенсії Позивачу з 01.12.2020, що виходить за межі шестимісячного строку, встановленого ст. 122 КАС України. Враховуючи те, що позивачем не надано жодних доказів, які б свідчили про об'єктивну неможливість звернутися до суду у встановлений законом строк, вважаємо що відсутні підстави поновлення пропущеного строку для звернення до суду. ОСОБА_1 , 12.08.2020 звернувся до Головного управління із заявою № 6586 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після розгляду заяви про призначення пенсії та на підставі наданих документів Рішенням Головного управлінням № 156050007154 від 19.08.2020 позивачу була призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, однак за результатами перевірки було встановлено, що згідно з довідкою про результати перевірки № 7622 від 06.10.2020 не підтверджено факт роботи позивача на даному підприємстві. Враховуючи вищевикладене, Головне управління винесено Рішення від 22.12.2020 № 156050007154 щодо відмови Позивачу в призначені пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, оскільки у нього відсутній страховий стаж роботи та пільговий. Не погоджуючись з діями Головних управлінь, позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління №156050007154 від 22.12.2020 про відмову у призначенні пенсії; зобов'язати Головне управління зарахувати до пільгового та загального стажу роботи позивача період роботи з 21.02.1986 по 10.11.1998 на шахті «Довжанка» помічником машиніста; зобов'язати Головне управління поновити виплату пенсії у розмірі 2757,29 грн.
Відповідно до рішення №156050007154 з 01.12.2020 довічно. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 по справі № 420/890/21 позовну заяву позивача задоволено частково, а саме: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління № 156050007154 від 22.12.2020 про відмову у призначенні пенсії. Зобов'язано Головне управління поновити виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2757,29 грн, відповідно до рішення № 156050007154 від 19.08.2020 з 01.12.2020 довічно. В іншій частині позовних вимог відмовлено. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 по справі № 420/890/21 не оскаржувалось ні Позивачем ні Головним управління та набрало законної сили 01.04.2021. На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 по справі № 420/890/21 позивачу було поновлено виплату пенсії з 01.12.2020 в твердому розмірі 2757,29 грн. Рішенням Головного управління від 18.11.2022 № 156050007154 позивачу було проведено перерахунок пенсії у зв'язку із звільненням на підставі заяви № 9661 від 11.11.2022. Однак, під час перевірки пенсійної справи Позивача було встановлено що в результаті проведення перерахунку пенсії з більшого стажу та заробітку, згідно заяви пенсіонера від 11.11.2022 № 9661, не правильно встановлено розмір пенсії, а саме: при перерахунку розміру пенсії не враховано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 по справі № 420/890/21. Рішенням №156050007154 від 04.07.2023 пенсійну справу доопрацьовано та приведено у відповідність, в наслідок чого утворилась переплата пенсії за період з 01.11.2022 по 31.07.2023, яка складає 3718,98 грн. Головним управлінням було винесено рішення про прийняття суми переплати пенсії на облік від 14.07.2023 № 2357. Головним управлінням було надіслано лист Позивачу за вих. № 1500-0504-8/95298 від 14.07.2023 та повідомлено про надміру виплачені суми пенсійних виплат у розмірі 3718,98 грн. за період з 01.11.2022 по 31.07.2023. З урахуванням наведеного та після встановлення зазначених обставин, у Головного управління виникло право вимагати повернення безпідставно набутого майна на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України, а саме надміру виплачені суми пенсійних виплат за період з 01.11.2022 по 31.07.2023 у розмірі 3718,98 грн.
01 січня 2024 року до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив де зазначено, що позивач неодноразово звертався до відповідача з заявами про проведення перерахунку пенсії, проведення індексації пенсії та інше. Відповідач проводив певні перерахунки, що визнається у відзиві. Позивачу було проведено перерахунок пенсії у зв'язку із звільненням на підставі заяви № 9661 від 11.11.2022. 14.07.2023 відповідачем було прийнято рішення № 2357 про прийняття суми переплати пенсії. Листом від 25.08.2023 відповідач повідомив, що оскільки рішенням суду від 01.03.2021 поновлено виплату пенсії в твердому розмірі 2757,29 грн, тому підстав для перерахунку пенсії не має. Про порушення свого права позивач дізнався після отримання рішення від 14.07.2023 та листа від 25.08.2023 в якому відповідач, пославшись на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 по справі №420/890/21 вказав на відсутність підстав для проведення будь-якого перерахунку та іншого збільшення розміру пенсії. Позивачем не порушено строк звернення до суду за захистом своїх прав. Для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, та у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 Закону № 1058, при цьому, перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. З рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 по справі № 420/890/21 вбачається, що воно не містить застережень щодо встановлення твердого розміру пенсійної виплати позивачеві та щодо того, що пенсія позивача не підлягає масовим перерахункам. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 по справі № 420/890/21 було спрямовано на поновлення порушеного права позивача та відновлення становища, яке існувало до моменту звернення до суду. Відповідач протиправно не проводив перерахунок пенсії позивача, то протиправним є і рішення про прийняття суми переплати пенсії № 2357 від 14.07.2023, згідно якого з Позивача підлягає стягненню 3718,98 грн переплати. Та як наслідок вказане рішення підлягає скасуванню. Відповідач допускає неправильне трактування рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 по справі №420/890/21, наслідком чого є порушення права позивача на належне пенсійне забезпечення.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, відзивами на позов, відповіддю на відзив, документами пенсійної справи позивача дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та перевіривши їх наданими з боку учасників справи доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 12.08.2020 Рішенням Суворовського об'єднаного управління ПФУ в м. Одесі від 19.08.2020 №156050007154 позивачу призначено пенсію у розмірі 2446,95 грн, згідно Закону України № 1058, п. «а» ст.13 Закону України № 1788 за Списком № 1. В рішенні зазначено, що стаж роботи за Списком № 1 становить 8 років 8 місяців 2 дні, а страховий стаж 35 років 1 місяць 14 днів.
Рішенням Суворовського об'єднаного управління ПФУ в м. Одесі від 17.09.2020 № 156050007154 про перерахунок пенсії позивачу з урахуванням додаткових документів визначено розмір пенсії з надбавками 2724, 99 грн.
В подальшому Рішенням Суворовського об'єднаного управління ПФУ в м. Одесі № 156050007154 від 12.11.2020 у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму позивачу визначено розмір пенсії 2757, 29 грн з 01.12.2020.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 22.12.2020 прийнято рішення № 156050007154 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 22.12.2020 №156050007154 було предметом розгляду в Одеському окружному адміністративному суді по справі № 420/890/21.
01 березня 2021 року рішенням суду по справі № 420/890/21, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №156050007154 від 22.12.2020 року про відмову у призначенні пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2757,29 грн. відповідно до рішення №156050007154 від 19.08.2020 року з 01.12.2020 року довічно. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Рішення суду по справі № 420/890/21 від 01 березня 2021 року набрало законної сили: 01.04.2021 року.
Представник позивача 28.06.2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з адвокатським запитом щодо надання інформації про причини не виплати надбавки до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 100,00 грн, щомісячно починаючи з 01.03.2023 року.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області розглянуто адвокатський запит представника позивача та 04.07.2023 надано відповідь № 1500-0306-8/87476, де зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 по справі № 420/890/21 поновлено виплату пенсії у розмірі 2757, 29 грн. з 01.12.2020 по довічно. При перерахунку пенсії з 01.11.2022 не правильно встановлено розмір пенсії, а саме: не враховано рішення суду при перерахунку. Рішенням від 04.07.2023 пенсійну справу ОСОБА_1 приведено у відповідність з 01.12.2020. Розмір пенсії з 01.12.2000 становить 2757,29 грн. Оскільки, пенсію встановлено у твердому розмірі, права на надбавку до пенсії у розмірі 100,00 грн з 01.03.2023 ОСОБА_1 не має (а.с. 23).
14.07.2023 заступником начальника відділу з питань відрахувань управління з питань виплат ГУ ПФУ в Одеській області прийнято рішення про прийняття суми переплати пенсії на облік від 14.07.2023 № 2357, де зазначено: «Розглянувши пенсійну справу і особовий рахунок № НОМЕР_1 ОСОБА_1 , …. який одержує пенсію за віком в розмірі 2757 грн 29 коп. на місяць, установлено, що сума переплати 3718 грн 98 коп. згідно з довідкою відділу опрацювання № 2 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області утворилася за період з 01.11.2022 по 31.07.2023 року. У зв'язку з безпідставним проведенням перерахунку з більшого стажу та заробітку утворилася сума переплати 3718 грн 98 коп., яка прийнята на облік в липні 2023 року» (а.с. 22).
Вважаючи рішення відповідача № 2357 від 14.07.2023 протиправним, а також бездіяльність, щодо не проведення перерахунку пенсії позивача представник позивача звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В ст. 46 Конституції України зазначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом визначено в Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року 1058-IV (далі Закон №1058-IV).
Положеннями ч. 1 ст. 58 Закону №1058-IV передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, забезпечує збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання, виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом, соціальні та інші виплати, передбачені законодавством України, та інші функції, передбачені цим Законом, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та статутом Пенсійного фонду.
В ч. 5 ст. 45 Закону №1058-IV зазначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» постановою правлінням Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок № 22-1)
В а. 4.7 Порядок № 22-1 зазначено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
З вище зазначених приписів вбачається, що органи Пенсійного фонду уповноважені призначати пенсії.
З досліджених матеріалів справи, судом встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 12.08.2020 рішенням Суворовського об'єднаного управління ПФУ в м. Одесі від 19.08.2020 року №156050007154 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону № 1058-IV.
В статті 1 Закону №1058-IV визначено, що пенсійні виплати це грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплат; пенсія це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; довічна пенсія (ануїтет) - пенсійна виплата за рахунок коштів, що обліковуються на накопичувальному пенсійному рахунку застрахованої особи, а у випадках, передбачених законом, - на індивідуальному пенсійному рахунку учасника недержавного пенсійного фонду, сума та порядок виплати якої визначаються в договорі страхування довічної пенсії, укладеному із страховиком, що сплачується особі після досягнення нею пенсійного віку, передбаченого цим Законом, або членам її сім'ї чи спадкоємцям у випадках, передбачених цим Законом.
У відповідності до положень ст. 27 Закону №1058-IV органами Пенсійного фонду визначається розмір пенсії за віком.
З рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 по справі № 420/890/21, вбачається, що предметом розгляду в даній справі було рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 156060007154 від 22.12.2020 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Рішенням суду по справі №420/890/21 було визнано протиправним та скасовано рішення Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №156050007154 від 22.12.2020 про відмову у призначенні пенсії та відповідно відновлено право позивача на отримання пенсії, відповідно до рішення №156050007154 від 19.08.2020.
При цьому, суд звертає увагу, що в рішенні суду по справі № 420/890/21 розмір пенсії позивача, що був визначений відповідачем при прийнятті рішення № 156050007154 від 19.08.2020 не був предметом оскарження та перевірки судом.
Отже, в рішенні Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/890/21 предметом розгляду було право позивача на отримання пенсії за віком на пільгових умовах та не визначався розмір пенсії ОСОБА_1 довічно, відповідно посилання відповідача, щодо встановлення рішенням суду у справі № 420/890/21 позивачу розміру пенсії 2757, 29 грн. довічно (у твердому розмірі), є вільним трактуванням відповідача на власний розсуд рішення суду, та є таким, що не ґрунтується на приписах чинного законодавства.
Порядок утримання надміру виплачених сум пенсій та відрахування з пенсій визначено ст. 50 Закону № 1058-IV, згідно з ч. 1 якої суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку (ч.1). Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати (ч. 2).
Відповідно до ст. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Згідно зі статтею 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що зайво сплачені суми пенсії можуть бути утримані пенсійним органом за умови зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.
Правильність розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у статті 1215 Цивільного кодексу України майно підлягає поверненню у разі доведення цих фактів.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 487/3380/16-а та від 11.02.2020 у справі № 761/41107/16-а.
З досліджених матеріалів справи, яка розглядається, не було встановлено жодних обставин, за яких допускається стягнення відповідачем з пенсіонера зайво виплачених сум пенсій, як от не надано доказів про вчинення ОСОБА_1 зловживань (недобросовісності), що призвели до безпідставної виплати йому сум пенсії, також не встановлено зайво чи безпідставно виплачених сум пенсії, відповідно у відповідача були відсутні підстави для прийняття рішення про прийняття сум переплати пенсії на облік від 14 липня 2023 року № 2357 та утримання чи прийняття на облік від позивача надміру чи переплати виплачених сум пенсій.
З урахуванням вище викладеного суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про прийняття суми переплати пенсії №2357 від 14.07.2023 року є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
З досліджених матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що Суворовським об'єднаним управлінням ПФУ в м. Одесі 16.11.2022 прийнято рішення № 156050007154 про перерахунок пенсії де визначено ОСОБА_1 розмір пенсії з надбавками 3170,51 грн.
04.07.2023 Суворовським об'єднаним управлінням ПФУ в м. Одесі прийнято рішення № 156050007154 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 «у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 12.08.2020 року» та визначено позивачу розмір пенсії з надбавками 2767,01 грн.
14.07.2023 Суворовським об'єднаним управлінням ПФУ в м. Одесі прийнято рішення № 156050007154 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з зазначенням підстави: «індивідуально (масовий) (у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму)» та визначено позивачу розмір пенсії з надбавками 2767,01 грн.
Положеннями ст. 42, ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-IV визначено порядок індексації та перерахунку пенсій.
Згідно ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини (ч.2). З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності (ч.3).
З вище зазначених приписів Закону № 1058-IV вбачається, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, та у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 Закону №1058, при цьому, перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Враховуючи вище викладене суд дійшов висновку, що відповідачем про трактовано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 по справі № 420/890/21 (рішення чинне з 01.04.2021) на власний розсуд, оскільки рішення не містить застережень щодо встановлення твердого розміру пенсійної виплати позивачеві та щодо того, що пенсія позивача не підлягає перерахункам, та відповідно з 01 квітня 2021 року Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області не здійснювалася індексація пенсії та перерахунки пенсії позивача, що є порушенням права ОСОБА_1 на належне пенсійне забезпечення.
З досліджених матеріалів справи вбачається, що відповідачем 22.12.2020 прийнято рішення № 156050007154 про відмову у призначені пенсії, та відповідно до суду не надано належних доказів, щодо проведення після 22.12.2020 відповідачем перерахунків пенсії позивача.
З урахуванням вище викладеного суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача та зобов'язання здійснити перерахунок підлягає задоволенню з застосуванням ч.2 ст. 9 КАС України, шляхом:
- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 22.12.2020 року;
- зобов'язати Головне правління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-ІV з 22.12.2020, з урахуванням фактично виплачених сум.
Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що, позивачем за подачу даного адміністративного позову сплачено 1073,60 грн. судового збору (а.с.11).
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь позивача судового збору у розмірі 1073,60 грн.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про прийняття суми переплати пенсії № 2357 від 14.07.2023 року
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 22.12.2020 року.
Зобов'язати Головне правління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-ІV з 22.12.2020, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385);
Суддя O.A. Вовченко