Рішення від 25.04.2024 по справі 909/1111/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.04.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1111/23

Господарський суд Івано-Франківської області у складі:

судді Рочняк О.В.,

секретар судового засідання Михайлюк А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Івано-Франківської обласної прокуратури

вул. Грюнвальдська, 11, м.Івано-Франківськ, Івано-Франківська обл., 76015

в інтересах держави в особі Головного управління ДПС в Івано-Франківській області

вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська обл., 77101

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаззбут"

вул. Бельведерська, 32А, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська обл., 76010

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення грошових коштів у розмірі 325 714 грн 51 коп.

за участю представників:

від Івано-Франківської обласної прокуратури: Андрусяк Наталія Андріївна;

від - Головного управління ДПС в Івано-Франківській області: Свідунович Ростислав Романович; Бабій Тетяна Степанівна;

від відповідача: Демидюк Тетяна Анатоліївна

ВСТАНОВИВ: Івано-Франківська обласна прокуратура в інтересах держави в особі Головного управління ДПС в Івано-Франківській області звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаззбут" про визнання недійсними додаткових угод до договору на закупівлю (постачання) природного газу №41SB767-909-21 від 05.02.2021 та стягнення грошових коштів у розмірі 325 714 грн 51 коп.

Згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 18.12.2023, суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; постановив розглядати справу за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначив на 17.01.2024; встановив сторонам строк для надання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

11.01.2024 до відділу документального забезпечення, канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву №767-Ск-18-0124 від 08.01.2024 (вх.№654/24).

15.01.2024 до відділу документального забезпечення, канцелярії суду від відповідача надійшло клопотання №767-Ск-35-0124 від 11.01.2024 (вх.№397/24) про зупинення провадження у справі №909/1111/23 до закінчення перегляду в касаційному порядку та прийняття рішення Великою Палатою Верховного Суду у справі №922/2321/22.

16.01.2024 до відділу документального забезпечення, канцелярії суду надійшли:

- від Івано-Франківської обласної прокуратури - відповідь на відзив №15-51вих-24 від 16.01.2024 (вх.№887/24):

- від Головного управління ДПС в Івано-Франківській області - пояснення від 16.01.2024 (вх.№896/24, вх.№894/24, вх.№911/24).

У зв'язку з оголошенням системою цивільної оборони по всій території України повітряної тривоги, призначене на 17.01.2024 підготовче засідання, не відбулося.

Відповідно до ухвали від 17.01.2024, суд повідомив учасників справи про те, що підготовче засідання відбудеться 05.02.2024.

08.01.2024 на електронну пошту господарського суду від відповідача надійшло клопотання (вх.№395/24) про відкладення підготовчого засідання на іншу дату.

В судовому засіданні 05.02.2024 суд: залишив без розгляду клопотання відповідача №767-Ск-35-0124 від 11.01.2024 (вх.№397/24 від 15.01.2024) про зупинення провадження у справі з огляду на те, що представник відповідача вищевказане клопотання не підтримала, оскільки Великою Палатою Верховного Суду 24.01.2024 у справі №922/2321/22 прийнято постанову; задовольнив усне клопотання відповідача про оголошення перерви та оголосив перерву в судовому засіданні до 13.02.2024.

За результатами підготовчого засідання 13.02.2024 суд постановив ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 04.03.2024.

В судовому засіданні 04.03.2024 судом оголошено перерву до 27.03.2024.

В судовому засіданні 27.03.2024 суд надав можливість учасникам справи надати пояснення щодо кількості спожитого позивачем газу за січень 2021 року, у зв'язку з чим оголосив перерву в судовому засіданні до 04.04.2024.

01.04.2024 до відділу документального забезпечення, канцелярії суду електронною поштою з КЦП від відповідача надійшло клопотання від 01.04.2024 (вх.№5534/24) про приєднання до матеріалів справи витягу обсягів споживання з комерційного портфелю ТОВ "Івано-Франківськгаззбут" на платформі Оператора ГТС - 56XS0001705АХ00М за період з січня по червень 2021 року.

03.04.2024 через систему "Електронний суд" до господарського суду від ГУ ДПС в Івано-Франківській області надійшли письмові пояснення від 03.04.2024 (вх.№5775/24).

В судовому засіданні 04.04.2024 суд зобов'язав відповідача надати суду відомості з Інформаційної платформи Оператора ГТС щодо обсягів споживання ГУ ДПС в Івано-Франківській області природного газу за весь період дії договору, у зв'язку з чим оголосив перерву до 18.04.2024.

15.04.2024 до відділу документального забезпечення, канцелярії суду від відповідача надійшло клопотання №767-Ск-378-0424 від 15.04.2024 (вх.№5534/24) про приєднання до матеріалів справи витягу обсягів споживання з комерційного портфелю ТОВ "Івано-Франківськгаззбут" на платформі Оператора ГТС - 56XS0001705АХ00М за січень - лютий 2021 р.; копії договору №41SВ767-2252-20 від 30.12.2020, акту приймання-передачі природного газу до договору на постачання природного газу від 30.12.2020 за січень 2021 р. та акту звіряння взаємних розрахунків між сторонами за період з 01.01.2021 по 21.10.2021 за договором №41SВ767-909-21 від 05.02.2021.

В судовому засіданні 18.04.2023 суд задовольнив усне клопотання представника ГУ ДПС в Івано-Франківській області про надання можливості ознайомитися з поданими відповідачем документами, у зв'язку з чим оголосив перерву до 25.04.2024.

25.04.2024 через систему "Електронний суд" до господарського суду від ГУ ДПС в Івано-Франківській області надійшли заперечення (вх.№6975/24) на клопотання відповідача, в яких позивач зазначив, що подані відповідачем докази не є належними та допустимими в розумінні ГПК України та не стосуються предмету спору.

В судовому засіданні 25.04.2024 суд відхилив заперечення ГУ ДПС в Івано-Франківській області (вх.№6975/24 від 25.04.2024), мотивуючи тим, що власне з метою з'ясування обставин справи щодо обсягів споживання ГУ ДПС в Івано-Франківській області природного газу у лютому 2021 року (від якого діяв договір на закупівлю (постачання) природного газу №41SB767-909-21) суд, в порядку ч. 5 ст.161 ГПК України надав можливість сторонам надати відповідні письмові пояснення, а також в порядку ч.4 ст.74 витребував у відповідача відомості з інформаційної платформи Оператора ГТС щодо спожитого позивачем природного газу, а також інші докази щодо поставок ГУ ДПС в Івано-Франківській області природного газу у січні - лютому 2021 року.

ПОЗИЦІЇ СТОРІН

Позиція прокуратури. Позов мотивований тим, що всупереч інтересів держави без будь-яких належних на те підстав, в порушення вимог ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", ГУ ДПС в Івано-Франківській області та ТОВ "Івано-Франківськгаз збут" уклали додаткові угоди №2 від 19.02.2021, №3 від 22.02.2021, №4 від 23.02.2021, №5 від 24.02.2021, №6 від 19.04.2021, №7 від 26.05.2021, №8 від 29.06.2021, №9 від 29.07.2021, №10 від 20.09.2021, №11 від 22.09.2021, №12 від 24.09.2021, №13 від 27.09.2021, №14 від 29.09.2021 до договору на закупівлю (постачання) природного газу №41SB767-909-21 від 05.02.2021, відповідно до яких суттєво підвищено ціну на природний газ та зменшено обсяги постачання газу, що є підставою для визнання таких угод недійсними. Неправомірна зміна істотних умов договору в частині збільшення ціни природного газу, призвела до надмірної сплати підприємством грошових коштів в сумі 325 714 грн 51 коп., які належать до повернення.

Підставою для представництва прокуратурою інтересів держави в особі ГУ ДПС в Івано-Франківській області прокурор зазначає нездійснення уповноваженим органом захисту інтересів держави, що має наслідком ненадходження коштів до бюджету, у зв'язку з чим наявні підстави для вжиття прокурором заходів представницького характеру, передбачених ст. 23 Закону України Про прокуратуру; проведення процедури державних закупівель та укладення договору із порушенням законодавства порушує інтереси держави у сфері контролю за ефективним та цільовим використанням бюджетних коштів, а дотримання у цій сфері суспільних відносин законодавства становить суспільний інтерес, тому захист такого інтересу відповідає функціям прокурора.

Позивач - ГУ ДПС в Івано-Франківській області. Представники позивача позов підтримали у повному обсязі. Зазначили, що у зв'язку із збільшенням ціни газу на ринку та враховуючи п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" між ТОВ "Івано-Франківськгаз збут" та ГУ ДПС в Івано-Франківській області було укладено спірні додаткові угоди до договору на закупівлю (постачання) природного газу №41SB767-909-21 від 05.02.2021. Також вказали на те, що відповідно до актів приймання передачі природного газу за лютий - жовтень 2021 р. ГУ ДПС в Івано-Франківській області спожило природний газ в загальній кількості 121 929,731м.куб. на суму 996 328 грн 03 коп., яка сплачена ГУ ДПС в Івано-Франківській області в повному обсязі.

Позиція відповідача. Представник ТОВ "Івано-Франківськгаз збут" проти задоволення позову заперечила. В спростування заявлених позовних вимог зазначила, що:

- прокурором не обґрунтовано наявності визначених законодавством підстав для здійснення інтересів держави в особі позивача в суді, зокрема не надано доказів, що уповноважений орган, в інтересах якого він звернувся з позовом, не здійснює або неналежним чином здійснює свої повноваження щодо захисту інтересів держави;

- спірні додаткові угоди до договору на закупівлю (постачання) природного газу №41SB767-909-21 від 05.02.2021 були укладені у зв'язку з коливанням ціни на ринку природного газу та при їх укладенні сторони керувалися роз'ясненням Міністерства економіки України, викладених в листі №3304-04/69987-06 від 24.11.2020;

- споживач прийняв і підписав спірні додаткові угоди, споживав природний газ на умовах договору, сплачував за нього ціну погоджену додатковими угодами та жодного разу не заявляв про відмову від договору у зв'язку зі зміною ціни;

- в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження перерахування бюджетних коштів за поставку природного газу за договором №41SB767-909-21 від 05.02.2021 понад ціну договору, а також докази, які б давали підстави вважати, що кількість поставленого за договором природного газу не вистачило споживачеві;

- до обсягів постачання природного газу за договором на закупівлю (постачання) природного газу №41SB767-909-21 від 05.02.2024 включено обсяг природного газу, спожитий позивачем у січні 2021 року.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, заслухавши представників учасників справи, на яких ґрунтуються вимоги, надавши оцінку доказам у відповідності до ст.86 Господарського процесуального кодексу України, які мають значення для справи, суд встановив таке.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

06.01.2021 на сайті ProZorro Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області (замовник публічної закупівлі) опубліковано оголошення про проведення відкритих торгів UA-2021-01-06-002231-Ь щодо закупівлі газового палива (природний газ) - в загальній кількості 245 900 м.куб. Строк поставки товару - до 31 грудня 2021 р. (т.1 а.с.37-50).

Відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій, переможцем аукціону визначено - ТОВ "Івано-Франківськгаз збут" з пропозицією 1 352 450 грн з ПДВ.

05.02.2021 між ТОВ "Івано-Франківськгаз збут" (постачальник) та Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області (споживач) укладено договір на закупівлю (постачання) природного газу №41SB767-909-21 (т.1 а.с.51-55).

Відповідно до п. 1.1 договору, постачальник зобов'язався передати у власність споживачу у 2021 році природний газ за кодом ДК 021:2015:09120000-6 "Газове паливо" (далі - газ), а споживач зобов'язався прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.

В п. 1.3 договору сторони визначили планові обсяги постачання газу по місяцях: І квартал 130 000 куб.м.: січень 50 000 куб. м., лютий 40 000 куб.м., березень 40 000 куб.м., ІІ квартал 20 000 куб.м.: квітень 20 000 куб.м., травень -, червень -. ІІІ квартал -: липень -; серпень -; вересень -, ІV квартал 95 900 куб.м.: жовтень 30 000 куб.м., листопад 30 900 куб.м., грудень 45000 куб.м.

В п. 1.2 договору визначено річний плановий обсяг постачання газу - до 245 900 м3.

Відповідно до п. 2.5 договору, визначення (звіряння) фактичного обсягу поставленого (спожитого) природного газу між сторонами здійснюється в наступному порядку:

2.6.1 за підсумками розрахункового періоду споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, надає постачальнику копію відповідного акта про фактичний об'єм (обсяг) розподіленого (про транспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ та споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГРМ.

2.6.2 На підставі отриманих від споживача даних та/або даних Оператора ГТС постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником постачальника у письмовій формі або з використанням електронного цифрового підпису, електронного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги" та Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" за допомогою модулю "Електронний документообіг" до програмного забезпечення "М.Е.Dос IS".

За змістом п. 3.1 договору, всього ціна газу за 1 тис. куб. становить 5 500,00 грн.

Згідно з п. 3.2 договору, ціна, зазначена в п. 3.1 договору, може змінюватись протягом дії договору. Зміні ціни за одиницю товару може бути не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціні такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми визначеної в договорі.

Сторони домовились, що ціна газу, розрахована відповідно до пунктів 3.1. та 3.2 цього договору, застосовується сторонами при складанні актів приймання-передачі газу та розрахунках за цим договором (п.3.3 договору).

Відповідно до п. 3.4 договору, загальна сума договору складається із місячних сум вартості газу поставленого споживачеві за даним договором і становить 1 352 450,00 грн, у т. ч. ПДВ - 20%.

Розрахунковий період за договором становить один календарний місяць (п.4.1.).

В п. 4.2 договору визначено, що оплата газу за договором здійснюється споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті України - гривні в наступному порядку:

- оплата природного газу постачальнику здійснюється споживачем на підставі акту приймання-передачі природного газу;

- остаточний розрахунок по оплаті місячної вартості газу (п. 3.5 договору) здійснюється до 10 числа місяця, наступного за місяцем постачання газу.

Згідно з п. 12.1 договору, цей договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін (за наявності) і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої споживач включений до Реєстру споживачів в інформаційній платформі Оператора ГТС до 31 грудня 2021 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.

За період дії договору між ТОВ "Івано-Франківськгаз збут" (постачальник) та Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області (споживач) укладено ряд додаткових угод до договору на закупівлю (постачання) природного газу №41SB767-909-21 від 05.02.2021, зокрема:

- додаткову угоду №2 від 19.02.2021, відповідно до якої внесено зміни, зокрема, до пункту 1.2 договору: річний плановий обсяг постачання газу - до 223,545 м3 та до пункту 3.1 договору: всього ціна газу за 1 тис. куб. становить 6050,00 грн;

- додаткову угоду №3 від 22.02.2021, відповідно до якої внесено зміни, зокрема, до пункту 1.2 договору: річний плановий обсяг постачання газу - до 203,223 м3 та до пункту 3.1 договору: всього ціна газу за 1 тис. куб. становить 6 655,00 грн;

- додаткову угоду №4 від 23.02.2021, відповідно до якої внесено зміни, зокрема, до пункту 1.2 договору: річний плановий обсяг постачання газу - до 184,748 м3 та до пункту 3.1 договору: всього ціна газу за 1 тис. куб. становить 7 320,00 грн;

- додаткову угоду №5 від 24.02.2021, відповідно до якої внесено зміни, зокрема, до пункту 1.2 договору: річний плановий обсяг постачання газу - до 167,953 м3 та до пункту 3.1 договору: всього ціна газу за 1 тис. куб. становить 8 052,55 грн;

- додаткову угоду №6 від 19.04.2021, відповідно до якої внесено зміни, зокрема, до пункту 1.2 договору: річний плановий обсяг постачання газу - до 152,698 м3 та до пункту 3.1 договору: всього ціна газу за 1 тис. куб. становить 8 857,00 грн;

- додаткову угоду №7 від 26.05.2021, відповідно до якої внесено зміни, зокрема, до пункту 1.2 договору: річний плановий обсяг постачання газу - до 138,829 м3 та до пункту 3.1 договору: всього ціна газу за 1 тис. куб. становить 9 741,80 грн;

- додаткову угоду №8 від 29.06.2021, відповідно до якої внесено зміни, зокрема, до пункту 1.2 договору: річний плановий обсяг постачання газу - до 143 693,6 м3 та до пункту 3.1 договору: всього ціна газу за 1 тис. куб. становить 10 715,01 грн;

- додаткову угоду №9 від 29.07.2021, відповідно до якої внесено зміни, зокрема, до пункту 1.2 договору: річний плановий обсяг постачання газу - до 137 523,54 м3 та до пункту 3.1 договору: всього ціна газу за 1 тис. куб. становить 11 785,44 грн;

- додаткову угоду №10 від 20.09.2021, відповідно до якої внесено зміни, зокрема, до пункту 1.2 договору: річний плановий обсяг постачання газу - до 103233,79 м3 та до пункту 3.1 договору: всього ціна газу за 1 тис. куб. становить 12 962,81 грн;

- додаткову угоду №11 від 22.09.2021, відповідно до якої внесено зміни, зокрема, до пункту 1.2 договору: річний плановий обсяг постачання газу - до 100 598,28 м3 та до пункту 3.1 договору: всього ціна газу за 1 тис. куб. становить 14 257,79 грн;

- додаткову угоду №12 від 24.09.2021, відповідно до якої внесено зміни, зокрема, до пункту 1.2 договору: річний плановий обсяг постачання газу - до 98 342,42 м3 та до пункту 3.1 договору: всього ціна газу за 1 тис. куб. становить 15 682,14 грн;

- додаткову угоду №13 від 27.09.2021, відповідно до якої внесено зміни, зокрема, до пункту 1.2 договору: річний плановий обсяг постачання газу - до 96 291,44 м3 та до пункту 3.1 договору: всього ціна газу за 1 тис. куб. становить 17 248,79 грн;

- додаткову угоду №14 від 29.09.2021, відповідно до якої внесено зміни, зокрема, до пункту 1.2 договору: річний плановий обсяг постачання газу - до 96 291,44 м3 та до пункту 3.1 договору: всього ціна газу за 1 тис. куб. становить 18 971,94 грн;

- додаткову угоду №15 від 01.11.2021, відповідно до п.12.5 якої сторони вирішили припинити дію договору №41SB767-909-21 від 05.02.2021 з 01 листопада 2021 р., а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.

Необхідність внесення таких змін до договору обґрунтовувалася виникненням економічних обставин, пов'язаних зі зміною ціни природного газу на ринку, в підтвердження чого надалися: експертні висновок Львівської торгово-промислової палати №19-09/154 від 16.02.2021 (т.1 а.с.60, 62, 64, 66), №19-09/326 від 06.04.2021 (т.1 а.с.68), №19-09/388 від 07.05.2021 (т.1 а.с.71), №19-09/482 від 08.06.2021 (т.1 а.с.73), №19-09/571 від 05.07.2021 (т.1 а.с.76), №19-09/790 від 09.09.2021 (т.1 а.с.78, 82, 85), №19-09/788 від 09.09.2021 (т.1 а.с.79, 83, 86), №19-09/816 від 15.09.2021 (т.1 а.с.81, 88, 90); цінові довідки Львівської торгово-промислової палати №19-09/382 від 05.05.2021 (т.1 а.с.70), №19-09/569 від 05.07.2021 (т.1 а.с.75), здійснені на замовлення ТОВ "Івано-Франківськгаз збут".

В підтвердження поставки природного газу за договором №41SB767-909-21 від 05.02.2021 прокурор надав суду копії актів приймання-передачі природного газу, а саме: акт №1 від 25.02.2021 за лютий 2021 р. в обсязі 46 168,531 м.куб. на суму 371 774 грн 40 коп.; акт №ЗІФ81007630 від 12.03.2021 за лютий 2021 р. в обсязі 28 911,93 м.куб. на суму 232814 грн 82 коп.; акт №ЗІФ81011325 від 31.03.2021 за березень 2021 р. в обсязі 28 985,26 м.куб. на суму 233 405 грн 32 коп.; акт №ЗІФ81014230 від 06.05.2021 за квітень 2021 р. в обсязі 17 752,76 м.куб. на суму 157 236 грн 34 коп.; акт №ЗІФ81021917 від 18.10.2021 за вересень 2021 р. в обсязі 13,74 м.куб. на суму 147 грн 23 коп.; акт №ЗІФ81017730 від 19.10.2021 за жовтень 2021 р. в обсязі 97,51 м.куб. на суму 949 грн 92 коп. Всього на загальну суму 996 328 грн 03 коп. Всі акти підписані сторонами та скріплені їхніми печатками.

За отриманий від відповідача природний газ ГУ ДПС в Івано-Франківській області сплатило 996 328 грн 03 коп., що підтверджується платіжними дорученнями №272 від 25.02.2021 р. на суму 371 774 грн 40 коп., № 340 від 12.03.2021 на суму 232 814 грн 82 коп., №533 від 08.04.2021 на суму 233 405 грн 32 коп., №815 від 14.05.2021 на суму 93808 грн 11 коп., №816 від 14.05.2021 на суму 14 991 грн 08 коп., №965 від 31.05.2021 на суму 20 608 грн 23 коп., №1025 від 08.06.2021 на суму 27 828 грн 92 коп., №2806 від 19.10.2021 на суму 949,92 коп., №2805 від 19.10.2021 на суму 147 грн 23 коп.

Як вбачається з наданого суду відповідачем витягу обсягів споживання з комерційного портфелю ТОВ "Івано-Франківськгаззбут" на платформі Оператора ГТС - 56XS0001705АХ00М (т.2 а.с.6), у січні 2021 р. Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області спожито 37 552,97 м.куб. газу; у лютому 2021 р. - 28 911 93 м.куб. газу.

Також відповідачем надано суду копію підписаного сторонами акту приймання - передачі природного газу №ЗІФ81003821 до договору на постачання природного газу від 30.12.2020 року №41SВ767-2252-20 (т.2 а.с.28), відповідно до якого у січні 2021 року Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області спожито 37 552,97 м.куб. природного газу на суму 371 774 грн 40 коп.

Згідно з даними підписаного та скріпленого печатками обох сторін акту звіряння взаємних розрахунків за договором №41SB767-909-21 від 05.02.2021 (т.2 а.с.35), за договором №41SB767-909-21 від 05.02.2021 Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області всього спожито природного газу на суму 624 553 грн 63 коп., який повністю оплачено.

26.10.2023 Івано-Франківська обласна прокуратура звернулася до ГУ ДПС в Івано-Франківській області із листом №15-900вих-23, в якиму повідомила, що обласною прокуратурою за результатами опрацювання інформації, розміщеної на веб-порталі PROZORRO встановлено, що внаслідок укладення між ТОВ "Івано-Франківськгаз збут" та ГУ ДПС в Івано-Франківській області додаткових угод до договору №41SB767-909-21 від 05.02.2021, порушено вимоги законодавства про публічні закупівлі, а тому з метою захисту інтересів держави в суді прокуратура просила надати копії договору №41SB767-909-21 від 05.02.2021, додаткових угод до нього та інших документів, що стали підставою для його укладення та виконання, а також надати відомості щодо джерел фінансування даного договору.

Відповідно до листа №13217/5/09-19-10-01-05 від 03.11.2023, ГУ ДПС в Івано-Франківській області направило Івано-Франківській обласній прокуратурі витребовувані прокуратурою документи. Також у вказаному листі ГУ ДПС в Івано-Франківській області серед іншого зазначало, що загалом за січень -жовтень 2021 року відповідно до актів приймання- передачі природного газу ТОВ "Івано-Франківськгаз збут" спожито природного газу в загальній кількості 121929, 731 м.куб на суму 996328 грн 03 коп. відповідно до актів приймання -передачі природного газу від 25.02.2021, від 12.03.2021, від 31.03.2021, від 19.10.2021, від 18.10.2021.

07.12.2023 Івано-Франківська обласна прокуратура надіслала до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області листа №15-1072вих-23, в якому повідомила, що оскільки уповноваженими особами не вжито заходів по усуненню порушень Закону України "Про публічні закупівлі", допущених про укладенні додаткових угод до договору, керуючись ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" Івано-Франківською обласною прокуратурою буде заявлено до суду позов в інтересах держави в особі Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до ТОВ "Івано-Франківськгаз збут" про визнання недійсними додаткових угод та стягнення грошових коштів у сумі 325 714 грн 51 коп.

НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД ТА МОТИВИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

У статті 4 Господарського процесуального кодексу України закріплено право на звернення до господарського суду. Зокрема, державні органи мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Водночас у силу пункту 3 частини 1 статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 звернула увагу, зокрема, що бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Тобто прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва.

Неналежне виконання позивачем своїх обов'язків із захисту інтересів держави слугували підставою для звернення прокурора з цим позовом в інтересах держави аби інтереси держави були належно захищені.

Листом №13217/5/09-19-10-01-05 від 03.11.2023 Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила ГУ ДПС в Івано-Франківській області про те, що обласною прокуратурою за результатами опрацювання інформації, розміщеної на веб-порталі PROZORRO встановлено факт порушення вимог законодавства про публічні закупівлі.

Листом №15-1072вих-23 від 07.12.2023 Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила ГУ ДПС в Івано-Франківській області про те, що оскільки уповноваженими особами не вжито заходів по усуненню порушень Закону України "Про публічні закупівлі", допущених про укладенні додаткових угод, керуючись ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" обласною прокуратурою буде заявлено до суду позов в інтересах держави в особі Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання недійсними додаткових угод та стягнення грошових коштів у сумі 325 714 грн 51 коп.

З огляду на викладене, прокурор у поданій позовній заяві правомірно зазначив, що позивачем не здійснювався захист інтересів держави у даних спірних правовідносинах, що є належними підставами для звернення з відповідним позовом до суду в інтересах держави.

Відтак, прокурором було дотримано порядок передбачений статтею 23 Закону України "Про прокуратуру".

За змістом ст. ст. 15 і 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України та ч. 2 ст. 20 ГК України, одним із способів захисту своїх прав і законних інтересів є визнання недійсним правочину.

Згідно з ч. 1 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Статтею 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього кодексу.

У якості правової підстави позову прокурором у цій справі зазначено порушення вимог ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі".

В ч. 1 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Згідно із ч. 1 ст. 628, ст. 629 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

За змістом ч. 2 ст. 189 ГК України, ціна є істотною умовою господарського договору.

Згідно з ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах (ч. 1 ст. 652 ЦК України).

Відповідно до ч. 4 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

В п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.

В іншому випадку не досягається мета Закону України "Про публічні закупівлі", яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.

Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 у справі №922/2321/22.

При цьому судом враховується, що будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.

З іншого боку, будь-який покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки (позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 13.07.2021 у справі №927/550/20).

Так, Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, яке мало беззаперечне право на отримання природного газу за ціною, визначеною в укладеному між сторонами договорі, без надання письмових заперечень чи проведення переговорів щодо збільшення ціни товару підписало спірні додаткові угоди, внаслідок чого ціна за одиницю товару збільшилась, а обсяг поставки, що передбачався за договором, фактично, зменшився.

Зокрема, з аналізу додаткових угод слідує, що ціна на природній газ збільшена сторонами з 5,5 грн до 18,97 грн за 1 м3, тобто більш ніж на 244,94 %.

Отже, на момент підписання основного договору відповідач знав (не міг не знати) про ціни, які склалися на ринку на природний газ, постачання якого він мав намір здійснювати, та гарантував його поставку замовнику за цінами відповідно до договору.

Крім того, ГУ ДПС в Івано-Франківській області без надання письмових заперечень чи проведення переговорів щодо пропозиції ТОВ "Івано-Франківськгаз збут" про збільшення ціни підписало додаткові угоди №2-14, внаслідок чого ціна за 1 м3 газу збільшилася більше ніж на 10 відсотків, а обсяг його поставки за Договором значно зменшився.

Це призвело до повного нівелювання результатів відкритих торгів. Таким чином, держава втратила можливість скористатися пропозиціями інших учасників відкритих торгів, а газ по ціні, запропонованій переможцем тендеру, закупити так і не змогла. Натомість, комунальне підприємство було змушене оплачувати газ за ціною, яка більше ніж на 10% вище, аніж встановлена договором, укладеним внаслідок відкритих торгів. Закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.

Суд вважає, що перемога у тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення більш ніж на 10% шляхом так званого "каскадного" укладення подальших додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця.

Аналогічні висновки закріплені в Постанові Верховного суду України від 18.06.2021 у справі 927/491/19.

Через таке недобросовісне збільшення ціни відповідачем та в результаті укладення спірних додаткових угод державі в особі Головного управління ДПС в Івано-Франківській області заподіяна шкода у виді надмірно сплачених грошових коштів.

Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що додаткові угоди №№2-14 до договору на закупівлю (постачання) природного газу №41SB767-909-21 від 05.02.2021 суперечать пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Таким чином, позов Івано-Франківської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання недійсними додаткових угод №№2-14 до договору на закупівлю (постачання) природного газу №41SB767-909-21 від 05.02.2021 належить до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 216 ЦК України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

В ч. 2 ст. 712 ЦК України визначено, що до договору постачання застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно з ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

За змістом ст. 669 ЦК України, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 670 ЦК України, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

Таким чином, обов'язок з повернення грошової суми, сплаченої за кількість товару, який не був поставлений покупцеві, врегульований нормами Глави 54 ЦК України.

Як встановлено судом, на виконання умов договору на закупівлю (постачання) природного газу №41SB767-909-21 від 05.02.2021 ТОВ "Івано-Франківськгаз збут" поставило ГУ ДПС в Івано-Франківській області 75 761,2 м3 природного газу, за який Головне управління ДПС в Івано-Франківській області сплатило 624 553 грн 63 коп., тоді як відповідно до визначеної в договорі ціни за 1 м3 природного газу (5,5 грн), повинен був сплатити 416 686 грн 60 коп.

Таким чином, грошові кошти в сумі 207 867 грн 03 коп. є надмірно сплаченими.

На підставі викладеного, позовна вимога в частині стягнення з відповідача на користь позивача надмірно сплачених коштів в розмірі 207 867 грн 03 коп. є обґрунтованою та належить до задоволення.

Вимога прокурора про стягнення надмірно сплачених коштів в розмірі 117 847 грн 49 коп. за природний газ (46168,531 м3 на суму 371 774 грн 40 коп.), поставлений відповідачем відповідно до акту №1 від 25.02.2021 (т.1 а.с.93) не підлягає до задоволення з огляду на таке.

Так, до позову прокурором подано два акти приймання-передачі природного газу за лютий 2021 року, а саме: акт №1 від 25.02.2021, відповідно до якого ГУ ДПС в Івано-Франківській області спожито 46 168,531 м.куб. на суму 371 774 грн 40 коп. та акт №ЗІФ81007630 від 12.03.2021 - в обсязі 28 911,93 м.куб. на суму 232814 грн 82 коп. Всього відповідно до вказаних актів позивачем у лютому 2021 року спожито 75080,461 м.куб. газу на суму 604589 грн 22 коп.

Однак, за даними витягу обсягів споживання з комерційного портфелю ТОВ "Івано-Франківськгаззбут" на платформі Оператора ГТС - 56XS0001705АХ00М (т.2 а.с.6), у січні 2021 р. Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області спожито 37 552,97 м.куб. газу; у лютому 2021 р. - 28 911, 93 м.куб. газу.

Відповідно до Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493, інформаційна платформа - електронна платформа у вигляді веб-додатка в мережі Інтернет, функціонування та керування якою забезпечується оператором газотранспортної системи, яка використовується для забезпечення надання послуг транспортування природного газу відповідно до вимог цього Кодексу.

Постачальник проводить нарахування вартості спожитого споживачем природного газу виключно на підставі даних оператора ГРМ про об'єм (обсяг) розподіленого/спожитого споживачем природного газу, які отримує в процесі доступу до інформаційної платформи оператора ГТС.

Отже, підтвердженим є обсяг природного газу, спожитий позивачем у лютому 2021 року в обсязі 28 911,93 м.куб на суму 232814 грн 82 коп., що повністю співпадає відомостями, вказаними в акті приймання-передачі природного газу за лютий 2021 року №ЗІФ81007630 від 12.03.2021.

Також цей факт підтверджується актом звіряння взаємних розрахунків, підписаний між сторонами.

Судом також встановлено, що між сторонами підписано акт приймання - передачі природного газу №ЗІФ81003821 до договору на постачання природного газу від 30.12.2020 №41SВ767-2252-20 (т.2 а.с.28), згідно з яким у січні 2021 року Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області спожито 37 552,97 м.куб. природного газу на суму 371 774 грн 40 коп.

Вказаний обсяг спожитого у січні 2021 року природного газу також повністю співпадає з даними Інформаційної платформи.

При цьому, суд зазначає, що сума, вказана у платіжному дорученні №272 від 25.02.2021 - 371 774 грн 40 коп. також співпадає з сумою, вказаною в акті приймання - передачі природного газу №ЗІФ81003821 до договору на постачання природного газу від 30.12.2020 №41SВ767-2252-20 за січень 2021 року.

Відповідно до ч.3 ст.631 ЦК України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

Таких умов договором на закупівлю (постачання) природного газу №41SB767-909-21 від 05.02.2021 не передбачено.

Також суд зазначає, що відповідно до п.2.6.1 договору, за підсумками розрахункового періоду (яким згідно п.4.1. є один календарний місяць) споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, надає постачальнику копію відповідного акта про фактичний об'єм (обсяг) розподіленого (про транспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ та споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГРМ, а відповідно до п.2.6.2 договору, на підставі отриманих від споживача даних та/або даних Оператора ГТС постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником постачальника.

Наявний ж в матеріалах справи акт приймання-передачі природного газу за лютий 2021 року №1, відповідно до якого ГУ ДПС в Івано-Франківській області спожито 46 168,531 м.куб. на суму 371 774 грн 40 коп. підписано сторонами 25.02.2021, тобто до закінчення розрахункового періоду, а вже акт №ЗІФ81007630, в якому відображено кількість спожитого позивачем газу в обсязі 28 911,93 м.куб. на суму 232814 грн 82 коп. також за лютий 2021 року підписано сторонами 12.03.2021.

З огляду на встановлені судом обставини, в матеріалах справи №909/1111/23 наявні суперечливі докази щодо обставин приймання-передачі природного газу відповідно до договору на закупівлю (постачання) природного газу №41SB767-909-21 від 05.02.2021 у лютому 2021 року на підставі акту №1 від 25.02.2021.

Згідно зі статтями 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

За приписами ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи встановлені вище обставини та наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд відхиляє такий доказ у справі, як акт приймання - передачі природного газу №1 від 25.02.2021 про поставку ГУ ДПС в Івано-Франківській області природного газу за договором на закупівлю (постачання) природного газу №41SB767-909-21 від 05.02.2021 у лютому 2021 року у кількості 46 168,531 м.куб. на суму 371 774 грн 40 коп., оскільки такий доказ суперечить іншим доказам у справі, зокрема відомостям з Інформаційної платформи, яка є належним доказом в підтвердження кількості спожитого природного газу за певний період.

За наведених обставин у їх сукупності, позов належить до задоволення частково.

Судовий збір, у відповідності до ст. 129 ГПК України, покладається на сторони пропорційно задоволених вимог.

Керуючись статтями 4, 20, 13, 73, 74, 76 -78, 129, 232 -238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати недійсними:

додаткову угоду №2 від 19.02.2021, додаткову угоду №3 від 22.02.2021, додаткову угоду №4 від 23.02.2021, додаткову угоду №5 від 24.02.2021, додаткову угоду №6 від 19.04.2021, додаткову угоду №7 від 26.05.2021, додаткову угоду №8 від 29.06.2021, додаткову угоду №9 від 29.07.2021, додаткову угоду №10 від 20.09.2021, додаткову угоду №11 від 22.09.2021, додаткову угоду №12 від 24.09.2021, додаткову угоду №13 від 27.09.2021, додаткову угоду №14 від 29.09.2021

до договору на закупівлю (постачання) природного газу №41SB767-909-21 від 05.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут" та Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут" (вул. Бельведерська, 32 А, м. Івано-Франківськ, 76010, код ЄДРПОУ 39595350) на користь Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 43968084) кошти в сумі 207 867 (двісті сім тисяч вісімсот шістдесят сім) грн 03 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут" (вул. Бельведерська, 32 А, м. Івано-Франківськ, 76010, код ЄДРПОУ 39595350) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури (вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76015, код ЄДРПОУ 03530483) 38 010 (тридцять вісім тисяч десять) грн 01 коп. судового збору.

В решті позову відмовити.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У зв'язку з перебуванням у відпустці повне рішення підписано 10.05.2024

Суддя О.В. Рочняк