Постанова від 10.05.2024 по справі 380/19787/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2024 рокуЛьвівСправа № 380/19787/23 пров. № А/857/25174/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Курильця А.Р., Мікули О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року (головуючий суддя Сподарик Н.І., м. Львів) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання рішення протиправним,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:

- визнати протиправним рішення Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30 грудня 2022 року в частині відмови позивачу, щодо перегляду дати з 04 грудня 2017 року на 16 червня 2006 року зарахування до списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщенням для постійного проживання;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 змінити дату зарахування позивача до списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщенням для постійного проживання, зі складом сім'ї 4 особи з 04 грудня 2017 року на 16 червня 2006 року.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, просить рішення суду скасувати, а позовні вимоги задовольнити повністю.

В апеляційній скарзі зазначає, що він перебуває на військовій службі з 29 липня 2003 року по цей час.

Зокрема:

- у період з 29.07.2003 по 23.06.2007 - курсант Національної академії Державної прикордонної служби України;

- 23.06.2007 - 23.10.2010 - військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ;

- 23.10.2010 - 10.08.2018 - військовослужбовець військової частини НОМЕР_2 АДРЕСА_1 ;

- 10.08.2018 - 10.09.2018 - у розпорядженні начальника військової частини НОМЕР_3 АДРЕСА_2 ;

- 10.09.2018 - 22.08.2019 - військовослужбовець військова частина НОМЕР_4 АДРЕСА_3 ;

- 22.08.2019 - 09.09.2019 - у розпорядженні начальника військової частини НОМЕР_5 АДРЕСА_2 ;

- 09.09.2019 - по цей час - військовослужбовець військової частини НОМЕР_3 АДРЕСА_2 (призначений наказом начальника Західного регіонального управління від 09.09.2019 №421-ос).

Вислуга років станом на 18.68.2023 становить: календарна - 20 років 00 місяців 19 днів; пільгова - 05 років 01 місяць 04 дні; загальна - 25 років 01 місяць 23 дні.

У відповідності до рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 №4 від 16 червня 2006 року його батька підполковника ОСОБА_2 було зараховано на квартирний облік разом з членами його сім'ї, а саме дружину ОСОБА_3 та його - ОСОБА_1 з 16 червня 2006 року.

Під час проходження мною військової служби в ІНФОРМАЦІЯ_4 , у відповідності до рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23 квітня 2019 року, його з членами сім'ї було зараховано на квартирний облік для отримання житла в загальному порядку з 23 квітня 2019 року зі складом сім'ї 3 особи.

Під час проходження військової служби в Західному регіональному управлінні, у відповідності до рішення Львівської загальногарнізонної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11 листопада 2019 року, його з членами сім'ї було зараховано на квартирний облік для отримання житла в загальному порядку із збереженням часу перебування на квартирному обліку по ІНФОРМАЦІЯ_4 з 23 квітня 2019 року зі складом сім'ї 4 особи.

Цим же рішенням його включено до списку осіб, що потребують першочергового отримання житла, як учасника бойових дій з 23 квітня 2019 року.

Рішенням Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26 жовтня 2022 року переглянуто дату зарахування до списків осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку та вирішено зарахувати період перебування за попереднім місцем служби в ІНФОРМАЦІЯ_4 з 04 грудня 2017 року разом з членами його сім'ї.

Зазначене підтверджується витягом з протоколу №10 від 26 жовтня 2022 року засідання Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 .

13 грудня 2022 року він рапортом, письмово звернувся до Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про зарахування періоду перебування на квартирному обліку як член сім'ї військовослужбовця та просив переглянути дату зарахування на квартирний облік з 16 червня 2006 року (дата зарахування його як члена сім'ї військовослужбовця).

Рішенням Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30 грудня 2022 року йому відмовлено в зарахуванні періоду перебування на квартирному обліку разом із батьком за попереднім місцем служби.

Підставою для такої відмови зазначено пункт 26 постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 р. № 1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» та пункт 10 розділу V Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом МВС України від 18.01.2021 №26, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 березня 2021 р .за № 344/35966.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, судом взагалі не надано оцінки самому формулюванню відмови та підстав такої відмови.

Як було зазначено вище, підставою для відмови в зарахуванні періоду перебування на квартирному обліку з 16 червня 2006 року житловою комісією було вказано пункт 26 постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 р. № 1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями», пункт 10 розділу V Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом МВС України від 18.01.2021 №26.

Пунктом 26 постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 р. № 1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями», визначено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.

Пунктом 10 розділу V Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом МВС України від 1&.01.2021 №26 визначено у разі зарахування на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, військовослужбовців, які перебували у списках для поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями, час перебування в таких списках ураховується.

У такому випадку датою зарахування військовослужбовця на облік є дата включення до списку для поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями.

Таким чином, вказані пункти нормативно-правових актів не регулюють спірні правовідносини, а лише надають право військовослужбовцям зараховувати час перебування на квартирному обліку за попередніми місцями служби та зараховувати час перебування на обліку осіб, що потребують забезпечення службовими жилими приміщеннями.

Всупереч зазначеному Об'єднана житлова комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 незаконно посилається на вказані норми, як на підставу у відмові в зарахуванні періоду мого перебуванню на квартирному обліку як члена сім'ї військовослужбовця.

Крім того, апелянт зазначає, що відповідно до абзацу 1 ч. 1ст. 12 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.

За приписами ч.2 цієї ж статті встановлено, що за військовослужбовцями, які вступили на військову службу за контрактом, зберігається право на жилу площу, яку вони займали до вступу на військову службу. Вони не можуть бути зняті з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за попереднім місцем проживання.

Згідно зі статтями 34, 37 ЖК Української РСР потребуючими поліпшення умов визнаються громадяни, забезпечені житловою площею нижчою за рівень, визначений чинним законодавством, а облік таких осіб здійснюється за їх місцем роботи або за їх місцем проживання.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 ЖК Української РСР громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговосте

Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 р. № 1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.

Відповідно до п. 26 Порядку, військовослужбовці, які перебувають на обліку, уразі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.

Згідно з п. 3 розділу V Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом МВС України від 18.01.2021 №26, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 березня 2021 р .за № 344/35966 визначено, що особи, які перебувають на обліку для забезпечення їх житлом Держприкордонслужбою та призвані на військову службу під час мобілізації, у разі переміщення по службі до інших органів Держприкордонслужби після укладання ними відповідного контракту мають право бути зараховані на відповідний облік за новим місцем військової служби із збереженням часу попереднього перебування на обліку.

За приписами пункту 20 розділу У Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом МВС України від 18.01.2021 №26 члени сім'ї військовослужбовця (крім дружини/чоловіка), призвані або прийняті на військову службу (крім курсантів та військовослужбовців строкової служби), мають право залишатися на обліку в складі сім'ї військовослужбовця (за умови проходження служби в одному населеному пункті) або вирішувати своє житлове питання самостійно у встановленому законодавством порядку.

За приписами ст. 58 Конституції України «закони та інші нормативно- правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи».

Відповідно до п. 2 Рішення Конституційного Суду України від 09.02.99 року N 1-рп/99 «за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце».

Таким чином, на час зарахування його на квартирний облік, як члена сім'ї військовослужбовця його батька діяла норма закону, яка гарантувала перебування його на обліку за попереднім місцем проживання (за військовослужбовцями, які вступили на військову службу за контрактом, зберігається право на жилу площу, яку вони займали до вступу на військову службу. Вони не можуть бути зняті з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за попереднім місцем проживання - ч. 2 ст.12 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції від 29 квітня 2006 року).

Оскільки він проходив військову службу на посаді курсанта з 29 липня 2003 року, то з урахуванням пункту 20 розділу V Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом МВС України від 18.01.2021 №26, має право на збереження часу перебування на квартирному обліку саме з 16 червня 2006 року.

Судом першої інстанції не надано оцінку тим обставинам, що станом на 16 червня 2006 року він перебував на дійсній військовій службі на посаді курсанта Національної академії Державної прикордонної служби України

23 квітня 2019 року він реалізував своє право самостійно стати на квартирний облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 , у відповідності до рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23 квітня 2019 року зі складом сім'ї 3 особи.

В той же час, до цього моменту він перебував на квартирному обліку з 16 червня 2006 року, як член сім'ї свого батька, маючи статус військовослужбовця. Крім того, з квартирного обліку по ІНФОРМАЦІЯ_6 він знятий не був, перебував на ньому в статусі військовослужбовця до 23 квітня 2019 року, а тому має законні підстави для зарахування вказаного періоду з моменту, коли самостійно став на квартирний облік.

Судом не надано оцінку тим обставинам, що він просить зарахувати період перебування на квартирному обліку з врахуванням статусу - військовослужбовця.

Як було зазначено вище, з 29.07.2003 він перебував на дійсній військовій службі, відповідно має статус військовослужбовця.

З врахуванням норм пунктів 3, 20 розділу V Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом МВС України від 18.01.2021 №26 має право на зарахування періоду перебування на квартирному обліку саме з 16 червня 2006 року, оскільки саме з цього часу перебуває на квартирному обліку як військовослужбовець.

Законодавством жодним чином не обмежено право військовослужбовця перебувати на квартирному обліку як член сім'ї чи самостійно вирішувати своє житлове питання, як військовослужбовець.

Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 :

- у період з 29.07.2003 по 23.06.2007 - курсант Національної академії Державної прикордонної служби України;

- 23.06.2007 - 23.10.2010 - військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ;

- 23.10.2010 - 10.08.2018 - військовослужбовець військової частини НОМЕР_2 АДРЕСА_1 ;

- 10.08.2018 - 10.09.2018 - у розпорядженні начальника військової частини НОМЕР_3 АДРЕСА_2 ;

- 10.09.2018 - 22.08.2019 - військовослужбовець військова частина НОМЕР_4 АДРЕСА_3 ;

- 22.08.2019 - 09.09.2019 - у розпорядженні начальника військової частини НОМЕР_5 АДРЕСА_2 ;

- 09.09.2019 - по цей час - військовослужбовець військової частини НОМЕР_3 АДРЕСА_2 (призначений наказом начальника Західного регіонального управління від 09.09.2019 №421-ос).

Вислуга років станом на 18.08.2023 становить: календарна - 20 років 00 місяців 19 днів; пільгова - 05 років 01 місяць 04 дні; загальна - 25 років 01 місяць 23 дні.

Згідно витягу з протоколу №4 засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_2 від 16.06.2006 зараховано підполковника ОСОБА_2 (батько позивача) на квартирний облік складом 3 осіб. Дружина - ОСОБА_3 , син - ОСОБА_1 (позивач).

Відповідно до витягу з протоколу №3 спільного засідання командування та житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23.04.2019, майора ОСОБА_1 зараховано на квартирний облік для отримання житла у загальному порядку з 23.04.2019 з складом 3 особи (він, дружина - ОСОБА_4 , донька - ОСОБА_5 ).

Згідно витягу з протоколу №7 засідання Львівської загальногарнізонної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.11.2019 включено позивача до списку осіб, що потребують першочергового отримання житла, як учасника бойових дій 23.04.2019.

Відповідно до витягу з протоколу засідання Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 №10 від 26.10.2022 переглянуто дату зарахування до списків осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщенням для постійного проживання в загальному порядку підполковника ОСОБА_6 у загальному порядку на підставі пункту 26 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081 та пункту 10 розділу V Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.01.2021 №26, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України від 17.03.2021 за №344/35966 з урахуванням періоду перебування в списках осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовим житлом (службовою житловою площею) за попередніми місцями проходження військової служби з 04.12.2017 зі складом сім'ї 4 особи (він, дружина - ОСОБА_4 , донька - ОСОБА_5 , донька ОСОБА_7 ).

13.12.2022 позивач звернувся з рапортом до відповідача про зарахування періоду перебування на квартирному обліку як член сім'ї військовослужбовця та просив переглянути дату зарахування на квартирний облік з 16.06.2006.

Згідно з витягу з протоколу засідання Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 №13 від 30.12.2022 відмовлено в перегляді дати зарахування до списків осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в загальному порядку (з урахуванням періоду перебування на квартирному обліку разом з батьком за попередніми місцями служби з 16.06.2006).

Постановляючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що згідно статті 31 Житлового кодексу України від 30.06.83 №5464-X громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому вказаним Кодексом та іншими актами законодавства України. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством України), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.

Відповідно до частини 1 статті 32 ЖК України потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни:

1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному цим Кодексом та іншими актами законодавства України;

2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам;

3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї. Перелік зазначених захворювань затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я;

4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;

5) які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;

6) які проживають у гуртожитках.

У статті 36 ЖК України встановлено, що облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради.

Відповідно до законодавства України у випадках і в порядку, встановлених цим Кодексом та іншими актами законодавства України, громадян може бути взято на облік і не за місцем їх проживання.

Згідно зі статтею 36 ЖК України облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання. Нарівні з ними беруться на облік громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв'язку з виходом на пенсію.

У випадках, передбачених вказаним Кодексом та іншими актами законодавства України, працівники медичних, культурно-освітніх, торговельних та інших установ і організацій, які безпосередньо обслуговують трудовий колектив підприємства, установи, організації, та інші особи за їх бажанням беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов нарівні з робітниками і службовцями цього підприємства, установи, організації.

Порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється цим Кодексом та законодавством України (стаття 38 ЖК України).

Відповідно до статті 39 ЖК України громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов:

- за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті;

- за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншого громадського об'єднання і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення про взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради.

Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 року №1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі Порядок №1081).

Вказаний Порядок №1081 визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.

Відповідно до п.22. Порядку №1081 облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Відповідно до п. 23 Порядку №1081, для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника).

До рапорту додаються:

довідки про реєстрацію місця проживання перебування) військовослужбовця та членів його сім'ї, які потребують поліпшення житлових умов;

витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім'ї;

довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад);

документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги.

Інші документи житлова комісія запитує у разі потреби через командира військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян.

Пунктом 24 Порядку №1081 встановлено, що військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства. На засіданні житлової комісії має право бути присутнім військовослужбовець, стосовно якого вирішується питання зарахування на облік. Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік. Військовослужбовці, зараховані на облік, заносяться до книги обліку осіб, що перебувають в черзі на одержання житла. Військовослужбовці зараховуються на облік незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.

Пунктом 26 Порядку №1081 встановлено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.

Пунктом 27 Порядку №1081 встановлено, що військовослужбовці, направлені на навчання до військових навчальних закладів з виключенням із списків військових частин, забезпечуються на час навчання житлом у гуртожитках навчального закладу, яке вивільнюють після закінчення навчання. За зазначеними військовослужбовцями на весь період навчання зберігається черга на одержання житла за попереднім місцем служби.

Відповідно до пункту 3 Розділу V Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженого наказом МВС України від 18 січня 2021 року № 26, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 березня 2021 р. за № 344/35966 (далі - Інструкція 26), особи, які перебувають на обліку для забезпечення їх житлом Держприкордонслужбою та призвані на військову службу під час мобілізації, у разі переміщення по службі до інших органів Держприкордонслужби після укладання ними відповідного контракту мають право бути зараховані на відповідний облік за новим місцем військової служби із збереженням часу попереднього перебування на обліку.

Відповідно до пункту 20 Розділу V Інструкція 26, члени сім'ї військовослужбовця (крім дружини/чоловіка), призвані або прийняті на військову службу (крім курсантів та військовослужбовців строкової служби), мають право залишатися на обліку в складі сім'ї військовослужбовця (за умови проходження служби в одному населеному пункті) або вирішувати своє житлове питання самостійно у встановленому законодавством порядку.

Пунктом 10 розділу V вказаної інструкції у разі зарахування на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, військовослужбовців, які перебували у списках для поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями, час перебування в таких списках ураховується.

У такому випадку датою зарахування військовослужбовця на облік є дата включення до списку для поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями.

Як уже зазначалось вище, відповідно до витягу з протоколу №3 спільного засідання командування та житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23.04.2019, майора ОСОБА_1 зараховано на квартирний облік для отримання житла у загальному порядку з 23.04.2019 з складом 3 особи (він, дружина - ОСОБА_4 , донька - ОСОБА_5 ).

Згідно витягу з протоколу №7 засідання ІНФОРМАЦІЯ_7 від 11.11.2019 включено позивача до списку осіб, що потребують першочергового отримання житла, як учасника бойових дій 23.04.2019.

Відповідно до витягу з протоколу засідання Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 №10 від 26.10.2022 переглянуто дату зарахування до списків осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщенням для постійного проживання в загальному порядку підполковника ОСОБА_6 у загальному порядку на підставі пункту 26 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081 та пункту 10 розділу V Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.01.2021 №26, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України від 17.03.2021 за №344/35966 з урахуванням періоду перебування в списках осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовим житлом (службовою житловою площею) за попередніми місцями проходження військової служби з 04.12.2017 зі складом сім'ї 4 особи (він, дружина - ОСОБА_4 , донька - ОСОБА_5 , донька ОСОБА_7 ).

З огляду на це, суд слушно зауважив, що позивачу зараховано час перебування у списках для поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями.

При цьому, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд вірно вказав, що у період з 16.06.2006 позивач перебував на квартирному обліку, як член сім'ї свого батька, однак жодним нормативно-правовим актом не визначено зарахування періоду перебування, як члена сім'ї військовослужбовця (позивача), до періоду перебування на обліку як військовослужбовця (батько позивача).

Крім того, підполковник ОСОБА_8 перебував на квартирному обліку, як член сім'ї свого батька, будучи курсантом Національної Академії Державної прикордонної служби України. Згідно інформаційних даних від 18.08.2023 №12/268 Державної прикордонної служби військова частина НОМЕР_3 , ОСОБА_1 у період з 29.07.2003 по 23.06.2007 був курсантом Національної академії Державної прикордонної служби України.

Відтак, колегія судів зазначає, що перебування на квартирному обліку ОСОБА_1 , як член сім'ї свого батька, автоматично не породжує його право на постановку на квартирний облік з того ж числа уже із своїми членами сімґї, тим паче, що він у зв'язку з проходженням служби в інших регіонах, та створивши свою сімґю, перестав бути членом сімґї свого батька.

Таким чином, вищенаведене свідчить про те, що Західне регіональне управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому правильним є висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, суд першої інстанції вірно встановив обставини справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, відтак рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року у справі №380/19787/23 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М. А. Пліш

судді А. Р. Курилець

О. І. Мікула