Постанова від 10.05.2024 по справі 380/9113/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2024 рокуЛьвівСправа № 380/9113/23 пров. № А/857/25475/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Курильця А.Р., Мікули О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2023 року (головуючий суддя Кисильова О.Й., м. Львів) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області, в якому просив:

- визнати протиправною відмову відповідача провести перерахунок розміру пенсії з 01.01.2022 на підставі довідки від 01.01.2022 № 272 Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону України;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та здійснювати виплату перерахованої, згідно з довідкою від 22.11.2022 № 272 Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону України пенсії позивача з 01.01.2022, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2023 року позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2022 на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону України від 22.11.2022 № 272 про розмір грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.02.2022 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону України від 22.11.2022 № 272, з урахуванням виплачених сум.У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області оскаржило його в апеляційному порядку, просить рішення суду скасувати і у задоволенні позову відмовити повністю.

В апеляційній скарзі зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу роки відповідно до і Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон - 2262) з 10.01.2007.

Формування грошового забезпечення, з якого проводяться призначення (перерахунок) пенсій призначених відповідно до Закону-2262, не входить де компетенції органів Пенсійного фонду України.

Підстави та порядок перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону 2262, визначено ч. 4 ст. 63 Закону-2262, зокрема, усі призначені за цим Законом 2262 пенсії і підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. осіб, які мають право на пенсію за Законом-2262, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпеченні осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі Порядок) підготовку та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних документів, здійснюють уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів.

Згідно з поданням про призначення пенсії, скерованим ІНФОРМАЦІЯ_1 , витягу з наказу Міністра оборони (по особовому складу від 29.12.2006 № 110, підполковника юстиції ОСОБА_1 з посади старшого помічника військового прокурора Львівського гарнізону звільнено у запас за пунктом 63 підпункту «в» (за станом здоров'я), з правом носінні військової форми одягу.

При цьому, звертає увагу на те, що позивачу пенсія відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не призначалась.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону-2262 перерахунок раніше призначених пенсій здійснювався у разі прийнятті рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом-2262, або у зв'язку ід введенням для них нових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах установлених законодавством.

Підстави та порядок перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону- 2262, визначено ч. 4 ст. 63 Закону-2262, зокрема, усі призначені за цим законом пенсії, підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпеченій відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом-2262, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених : військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі Порядок -45), пенсії призначені відповідно до Закону-2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів Україні рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм Головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони,. МЗС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню Державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівники державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, при зміні грошового забезпечення військовослужбовців чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовцям (без подання заяви особою про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах.

Враховуючи вищезазначене, обов'язок повідомити Головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій у Пенсійного фонду України виникне лише після прийняття Кабінетом Міністрів Україні нормативно-правого акта, яким буде визначено умови, порядок та розмірі перерахунку пенсії вищевказаним особам, пенсії яких підлягають перерахунку

При цьому, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова-103), якою передбачено умови проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону - 2262, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців

Зокрема, Постановою - 103 було передбачено, що військовослужбовцям перерахунок здійснюється з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим званням та надбавки за вислугу років.

З 01.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно де Постанови - 103, на підставі довідки від 31.03.2018 № ХВ 60477, скерованої на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.10.2019 у справі № 1.380.2019.001602, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо відмови у повідомленні Головного управління Пенсійного фонду України у Львівськійобласті про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

Зобов'язано Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про наявність підстав для перерахунку Пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30 серпня 201 7 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо видачі довідки «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів» від 31.03.2018 №ХВ 60477.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 звернутися до Військової прокуратури Західного регіону України із запитом щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 06.09.2017 року та 01.03.2018 року. У решті позовних вимог відмовлено.

Враховуючи зазначене судове рішення, позивач звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із вимогами щодо здійснення перерахунку за вислугу років з 01.10.2017 у зв'язку із зміною розмірів посадового окладу прокурора військової прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури» та довідок військової прокуратури Західного регіону України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 06.09.2017 та 01.03.2018.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 у справі № 380/8072/20 позов ОСОБА_1 задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті призначеної пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.10.2017 у зв'язку із зміною розмірів посадового окладу прокурора військової прокуратури Західного регіону України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у зв'язку із зміною розмірів посадового окладу прокурора військової прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури» та довідок військової прокуратури Західного регіону України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 06.09.2017 та 01.03.2018.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_1 на підставі проведеного перерахунку пенсію за вислугу років з 01.10.2017 у зв'язку із зміною розмірів посадового окладу прокурора військової прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури» та довідок військової прокуратури Західного регіону України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 06.09.2017 та 01.03.2018.

На виконання судового рішення від 30.12.2020 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 у звґязку із зміною розмірів посадового окладу прокурора військової прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури» та довідок військової прокуратури Західного регіону України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 06.09.2017 та 01.03.2018.

Перерахунок проведено із включенням як основних так і додаткових видів грошового забезпечення.

Вважає, що дії державних органів відповідали алгоритму, яким передбачені перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону -2262.

Крім того, позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону 2262, а не відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (Закону № 1789-ХІІ).

ОСОБА_1 у позовній заяві обґрунтовував свої позовні вимоги щодо здійснення перерахунку з 01.02.2022 у зв'язку із зміною посадових окладів працівників прокуратури, отже ставить питання про подвійний перерахунок його пенсії і як військовослужбовцю, і як працівнику органів прокуратури.

Натомість, довідка відповідно до Порядку 45 від уповноваженого органу, а саме ІНФОРМАЦІЯ_5 для здійснення перерахунку не виготовлена та на адресу Головного управління не надходила.

При цьому, апелянт зазначає, що Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Західного регіону України не є уповноваженим органом, який готує довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, відповідно до Порядку № 45

Уповноваженим органом Міністерства оборони України розумінні вимог Порядку № 45, є обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, якими здійснюється облік осіб, звільнених з військової служби.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідне до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищено ям грошового забезпечення; відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсів згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України від 21.02.2018 №103) було передбачено, їло під час перерахунку пенсії

У Додатку 2 до Порядку№ 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки доплати, підвищення).

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва віл 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019. визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 № 784 внесене зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» зокрема:

Наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937 затверджено Інструкцію з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб звільнених з військової служби у Збройних Силах України та членів їх сімей у Міністерстві оборони України (далі - Наказ МОУ 937).

Відповідно до п. 2.6 Наказу МОУ 937 на обласні територіальні центрі комплектування та соціальної підтримки покладається, зокрема:

оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;

складання та подання до органів, що призначають пенсії довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (зі змінами).

Судом залишено поза увагою зміни, які внесені в Порялок-45.

Разом з тим, відповідного рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (колишніх військовослужбовців відряджених д військових прокуратур), осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством не було.

Відтак, у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не виникло законних підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовцям військових прокуратур.

Отже, підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_2 , призначеної згідно Закону -2262, з 01.01.2022 року на підставі довідки від 22.11.2022 року № 272 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01. 2022 року Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону України відсутні.

Пенсія позивачу призначена, перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

22.11.2022 Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Західного регіону України підготувала довідку № 272 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022

01.03.2023 позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону України від 22.11.2022 № 272.

Листом від 16.03.2023 № 6371-5644/Т-52/8-1300/23 відповідач відмовив ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону України від 22.11.2022 № 272 у зв'язку з тим, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, якими передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії прийнято не було

Постановляючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ч. 1, ч. 2 та 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З огляду на це, суд слушно зауважив, що Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.

Згідно із ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Постановляючи рішенн,я суд першої інстанції вірно врахував висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21:

(1) з 01.01.2020 положення п. 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою №704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України «Про Державний бюджет на 2021 рік» № 1082-IX від 15.12.2020 (далі - Закон № 1082-ІХ) у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п. 4 Постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);

(3) встановлене положеннями п.3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

Отже, вказані висновки Верховного Суду зводяться до того, що починаючи із 2020 року підлягають застосуванню положення п. 4 Постанови № 704, в частині, що не суперечить нормативно-правовим актам, які мають вищу юридичну силу, а саме - Законам України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та «Про Державний бюджет на 2023 рік» із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у адміністративній справі № 160/8324/19 від 17.12.2019 зазначено, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому, згідно з п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З огляду на викладене, суд підставно вважав, що у позивача виникли обґрунтовані підстави для звернення до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та він мав законні очікування на перерахунок пенсії, передумовою для чого є довідка Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону України від 22.11.2022 № 272 про розмір його грошового забезпечення.

Згідно висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 20.11.2018 у справі №328/4303/16-а, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Відтак, у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2022, та враховуючи те, що Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону України складена довідка від 22.11.2022 № 272, суд правильно вказав, що у відповідача, з урахуванням положень ст. ст. 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45, виникає обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.02.2022 згідно з грошовим забезпеченням станом на 01.01.2022. Тому, відмова Головного управління ПФУ у Львівській області у здійсненні перерахунку та виплати з 01.02.2022 пенсії позивачу відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону України від 22.11.2022 № 272 про розмір його грошового забезпечення, є протиправною.

Оскільки, суд встановив, що з урахуванням положень ст. ст. 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45, у відповідача виникає обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.02.2022, тому задоволенню підлягає і вимога в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки від 22.11.2022 № 272 саме з 01.02.2022, а не з 01.01.2022, як помилково вважає позивач.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача із врахуванням індексації без обмеження максимальним розміром, то в цій частині суд першої інстанції слушно зазначив, що судовому захисту підлягають лише порушені, не визнані або оспорювані права, відповідне порушення має мати місце на момент розгляду справи судом, бо суд не може здійснювати захист права на майбутнє.

Відтак, вимоги про перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром, заявлена позивачем передчасно, оскільки оцінка розміру пенсії позивача може бути надана лише після проведення пенсійним органом перерахунку пенсії на підставі довідки від 22.11.2022 № 272.

З огляду на викладене вище, суд правильно відмовив позивачу у задоволенні позову в цій частині.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, суд першої інстанції вірно встановив обставини справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, відтак рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2023 року у справі №380/9113/23 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М. А. Пліш

судді А. Р. Курилець

О. І. Мікула