Рішення від 11.04.2024 по справі 925/889/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2024 року м.Черкаси Справа № 925/889/23

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, за участю секретаря судового засідання А.М.Буднік, у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду розглянув справу

за позовом заступника керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради, Черкаська область, Черкаський район, с.Михайлівка, вул.Героїв Майдану,27

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут", м.Черкаси, вул.Благовісна,166

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення грошових коштів у сумі 211596,57 грн

за участю повноважних представників сторін:

від прокуратури: Барбаш О.А. - прокурор відділу, за посадою;

від позивача: участі не брали;

відповідача: Борисов Д.В., Левчук А.С. - за довіреностями.

Заступник керівника Смілянської окружної прокуратури звернувся в Господарський суд Черкаської області із позовом в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" з вимогами про:

визнання недійсними додаткових угод від 12.02.2021 №2, від 24.02.2012 №3, від 10.03.2021 №4, від 08.04.2021 №5, від 28.04.2021 №6, від 26.08.2021 №7, від 07.09.2021 №8, від 17.09.2021 №9, від 05.10.2021 №10, від 21.10.2021 №11, від 01.11.2021 №12, від 05.11.2021 №13 до договору від 19.01.2021 №71091000071 про постачання електричної енергії, укладеного між Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут";

стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (вул.Благовісна,166, м.Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 42474208) на користь Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області (вул.Героїв Майдану,27, с.Михайлівка, Черкаський район, Черкаська область, 20825, код ЄДРПОУ 04410723) коштів у розмірі 211596,57 грн;

стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (вул.Благовісна,166, м.Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 42474208) на користь Черкаської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911119; 18015, м.Черкаси, бул.Шевченка,286, розрахунковий рахунок UA138201720343160001000003751 в Державній казначейській службі України у м.Київ) понесених витрат на сплату судового збору в розмірі 5857,45 грн.

Ухвалами суду: від 03.07.2023 - відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання 21.07.2023; від 21.07.2023 - проведення підготовчого засідання відкладено на 13.09.2023; від 13.09.2023 - закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті у судове засідання 05.10.2023; від 05.10.2023 - судове засідання відкладено на 14.11.2023; від 14.11.2023 - задоволено клопотання відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" від 10.11.2023 (вх.суду №18713/23 від 10.11.2023), - провадження у справі №925/889/23 зупинено до розгляду Великою Палатою Верховного Суду касаційної скарги заступника керівника Харківської обласної прокуратури на рішення Господарського суду Харківської області від 07.03.2023 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 26.06.2023 у справі №922/2321/22; від 07.02.2024 - поновлено провадження у справі; проведення судового засідання призначено на 27.02.2024; від 27.02.2024, 07.03.2024, 21.03.2024 - судове засідання відкладено на 07.03.2024, 21.03.2024, 11.04.2024 (відповідно).

Позивач був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, однак участі повноважного представника не забезпечив.

У справі наявні клопотання позивача Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області від 21.07.2023 №02-09/1969 (вх.суду №12105/23 від 21.07.2023, т.2 а.с.9), від 07.03.2024 №02-09/714 (вх.суду №4202/24 від 07.03.2024, т.2 а.с.118), від 26.02.2024 №02-09/474 (вх.суду №3513/24 від 26.02.2024, т.2 а.с.109), від 21.03.2024 №02-09/789 (вх.суду №4977/24 від 21.03.2024, т.2 а.с.179) та від 11.04.2024 №02-09/1101 (вх.суду №6235/24 від 11.04.2024) про розгляд справи без участі його представника, в яких позивач вирішення позову залишив на розсуд суду.

Явка учасника справи обов'язковою не визнавалась.

Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з'явились.

Прокурор у позовній заяві (т.1 а.с.1-190), відповіді на відзив від 17.08.2023 №52-5400вих.23 (вх.суду №13754/24 від 22.08.2023, т.2 а.с.19-37) та у судових засіданнях вимоги підтримав і пояснив, що:

за результатами проведених Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради відкритих торгів щодо закупівлі 428797 кВт•год електричної енергії (код ДК021:2015:09310000-5: електрична енергія з очікуваною вартістю 1286391,00 грн з ПДВ), переможцем визначено Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" з остаточною пропозицією 758970,00 грн за 428797 кВт•год (із розрахунку: ціна купівлі електричної енергії 1,7699 грн за 1 кВт•год (з ПДВ)), з яким 19.01.2021 укладено договір про постачання електричної енергії №71091000071. Строк дії договору - з 01.02.2021 до 31.12.2021;

внаслідок укладення протягом лютого-листопада 2021 року тринадцяти додаткових угод до договору про постачання електричної енергії реальна вартість 1 кВт•год електричної енергії зросла до 3,45025 грн (на 147,38% порівняно з її первинною ціною); як результат - об'єм отриманої електричної енергії знизився до 303787 кВт•год, при одночасному збільшенні його вартості до 749269,16 грн (замість договірної - 537672,59 грн). Таким чином неправомірне збільшення ціни на електричну енергію шляхом укладення спірних додаткових угод з порушенням законодавства призвело до повного нівелювання мети публічного конкурсу, результатів тендерної закупівлі та переплати бюджетних коштів у розмірі 211596,57 грн;

внесення зазначених змін до умов договору про постачання електричної енергії шляхом укладення численних додаткових угод, на думку прокурора, відбулося з порушенням ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" та прав замовника, тому додаткові угоди мають бути визнані судом недійсними. Так, підставою укладення додаткової угоди №2 від 12.02.2021 став лист ТОВ "Черкасиенергозбут" від 11.02.2021 та експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 08.08.2021 про ріст у період з 21.01.2021 до 31.01.2021 середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку по торговій зоні ОЕС України з 1546,47 грн/МВт•год до 1622,23 грн/МВт•год, тобто на 4,9%. При цьому, з метою створення підстав для висновку про наявність коливання ринкових цін при проведенні розрахунків початком досліджуваного періоду обиралися дати, за яких спостерігалися найнижчі ціни, а його завершенням - дати найвищої вартості електроенергії (вказане, зокрема, пояснює і невідповідність періодів часу, досліджуваних у висновках, періодам дії договору та додаткових угод, на підставі яких вони укладалися). Так, згідно з розміщеною у вільному доступі на веб-сайті ДП "Оператор ринку" https://www.oree/com/ua/index.php/indexes інформацією щодо середньозважених цін упродовж 2021 року мало місце, як збільшення, так і зменшення цін на електричну енергію (зокрема, у лютому 2021 року середньозважена ціна на електричну енергію на ринку "на добу наперед" становила 1637,98 грн, у березні остання знизилась на 14,15% та становила 1406,25 грн; у травні - знизилась на 25,51% у порівнянні із квітнем 2021 року та становила 1098,36 грн; у червні становила 1362,37 грн, а у липні - 1284,26 (що менше навіть за початкову ціну за електроенергію, визначену сторонами у договорі від 19.01.2021 №71091000071)), однак сторонами укладення додаткових угод про зменшення ціни за одиницю товару (вартості товару) не ініціювалось. Отже, вказане не дозволяє розцінювати вищеназвані висновки Черкаської торгово-промислової палати належним та достатнім документальним підтвердженням обставин коливання цін на ринку, передбачених п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", тому додаткова угода №2, якою підвищено ціну на електричну енергію, не має належного документального обґрунтування коливання ціни на ринку, укладена сторонами в порушення вимог ст.41 вказаного Закону, що є підставою для визнання її недійсною;

на момент підписання договору за результатами процедури закупівлі, відповідачу було відомо про ціни на електричну енергію, що існували на ринку; підписавши договір, останній погодився з його умовами, в тому числі щодо кінцевої ціни товару (адже остання і була основним критерієм проведення тендерної процедури для мінімізації витрат місцевого бюджету). Разом з тим, обумовленого об'єму електроенергії з визначеною договором від 19.01.2021 ціною відповідачем поставлено не було, оскільки додатковою угодою №2 змінено ціну з моменту укладення договору в сторону збільшення, що суперечить умовам проведеної закупівлі;

визнання недійсною будь-якої додаткової угоди тягне за собою визнання недійсними всіх послідуючих додаткових угод, оскільки кожна наступна додаткова угода має фіксовану ціну за одиницю товару, а тому є похідною від попередніх додаткових угод та, автоматично, - незаконною, оскільки без попередньої додаткової угоди ціна по послідуючій угоді фактично перевищуватиме підвищення ціни за одиницю товару більше ніж на 10%, визначених в ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" у порівнянні із основним договором (правова позиція Верховного Суду, викладена у справі №927/491/19);

порушення законодавства про публічні закупівлі під час укладення додаткових угод про збільшення ціни товару після укладення договору про закупівлю не сприяє раціональному та ефективному використанню бюджетних коштів і створює загрозу порушення економічних інтересів держави та погіршення становища покупця в порівнянні з результатами відкритого тендеру на закупівлю енергоносіїв за бюджетні кошти;

відповідно до положень ч.1 ст.670 Цивільного кодексу України якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми. З огляду на викладене, отримана відповідачем оплата у сумі 211596,57 грн за товар, який не був ним поставлений, підлягає стягненню з відповідача на підставі ч.1 ст.670 Цивільного кодексу України (така позиція узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 18.06.2021 у справі №927/491/19);

орган, уповноважений на захист інтересів держави у спірних правовідносинах (який одночасно є стороною договору та організацією, за рахунок якої відповідачем безпідставно набуто стягувані грошові кошти за непоставлений товар) - Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області - наділений правом вимоги надмірно сплаченої ним грошової суми в розмірі 211596,57 грн, однак заходів для її повернення протягом розумного строку після того, як прокурор повідомив йому про можливе порушення інтересів держави,- не вжив, що є правовою підставою для заявлення прокурором цього позову.

Позивач у клопотаннях від 21.07.2023 №02-09/1969 (вх.суду №12105/23 від 21.07.2023, т.2 а.с.9), від 07.03.2024 №02-09/714 (вх.суду №4202/24 від 07.03.2024, т.2 а.с.118), від 26.02.2024 №02-09/474 (вх.суду №3513/24 від 26.02.2024, т.2 а.с.109) від 21.03.2024 №02-09/789 (вх.суду №4977/24 від 21.03.2024, т.2 а.с.179) та від 11.04.2024 №02-09/1101 (вх.суду №6235/24 від 11.04.2024) вирішення позову залишив на розсуд суду;

Держаудитслужба є органом, уповноваженим здійснювати від імені держави контроль за дотриманням законодавства про державні закупівлі, при цьому права на звернення до суду в інтересах держави про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства не має (правова позиція, викладена Верховним Судом у постанові 20.11.2020 у справі №906/1024/19).

Відповідач у відзиві на позов від 18.07.2023 №2024-3/03-2023 (вх.суду №11935/23, т.1 а.с.197), запереченні на відповідь на відзив від 30.08.2023 №2395-3/03-2023 (вх.суду №14218/23 від 30.08.2023, т.2 а.с.39), додаткових письмових поясненнях та його представник у судових засіданнях проти задоволення позову заперечив і пояснив, що:

кожне збільшення ціни електричної енергії було письмово підтвердженим шляхом надання відповідних документів, встановлених сторонами у договорі та відповідно до вимог Закону України "Про публічні закупівлі". Чинним законодавством про публічні закупівлі не визначено, які органи, установи чи організації мають право надавати інформацію щодо коливання цін на ринку і які документи можуть підтверджувати таке коливання, а отже, можуть визначатись замовником при формуванні тендерної документації, чи й сторонами при укладенні договору;

п.1 Комерційної пропозиції та п.13.6 договору сторони встановили, що документальним підтвердженням факту коливання ціни товару на ринку є належним чином оформлена довідка/інформація (або в іншій документальній формі), видана торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами статистики. З урахуванням додаткової угоди №1 від 09.02.2021 належним документом про коливання ціни, зокрема є довідка про середньозважену ціну електричної енергії за підписом керівника постачальника (або особи, яка виконує обов'язки керівника за його відсутності);

збільшення ціни за одиницю товару відбулось за взаємною згодою сторін (споживач мав право надати обґрунтовану відмову у випадку не дотримання ТОВ "Черкасиенергозбут" вимог Закону України "Про публічні закупівлі") та у межах 10% встановлених п.2 ч.5 ст.41 вказаного Закону, а відтак, укладення додаткової угоди №2 від 12.02.2021 є правомірним та здійсненим сторонами відповідно до вимог Закону та умов договору, зокрема з огляду на підвищення ціни за одиницю товару, визначену в договорі, на 4,9%. Так само правомірно та відповідно до вимог Закону та умов договору сторонами укладено додаткові угоди №№3-13;

твердження прокурора, що внаслідок укладення протягом лютого-листопада 2021 року тринадцяти додаткових угод до договору про постачання електричної енергії реальна вартість 1 кВт•год електричної енергії зросла до на 147,38% порівняно з її первинною ціною не відповідають дійсності, оскільки внесення змін до договору шляхом укладення додаткових угод здійснювалось у зв'язку із коливанням ціни електричної енергії на ринку (підтверджувалось щоразу постачальником шляхом надання довідок щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України і експертних висновків) та не перевищувало 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, а відтак, відповідає вимогам п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" та узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 13.04.2023 у справі №908/356/22;

обмеження строків зміни ціни за одиницю товару в розумінні п.2 ч.5 ст.41 "Про публічні закупівлі" не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії з огляду на деталізацію, надану Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178, якою затверджено "Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" (далі - Особливості). Відповідно до п.п.2 п.19 Особливостей, істотні умови договору про закупівлю (крім договорів про закупівлю товарів, робіт та послуг для/з будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об'єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури за основними технічними показниками, погодженими Міненерго) не можуть здійснюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків погодження ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару відбувається пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної у договорі про закупівлю на момент його укладення. Тобто, законодавцем передбачено, що зміна ціни на одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку та при цьому законодавцем не обмежено сторін у періодичності застосування змін, що безпосередньо пов'язані з коливанням ціни такого товару на ринку;

для суб'єктів господарювання діє загальнодозвільний принцип прав, а саме принцип "дозволено те, що не заборонено законом", про що додаткового наголошено Верховним Судом у постанові від 23.06.2020 у справі №179/1043/16-ц;

відповідно до п.13.2 договору у разі відмови замовника від запропонованих учасником змін до цього договору, договір з учасником вважається розірваним в день настання таких змін. При цьому споживач електричної енергії - Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради від постачання енергії не відмовлявся, добровільно надав згоду на укладення та підписання додаткових угод, оскільки споживач розмів, що підвищення ціни на електричну енергію є непрогнозованим (його неможливо передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції), а відтак укладення таких додаткових угод є необхідною умовою, з метою уникнення створення невигідного становища для постачальника, тобто ТОВ "Черкасиенергозбут", подальшого розірвання договору та необхідності оголошення нової тендерної закупівлі;

повноваженнями встановлювати наявність/відсутність порушень під час проведення закупівель та виконання договорів за результатами закупівель, а також звертатись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, наділена Держаудитслужба. Натомість, прокуратура такими повноваженнями (проводити перевірки та встановлювати порушення у сфері публічних закупівель) не наділена. Навіть у випадку, якщо прокуратура має право звертатись в інтересах держави у особі певного органу до суду, то остання не може підміняти інший орган державної влади (в даному випадку Держаудитслужбу) та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Відповідач у відзиві від 17.01.2023 №288 (вх.суду №832/23 від 18.01.2023) проти задоволення позову заперечив і вказав, що сторонами досягнуто згоди щодо усіх істотних умов договору про закупівлю електричної енергії від 24.01.2020 №Е/233-20 під час його укладення та внесення змін до нього; договір та додаткові угоди до нього укладено без порушення вимог, визначених ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі", а тому підстави для визнання додаткових угод недійсними - відсутні. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідно до ст.233, 240 ГПК України у судовому засіданні проголошено та приєднано до матеріалів справи вступну та резолютивну частини судового рішення.

Судом встановлено та перевірено доказами такі взаємовідносини сторін та обставини.

Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради у електронній системі публічних закупівель "Prozorro" оприлюднив оголошення UA-2020-11-23-015141-с про проведення відкритих торгів, предметом яких визначено електричну енергію як різновид товару (ДК 021:2015:09310000-5 - електрична енергія, кількістю 428797 кВт•год, очікуваною вартістю - 1286391,00 грн (з ПДВ)).

Учасниками проведення відкритих торгів зареєструвалися: ТОВ "Скай Софт" - з первинною пропозицією 793274,45 грн, ТОВ "Черкасиенергозбут" - 797562,42 грн, ТОВ "Кастум" - 810426,33 грн, ТОВ "Ернерінг" - 836154,15 грн, ТОВ "Євроенерготрейд" - 854292,67 грн, ТОВ "Енергоносії України" - 874745,88 грн.

За результатами проведених відкритих торгів переможцем торгів визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" із ціною тендерної пропозиції після закінчення аукціону - 758970,00 грн за 428797 кВт•год (із розрахунку ціна купівлі електричної енергії 1,7699 грн за 1 кВт•год (з ПДВ)).

19.01.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (постачальник) та Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №71091000071 (далі - договір, т.1 а.с.49) за умовами якого: постачальник продає електричну енергію "код ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" - 09310000-5 електрична енергія (Електрична енергія)" споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, включно з тарифом на послуги з передачі електричної енергії, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п.2.1); постачання електричної енергії споживачу здійснюється у строк з 01.02.2021 до 31.12.2021 включно (п.3.1); постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору (п.3.3); місце поставки та обсяг постачання електричної енергії споживачу: 20825, Україна, Черкаська область, Кам'янський район, село Михайлівка, межа балансової належності електроустановок замовника; кількість - 428797 кВт•год (п.3.4); споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору. Загальна вартість цього договору на момент його укладення становить 758970,00 грн з ПДВ. /.../ (п.5.1); спосіб визначення ціни електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника (п.5.2); ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни (п.5.3); розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п.5.4); розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі - спецрахунок). Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника та у безготівковому порядку. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі й разі його зміни (п.5.5); Оплата рахунка постачальника за договором має бути здійснена споживачем у строк не більше ніж 10 днів з моменту отримання рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії споживачем, що надсилаються споживачу після завершення розрахункового періоду /.../ (п.5.6); споживач має право: 1) отримувати електричну енергію на умовах, зазначених у цьому договорі; /.../ 3) безоплатно отримувати всю інформацію стосовно його прав та обов'язків, інформацію про ціну, порядок оплати електричної енергії, а також іншу інформацію, що має надаватись постачальником відповідно до чинного законодавства та/або цього договору; /.../ 8) вільно обирати іншого електропостачальника та розірвати це договір у встановленому цим договором та чинним законодавством порядку (п.6.1); споживач зобов'язується: забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору (п.п.1 п.6.2); постачальник має право: отримувати від споживача плату за поставлену електричну енергію (п.п.1 п.7.1); постачальник зобов'язується: 1) забезпечувати належну якість надання послуг з постачання електричної енергії відповідно до вимог чинного законодавства та цього договору; 2) нараховувати і виставляти рахунки споживачу за поставлену електричну енергію відповідно до вимог та порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим договором; 3)надавати споживачу інформацію про його права та обов'язки, ціни на електричну енергію, порядок оплати за спожиту електричну енергію, порядок зміни діючого постачальника та іншу інформацію, що вимагається цим договором та чинним законодавством /.../ (п.7.2); цей договір набирає чинності з дати його підписання і діє в частині постачання електричної енергії з дати, вказаної у цьому договорі, та в цілому до 31.12.2021, а в частині взятих на себе зобов'язань сторонами - до їх повного виконання (п.13.1); постачальник зобов'язаний повідомити споживача в порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і про право припинити дію договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації постачальнику, якщо споживач не приймає умови (п.13.2); дія цього договору також припиняється у наступних випадках: у разі зміни електропостачальника (п.13.4); усі повідомлення за цим договором вважаються зробленими належним чином, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом , вручені кур'єром або особисто за зазначеними в цьому договорі адресами сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв'язку одержувача /.../ (п.13.5); у випадку коливання ціни електричної енергії в бік збільшення, постачальник має право письмово звернутись до споживача з відповідною пропозицією, при цьому така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об'єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обґрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджує збільшення середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в тих межах/розмірах, на які постачальник пропонує змінити ціну товару. Документ (або документи), що підтверджує збільшення ціни товару, повинен містити дані щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на більш пізню дату та до моменту письмового звернення постачальника до споживача щодо збільшення ціни і повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики. У випадку прийняття рішення споживачем щодо внесення змін до цього договору у вказаній частині до розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна за одиницю товару, що визначена сторонами у момент укладення цього договору (з урахуванням внесених раніше змін до цього договору, та якщо такі обставини мали місце). При цьому, максимальна сума на яку сторонами може бути здійснено підвищення ціни за одиницю товару визначається як різниця між середньоринковою ціною (діапазоном цін тощо) за одиницю товару, що передує моменту письмового звернення постачальника щодо зміни ціни (згідно наданого учасником підтверджуючого документу) та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару станом на дату після укладення цього договору (згідно наданого учасником підтверджуючого документу), або станом на момент внесення змін до цього договору в частині ціни за одиницю товару, якщо такі зміни до цього договору вже були раніше здійснені сторонами. В будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі". Споживач має право відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом (п.13.6); зміни до цього договору можуть бути внесені у випадках, передбачених згідно ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" (п.13.7); додатки до договору: додаток 1 Лист-повідомлення до договору про постачання електричної енергії; додаток 2 Комерційна пропозиція; додаток 3 Договірні обсяги споживання електричної енергії (п.14).

Згідно з листом-повідомленням до договору про постачання електричної енергії споживачу (т.1 а.с.54) споживачем Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради обрано Комерційну пропозицію "Вільна ціна бюджет" з такими даними: найменування оператора, з яким замовник уклав договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії - ПАТ "Черкасиобленерго"; ЕІС-код як суб'єкта ринку електричної енергії, присвоєний відповідним системним оператором - 62Х5432595690400; початок постачання електричної енергії - з 01.02.2021. Додаток №1 до листа-повідомлення (т.1 а.с.55-56) містить перелік об'єктів замовника.

Відповідно до додатку №2 до договору "Комерційна пропозиція "Вільна ціна бюджет" (т.1 а.с.57): /.../ ціна за одиницю товару (1 кВт•год) складає 1,39469 грн з ПДВ для даної комерційної пропозиції. У випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, постачальник має право письмово звернутись до споживача з відповідною пропозицією, про цьому, така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об'єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обґрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджує збільшення середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в тих межах/розмірах, на які постачальник пропонує змінити ціну товару. Документ (або документи), що підтверджує збільшення ціни товару, повинен містити дані щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на будь-яку дату після укладення договору та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на більш пізню дату та до моменту письмового звернення постачальника до споживача щодо збільшення ціни і повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики. У випадку прийняття рішення споживачем щодо внесення змін до цього договору у вказаній частині до розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна за одиницю товару, що визначена сторонами у момент укладення цього договору (з урахуванням внесених раніше змін до цього договору, та якщо такі обставини мали місце). При цьому, максимальна сума на яку сторонами може бути здійснено підвищення ціни за одиницю товару визначається як різниця між середньоринковою ціною (діапазоном цін тощо) за одиницю товару, що передує моменту письмового звернення постачальника щодо зміни ціни (згідно наданого учасником підтверджуючого документу) та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару станом на дату після укладення цього договору (згідно наданого учасником підтверджуючого документу), або станом на момент внесення змін до цього договору в частині ціни за одиницю товару, якщо такі зміни до цього договору вже були раніше здійснені сторонами. В будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі". Споживач має право відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом /.../ (п.1); оплата електричної енергії здійснюється замовником у формі остаточного розрахунку за фактично відпущену електричну енергію у розрахунковому періоді /.../ (3); термін виставлення остаточного рахунку споживачу - до 5 числа місяця наступного за розрахунковим /.../ (п.4); оплата за послуги розподілу електричної енергії здійснюється напряму замовником оператору системи (п.5); якщо учасник не повідомить замовника, протягом трьох робочих днів з моменту отримання листа-повідомлення, про його невідповідність критеріям, встановленим договором та цією комерційною пропозицією, договір вважається укладеним до 31.12.2021. Останнім днем дії договору є 31.12.2021 (п.10).

09.02.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (постачальником) та Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради Кам'янського району Черкаської області (споживачем) укладено додаткову угоду №1 до договору (т.1 а.с.71), за умовами якої сторони: встановили тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 293,93 грн/МВт•год (без урахування податку на додану вартість) без збільшення загальної вартості договору (п.1); частково змінити умови договору та викласти п.5.1 та п.13.6 в наступній редакції: 5.1. Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору. Загальна вартість цього договору на момент його укладення становить 749284,17 грн з ПДВ. З урахуванням ст.48 Бюджетного кодексу України зобов'язання споживача за цим договором в частині оплати поставленої електричної енергії виникають у 2021 році, та в межах асигнувань, встановлених кошторисом. Реєстрація бюджетного зобов'язання здійснюється з урахуванням абз.2 ч.22 наказу Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309 "Про затвердження Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах державної казначейської служби України". 13.6. У разі коливання ціни товару на ринку постачальник письмово повідомляє про такі зміни замовника з наданням інформації, взятої з офіційного сайту ДП "Оператор ринку", у формі довідки про середньозважену ціну електричної енергії за підписом керівника постачальника (або особи, яка виконує обов'язки керівника за його відсутності). Така довідка має містити інформацію про середньозважену ціну електричної енергії на будь-яку дату або період, що визначається декадою (декадами) або календарним місяцем, після укладення договору та інформацією про середньозважену ціну електричної енергії на дату або період, що визначаються декадою (декадами) місяця, календарним місяцем, у яких відбулося коливання ціни у бік збільшення за період, в якому відбулося коливання ціни, має передувати даті письмового звернення постачальника. На підставі отриманої довідки сторони укладають додаткову угоду до договору щодо зміни ціни за одиницю товару з урахуванням ч.1 та ч.2 ст.632 Цивільного кодексу України" (п.2); інші умови вищевказаного договору залишаються чинними у тій редакції, в якій вони викладені сторонами раніше, в сторони підтверджують їх обов'язковість для себе (п.4); ця додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання сторонами та скріплення печатками сторін. Сторони, керуючись ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цього договору розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 19.01.2021 (п.6).

11.02.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на адресу Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради направлено лист-пропозицію №40 (т.1 а.с.74) щодо внесення змін до договору, мотивовану відстеженням згідно з висновком Черкаської торгово-промислової плати від 08.02.2021 №О-126 тенденції зростання закупівельної ціни електричної енергії на сегментах ринку електричної енергії (зокрема, ринку "на добу наперед") та необхідністю приведення умов договору до чинних нормативних документів та стану розрахунків до цін, які діють на ринку електричної енергії.

Згідно з доданим до листа-пропозиції експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 08.02.2021 №О-126 (т.1 а.с.75) коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІІ декаду січня (21-31 січня) 2021 року відносно ІІ декади січня (11-20 січня) 2021 року в торговій зоні - ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", за результатами торгів на РДН, становить +4,90% (з 1546,47 грн за 1 МВт•год за ІІ декаду січня 2021 року до 1622,23 грн за 1 МВт•год за ІІІ декаду січня 2021 року).

У період з 12.02.2021 до 20.12.2021 (у зв'язку із коливанням ціни товару (електричної енергії) на ринку в бік збільшення порівняно із тарифами на передачу електричної енергії, з якою ТОВ "Черкасиенергозбут" переміг у відкритих торгах, та зменшення обсягів постачання електричної енергії договір неодноразово змінювався сторонами та доповнювався шляхом укладення між сторонами додаткових угод до нього.

Зокрема, між сторонами (за ініціативою відповідача) були укладені наступні додаткові угоди до договору:

додаткова угода 12.02.2021 №2 (т.1 а.с.73) - у якій ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено не більше ніж на 10% у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку - до 1,46303 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 412658 кВт•год; інші умови договору залишено чинним в редакції основного договору між сторонами;

додаткова угода від 24.02.2021 №3 (т.1 а.с.76) - у якій ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено не більше ніж на 10% у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку - до 1,60919 грн з ПДВ для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 381916 кВт•год; (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" без дати і номеру щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 12.02.2021 №О-149 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за січень (в цілому) 2021 року відносно І декади лютого (01-10 лютого) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +16,15%);

додаткова угода від 10.03.2021 №4 (т.1 а.с.79) - у якій ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено не більше ніж на 10% у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку - до 1,76995 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 352989 кВт•год; (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 03.03.2021 №60 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 03.03.2021 №О-245 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за лютий (в цілому) 2021 року відносно січня (в цілому) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +11,63%; інформаційної довідки щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, підписаній директором ТОВ "Черкасиенергозбут");

додаткова угода від 08.04.2021 №5 (т.1 а.с.83) - у якій ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено не більше ніж на 10% у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку - до 1,80500 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 347255 кВт•год (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 31.03.2021 №102 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 26.03.2021 №О-328 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду березня (11-20 березня) 2021 року відносно І декади березня (01-10 березня) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +1,98%);

додаткова угода від 28.04.2021 №6 (т.1 а.с.86) - у якій ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено не більше ніж на 10% у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку - до 1,98532 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 320473 кВт•год (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 27.04.2021 №145 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 26.04.2021 №О-426 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду квітня (11-20 квітня) 2021 року відносно І декади квітня (01-10 квітня) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +14,78%; інформаційної довідки щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, підписаної директором ТОВ "Черкасиенергозбут");

додаткова угода від 26.08.2021 №7 (т.1 а.с.90) - у якій ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено не більше ніж на 10% у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку - до 2,18365 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 295413 кВт•год (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 18.08.2021 №319 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 17.08.2021 №О-776 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за І декаду серпня (01-10 серпня) 2021 року відносно І декади липня (01-10 липня) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН 101,51%);

додаткова угода від 07.09.2021 №8 (т.1 а.с.93) - у якій ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено не більше ніж на 10% у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку - до 2,4018 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 272017 кВт•год (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 01.09.2021 №357 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 26.08.2021 №О-814 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду серпня (11-20 серпня) 2021 року відносно ІІ декади липня (11-20 липня) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +33,69%);

додаткова угода від 17.09.2021 №9 (т.1 а.с.96) - у якій ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено не більше ніж на 10% у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку - до 2,61772 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 252244 кВт•год (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 15.09.2021 №391 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 10.09.2021 №О-897/02 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за І декаду вересня (01-10 вересня ) 2021 року відносно ІІІ декади серпня (21.08-31.08) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +8,99%);

додаткова угода від 05.10.2021 №10 (т.1 а.с.99) - у якій ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено не більше ніж на 10% у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку - до 2,78159 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 239056 кВт•год (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 28.09.2021 №425 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 23.09.2021 №О-943 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду вересня (11-20 вересня) 2021 року відносно ІІ декади серпня (11-20 серпня) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +6,26%);

додаткова угода від 21.10.2021 №11 (т.1 а.с.102) - у якій ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено не більше ніж на 10% у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку - до 3,05947 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 219587 кВт•год (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 19.10.2021 №473 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 12.10.2021 №О-1022 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за І декаду жовтня (01-10 жовтня) 2021 року відносно ІІІ декади вересня (21-30 вересня) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +13,59%);

додаткова угода від 01.11.2021 №12 (т.1 а.с.105) - у якій ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено не більше ніж на 10% у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку - до 3,36511 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 302635 кВт•год (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 27.10.2021 №495 щодо внесення змін до договору; експертного висновку Черкаської торгово-промислової плати від 25.10.2021 №О-1069 про коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду жовтня (11-20 жовтня) 2021 року відносно І декади жовтня (01-10 жовтня) 2021 року, в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку", по результатах торгів РДН +10,66%);

додаткова угода від 05.11.2021 №13 (т.1 а.с.109) - у якій ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено не більше ніж на 10% у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку - до 3,45025 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції, а також встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 301936 кВт•год (на підставі: листа ТОВ "Черкасиенергозбут" від 03.11.2021 №507 щодо внесення змін до договору; інформаційної довідки ТОВ "Черкасиенергозбут" щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, про те, що коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІІ декаду жовтня (21-31 жовтня) 2021 року відносно ІІ декади жовтеня (11-20 жовтня) 2021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" за результатами торгів на РДН становить +2,53%);

додаткова угода від 20.12.2021 №14 (т.1 а.с.113) - у якій сторони дійшли взаємної згоди у зв'язку зі зміною електропостачальника вважати договір про постачання електричної енергії споживачу від 19.01.2021 №71091000071 розірваним з моменту підписання додаткової угоди, а в частині постачання електричної енергії - з 10 листопада 2021 року "00:00" годин, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх фінансових зобов'язань.

Підставою для внесення змін до істотних умов первісного договору відповідачем визначено підвищення цін на електричну енергію на ринку, з посиланням на експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати.

У період з січня до листопада 2021 року споживачем Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради фактично отримано 303787 кВт•год електричної енергії, що підтверджується актами приймання-передачі електричної енергії:

за січень 2021 року №1 (т.1 а.с.114) - споживачем прийнято електричної енергії в кількості 25927 кВт•год, вартістю 47076,79 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 18.02.2021 №71091000071 за січень 2021 року (кількість електричної енергії - 25927 кВт•год; тариф 1,151312 грн; загальна вартість 47076,79 грн (з ПДВ));

за лютий 2021 року №2 (т.1 а.с.119) - споживачем прийнято електричної енергії в кількості 48540 кВт•год, вартістю 103034,35 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 12.03.2021 №71091000071 за лютий 2021 року (кількість електричної енергії - 48540 кВт•год; тариф 1,76889 грн; загальна вартість 103034,35 грн (з ПДВ));

за березень 2021 року №3 (т.1 а.с.124) - споживачем прийнято електричної енергії в кількості 46448 кВт•год, вартістю 98593,72 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 24.03.2021 №71091000071 за лютий 2021 року (кількість електричної енергії - 48540 кВт•год; тариф 1,76889 грн; загальна вартість 103034,35 грн (з ПДВ));

за березень 2021 року №1 (т.1 а.с.132) - споживачем прийнято електричної енергії в кількості 754 кВт•год, вартістю 1628,08 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку без дати №71091000071 за березень 2021 року (кількість електричної енергії - 46448 кВт•год; тариф 1,79810 грн; загальна вартість 103034,35 грн (з ПДВ));

за квітень 2021 року №4 (т.1 а.с.134) - споживачем прийнято електричної енергії в кількості 26790 кВт•год, вартістю 62635,82 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 18.05.2021 №71091000071 за лютий 2021 року (кількість електричної енергії - 26790 кВт•год; тариф 1,94836 грн; загальна вартість 62635,82 грн (з ПДВ));

за травень 2021 року №5 (т.1 а.с.141) - споживачем прийнято електричної енергії в кількості 30310 кВт•год, вартістю 70865,75 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 31.05.2021 №71091000071 за травень 2021 року (кількість електричної енергії - 30310 кВт•год; тариф 1,94836 грн; загальна вартість 70865,75 грн (з ПДВ));

за червень 2021 року №6 (т.1 а.с.145) - споживачем прийнято електричної енергії в кількості 28062 кВт•год, вартістю 65609,84 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 30.06.2021 №71091000071 за червень 2021 року (кількість електричної енергії - 28062 кВт•год; тариф 1,94836 грн; загальна вартість 65609,84 грн (з ПДВ));

за липень 2021 року №7 (т.1 а.с.149) - споживачем прийнято електричної енергії в кількості 18884 кВт•год, вартістю 44151,35 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 22.07.2021 №71091000071 за липень 2021 року (кількість електричної енергії - 18884 кВт•год; тариф 1,94836 грн; загальна вартість 44151,35 грн (з ПДВ));

за серпень 2021 року №8 (т.1 а.с.153) - споживачем прийнято електричної енергії в кількості 15769 кВт•год, вартістю 39996,01 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 26.08.2021 №71091000071 за серпень 2021 року (кількість електричної енергії - 15769 кВт•год; тариф 2,11364 грн; загальна вартість 39996,01 грн (з ПДВ));

за вересень 2021 року №9 (т.1 а.с.157) - споживачем прийнято електричної енергії в кількості 31795 кВт•год, вартістю 99656,79 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку без дати №71091000071 за вересень 2021 року (кількість електричної енергії - 30698 кВт•год; тариф 2,61192 грн та 2,20325 грн; загальна вартість 99656,79 грн (з ПДВ));

за жовтень 2021 року №10 (т.1 а.с.164) - споживачем прийнято електричної енергії в кількості 27694 кВт•год, вартістю 105319,40 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку без дати №71091000071 за жовтень 2021 року (кількість електричної енергії - 27694 кВт•год; тариф 3,16914 грн; загальна вартість 105319,40 грн (з ПДВ)),

та здійснено її оплату у загальній сумі 749269,16 грн, що підтверджується платіжними дорученнями:

від 18.02.2021 №26 на суму 31606,49 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за січень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №1 від 18.02.2021; в т.ч.ПДВ-5267,75грн";

від 18.02.2021 №61 на суму 2037,26 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за січень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №1 від 18.02.2021; в т.ч.ПДВ-339,54";

від 18.02.2021 №42 на суму 10171,96 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за січень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №1 від 18.02.2021; в т.ч.ПДВ-1695,33";

від 18.02.2021 №21 на суму 1803,04 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за січень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №1 від 18.02.2021; в т.ч.ПДВ-300,51";

від 12.03.2021 №51 на суму 1950,40 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-325,07";

від 12.03.2021 №112 на суму 20129,40 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-3354,90";

від 12.03.2021 №36 на суму 3233,00 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-538,83";

від 12.03.2021 №27 на суму 6,36 грн, з призначенням платежу: "0214030;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-1,06";

від 12.03.2021 №33 на суму 46886,15 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-7814,36";

від 12.03.2021 №17 на суму 36,04 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-6,01";

від 01.04.2021 №75 на суму 3060,89 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.20214; в т.ч.ПДВ-510,15";

від 01.04.2021 №152 на суму 18970,29 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-3161,72";

від 01.04.2021 №35 на суму 626,19 грн, з призначенням платежу: "214030;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-104,37";

від 01.04.2021 №29 на суму 63,37 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-10,61";

від 01.04.2021 №49 на суму 39129,28 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-5621,55";

від 01.04.2021 №51 на суму 29379,86 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-4896,64";

від 01.04.2021 №12 на суму 7363,54 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-1227,26";

від 18.05.2021 №84 на суму 7516,30 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-1252,72";

від 18.05.2021 №259 на суму 16473,22 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-2745,54";

від 18.05.2021 №132 на суму 2443,88 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-407,31";

від 18.05.2021 №41 на суму 487,91 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-81,32";

від 18.05.2021 №69 на суму 10848,09 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-1808,01";

від 18.05.2021 №175 на суму 24866,42 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-4144,40";

від 01.06.2021 №86 на суму 32101,18 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-5350,20";

від 01.06.2021 №47 на суму 116,90 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-19,48";

від 01.06.2021 №104 на суму 5419,56 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-903,26";

від 01.06.2021 №204 на суму 15150,45 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-2525,07";

від 01.06.2021 №161 на суму 4301,98 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-717,00";

від 01.06.2021 №301 на суму 13775,68грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-2295,95";

від 05.07.2021 №130 на суму 40083,21 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-6680,53";

від 05.07.2021 №269 на суму 6343,08 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-1057,18";

від 05.07.2021 №130 на суму 5564,51 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-927,42";

від 05.07.2021 №60 на суму 109,89 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-18,32";

від 05.07.2021 №404 на суму 9787,00 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-1631,17";

від 05.07.2021 №232 на суму 3722,15 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-620,36";

від 23.07.2021 №256 на суму 2873,44 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-478,91";

від 23.07.2021 №147 на суму 21724,98 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-3620,83";

від 23.07.2021 №61 на суму 119,22 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-19,87";

від 23.07.2021 №301 на суму 11596,63 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-1932,77";

від 23.07.2021 №144 на суму 5744,54 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-957,42";

від 23.07.2021 №422 на суму 2092,54 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-348,76";

від 01.09.2021 №351 на суму 8999,04 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-1499,84";

від 01.09.2021 №178 на суму 20580,11 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-3430,02";

від 01.09.2021 №304 на суму 2609,92 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-434,99";

від 01.09.2021 №166 на суму 5859,01 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-976,50";

від 01.09.2021 №74 на суму 60,87 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-10,14";

від 01.09.2021 №475 на суму 1887,06 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-314,51";

від 12.10.2021 №378 на суму 4030,78 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-671,80";

від 12.10.2021 №401 на суму 8882,76 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-1480,46";

від 12.10.2021 №190 на суму 8039,62 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-1339,94";

від 12.10.2021 №581 на суму 11935,62 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-1898,27";

від 12.10.2021 №4 на суму 66648,90 грн, з призначенням платежу: "0216013;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-11108,15";

від 12.10.2021 №84 на суму 119,11 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-19,85";

від 12.11.2021 №212 на суму 4689,06 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-781,51";

від 12.11.2021 №124 на суму 190,15 грн, з призначенням платежу: "0214030;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-671,80";

від 12.11.2021 №660 на суму 24510,13 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-4085,02";

від 12.11.2021 №445 на суму 6472,65 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-1078,78";

від 12.11.2021 №438 на суму 14200,28 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-2366,71";

від 12.11.2021 №6 на суму 41271,30 грн, з призначенням платежу: "0216013;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-7464,66";

від 12.11.2021 №90 на суму 304,24 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-50,71";

від 12.11.2021 №226 на суму 13681,59 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-1694,15";

від 01.12.2021 №455 на суму 2977,64 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-496,27";

від 01.12.2021 №95 на суму 30,42 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-5,07";

від 01.12.2021 №219 на суму 190,14 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-31,69";

від 01.12.2021 №130 на суму 22,82 грн, з призначенням платежу: "0214030;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-3,80";

від 01.12.2021 №737 на суму 1688,47 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-281,41";

від 01.12.2021 №7 на суму 1144,66 грн, з призначенням платежу: "02160013;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-190,78";

від 01.12.2021 №234 на суму 4008,23 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-668,04";

від 01.12.2021 №481 на суму 638,88 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-106,48".

Оплата електроенергії проведена за рахунок бюджетних коштів через Управління Державної казначейської служби України у Кам'янському районі, про що свідчать відмітки у платіжних дорученнях (т.1 а.с.165-174).

На думку прокурора, додаткові угоди №№2-13 до договору від 19.01.2021 №71091000071 укладені сторонами усупереч інтересам держави: без будь-яких належних на те підстав, та у порушення приписів ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", а також положень договору про закупівлю за державні кошти, та не відповідають тендерним пропозиціям на закупівлю товару (енергоносіїв), оскільки вказаними додатковими угодами підвищено ціни на предмет договору, а також зменшено обсяги електричної енергії, які планувалось закупити (так, споживачем у період з січня 2021 року до листопада 2021 року із 4258797 кВт•год фактично отримано 303787 кВт•год електричної енергії, за яку (з урахуванням спірних додаткових угод) сплачено 749269,16 грн (з ПДВ), в той час, як повинно бути сплачено 537672,59 грн - переплата за вказаний обсяг електричної енергії становить 211596,57 грн).

За доводами прокурора, внаслідок укладання між сторонами додаткових угод та підняття ціни на поставлену електричну енергію, споживачем Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради було надмірно та безпідставно сплачено на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" бюджетні кошти в загальному розмірі 211596,57 грн за непоставлений товар, які підлягають примусовому стягненню з відповідача.

Вказані обставини стали підставою для звернення прокурора у Господарський суд Черкаської області із позовом в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" за захистом порушеного права та з вимогами про визнання недійсними додаткових угод №2 від 12.02.2021, №3 від 24.02.2021, №4 від 10,03.2021, №5 від 08.04.2021, №6 від 28.04.2021, №7 від 26.08.2021, №8 від 07.09.2021, №9 від 17.09.2021, №10 від 05.10.2021, №11 від 21.10.2021, №12 від 01.11.2021, №13 від 05.11.2021 до договору постачання електричної енергії споживачу від 19.01.2021 №71091000071 та про стягнення 211596,57 грн за товар (недоотримана електроенергія), який не був поставлений відповідно до вказаного договору.

Прокурор позовні вимоги підтримав.

Позивач залишив вирішення спору на розсуд суду.

Відповідач вимоги заперечив та вказав на підписання додаткових угод зі зміною вартості ціни поставленої електроенергії у зв'язку з коливанням цін на ринку електроенергії за спірний період, та з посиланням на висновки Торгово-промислової палати.

Інших доказів та документів не подано.

Оцінюючи пояснення учасників та докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до повного задоволення.

Згідно з приписами постанови Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з положеннями Пленуму ВГСУ від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.

Відповідно до статті 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З урахуванням режиму воєнного стану та ймовірності повітряної тривоги в місті Черкаси у Господарському суді Черкаської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи.

Справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.

Суд відзначає, що у пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) гарантується "процесуальна" справедливість, тобто змагальні провадження, у процесі яких у суді на рівних засадах заслуховуються аргументи сторін (рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) "Star Cate Epilekta Gevmata and Others v. Greece" від 06.07.2010 №54111/07).

Згідно ч.3 ст.5 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Частина 2 ст.13 Цивільного кодексу України передбачає зобов'язання особи при здійсненні своїх прав утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.

Відповідно до статей 15, 16 Цивільного кодексу України (положення якої кореспондуються з положеннями ст.20 Господарського кодексу України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Щодо статусу прокурора в господарському процесі.

Згідно із вимогами ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка, зокрема, здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з ч.4, ч.5 ст.53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, в чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту. Про це йдеться у рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі про представництво інтересів в арбітражному судочинстві, яке відповідно до ст.89 Закону України "Про Конституційний Суд України" є обов'язковим. Згідно з вказаним рішенням інтереси держави можуть збігатися, так і не збігатися з інтересами державних органів. Поняття "інтереси держави" є оціночним і у кожному конкретному випадку прокурор самостійно визначає, в чому саме відбулося або має відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту.

Позов пред'явлено прокурором в інтересах держави в особі позивача, Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради.

Юридичний статус позивача в даному провадженні:

Позивач є виконавчим органом місцевого самоврядування відповідно до приписів Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та суб'єктом господарювання у спірних правовідносинах. видатки виконкому ради фінансуються з місцевого бюджету. Позивач може діяти лише в спосіб, визначений Законом, і не інакше - приписи ст.19 Конституції України. Відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування":

ст.4. Місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: /../ поєднання місцевих і державних інтересів;

ч.1 ст.10. Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами;

ч.3 ст.16. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад;

ч.1 ст.62. Держава фінансово підтримує місцеве самоврядування, бере участь у формуванні доходів місцевих бюджетів, здійснює контроль за законним, доцільним, економним, ефективним витрачанням коштів та належним їх обліком. Вона гарантує органам місцевого самоврядування доходну базу, достатню для забезпечення населення послугами на рівні мінімальних соціальних потреб. У випадках, коли доходи від закріплених за місцевими бюджетами загальнодержавних податків та зборів перевищують мінімальний розмір місцевого бюджету, держава вилучає із місцевого бюджету до державного бюджету частину надлишку в порядку, встановленому Бюджетним кодексом України;

ч.3 ст.63. Склад доходів місцевих бюджетів визначається Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України.

Отже, позивач, Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради - є суб'єктом владних повноважень, приймає участь у формуванні бюджету та забезпечує його виконання, а також зобов'язаний забезпечувати раціональне та максимально ефективне використання бюджетних коштів, приймає рішення про використання виділених коштів, контролює належне і своєчасне відшкодування шкоди, заподіяної державі.

Відповідно до Бюджетного кодексу України:

п.6, 8 ч.1 ст.2. У цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: бюджетне асигнування - повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження; бюджетне призначення - повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування;

ч.1 ст.23. Будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України;

Реалізація органом місцевого самоврядування певних функцій у сферах освіти і науки, культури, охорони здоров'я, транспорту, житлово-комунального господарства, спрямованих на забезпечення життєдіяльності відповідної громади, передбачає здійснення видатків з місцевого бюджету та необхідність участі у правовідносинах, що регулюються нормами цивільного та господарського права.

Листами від 23.09.2022 №52/1-4050вих22, від 29.05.2023 №52/1-3387вих23, від 20.06.2023 №52/1-3866вих23 (т.1 а.с.46, 186, 189) Смілянська окружна прокуратура проінформувала Михайлівську сільську раду про наявні порушення законодавства при укладенні додаткових угод до договору про постачання електричної енергії споживачу від 19.01.2022 №71091000071 та отримала відповідь від 01.06.2023 №02-09/1552 (т.1 а.с.188), що Рада до Господарського суду Черкаської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" про повернення безпідставно сплачених коштів не звертався та не буде заперечувати щодо можливого представництва її інтересів в суді прокурором.

Пасивна позиція позивача не відповідає вимогам законодавства та свідчить про невиконання останнім своїх повноважень із захисту інтересів держави. Враховуючи наведені вище обставини, наявний випадок, який розцінюється як винятковий, за якого порушення відповідачем інтересів держави супроводжується неналежним виконанням уповноваженим органом функцій із їх захисту, та є підставою для застосування представницьких повноважень прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних правовідносинах - Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради.

Правовідносини, пов'язані з використанням бюджетних коштів, становлять суспільний та державний інтерес.

З огляду на викладене, прокурор належно та підставно звернувся до суду для захисту порушеного права та охоронюваного законом інтересу по належному розпорядженню бюджетними коштами з метою захисту інтересів держави у бюджетній сфері.

Така позиція підтверджена Верховним Судом. Так, Велика палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 виклала правову позицію щодо обґрунтування прокурором підстав для представництва інтересів держави в суді, зокрема, звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Щодо статусу відповідача в процесі.

Відповідач є самостійною юридичною особою, суб'єктом господарювання на енергоринку України, з присвоєнням ідентифікаційного коду та внесення даних в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Здійснює ліцензовану статутну діяльність на ринку енергопостачання України.

Прокурор звернувся до суду з позовом, в якому просить суд:

визнати недійними додаткові угоди №№2-13 до договору від 19.01.2021 №71091000071 про постачання електричної енергії;

стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на користь місцевого бюджету через Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради безпідставно отримані (сплачені) кошти у сумі 211596,57 грн як вартість недоотриманої електроенергії.

Застосування норм права судом до спірних відносин:

Відповідно до ч.1 ст.175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, у силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно із ст.185 Господарського кодексу України до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.

Правовідносини, які виникли між сторонами у справі за своєю правовою природою є відносинами постачання енергоносіїв замкнутими енергетичними мережами України, на підставі укладеного між сторонами письмового, оплатного строкового консенсуального договору відповідно до вимог гл.54 Цивільного кодексу України.

Зазначені правовідносини урегульовані нормами Цивільного кодексу України з особливостями застосування Господарського кодексу України.

Відповідно до ст.275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Під час виконання умов договору про постачання електричної енергії сторони зобов'язуються керуватись чинним законодавством України та Правилами користування електричної енергії.

Згідно з частинами 4, 5 статті 656 Цивільного кодексу України, до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом.

Судом встановлено, що сторони уклали договір за результатами процедури відкритих торгів на виконання вимог Закону України "Про публічні закупівлі", який установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Так, за результатами проведених Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради відкритих публічних торгів щодо закупівлі 428797 кВт•год електричної енергії (код ДК021:2015:09310000-5: електрична енергія з очікуваною вартістю 1286391,00 грн (з ПДВ), переможцем визначено Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" з остаточною пропозицією 758970,00 грн за 428797 кВт•год (із розрахунку: ціна купівлі електричної енергії 1,7699 грн за 1 кВт•год (з ПДВ)), з яким 19.01.2021 укладено договір про постачання електричної енергії №71091000071. Строк дії договору - з 01.02.2021 до 31.12.2021.

Умови цього договору розроблені відповідно до приписів Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312.

Суд враховує презумпцію правомірності правочину відповідно до приписів ст.204 Цивільного кодексу України.

За умовами договору про постачання електричної енергії споживачу від 19.01.2021 №71091000071 (т.1 а.с.49): постачальник продає електричну енергію "код ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" - 09310000-5 електрична енергія (Електрична енергія)" споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, включно з тарифом на послуги з передачі електричної енергії, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п.2.1); постачання електричної енергії споживачу здійснюється у строк з 01.02.2021 до 31.12.2021 включно (п.3.1); постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору (п.3.3); місце поставки та обсяг постачання електричної енергії споживачу: 20825, Україна, Черкаська область, Кам'янський район, село Михайлівка, межа балансової належності електроустановок замовника; кількість - 428797 кВт•год (п.3.4); споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору. Загальна вартість цього договору на момент його укладення становить 758970,00 грн з ПДВ. /.../ (п.5.1); спосіб визначення ціни електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника (п.5.2).

Згідно із додатком №2 Комерційна пропозиція "Вільна ціна бюджет" до договору (т.1 а.с.57): ціна за одиницю товару (1 кВт•год) складає 1,39469 грн (з ПДВ) для даної комерційної пропозиції. У випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, постачальник має право письмово звернутись до споживача з відповідною пропозицією, про цьому, така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об'єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обґрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджує збільшення середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в тих межах/розмірах, на які постачальник пропонує змінити ціну товару. Документ (або документи), що підтверджує збільшення ціни товару, повинен містити дані щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на будь-яку дату після укладення договору та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на більш пізню дату та до моменту письмового звернення постачальника до споживача щодо збільшення ціни і повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики. У випадку прийняття рішення споживачем щодо внесення змін до цього договору у вказаній частині до розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна за одиницю товару, що визначена сторонами у момент укладення цього договору (з урахуванням внесених раніше змін до цього договору, та якщо такі обставини мали місце). При цьому, максимальна сума на яку сторонами може бути здійснено підвищення ціни за одиницю товару визначається як різниця між середньоринковою ціною (діапазоном цін тощо) за одиницю товару, що передує моменту письмового звернення постачальника щодо зміни ціни (згідно наданого учасником підтверджуючого документу) та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару станом на дату після укладення цього договору (згідно наданого учасником підтверджуючого документу), або станом на момент внесення змін до цього договору в частині ціни за одиницю товару, якщо такі зміни до цього договору вже були раніше здійснені сторонами. В будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі". Споживач має право відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом /.../ (п.1); оплата електричної енергії здійснюється замовником у формі остаточного розрахунку за фактично відпущену електричну енергію у розрахунковому періоді /.../ (3); термін виставлення остаточного рахунку споживачу - до 5 числа місяця наступного за розрахунковим /.../ (п.4); оплата за послуги розподілу електричної енергії здійснюється напряму замовником оператору системи (п.5); якщо учасник не повідомить замовника, протягом трьох робочих днів з моменту отримання листа-повідомлення, про його невідповідність критеріям, встановленим договором та цією комерційною пропозицією, договір вважається укладеним до 31.12.2021. Останнім днем дії договору є 31.12.2021 (п.10).

Положеннями Закону України "Про публічні закупівлі" визначено:

ч.1 ст.5. Закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;6) запобігання корупційним діям і зловживанням;

ч.1 ст.41. Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом;

ч.4 ст.41. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі;

п.2 ч.5 ст.41. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії;

п.2 ч.1 ст.43. Договір про закупівлю є нікчемним у разі: укладення договору з порушенням вимог частини четвертої статті 41 цього Закону.

У абзаці 2 частини 3 статті 6 Цивільного кодексу України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Отже, Закон України "Про публічні закупівлі" встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме за пунктом 2 частини 5 наведеної норми - у випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

Аналогічні умови щодо можливої зміни істотних умов договору сторони визначили та погодили у договорі (п.13.6) та комерційній пропозиції до нього (п.1).

У листі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №3302-06/34307-06 від 27.10.2016 щодо зміни істотних умов договору про закупівлю роз'яснено, що згідно з пунктом 2 частини четвертої статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. При цьому норма пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону поширюється на договори про закупівлю, у разі якщо предметом закупівлі є товар. Разом з тим, виходячи зі змісту частини першої статті 653 Цивільного кодексу України, у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов.

Отже, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів у частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов'язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін.

Суд відзначає, що чинне законодавство у сфері публічних закупівель не містить порядку обрахунку показників коливання ціни товару на ринку, а лише передбачає, що коливання повинно бути не більше ніж на 10 відсотків з урахуванням попередніх змін.

Враховуючи викладене, при кожному внесенні змін до договору про закупівлю у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору, сторони договору зобов'язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу. Водночас, внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.

У період з 12.02.2021 до 05.11.2021 у зв'язку із коливанням ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення порівняно із тарифами на передачу електричної енергії, з пропозицією якої ТОВ "Черкасиенергозбут" переміг у відкритих торгах, договір за ініціативою постачальника (відповідача) неодноразово змінювався сторонами та доповнювався шляхом укладення тринадцяти додаткових угод.

Так, 09.02.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на адресу Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради направлено лист №37 (т.1 а.с.72) про необхідність внесення змін до умов договору з огляду на встановлення постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 09.12.2020 №2353 тарифу на послуги передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на рівні 293,93 грн/МВт••год без урахування ПДВ (352,716 грн/МВт•год (з ПДВ)).

Відтак, 09.02.2021 за умовами додаткової угоди від 09.02.2021 №1 (т.1 а.с.71) встановлено тариф на послуги передачі електричної енергії на рівні 293,93 грн/МВт•год (без урахування ПДВ) без збільшення загальної вартості договору. Одночасно сторонами викладено п.5.1 договору в новій редакції та встановлено, що загальна сума цього договору - 749284,17 грн (з ПДВ).

Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України "Про ринок електричної енергії", доступ до електричних мереж надається за тарифами на передачу та розподіл електричної енергії, що затверджуються Регулятором та оприлюднюються оператором системи передачі та операторами систем розподілу у встановленому порядку. Частиною 5 статті 33 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що оплата послуг з передачі електричної енергії та послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління здійснюється за тарифами, які визначаються Регулятором відповідно до затвердженої ним методики. Постановою Регулятора, встановлено тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 240,23 грн/МВт•год. (без урахування ПДВ). Відтак, враховуючи те, що даний тариф формується відповідно до рішень Регулятора, внесення змін у частині збільшення ціни на електричну енергію додатковою угодою від 09.02.2021 №1 відбулось на підставі п.7 ч.4 ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі" та є правомірним.

11.02.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на адресу Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради направлено лист №40 (т.1 а.с.74) про необхідність внесення змін до умов договору з огляду на зростання закупівельної ціни електричної енергії, на сегментах ринку електричної енергії (зокрема, ринку "на добу наперед"), що підтверджено експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 08.02.2021 №-126 (т.1 а.с.75), згідно з яким коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІІ декаду січня (21-31 січня) 2021 року відносно ІІ декади січня (11-20) січня 2021 року у торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по результатам торгів РДН становить +4,90%.

Відтак за умовами додаткової угоди від 12.02.2021 №2 (т.1 а.с.73) ціну електричної енергії за 1 кВт•год з збільшено не більше ніж на 10% у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 1,46303 грн (з ПДВ) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 412658 кВт•год; загальна сума цього договору - 749283,76 грн (з ПДВ).

Відповідно до п.1, 2 ч.1 ст.5 Закону України "Про публічні закупівлі" закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія (ресурсів), ефективність та пропорційність.

Одним із критеріїв проведення тендерної процедури була ціна за поставку електроенергії. Разом з тим, відповідно до запропонованої ціни за результатами проведеної закупівлі (1,39469 грн (з ПДВ)), яка стала визначальною для переможця торгів (Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут") та визначеної в подальшому в договорі від 19.01.2021 №71091000071 постачальник електроенергії споживачу (Виконавчому комітету Михайлівської сільської ради) не постачав. Таким чином, відповідно до додаткової угоди від 12.02.2021 №2 постачальник змінив ціну товару з моменту укладення договору в сторону збільшення (з 1,39469 грн до 1,46303 грн за 1 кВт•год), що суперечить умовам проведеної закупівлі та істотним умовам договору.

Верховний Суд у постанові від 18.06.2021 у справі №927/491/19 звернув увагу на те, що "постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції)".

Відповідач у листі від 11.02.2021 №40 про необхідність внесення змін до умов договору, посилаючись на зростання закупівельної ціни електричної енергії, на сегментах ринку електричної енергії (зокрема, ринку "на добу наперед"), що підтверджено експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 08.02.2021 №О-126, обґрунтувань щодо непрогнозованості такого підвищення ціни на ринку електричної енергії (неможливості його передбачення та закладення в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції), чи й щодо неможливості виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, чи й щодо вочевидь невигідності для нього виконання вказаного договору через підвищення ціни на електричну енергію, - не навів.

Отже збільшення вартості електричної енергії додатковою угодою від 12.02.2021 №2 до договору від 19.01.2021 №71091000071 відбулось неправомірно, всупереч положень ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", та інтересам замовника послуги.

В подальшому Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на адресу Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради направлено лист без дати і номеру (т.1 а.с.77) про необхідність внесення змін до умов договору з огляду на зростання закупівельної ціни електричної енергії, на сегментах ринку електричної енергії (зокрема, ринку "на добу наперед"), що підтверджено експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 12.02.2021 №О-149 (т.1 а.с.78) згідно з яким коливання середньозваженої ціни електричної енергії за січень (в цілому) 2021 року відносно І декади лютого (01-10 лютого) 2021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по результатам торгів РДН становить +16,15%.

Відтак за умовами додаткової угоди від 24.02.2021 №3 (т.1 а.с.76) до договору від 19.01.2021 №71091000071 ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено не більше ніж на 10% у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 1,60919 грн з ПДВ (що більше на 15,37% від ціни, визначеної у договорі, та на 9,99% від ціни, визначеної у додатковій угоді №2) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 381916 кВт•год; загальна сума цього договору - 749281,00 грн (з ПДВ).

Разом з тим, постачальник електроенергію по ціні, визначеній згідно з додатковою угодою №3, споживачу не постачав.

Листом від 03.03.2021 №60 (т.1 а.с.80) із посиланням на експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 03.03.2021 №О-245 (т.1 а.с.81), інформаційну довідку постачальника щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України (за підписом директора), Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" повідомило Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради про підвищення середньозваженої ціни на електричну енергію за лютий (в цілому) 2021 року відносно січня (в цілому) 20021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН на +11,63%.

Відтак за умовами додаткової угоди від 10.03.2021 №4 (т.1 а.с.79) до договору від 19.01.2021 №71091000071 ціну електричної енергії за 1 кВт•год з збільшено у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 1,76995 грн (з ПДВ) (тобто на 26,9% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 352989 кВт•год; загальна сума цього договору - 749279,16 грн.

Підставою для укладення додаткової угоди від 08.04.2021 №5 (т.1 а.с.83) стала пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" від 31.03.2021 №102 (т.1 а.с.84) щодо внесення змін до договору від 19.01.2021 №71091000071, підтверджена експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 26.03.2023 №О-328 (т.1 а.с.85) щодо зміни середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду березня (11-20 березня) 2021 року відносно І декади березня (01-10 березня) 2021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН на +1,98%.

Відтак за умовами додаткової угоди від 08.04.2021 №5 до договору від 19.01.2021 №71091000071 ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 1,80500 грн (з ПДВ) (29,4% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 347255 кВт•год; загальна сума цього договору - 749279,06 грн.

Разом з тим суд звертає увагу, що згідно із загальнодоступними даними опублікованими на сайті ДП "Опертатор ринку" (т.1 а.с.177) спостерігалась тенденція зниження основних показників середньозваженої ціни на електричну енергію на сегментах ринку "на добу наперед" за березень 2021 року у порівнянні із лютим 2021 року на 14,15%, на яку не реагував постачальник енергії та не пропонував споживачеві зменшення вартості придбаваємої електроенергії, що містить ознаки суперечливої поведінки на роздрібному ринку енергії.

Підставою укладення додаткової угоди від 28.04.2021 №6 до договору від 19.01.2021 №71091000071 стала пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" від 22.04.2021 вих.№145 (т.1 а.с.87) щодо внесення змін до договору, підтверджена експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 26.04.2021 №О-426 (т.1 а.с.88), згідно з яким коливання середньозваженої ціни на електричну енергію за ІІ декаду квітня (11-20 квітня) 2021 року відносно І декади квітня (01-10 квітня) 2021 року у торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН складає +14,78%.

За умовами додаткової угоди від 28.04.2021 №6 (т.1 а.с.86) ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 1,98532 грн з ПДВ (42,3% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 320473 кВт•год; загальна сума цього договору - 749278,69 грн з ПДВ.

Листом від 18.08.2021 вих.№319 (т.1 а.с.91) із посиланням на експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 17.08.2021 №О-776 (т.1 а.с.92) Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" повідомило Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради про підвищення середньозваженої ціни на електричну енергію за І декаду серпня (01-10 серпня) 2021 року відносно І декади липня (01-10 липня) 2021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН на +101,51%.

Відтак за умовами додаткової угоди від 26.08.2021 №7 (т.1 а.с.90) до договору від 19.01.2021 №71091000071 ціну електричної енергії за 1 кВт•год з збільшено у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 2,18365 грн (з ПДВ) (тобто на 56,6% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 295413 кВт•год; загальна сума цього договору - 749276,67 грн.

Підставою укладення додаткової угоди від 07.09.2021 №8 до договору від 19.01.2021 №71091000071 стала пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" від 01.09.2021 вих.№357 (т.1 а.с.94) щодо внесення змін до договору, підтверджена експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 26.08.2021 №О-814 (т.1 а.с.95), згідно з яким коливання середньозваженої ціни на електричну енергію за ІІ декаду серпня (11-20 серпня) 2021 року відносно ІІ декади липня (11-20 липня) 2021 року у торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН складає +33,69%.

За умовами додаткової угоди від 07.09.2021 №8 (т.1 а.с.93) ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 2,4018 грн (з ПДВ) (72,2% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 272017 кВт•год; загальна сума цього договору - 749276,27 грн з ПДВ.

Листом від 15.09.2021 №391 (т.1 а.с.97) із посиланням на експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 10.09.2021 №О-897/02 (т.1 а.с.98) Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" повідомило Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради про підвищення середньозваженої ціни на електричну енергію за І декаду вересня (01-10 вересня) 2021 року відносно ІІІ декади серпня (21.08 - 31.08) 2021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН на +8,99%.

За умовами додаткової угоди від 17.09.2021 №9 (т.1 а.с.96) до договору від 19.01.2021 №71091000071 ціну електричної енергії за 1 кВт•год з збільшено у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 2,61772 грн (з ПДВ) (тобто на 87,7% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 252244 кВт•год; загальна сума цього договору - 749275,67 грн (з ПДВ).

Підставою укладення додаткової угоди від 05.10.2021 №10 до договору від 19.01.2021 №71091000071 стала пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" від 28.09.2021 №425 (т.1 а.с.100) щодо внесення змін до договору, підтверджена експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 23.09.2021 №О-943 (т.1 а.с.101), згідно з яким коливання середньозваженої ціни на електричну енергію за ІІ декаду вересня (11-20 вересня) 2021 року відносно ІІ декади серпня (11-20 серпня) 2021 року у торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН складає +6,26%.

Відтак, за умовами додаткової угоди від 05.10.2021 №10 (т.1 а.с.99) ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 2,78159 грн (з ПДВ) (на 99,4% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 239056 кВт•год; загальна сума цього договору - 749275,61 грн (з ПДВ).

Листом від 19.10.2021 №473 (т.1 а.с.103) із посиланням на експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 12.10.2021 №О-1022 (т.1 а.с.104) Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" повідомило Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради про підвищення середньозваженої ціни на електричну енергію за І декаду жовтня (01-10 жовтня) 2021 року відносно ІІІ декади вересня (21-30 вересня) 2021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН на +13,59%.

За умовами додаткової угоди від 21.10.2021 №11 (т.1 а.с.102) ціну електричної енергії за 1 кВт•год з збільшено у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 3,05947 грн (з ПДВ) (тобто на 119% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору та встановлено, що загальний обсяг постачання електричної енергії становить 219587 кВт•год; загальна сума цього договору - 749272,57 грн (з ПДВ).

Підставою укладення додаткової угоди від 01.11.2021 №12 до договору від 19.01.2021 №71091000071 стала пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" від 27.10.2021 №495 (т.1 а.с.107) щодо внесення змін до договору, підтверджена експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати від 23.09.2021 №О-943 (т.1 а.с.101), згідно з яким коливання середньозваженої ціни на електричну енергію за ІІ декаду жовтня (11-20 жовтня) 2021 року відносно І декади жовтня (1-10 жовтня) 2021 року у торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН складає +10,66%.

Відтак, за умовами додаткової угоди від 01.11.2021 №12 (т.1 а.с.105) ціну електричної енергії за 1 кВт•год збільшено у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 3,36511 грн (з ПДВ) (на 141% від початкової ціни) без збільшення загальної суми договору.

Листом від 03.11.2021 №507 (т.1 а.с.111) із посиланням на інформаційну довідку постачальника (за підписом керівника) Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" повідомило Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради про коливання середньозваженої ціни на електричну енергію за ІІІ декаду жовтня (21-31 жовтня) 2021 року відносно ІІ декади жовтня (11-20 жовтня) 2021 року в торговій зоні ОЕС України, згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" по індексах РДН на +2,53%.

За умовами додаткової угоди від 05.11.2021 №13 (т.1 а.с.109) до договору від 19.01.2021 №71091000071 ціну електричної енергії за 1 кВт•год з збільшено у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку до 3,45025 грн (з ПДВ) (тобто на 147,38% від початкової ціни).

Отже, згідно з укладеними додатковими угодами ціну за 1 кВт•год електричної енергії за період виконання договору з 19.01.2021 до 10.11.2021 збільшено з 1,39469 грн до 3,45025 грн, що становить 147,38% від первинної ціни. Відтак, споживач недоотримав того обсягу електричної енергії, на який розраховував при укладенні договору (428797 кВт•год), оскільки постачання електроенергії склало лише 303787 кВт•год - тобто 70,8% від обумовленого об'єму при проведенні торгів.

Таким чином відбулось нівелювання результатів відкритих торгів, у той час як метою Закону України "Про публічні закупівлі" є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

У постанові Верховного Суду у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.06.2021 у подібних правовідносинах, у справі №927/491/19 зазначено, що перемога у тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення більш як на 45% шляхом так званого "каскадного" укладення додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця.

Верховний Суд звернув увагу, що передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону України "Про державні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Верховний Суд вважає, що обмеження 10% збільшення вартості застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначену в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).

Відкритий тендер проводиться не лише для того, щоб закупівля була проведена на максимально вигідних для держави умовах, але й для того, щоб забезпечити однакову можливість всім суб'єктам господарювання продавати свої товари, роботи чи послуги державі.

Верховним Судом у постанові від 12.09.2019 у справі №915/1868/18 наголошено, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі та мети проведення відкритих тендерів, визначених преамбулою та ст.5 Закону України "Про публічні закупівлі".

Враховуючи наведене, перемога у тендері (джерело фінансування: кошти Державного бюджету України) та укладення договору про закупівлю електричної енергії від 19.01.2021 №71091000071 з ціною за 1 кВт•год електричної енергії 1,39469 грн та її подальше підвищення до 3,45025 грн (на 147,38%) шляхом укладення додаткових угод №№2-13 - є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку відповідача.

Одночасно суд зауважує, що постачальником (відповідач у справі) за цінами, визначеними додатковими угодами №2, 3, 8, 9, 11 та 13, електроенергія споживачу (позивач у справі) не поставлялась.

Відповідно до вимог ст.ст.632, 638 Цивільного кодексу України, ціна є істотною умовою договору та установлюється за домовленістю сторін.

Будь-який покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки та є істотною умовою договору.

Відповідна правова позиція щодо незаконності укладення додаткових угод за відсутності коливання цін на ринку викладена в постановах Верховного Суду від 12.02.2020 у справі №913/166/19, від 16.04.2019 у справі №915/346/18, від 23.01.2020 у справі №907/788/18, від 21.03.2019 у справі №912/898/18, від 12.09.2019 у справі №915/1868/18 та від 25.06.2019 у справі №913/308/18, які враховує господарський суд Черкаської області при вирішені даної справи та прийнятті рішення.

Викладені у відзиві на позов письмові заперечення відповідача судом відхиляються та не враховуються при прийнятті рішення, оскільки надані експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати не містять даних щодо порівняння чинної ринкової ціни на товар з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення.

Документ про зміну ціни предмету закупівель повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 13.10.2020 у справі №912/1580/18).

Згідно з ч.1 ст.43 Закону України "Про публічні закупівлі" (в чинній на час виникнення спірних правовідносин редакції), договір про закупівлю є нікчемним у разі його укладення з порушенням вимог ч.4 ст.41 цього Закону.

З огляду на викладене господарський суд дійшов висновку, що додаткові угоди №№2-13 до договору від 19.01.2021 №71091000071 були укладені з порушенням п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Відповідно до ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Додаткові угоди №№2-13 спрямовані на зміну прав та обов'язків позивача і відповідача, які виникли у них з договору про постачання електричної енергії споживачу від 19.01.2021 №71091000071, тому кожна із цих додаткових угод також є договором, на який поширюються дія ч.4, п.2 ч.5 ст.41 та ч.1 ст.43 Закону України "Про публічні закупівлі".

Отож, враховуючи що додаткові угоди №№2-13 були укладені з порушенням п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", вони в силу ст.43 цього ж Закону є нікчемними.

Ураховуючи викладене, суд вважає, що додаткові угоди №№2-13 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 19.01.2021 №71091000071 суперечать наведеним вище нормам Цивільного кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі", тому підлягають визнанню недійсними за рішенням суду з моменту їх укладання.

Відповідно до ч.1 ст.216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Оскільки додаткові угоди №№2-13 до договору від 19.01.2021 №71091000071 є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між позивачем та відповідачем щодо ціни електричної енергії, постановленої за договором про постачання електричної енергії споживачу від 19.01.2021 №71091000071 мали регулюватися додатком №2 до договору "Комерційна пропозиція "Вільна ціна бюджет", підписаним сторонами при укладенні договору, згідно з яким ціна за одиницю електричної енергії (1 кВт•год) складає 1,39469 грн з ПДВ.

Від відповідача на виконання умов спірного договору та додаткових угод до нього у період з січня 2021 року до грудня 2021 року споживачем, Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради фактично отримано 303787 кВт•год електричної енергії, що підтверджується актами приймання-передачі електричної енергії:

за січень 2021 року №1 (т.1 а.с.114) - прийнято електричної енергії в кількості 25927 кВт•год, вартістю 47076,79 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 18.02.2021 №71091000071 за січень 2021 року (кількість електричної енергії - 25927 кВт•год; тариф 1,151312 грн; загальна вартість 47076,79 грн (з ПДВ));

за лютий 2021 року №2 (т.1 а.с.119) - прийнято електричної енергії в кількості 48540 кВт•год, вартістю 103034,35 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 12.03.2021 №71091000071 за лютий 2021 року (кількість електричної енергії - 48540 кВт•год; тариф 1,76889 грн; загальна вартість 103034,35 грн (з ПДВ));

за березень 2021 року №3 (т.1 а.с.124) - прийнято електричної енергії в кількості 46448 кВт•год, вартістю 98593,72 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 24.03.2021 №71091000071 за лютий 2021 року (кількість електричної енергії - 48540 кВт•год; тариф 1,76889 грн; загальна вартість 103034,35 грн (з ПДВ));

за березень 2021 року №1 (т.1 а.с.132) - прийнято електричної енергії в кількості 754 кВт•год, вартістю 1628,08 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку без дати №71091000071 за березень 2021 року (кількість електричної енергії - 46448 кВт•год; тариф 1,79810 грн; загальна вартість 103034,35 грн (з ПДВ));

за квітень 2021 року №4 (т.1 а.с.134) - прийнято електричної енергії в кількості 26790 кВт•год, вартістю 62635,82 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 18.05.2021 №71091000071 за лютий 2021 року (кількість електричної енергії - 26790 кВт•год; тариф 1,94836 грн; загальна вартість 62635,82 грн (з ПДВ));

за травень 2021 року №5 (т.1 а.с.141) - прийнято електричної енергії в кількості 30310 кВт•год, вартістю 70865,75 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 31.05.2021 №71091000071 за травень 2021 року (кількість електричної енергії - 30310 кВт•год; тариф 1,94836 грн; загальна вартість 70865,75 грн (з ПДВ));

за червень 2021 року №6 (т.1 а.с.145) - прийнято електричної енергії в кількості 28062 кВт•год, вартістю 65609,84 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 30.06.2021 №71091000071 за червень 2021 року (кількість електричної енергії - 28062 кВт•год; тариф 1,94836 грн; загальна вартість 65609,84 грн (з ПДВ));

за липень 2021 року №7 (т.1 а.с.149) - прийнято електричної енергії в кількості 18884 кВт•год, вартістю 44151,35 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 22.07.2021 №71091000071 за липень 2021 року (кількість електричної енергії - 18884 кВт•год; тариф 1,94836 грн; загальна вартість 44151,35 грн (з ПДВ));

за серпень 2021 року №8 (т.1 а.с.153) - прийнято електричної енергії в кількості 15769 кВт•год, вартістю 39996,01 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку від 26.08.2021 №71091000071 за серпень 2021 року (кількість електричної енергії - 15769 кВт•год; тариф 2,11364 грн; загальна вартість 39996,01 грн (з ПДВ));

за вересень 2021 року №9 (т.1 а.с.157) - прийнято електричної енергії в кількості 31795 кВт•год, вартістю 99656,79 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку без дати №71091000071 за вересень 2021 року (кількість електричної енергії - 30698 кВт•год; тариф 2,61192 грн та 2,20325 грн; загальна вартість 99656,79 грн (з ПДВ));

за жовтень 2021 року №10 (т.1 а.с.164) - прийнято електричної енергії в кількості 27694 кВт•год, вартістю 105319,40 грн (з ПДВ). Рахунок остаточного розрахунку без дати №71091000071 за жовтень 2021 року (кількість електричної енергії - 27694 кВт•год; тариф 3,16914 грн; загальна вартість 105319,40 грн (з ПДВ)),

та здійснено її оплату у загальному розмірі 749269,16 грн, що підтверджується платіжними дорученнями:

від 18.02.2021 №26 на суму 31606,49 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за січень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №1 від 18.02.2021; в т.ч.ПДВ-5267,75грн";

від 18.02.2021 №61 на суму 2037,26 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за січень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №1 від 18.02.2021; в т.ч.ПДВ-339,54";

від 18.02.2021 №42 на суму 10171,96 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за січень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №1 від 18.02.2021; в т.ч.ПДВ-1695,33";

від 18.02.2021 №21 на суму 1803,04 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за січень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №1 від 18.02.2021; в т.ч.ПДВ-300,51";

від 12.03.2021 №51 на суму 1950,40 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-325,07";

від 12.03.2021 №112 на суму 20129,40 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-3354,90";

від 12.03.2021 №36 на суму 3233,00 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-538,83";

від 12.03.2021 №27 на суму 6,36 грн, з призначенням платежу: "0214030;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-1,06";

від 12.03.2021 №33 на суму 46886,15 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-7814,36";

від 12.03.2021 №17 на суму 36,04 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за лютий 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №2 від 12.03.2021; в т.ч.ПДВ-6,01";

від 01.04.2021 №75 на суму 3060,89 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.20214; в т.ч.ПДВ-510,15";

від 01.04.2021 №152 на суму 18970,29 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-3161,72";

від 01.04.2021 №35 на суму 626,19 грн, з призначенням платежу: "214030;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-104,37";

від 01.04.2021 №29 на суму 63,37 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-10,61";

від 01.04.2021 №49 на суму 39129,28 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-5621,55";

від 01.04.2021 №51 на суму 29379,86 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-4896,64";

від 01.04.2021 №12 на суму 7363,54 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за березень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №3 від 24.03.2021; в т.ч.ПДВ-1227,26";

від 18.05.2021 №84 на суму 7516,30 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-1252,72";

від 18.05.2021 №259 на суму 16473,22 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-2745,54";

від 18.05.2021 №132 на суму 2443,88 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-407,31";

від 18.05.2021 №41 на суму 487,91 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-81,32";

від 18.05.2021 №69 на суму 10848,09 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-1808,01";

від 18.05.2021 №175 на суму 24866,42 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за квітень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №4 від 18.05.2021; в т.ч.ПДВ-4144,40";

від 01.06.2021 №86 на суму 32101,18 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-5350,20";

від 01.06.2021 №47 на суму 116,90 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-19,48";

від 01.06.2021 №104 на суму 5419,56 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-903,26";

від 01.06.2021 №204 на суму 15150,45 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-2525,07";

від 01.06.2021 №161 на суму 4301,98 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-717,00";

від 01.06.2021 №301 на суму 13775,68грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за травень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №5 від 01.06.2021; в т.ч.ПДВ-2295,95";

від 05.07.2021 №130 на суму 40083,21 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-6680,53";

від 05.07.2021 №269 на суму 6343,08 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-1057,18";

від 05.07.2021 №130 на суму 5564,51 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-927,42";

від 05.07.2021 №60 на суму 109,89 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-18,32";

від 05.07.2021 №404 на суму 9787,00 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-1631,17";

від 05.07.2021 №232 на суму 3722,15 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за червень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №6 від 30.06.2021; в т.ч.ПДВ-620,36";

від 23.07.2021 №256 на суму 2873,44 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-478,91";

від 23.07.2021 №147 на суму 21724,98 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-3620,83";

від 23.07.2021 №61 на суму 119,22 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-19,87";

від 23.07.2021 №301 на суму 11596,63 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-1932,77";

від 23.07.2021 №144 на суму 5744,54 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-957,42";

від 23.07.2021 №422 на суму 2092,54 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за липень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №7 від 22.07.2021; в т.ч.ПДВ-348,76";

від 01.09.2021 №351 на суму 8999,04 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-1499,84";

від 01.09.2021 №178 на суму 20580,11 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-3430,02";

від 01.09.2021 №304 на суму 2609,92 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-434,99";

від 01.09.2021 №166 на суму 5859,01 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-976,50";

від 01.09.2021 №74 на суму 60,87 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-10,14";

від 01.09.2021 №475 на суму 1887,06 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за серпень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №8 від 26.08.2021; в т.ч.ПДВ-314,51";

від 12.10.2021 №378 на суму 4030,78 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-671,80";

від 12.10.2021 №401 на суму 8882,76 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-1480,46";

від 12.10.2021 №190 на суму 8039,62 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-1339,94";

від 12.10.2021 №581 на суму 11935,62 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-1898,27";

від 12.10.2021 №4 на суму 66648,90 грн, з призначенням платежу: "0216013;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-11108,15";

від 12.10.2021 №84 на суму 119,11 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за вересень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №9 від 12.10.2021; в т.ч.ПДВ-19,85";

від 12.11.2021 №212 на суму 4689,06 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-781,51";

від 12.11.2021 №124 на суму 190,15 грн, з призначенням платежу: "0214030;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-671,80";

від 12.11.2021 №660 на суму 24510,13 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-4085,02";

від 12.11.2021 №445 на суму 6472,65 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-1078,78";

від 12.11.2021 №438 на суму 14200,28 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-2366,71";

від 12.11.2021 №6 на суму 41271,30 грн, з призначенням платежу: "0216013;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-7464,66";

від 12.11.2021 №90 на суму 304,24 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-50,71";

від 12.11.2021 №226 на суму 13681,59 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за жовтень 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №10 від 12.11.2021; в т.ч.ПДВ-1694,15";

від 01.12.2021 №455 на суму 2977,64 грн, з призначенням платежу: "0210160;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-496,27";

від 01.12.2021 №95 на суму 30,42 грн, з призначенням платежу: "0218130;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-5,07";

від 01.12.2021 №219 на суму 190,14 грн, з призначенням платежу: "0214060;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-31,69";

від 01.12.2021 №130 на суму 22,82 грн, з призначенням платежу: "0214030;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-3,80";

від 01.12.2021 №737 на суму 1688,47 грн, з призначенням платежу: "0211021;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-281,41";

від 01.12.2021 №7 на суму 1144,66 грн, з призначенням платежу: "02160013;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-190,78";

від 01.12.2021 №234 на суму 4008,23 грн, з призначенням платежу: "0216030;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-668,04";

від 01.12.2021 №481 на суму 638,88 грн, з призначенням платежу: "0211010;2273;За електроенергію за листопад 2021р.; дог.№71091000071 від 19.01.2021р.; акт №11-1 від 01.12.2021; в т.ч.ПДВ-106,48".

Суд враховує, що оплата проведена за рахунок видаткової частини місцевого бюджету через Управління Державної казначейської служби у Кам'янському районі, про що є відповідні відмітки на платіжних дорученнях.

Таким чином, за період з січня 2021 року до листопада 2021 року позивачем отримано 303787 кВт•год електричної енергії, за яку мав би сплатити 537672,59 грн, а фактично сплатив 749269,16 грн внаслідок безпідставного збільшення вартості електроенергії. Переплата становить 211596,57 грн, що є предметом спору.

Частиною 2 ст.712 Цивільного кодексу України передбачено, що до договору постачання застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до приписів ст.655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

У статті 669 Цивільного кодексу України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.

Відповідно до ч.1 ст.670 Цивільного кодексу України, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

Відповідно до вимог ч.3 ст.13, ст.ст.74, 76-79 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов'язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів - положення ч.1 ст.86 ГПК України.

За таких обставин отримана відповідачем переплата бюджетних коштів за недопоставлену електроенергію в сумі 211596,57 грн підлягає примусовому стягненню з відповідача на підставі ч.1 ст.670 Цивільного кодексу України в місцевий бюджет через Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради.

Суд вважає, що прокурором доведено наявність підстав для здійснення ним представництва інтересів держави в особі позивачів у спірних правовідносинах. Суд вважає, що прокурором та позивачами використано належний спосіб захисту свого порушеного права в розумінні вимог ст.ст. 15-16 Цивільного кодексу України.

З огляду на викладене позов прокурора підлягає до задоволення.

Законом України №475/97 від 17.07.1997 ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) та Перший протокол до Конвенції, а відтак в силу статті 9 Конституції України вони є частиною національного законодавства України.

Згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п.4 ст.11 ГПК України):

- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили - з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);

- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов'язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);

- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);

- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).

Відповідно до п.1 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, витрати Черкаської обласної прокуратури по сплаті судового збору покладаються на відповідача повністю.

Одночасно суд наголошує, що відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з п.п1, 2 п.2 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру позивачем сплачується судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру позивачем сплачується судовий збір у розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Частиною 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Станом на 1 січня 2023 року статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" встановлений прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2684 грн.

Прокурором фактично заявлено 13 вимог - одна вимога майнового характеру та 12 вимог немайнового характеру, отже судовий збір за майнову вимогу становить 3173,95 грн, за 12 немайнових вимог судовий збір становить 32208,00 грн (2684,00 х 12), що разом складає - 35381,95 грн (3173,95 + 32208,00).

Проте, як вбачається із доданих до позовної заяви платіжних інструкцій від 16.06.2023 №1152 (внутрішній номер 278686366) та від 14.07.2023 №1559 (внутрішній номер 283980911) прокурором сплачено судового збору за подання позову у розмірі 5857,95 грн, що на 29524,00 грн менше від встановленого чинним законодавством розміру та не відповідає положенням вищезазначених норм закону щодо належного до сплати розміру судового збору.

З огляду на викладене, з Черкаської обласної прокуратури підлягає стягненню в дохід Державного бюджету України 29524,00 грн судового збору.

З відповідача на користь прокуратури Черкаської області належить стягнути 35381,95 грн судового збору.

Керуючись ст.129, 130, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

1.1. Визнати недійсними з моменту їх укладення додаткові угоди від 12.02.2021 №2, від 24.02.2012 №3, від 10.03.2021 №4, від 08.04.2021 №5, від 28.04.2021 №6, від 26.08.2021 №7, від 07.09.2021 №8, від 17.09.2021 №9, від 05.10.2021 №10, від 21.10.2021 №11, від 01.11.2021 №12, від 05.11.2021 №13 до договору від 19.01.2021 №71091000071 про постачання електричної енергії, укладеного між Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут".

1.2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (вул.Благовісна,166, м.Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 42474208) на користь місцевого бюджету через Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області (вул.Героїв Майдану,27, с.Михайлівка, Черкаський район, Черкаська область, 20825, код ЄДРПОУ 04410723) 211596,57 грн.

1.3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (вул.Благовісна,166, м.Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 42474208) на користь Черкаської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911119; 18015, м.Черкаси, бул.Шевченка,286, розрахунковий рахунок UA138201720343160001000003751 в Державній казначейській службі України у м.Київ) 35381,95 судового збору.

2. Стягнути з Черкаської обласної прокуратури (18015, м.Черкаси, бул.Шевченка,286; код ЄДРПОУ 02911119) в дохід Державного бюджету 29524,00 грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили законної сили після закінчення двадцятиденного строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 08.05.2024.

Суддя Г.М.Скиба