10 травня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/10135/23
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Притули К.М. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “ГУДГРЕЙНОІЛ” (ЄДРПОУ:39685847, 25030, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Юрія Бутусова, 22В) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ ВП: 43665486, 25006, м.Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55) про сизнання протиправни та скасування податкового повідомлення-рішення
Товариство з обмеженою відповідальністю “ГУДГРЕЙНОІЛ” звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 07.11.2023 №00078800702 (форма В4), згідно з яким встановлено порушення п. 198.5 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 розділу V податкового кодексу України та зменшено ТОВ “ГУДГРЕЙНОІЛ” розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за липень 2023 року на суму 278 849 грн;
- стягнути на користь ТОВ “ГУДГРЕЙНОІЛ” за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області понесені судові витрати.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що відповідач здійснив перевірку поза межами предмету, визначеного наказом від 12.09.2023року №1125, що є підставою для скасування спірних рішень. Також вказує, що долучення до акту перевірки документи не доводять зміст виявлених порушень, а обов'язку щодо коригування отриманого податкового кредиту не виникало.
Ухвалою суду від 12 грудня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У встановлений судом строку на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог вказує, що нарахування податкового зобов'язання з податку на додану вартість на безнадійну дебіторську заборгованість здійснюється з врахуванням дати прийняття рішення суду щодо ліквідації контрагента - боржника. Незважаючи на період її списання по бухгалтерському обліку. Отже ТОВ «Гудгрейноіл» не здійснено нарахування податкових зобов'язань з ПДВ на безнадійну дебіторську заборгованість (суму недотриманих товарів, що не були використані в господарській діяльності платника), чим порушено вимоги п. 198.5 ст. 198 розділу V Податкового кодексу України, що призвело до заниження податкового зобов'язання (рядок 9 колонка Б Декларацій з ПДВ) в податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2023 року на суму 278848,62 гривень.
Дослідивши матеріли, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженню відповідальністю «ГУДГРЕЙНОІЛ» взято на податковий обліку з 10.03.2015, та є платником податку на додану вартість.
Наказом ГУ ДПС у Кіровоградській області від 12.03.2023 №1125 призначено документальну позапланову виїзну перевірку позивача щодо дотримання законності заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 000 грн., по декларації з податку на додану вартість за липень 2023 року, з урахуванням періодів декларування від'ємного значення та поданих уточнюючих розрахунків (а.с.9).
За результатами перевірки ТОВ «ГУДГРЕЙНОІЛ» складено акт від 19.10.2023 №7129/11-28-07-02/39685847, в якому зазначені порушення:
- вимог п. 198.5 ст. 198; п. 200.1 п. 200.4 ст.200 розділу V Податкового кодексу України, оскільки завищено від'ємне значення з податку на додану вартість, що зараховується до складу наступного звітного періоду, за липень 2023 на загальну суму 278849 грн (а.с.10-20).
Вказаним актом перевірки було встановлено, що Господарським судом Кіровоградської області ліквідовано ТОВ «Агроконтракт 2011», дебіторська заборгованість ТОВ «Гудгрейноіл» в сумі 1 673 091,68 грн., в т.ч. ПДВ 278 848,62 грн. відповідно до підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 розділу I Податкового кодексу України є безнадійною, а тому, нарахування податкового зобов'язання з податку на додану вартість на безнадійну дебіторську заборгованість здійснюється з врахуванням дати прийняття рішення суду щодо ліквідації контрагента - боржника, незважаючи на період її списання по бухгалтерському обліку.
За результатами розгляду Акту № 7129/11-28-07-02/39685847 від 19.10.2023 року, Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області прийнято податкове повідомлення рішення від 07.11.2023 року №00078800702 (форма В4), згідно з яким контролюючим органом встановлено порушення п. 198.5 ст. 198, п. 200,1, п. 200.4 ст. 200 розділу V податкового кодексу України зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість № декларації 9230999172 від 11.09.2023 року за липень 2023 року на суму 278 849 грн.
Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, повивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд встановив наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Під час перевірки правомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень суд враховує, чи прийнято вони з використанням повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискредитації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь яким несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення (дії); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Види документальних перевірок, порядок планування, проведення та оформлення їх результатів, що проводяться контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, встановлюються Митним кодексом України.
Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
За приписами пп. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється якщо платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
На підставі направлень від 02.10.2023 року за № 2379, 2380 виданих Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області, головному державному інспектору відділу позапланових перевірок ризикових платників та перевірок з питань відшкодування ПДВ управління податкового аудиту Куліш Ірині Михайлівні та головному державному інспектору цього ж відділу Касян Анні Петрівні, наказу Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 17.05.2023 року №634-п, виданого на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1ст. 75, п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст.78, п.82.2 ст. 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі - Кодекс), проведено документальну позапланову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «ГУДРЕЙНОІЛ» (ПНПП39685847) (скорочена назва ТОВ «ГУДГРЕЙНОІЛ» щодо дотримання законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100.0 тис.грн по декларації з податку на додану вартість за липень 2023 року від 21.08.2023 року № 9211801473 з урахуванням періодів декларування від'ємного значення та поданих уточнюючих розрахунків.
Так, згідно наказу від 12.09.2023 року №1125-п призначено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГУДРЕЙНОІЛ» щодо дотримання законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн по декларації з додатку на додану вартість за липень 2023 року, з урахуванням періодів декларування від'ємного значення по даних уточнюючих розрахунків.
Тобто предметом перевірки згідно наказу від 12.09.2023 року К2Ї12.5-П були дані декларації а податку на додану вартість за липень 2023 року та правильність декларування заявленогодо відшкодування з бюджету податку на додану вартість та від'ємного значення з податку на додану вартість за вказаний період.
Разом з тим, в порушення визначеного наказом від 12.09.2023 року №1125-п періоду перевірки Головне управління ДПС у Кіровоградській області здійснено перевірку за 2019 рік.
Відповідно до підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 ПК України безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак: а) заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності; б) прострочена заборгованість померлої фізичної особи, за відсутності у неї спадкового майна, на яке може бути звернено стягнення; в) прострочена заборгованість осіб, які у судовому порядку визнані безвісно відсутніми, оголошені померлими; ґ) прострочена понад 180 днів заборгованість особи, розмір сукупних вимог кредитора за якою не перевищує мінімально встановленого законодавством розміру безспірних вимог кредитора для порушення провадження у справі про банкрутство, а для фізичних осіб - заборгованість, що не перевищує 25 відсотків мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у разі відсутності законодавчо затвердженої процедури банкрутства фізичних осіб); д) актив у вигляді корпоративних прав або не боргових цінних паперів, емітента яких визнано банкрутом або припинено як юридичну особу у зв'язку з його ліквідацією; е) сума залишкового призового фонду лотереї станом на 31 грудня кожного року; є) прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості; ж) заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв'язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством; з) заборгованість суб'єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юридичні особи у зв'язку з їх ліквідацією; и) заборгованість фізичної особи, яка залишилася непогашеною перед іпотекодержателем після здійснення згідно із статтею 36 Закону України "Про іпотеку" звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом позасудового врегулювання на підставі договору, якщо законом або договором передбачено, що після завершення такого позасудового врегулювання будь-які наступні вимоги іпотекодержателя щодо виконання боржником - фізичною особою основного зобов'язання є недійсними; і) заборгованість особи за договором про споживчий кредит або іншим договором, анульована згідно з пунктами 12 і 16 розділу IV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про споживче кредитування".
Пунктом 198.5 статті 198 розділу V Податкового кодексу України визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V Податкового кодексу України, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені Податкового кодексу України для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/ послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/ послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - уразі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 розділу V Податкового кодексу України).
Відповідно до п.п.14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України «Господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовлення) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, надання послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами».
У разі, якщо платник податку - покупець здійснив попередню оплату за товари/ послуги та сформував податковий кредит з ПДВ на підставі отриманих від платника податку - постачальника податкових накладних та зареєстрованих в ЄРПН, але такі товари/послуги не були поставлені, то у податковому періоді, в якому заборгованість визнана безнадійною, платнику податку - покупцю необхідно нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ за правилами, визначеними пунктом 198.5 статті 198 розділу V Податкового кодексу України.
Господарським судом Кіровоградської області ліквідовано ТОВ «Агроконтракт 2011», дебіторська заборгованість ТОВ «Гудгрейноіл» в сумі 1 673 091,68 грн., в т.ч. ПДВ 278 848,62 грн. відповідно до підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 розділу I Податкового кодексу України є безнадійною.
Для перевірки факту списання ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГУДГРЕЙНОІЛ» дебіторської заборгованості Відповідач зобов'язаний був отримати від платника податку всі необхідні документи та пересвідчитись в тому, що дійсно така заборгованість була сформована та, що на момент проведення перевірки була списана.
Проте, в рамках призначеної згідно наказу від 12 вересня 2023 року позапланової документальної перевірки, зазначені обставини не були та не могли підлягати перевірці, оскільки не були предметом останньої.
За таких обставин у Головного управління ДПС у Кіровоградській області відсутні будь які докази, що свідчили б про списання позивачем безнадійної заборгованості по взаємовідносинах з контрагентом ТОВ «Агроконтракт 2011» та відсутні підстави стверджувати про не здійснення позивач нарахування податкових зобов'язань з ПДВ на безнадійну дебіторську заборгованість (суму недоотримаиих товарів, що не були використані в господарській діяльності платника), чим порушено вимоги п. 198.5 ст. 198 розділу V Податкового кодексу України, що призвело до заниження податкового зобов'язання в податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2023 року на суму 278 848,62 гри. Такі висновки є передчасними та не доведеними жодними належними та допустимими доказами.
У Постанові від 11.11.2021 по справі № 420/1878/19 Верховний Суд України зазначив, що відповідно до положень 1.5 - 1.7, 2.3.2.2 Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платниками податків-фізичними особами, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 14 березня 2013 року N 395 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 квітня 2013 року за N ,607/23139; акт документальної перевірки повинен містити систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за. дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. За результатами документальної перевірки в акті викладаються всі суттєві обставини діяльності платника податків, які стосуються фактів виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою, з посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в обліку та потверджують наявність зазначених фактів.
У разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображенням в акті фактом порушення необхідно: чітко викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів, що порушені платником податків, зазначити період'(місяць,-квартал, рік) діяльності платника податків та операцію, в результаті якої здійснено це порушення, при цьому додати до акта письмові пояснення платника податків або його законних представників щодо встановлених порушень; зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи з обліку, та інші документи, пов'язані з обчисленням, і сплатою податків і зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення; у разі відсутності первинних документів або ненадання їх чи інших документів, що підтверджують факт порушення, зазначити інші докази, що достовірно підтверджують наявність факту порушення. .
Отже, детальне відображення в акті змісту виявлених порушень є обов'язковою умовою вчинення податковим органом подальших дій щодо притягнення платника до податкової відповідальності, застосування механізмів примусового стягнення податку, а також слугує гарантією дотримання прав платника; факти податкових порушень, не зафіксовані в акті перевірки, не можуть слугувати підставою для притягнення платника до відповідальності.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог та визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 07.11.2023 №00078800702 (форма В4), згідно з яким встановлено порушення п. 198.5 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 розділу V податкового кодексу України та зменшено ТОВ “ГУДГРЕИНОІЛ” розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за липень 2023 року на суму 278 849 грн.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 4182,73 грн, який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (а.с.1).
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю “ГУДГРЕЙНОІЛ” (ЄДРПОУ:39685847, 25030, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Юрія Бутусова, 22В) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ ВП: 43665486, 25006, м.Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55) про сизнання протиправни та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 07.11.2023 №00078800702 (форма В4), згідно з яким встановлено порушення п. 198.5 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 розділу V податкового кодексу України та зменшено ТОВ “ГУДГРЕЙНОІЛ” розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за липень 2023 року на суму 278 849 грн.
Стягнути на користь ТОВ “ГУДГРЕЙНОІЛ” за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4182,73 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА